Зняти на літо заміський будиночок в околицях Красноярська, з присадибним господарством або без оного, сьогодні так само важко, як і кілька років тому. Чи не кожен власник гарної дачі виставить її на ринок, а на поганенькі ділянки без зручностей немає попиту - красноярці вважають за краще брати в оренду садиби для відпочинку, а не для садово-городніх робіт. Пропозиція настільки обмежена, що ніякій логіці цінова політика в цій сфері не піддається.
Без варіантів
У Підмосков'ї оренда заміських будиночків - досить прибутковий сезонний бізнес. Пропозиція велике, є і попит. У жителів столиці є вибір між такими категоріями дач, як економ- і бізнес-клас, причому друге, як правило, являє собою комфортабельні котеджі зі зручностями в будинку, басейном, сауною або як мінімум лазнею, нерідко - в охоронюваних селищах. Красноярці поки таке тільки сниться, запевняють ріелтори. Швидко знайти варіант за своїми запитами і кишені неможливо, особливо зараз, коли сезон в самому розпалі.
- Пропозиції по дачах в місті практично відсутні, - каже начальник земельного відділу агентства нерухомості «Посад» Тетяна Молтянскій. - Ринку оренди заміської нерухомості у нас немає, він так і не склався. Якщо варіанти по котеджів іноді з'являються і ми намагаємося якось з ними працювати, то дачі практично не здають. Тут навіть важко розмірковувати про якусь цінову політику, адже кожен випадок - одиничний, вартість залежить від запитів власника і можливостей наймача. Чому склалася така ситуація? У мене тільки одне припущення: люди просто бояться здавати свої заміські володіння. Може бути, переживають, що їх будинок спалять, може, є інші причини.
Аналогічні припущення висловлюють і інші гравці ринку нерухомості. Як пояснили в агентстві «Ділянка», іноді заміський будинок в оренду здають ті власники, які вже зневірилися його продати і готові піти на оренду з подальшим викупом. Але, як правило, це котедж або житловий будинок з ділянкою, не дача.
- Дачі не здають з міркувань збереження врожаю: адже за присадибною ділянкою необхідно комусь доглядати, а орендарі цим займатися не хочуть, для них літній будиночок - місце для відпочинку, - каже Ольга Кривонос, представник АН «Ділянка». - А орендувати землю, щоб самому вирощувати свій городик, невигідно. За ті ж умовні 5-7 тисяч в місяць можна купити більше овочів і фруктів, ніж виростити.
Зручності на вулиці
Міркувати про оренду земельних ділянок з будівлями як про ринок, важко ще й тому, що власники рідко користуються послугами ріелторів, вважають за краще шукати клієнтів самостійно. Але висновки експертів підтверджуються і кількістю оголошень про оренду дач на популярних інтернет-ресурсах, в спеціалізованих журналах, газетах. Пропозицій про оренду дач тут дійсно небагато. Причому ціни на ці «маєтку» варіюються від 3 000 до 40 000 рублів, такий розбіг власники пояснюють розташування будівель, станом будинку, розміром ділянки і т.д.
- Коли я вирішив здати в оренду нашу дачу, я орієнтувався на середню вартість оренди котеджів в передмісті Красноярська, - пояснює Андрій Дєєв, власник великого двоповерхового цегляного будинку в Березівці. - Будова дуже добротне, але довелося здавати його як дачу тільки з однієї причини - зручності на вулиці.
Розлучитися на це літо з заміським будинком Андрія Дєєва змусило стан здоров'я батьків: самому займатися грядками часу немає. Після того як подав оголошення, дзвінки почалися моментально - зацікавлених багато, власник впевнений, що знайти підходящого клієнта не складе проблем. Обмежена пропозиція Дєєв пояснює сезонним ажіотажем. Взимку, за його словами, оголошень про здачу в оренду було в рази більше, правда, за його словами, всім бажаючим хороших будинків все одно б не вистачило.
мертва точка
Додає плутанини в дачний питання і законодавство. Далеко не кожен будинок з городом, виставлений на «торги», офіційно кваліфікується як «дача». Є тут і житлові будинки в селі, і садові ділянки - для кожної категорії нерухомості свої законодавчі норми.
- Як можна говорити про ринок оренди дач, якщо в Красноярському краї офіційно зареєстровано тільки два дачних об'єднання? - каже голова красноярського союзу садівників Валерій Гладчук. - Всі інші - садівничі.
Причому для останніх питання оренди - така ж головний біль. У регіоні 81 162 так званих кинутих ділянки, які доставляють іншим садівникам багато клопоту: бур'яни, паразити, пожежі ... Садові товариства і раді б здати цю землю комусь іншому, але так як у ділянки є офіційний власник, розпоряджатися їм правління не має права.
- Оренда могла б врятувати ситуацію, ми багато разів зверталися до таких власникам: ну немає у тебе часу займатися городом, здай ти його кому-небудь, - нарікає Гладчук. - Ця людина буде доглядати за ділянкою, платити за тебе садівничі внески, та й ти будеш в плюсі ... Але ситуація рідко зсувається з мертвої точки.
Кіра Сергєєва, інтернет-газета Newslab.ru
Чому склалася така ситуація?Як можна говорити про ринок оренди дач, якщо в Красноярському краї офіційно зареєстровано тільки два дачних об'єднання?