Тургенєвська ПЛЕНЕР *
У період з 21 червня по 22 липня 2018 року на базі відпочинку «Зелений берег» Орловського державного університету імені І. С. Тургенєва проходив «Тургенєвській пленер», присвячений 200-річчю від дня народження великого земляка.
У мальовничу місцевість Орловського краю з'їхалося близько 50-ти художників з Москви, Брянська і Тули - від учнів дитячих художніх шкіл до маститих професіоналів. Три заїзду, кожен по десять днів, подарували учасникам заходу дивовижний досвід вільної творчості на свіжому повітрі. У пленері взяли участь: доцент кафедри живопису інституту образотворчих мистецтв МПДУ Вороніна О.В. і група студентів, майбутніх вчителів образотворчого мистецтва, директор Брянської дитячої художньої школи Астахова Л.Л. з учнями. Викладач Тульської дитячої художньої школи ім. В. Д. Полєнова Соломатін В.Н. привіз на пленер цілу мистецьку династію: його дочка - чудовий дизайнер, а внучка - лауреат мистецьких конкурсів. І, звичайно, студенти орловського художньо-графічного факультету, майбутні вчителі образотворчого мистецтва і графіки, провели частину щорічної літньої практики на «Зеленому березі».
Всі, хто бував на базі погодяться, що кращого місця для пленеру годі й шукати: сосновий бір, березовий гай, чудові стрункі дуби і каскади озер, затишні котеджі. А яке повітря! У будь-якій точці можна було поставити етюдник, розкласти фарби, і лише, повертаючись навколо осі, писати цілий день. Щоразу виходив новий, неповторний вигляд. Крім того, скільки дивовижних етюдів вийшло, коли учасники писали один і той же мотив в різний час доби: ранкові зорі, контрасти світла і тіні в сонячний день, ніжна смуток заходів. Мимоволі пригадуються світові шедеври: твори Олексія Саврасова, Ісаака Левітана, Клода Моне ... Етюди сходів сонця - справа для сильних духом, але все без винятку, від малого до великого, прокидалися близько четвертої ранку, йшли писати і були винагороджені магією змін станів світло-повітряного середовища. У звичайному житті хіба побачиш мерехтіння золотих відблисків, блукаючих в березової листі або тумани, що летять над водою і розчиняються у берега? Погода не завжди балувала - дощі з грозами - особлива пленерний романтика, але й тут не було перешкод для тих, хто присвятив себе мистецтву: писали з балконів котеджів або влаштувавшись в альтанках, розташованих у кожного будиночка.
Програма «Тургенєвська пленеру» включала не тільки творчу роботу від світанку до заходу сонця. Московські, тульські і брянські гості познайомилися з визначними пам'ятками міста над Окою, прогулялися по історичному центру, відвідали літературний квартал. Стрілка, серце і витік міста, музей І.А. Буніна, як і Меморіальна майстерня А.І. Курнакова - одного із засновників мистецької освіти на Орловщині - справили на них велике враження. Пізнавальної виявилася зустріч з сучасним орловським Худграф - адже Лілія Львівна Астахова і Володимир Миколайович Соломатін є його випускниками 70-х років минулого століття. А для підростаючого покоління - це можливість на власні очі побачити можливості навчального закладу для продовження освіти. До слова сказати, в наступному році факультет відзначить свій 60-річний ювілей, досі будучи міцною базою для кування нових кадрів.
Учасники поділилися своїми враженнями. Викладач ТДХШ ім.В.Д.Поленова, В.Н.Соломатін: «Тургенєвській пленер для мене був особливо знаковим, адже сорок один рік тому я закінчив Орловський Худграф. Нахлинули спогади. Дуже вдячний своїм педагогам Дишленко Георгію Васильовичу, Дудченко Валентину Андрійовичу, Басареву Віктору Петровичу і іншим, всіх не перелічити. Вони були справжніми професіоналами і чудовими педагогами, виховали в нас повагу до своєї професії на все життя. Ті знання і вміння, які вклав у мене Калмахелідзе Гіві Дмитрович, стали основою моєї професійної діяльності в області графічного дизайну. Хочеться передати йому велику подяку. Радий тому, що сучасний Худграф продовжує кращі традиції майстрів образотворчого мистецтва. Прикладом цьому служить «Тургенєвській пленер», проведений на високому професійному рівні »
Член Союзу Дизайнерів Росії М.В. Головкіна: «Минуло вже майже два тижні після пленеру, але стан творчої наповненості присутній до сих пор! База відпочинку "Зелений берег" - надзвичайно мальовниче місце в оточенні озер і ліси - для мене стало великим відкриттям. Тут стільки різнопланових сюжетів для етюдів і зарисовок, що здається, не вистачить літніх канікул, щоб відобразити всі цікаві моменти. Особливо приємно, що нас так тепло прийняли, оточили дружелюбністю і турботою з перших хвилин приїзду. Десять днів пролетіли швидко, на одному диханні, і в той же час відчуття, що прожили там значну частину свого життя, знайшли нових друзів. Жили разом великою дружною родиною, поринувши в мистецтво. Величезна подяка Юлії Михайлівні Тютюнова за чудову можливість насититися цієї творчою атмосферою, за досвід, знання і мудрість. Вона щедро ділилася з нами секретами технік, розповідала дивовижні історії з життя художників і письменників, історичного минулого Орла. Я перейнялася великою любов'ю до університету, в якому навчався мій тато. Це, безсумнівно, нові враження і великий стимул до саморозвитку. Дуже важливі і майстер-класи, можливість практикуватися поруч з досвідченими наставниками в різних техніках, коли кожен учасник може взяти для себе щось цікаве і значуще особисто для нього. Особисто я відкрила для себе нову техніку для етюдів - масло. До цього на природі я писала тільки аквареллю. Це дуже надихає і спонукає пробувати нове, шукати відповідні сюжету і задуму техніки ».
Учениця художньої школи Ольга Головкіна: «До сих пір відчуття, що побувала в казці. Така затишна база відпочинку, чарівна природа, захоплені творчі люди! Тут хочеться малювати цілий день безперервно, вставати c світанком і писати до останнього промінчика сонця. Я рада можливості малювати разом з дорослими, досвідченими художниками і відкривати для себе нові прийоми і техніки. Пленер вийшов дуже пізнавальним і цікавим. За такий короткий час я написала багато етюдів, побувала на дуже насиченої екскурсії в місті Орел. А як добре викупатися в теплому озері бази, подихати на повні груди чистим лісовим повітрям! Вийшов такий мікросвіт, в якому одна турбота - малювати, і оточують тільки люди, що живуть живописом ».
Крім вражень, пам'ятних призів і сертифікатів кожен учасник став багатшим на нових друзів. Восени планується видання віртуального каталогу кращих робіт, а жителів і гостей міста запрошуємо на звітну виставку художньо-графічного факультету, яка відбудеться до ювілею Івана Сергійовича Тургенєва. Слідкуйте за анонсами!
* Термін «пленер» походить від фр. en plein air, що означає «на відкритому повітрі». Художник створює образ пейзажного мотиву, безпосередньо під відкритим небом спостерігаючи і передаючи всі нюанси змін освітлення і світло-повітряного середовища.
Керівник проекту Юлія Тютюнова
У звичайному житті хіба побачиш мерехтіння золотих відблисків, блукаючих в березової листі або тумани, що летять над водою і розчиняються у берега?