Організація пожежної охорони підприємства

Відповідальність за дотримання необхідного протипожежного режиму і своєчасне виконання протипожежних заходів покладається на керівника підприємства та начальників цехів (лабораторій, майстерень, складів і т. Д.).

Керівники підприємства зобов'язані: забезпечити повне і своєчасне виконання правил пожежної безпеки та протипожежних вимог будівельних норм при проектуванні, будівництві та експлуатації підвідомчих їм об'єктів; організувати на підприємстві пожежну охорону, добровільну пожежну дружину та пожежно-технічну комісію і керувати ними; передбачати необхідні асигнування на утримання пожежної охорони, придбання засобів пожежогасіння; призначати осіб, відповідальних за пожежну безпеку цехів, лабораторій, виробничих ділянок, баз, складів і інших будівель і споруд.

Керівникам підприємств надано право накладати адміністративні стягнення на порушників правил і вимог пожежної безпеки. У разі порушення правил і вимог пожежної безпеки керівник підприємства має право порушити питання про притягнення винного до судової відповідальності.

Інженерно-технічний персонал, відповідальний за пожежну безпеку на окремих ділянках, зобов'язаний знати пожежну небезпеку технологічного процесу виробництва і строго виконувати правила і вимоги протипожежного режиму, встановлені на підприємстві; стежити за їх дотриманням робітниками і службовцями, забезпечувати пожежно-технічну підготовку робітників, службовців, інженерно-технічного персоналу підприємства, що працюють на даній ділянці.

На машинобудівних підприємствах відповідними наказами, розпорядженнями чи вказівками встановлюється порядок проведення протипожежного інструктажу та занять з пожежно-технічного мінімуму з робітниками і службовцями.

Протипожежний інструктаж проводять в два етапи. На першому етапі інструктаж проводить начальник місцевої пожежної охорони, інструктор пожежної профілактики або начальник варти. На об'єктах, де відсутня професійна пожежна охорона, інструктаж проводить інженер з охорони праці.

Робітники і службовці, знову прийняті на роботу, можуть бути допущені на роботу тільки після проходження первинного протипожежного інструктажу. Первинний протипожежний інструктаж проводять у напрямку відділу кадрів підприємства, а особа, яка здійснювала цей інструктаж, робить про це відмітку на напрямку і записує в журнал прізвище, ініціали та інші дані працівника, що проходив інструктаж і прийнятого на роботу. Первинний інструктаж проводять в індивідуальному чи груповому порядку протягом однієї години.

Начальник цеху (ділянки, лабораторії, майстерні) проводить повторний інструктаж новоприйнятого безпосередньо на місці його майбутньої роботи.

Під час проведення повторного інструктажу робочого знайомлять із загальними правилами пожежної безпеки для даної ділянки виробництва, пожежною небезпекою технологічних установок і т. Д. Повторний пожежний інструктаж проводять також з робітниками і службовцями, яких переводять з однієї ділянки роботи на інший, проводять його також не рідше ніж одного разу на рік. При проведенні інструктажів необхідно домагатися того, щоб люди вміли практично користуватися первинними засобами гасіння пожеж і засобами зв'язку.

На промислових підприємствах або в окремих цехах і на ділянках, технологічний процес яких має підвищену пожежну небезпеку, наприклад, в деревообробних цехах, на складах легкозаймистих рідин та інших вогненебезпечних речовин та матеріалів, крім протипожежного інструктажу, слід проводити заняття з пожежно-технічного мінімуму з усіма робітниками і службовцями. У програму занять з пожежно-технічного мінімуму з робітниками і службовцями слід включати наступні питання: заходи пожежної безпеки підприємства, цеху, лабораторії, засоби пожежогасіння та їх застосування при виникненні пожежі. Закінчується пожежно-технічний мінімум прийняттям заліку у робітників і службовців. Особи, які не склали заліку, повинні пройти повторний курс навчання.

Для кожного підприємства (цеху, лабораторії, майстерні, складу і т. Д.) На основі типових правил пожежної безпеки для промислових підприємств (затверджених ДУПО МВС СРСР 25 серпня 1954 г.) розробляють загальнооб'єктову і цехові протипожежні інструкції. В інструкціях повинні бути визначені основні вимоги пожежної безпеки для даного цеху або ділянки виробництва (за змістом території підприємства, доріг, під'їздів до джерел протипожежного водопостачання, підходів і під'їздів до будівель і споруд, про порядок руху транспорту по території підприємства, про застосування відкритого вогню та палінні і т. д.). У протипожежних інструкціях встановлюється також порядок виклику пожежної допомоги на випадок виникнення пожежі на підприємстві. Визначається порядок зберігання ЛЗР і ГР, обтиральних матеріалів і виробничих відходів.

Для проведення профілактичної роботи на машинобудівних підприємствах необхідно проводити відповідні заходи, спрямовані на зниження пожежної небезпеки технологічних процесів виробництва. Щоб залучити інженерно-технічний персонал та інших працівників до розробки і проведення цих заходів, на підприємствах створюють пожежно-технічні комісії. Керівник підприємства наказом призначає пожежно-технічну комісію, до складу якої входять: головний інженер (голова), начальник пожежної охорони, енергетик, технолог, механік, інженер з охорони праці, будівельник та інші фахівці. Завдання пожежно-технічної комісії - виявлення порушень і недоліків технологічних режимів, які можуть привести до виникнення пожеж, розробка заходів щодо їх усунення, сприяння органам пожежного нагляду в їх роботі і створення суворого протипожежного режиму, організація масово-роз'яснювальної роботи серед персоналу. Для виконання цих завдань пожежно-технічні комісії повинні займатися організацією і проведенням пожежно-технічних конференцій, присвячених забезпеченню пожежної безпеки підприємств, окремих ділянок, цехів, складів, брати активну участь в організації та проведенні оглядів на краще протипожежний стан, цехів.

На підприємствах створюються також добровільні пожежні дружини (ДПД), що займаються попередженням пожеж в цехах і на своїх робочих ділянках і мають на випадок пожеж бойові розрахунки, оснащені пожежною технікою. Організовуються добровільні пожежні дружини, передбачається: видавати членам ДПД, що входять до складу бойових розрахунків на автонасосами і мотопомпи, безкоштовно, за рахунок підприємств, установ, організацій комплект спецодягу (брезентові куртки, штани, шкіряні або кирзові чоботи на термін носіння, встановлений для професійних пожежних команд); виробляти оплату праці членів ДПД за час участі їх у ліквідації пожежі або аварії в робочий час, а також оплату в виняткових випадках чергувань по пожежній охороні в неробочий час з розрахунку середньомісячного заробітку; виробляти за рахунок підприємств страхування життя всього особового складу ДПД на випадок смерті або каліцтва, що сталися в результаті роботи по ліквідації пожежі або аварії;

надати право керівникам підприємств видавати у вигляді заохочення кращим членам ДПД за активну роботу щодо попередження пожеж та по боротьбі з ними грошові премії за рахунок коштів фонду директора та інших засобів, передбачених на преміювання, а також грамоти;

представляти членам ДПД, добре проявили себе в справі попередження або гасіння пожеж, додаткова відпустка - до шести днів на рік.

Крім загальнозаводських добровільних пожежних дружин на великих підприємствах добровільні пожежні дружини утворюються по цехам, а в цехах - по змінах.

Державний пожежний нагляд. Розробка інженерно-технічних протипожежних заходів і контроль за їх здійсненням, організація профілактичного протипожежного режиму на діючих підприємствах, залучення широких кіл громадськості до справи попередження і гасіння пожеж становлять систему державного пожежного нагляду.

Функції державного пожежного нагляду визначені «Положенням про державному пожежному нагляді», і зводяться до наступного:

1. Розробка і узгодження протипожежних норм, правил, технічних умов для знову споруджуваних і реконструйованих об'єктів різного призначення, а також правил пожежної безпеки діючих об'єктів.

2. Контроль за дотриманням проектними організаціями протипожежних норм, технічних умов і правил під час проектування нових та реконструкції існуючих об'єктів, будівель і споруд.

3. Безпосередній нагляд за протипожежним станом діючих об'єктів народного господарства, житлових і громадських будівель і дотриманням в них належного протипожежного режиму.

4. Облік і аналіз пожеж.

5. Протипожежна пропаганда і агітація.

6. Адміністративна робота. Дізнання.

У своїй роботі органи Держпожнагляду користуються насамперед методом роз'яснень і переконань, проте вони мають право накладати штрафи на порушників протипожежного режиму, виробляємо, необхідні дії в якість органон дізнанні для виявлення винуватців пожежі або винних у незадовільному протипожежному стані об'єкта, вправо призупинити частково плі повністю діяльність об'єкта , що знаходиться в пожароугрожаемом стані.

Відповідальність за дотримання необхідного протипожежного режиму і своєчасне виконання протипожежних заходів покладається на керівника підприємства та начальників цехів (лабораторій, майстерень, складів і т

Корисна інформація: