Організаційні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки в будівлях і приміщеннях з масовим перебуванням людей

Організаційні заходи включають в себе:   1 Організаційні заходи включають в себе:
1. ПРИЗНАЧЕННЯ ПОСАДОВИХ ОСІБ, відповідальних за пожежну безпеку У ОРГАНІЗАЦІЇ
Керівники організацій або індивідуальні підприємці мають право призначати осіб, які за посадою або за характером виконуваних робіт в силу

діючих нормативних правових актів та інших актів повинні виконувати відповідні правила пожежної безпеки, або забезпечувати їх дотримання на певних ділянках робіт.

Власники майна, особи, уповноважені володіти, користуватися або розпоряджатися майном, у тому числі керівники та посадові особи організацій, особи, в установленому порядку призначені відповідальними за забезпечення пожежної безпеки, повинні:

  • забезпечувати своєчасне виконання вимог пожежної безпеки, приписів, постанов та інших законних вимог державних інспекторів з пожежного нагляду;
  • створювати і утримувати на підставі затверджених в установленому порядку норм, переліків особливо важливих і режимних об'єктів та підприємств, на яких створюється пожежна охорона, органи управління та підрозділи пожежної охорони, а також забезпечувати в них безперервне несення служби і використання особового складу і пожежної техніки строго по призначенням.

2. ВСТАНОВЛЕННЯ ПРОТИПОЖЕЖНОГО РЕЖИМУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Протипожежний режим - правила поведінки людей, порядок організації виробництва і (або) утримання приміщень (територій), щоб забезпечити попередження порушень вимог пожежної безпеки і гасіння пожеж.

У кожній організації розпорядчим документом повинен бути встановлений відповідний їх пожежної небезпеки протипожежний режим, у тому числі:

  • визначені та обладнані місця для куріння;
  • визначені місця і допустима кількість одноразово перебувають у приміщеннях сировини, напівфабрикатів і готової продукції;
  • встановлений порядок збирання горючих відходів і пилу, зберігання промасленого спецодягу;
  • визначено порядок знеструмлення електрообладнання в разі пожежі і після закінчення робочого дня;
  • регламентовані:
     порядок проведення тимчасових вогневих та інших пожежонебезпечних робіт;
     порядок огляду і закриття приміщень після закінчення роботи;
     дії працівників при виявленні пожежі;
  • визначений порядок і терміни проходження протипожежного інструктажу та занять з пожежно-технічного мінімуму, а також призначені відповідальні за їх проведення.

Протипожежний режим оформляється у вигляді наказу або інструкції про заходи пожежної безпеки.
3. РОЗРОБЛЕННЯ ІНСТРУКЦІЙ ПРО ЗАХОДИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ДЛЯ КОЖНОГО вибухопожежної та пожежної ДІЛЯНКИ
4. НАВЧАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ПРАВИЛАМИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ
Основними видами навчання працівників організацій заходам пожежної безпеки є протипожежний інструктаж і вивчення мінімуму пожежно-технічних знань (ПТМ).
Протипожежні інструктажі.
Протипожежний інструктаж проводиться з метою доведення до працівників організацій основних вимог пожежної безпеки, вивчення пожежної небезпеки технологічних процесів виробництв та обладнання, засобів протипожежного захисту, а також їх дій в разі виникнення пожежі.
Протипожежний інструктаж проводиться адміністрацією організації за спеціальними програмами навчання заходам пожежної безпеки працівників організацій і в порядку, визначеному адміністрацією організації.

За характером і часом проведення протипожежний інструктаж поділяється на: вступний, первинний на робочому місці, повторний, позаплановий та цільовий.
Про проведення вступного, первинного, повторного, позапланового, цільового протипожежного інструктажів робиться запис в журналі обліку проведення інструктажів з пожежної безпеки з обов'язковим підписом інструктували та особи, яка інструктує.

  • з усіма працівниками, хто приймається на роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи в професії (посади);
  • з сезонними працівниками;
  • з відрядженими в організацію працівниками;
  • з учнями, які прибули на виробниче навчання або практику;
  • з іншими категоріями працівників (громадян) за рішенням керівника.

Вступний протипожежний інструктаж в організації проводиться керівником організації або особою, відповідальною за пожежну безпеку, призначеним наказом (розпорядженням) керівника організації.
Вступний інструктаж проводиться в спеціально обладнаному приміщенні з використанням наочних посібників та навчально-методичних матеріалів.
Вступний інструктаж проводиться за програмою, розробленою з урахуванням вимог стандартів, правил, норм та інструкцій з пожежної безпеки.
Програма проведення вступного інструктажу затверджується наказом (розпорядженням) керівника організації. Тривалість інструктажу встановлюється відповідно до затвердженої програми.
Вступний протипожежний інструктаж закінчується практичної тренуванням дій при виникненні пожежі і перевіркою знань засобів пожежогасіння та систем протипожежного захисту.

Первинний протипожежний інструктаж проводиться безпосередньо на робочому місці:

  • з усіма знову прийнятими на роботу;
  • з перекладними з одного підрозділу цієї організації в інше;
  • з працівниками, які виконують нову для них роботу;
  • з відрядженими в організацію працівниками;
  • з сезонними працівниками;
  • з фахівцями будівельного профілю, які виконують будівельно-
    монтажні та інші роботи на території організації;
  • з учнями, які прибули на виробниче навчання або практику.

Проведення первинного протипожежного інструктажу з зазначеними категоріями працівників здійснюється особою, відповідальною за забезпечення пожежної безпеки в кожному структурному підрозділі, призначеним наказом (розпорядженням) керівника організації.
Первинний протипожежний інструктаж проводиться за програмою, розробленою з урахуванням вимог стандартів, правил, норм та інструкцій з пожежної безпеки.

Повторний протипожежний інструктаж проводиться особою, відповідальною за пожежну безпеку, призначеним наказом (розпорядженням) керівника організації з усіма працівниками, незалежно від кваліфікації, освіти, стажу, характеру виконуваної роботи, не рідше одного разу на рік, а з працівниками організацій, що мають пожежонебезпечна виробництво, не рідше ніж оного рази в
півріччя.
Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться:

  • при введенні в дію нових або зміну раніше розроблених правил, норм, інструкцій з пожежної безпеки, інших документів, що містять вимоги пожежної безпеки;
  • при зміні технологічного процесу виробництва, заміні або модернізації устаткування, інструментів, вихідної сировини, матеріалів, а також зміну інших факторів, що впливають на протипожежний стан об'єкта;
  • при порушенні працівниками організації вимог пожежної безпеки, які могли привести або привели до пожежі;
  • для додаткового вивчення заходів пожежної безпеки на вимогу органів державного пожежного нагляду при виявленні ними недостатніх знань у працівників організації;
  • при перервах в роботі більш ніж на 30 календарних днів, а для решти робіт - 60 календарних днів (для робіт, до яких висуваються додаткові вимоги пожежної безпеки);
  • при надходженні інформаційних матеріалів про аварії, пожежі, що сталися на аналогічних виробництвах;
  • при встановленні фактів незадовільного знання працівниками організацій вимог пожежної безпеки.

Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться працівником, відповідальним за забезпечення пожежної безпеки в організації, або безпосередньо керівником робіт (майстром, інженером), що має необхідну підготовку індивідуально або з групою працівників однієї професії. Обсяг і зміст позапланового протипожежного інструктажу визначаються в кожному конкретному випадку залежно від причин і обставин, що викликали необхідність його проведення.
Цільовий протипожежний інструктаж проводиться:

  • при виконанні разових робіт, пов'язаних з підвищеною пожежною небезпекою (зварювальні та інші вогневі роботи);
  • при ліквідації наслідків аварій, стихійних лих і катастроф;
  • при виконанні робіт, на які оформляється наряд-допуск, при виробництві вогневих робіт у вибухонебезпечних виробництвах;
  • при проведенні екскурсій в організації;
  • при організації масових заходів з учнями;
  • при підготовці в організації заходів з масовим перебуванням людей (засідання колегії, зборів, конференції, наради тощо) з числом учасників більше 50 осіб.

Цільовий протипожежний інструктаж проводиться особою, відповідальною за забезпечення пожежної безпеки в організації, або безпосередньо керівником робіт (майстром, інженером) і в встановлених правилами пожежної безпеки випадках - в наряді-допуску на виконання робіт.
Цільовий протипожежний інструктаж з пожежної безпеки завершується перевіркою придбаних працівником знань і навичок користуватися первинними засобами пожежогасіння, дій при виникненні пожежі, знань правил евакуації, допомоги постраждалим, особою, яка проводила інструктаж.

Пожежно-технічний мінімум.
Керівники, фахівці і працівники організацій, відповідальні за пожежну безпеку, навчаються пожежно-технічного мінімуму в обсязі знань вимог нормативних правових актів, що регламентують пожежну безпеку, в частині протипожежного режиму, пожежної небезпеки
технологічного процесу і виробництва організації, а також прийомів і дій при виникненні пожежі в організації, що дозволяють виробити практичні навички щодо попередження пожежі, рятування життя, здоров'я людей та майна під час пожежі.

Навчання пожежно-технічного мінімуму керівників, фахівців і працівників організацій, не пов'язаних з вибухопожежонебезпечних виробництвом, проводиться протягом місяця після прийому на роботу і з подальшою періодичністю не рідше одного разу на три роки після останнього навчання, а керівників, фахівців і працівників організацій, пов'язаних з вибухопожежонебезпечних виробництвом - один раз на рік.
Навчання пожежно-технічного мінімуму за розробленими і затвердженими в установленому порядку спеціальними програмами з відривом від виробництва проходять:

  • керівники та головні спеціалісти організації або особи, що виконують їх обов'язки;
  • працівники, відповідальні за пожежну безпеку організацій і проведення протипожежного інструктажу;
  • керівники первинних організацій добровільної пожежної охорони;
  • керівники заміських оздоровчих закладів для дітей та підлітків;
  • працівники, які виконують газоелектрозварювальні і інші вогневі роботи;
  • водії пожежних автомобілів і мотористи мотопомп дитячих оздоровчих закладів;
  • інші категорії працівників (громадян) за рішенням керівника.

За розробленим і затвердженим у встановленому порядку спеціальними програмами пожежно-технічного мінімуму безпосередньо в організації навчаються:

  • керівники підрозділів організації, керівники та головні спеціалісти підрозділів вибухопожежонебезпечних виробництв;
  • працівники, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки в підрозділах;
  • педагогічні працівники дошкільних освітніх установ;
  • працівники, які здійснюють цілодобову охорону організації;
  • громадяни, які беруть участь в діяльності підрозділів пожежної охорони по попередженню і (або) гасіння пожеж на добровільних засадах;
  • працівники, які залучаються до виконання вибухопожежонебезпечних робіт.

Навчання за спеціальними програмами пожежно-технічного мінімуму безпосередньо в організації проводиться керівником організації або особою, призначеною наказом (розпорядженням) керівника організації, відповідальним за пожежну безпеку, які мають відповідну підготовку.
Спеціальні програми розробляються і затверджуються адміністраціями (власниками) організацій.
Затвердження спеціальних програм для організацій, що перебувають у віданні федеральних органів виконавчої влади, здійснюється керівниками зазначених органів та узгоджується в установленому порядку з федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим на вирішення завдань в галузі пожежної безпеки.

5. СТВОРЕННЯ В УСТАНОВАХ ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНИХ КОМІСІЙ, ДОБРОВІЛЬНИХ ПОЖЕЖНИХ ДРУЖИН
Федеральний закон від 06.05.2011 № 100-ФЗ «Про добровільної пожежної охорони» встановлює правові основи створення та діяльності добровільної пожежної охорони, права та гарантії діяльності громадських об'єднань пожежної охорони і добровільних пожежних, регулює відносини добровільної пожежної охорони з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями і громадянами Російської Федерації, іноземними громадянами та особами без громадянства.
Для залучення працівників підприємств до роботи із запобігання та боротьби з пожежами на об'єктах можуть створюватися пожежно-технічні комісії та добровільні пожежні формування.

Пожежно-технічні комісії.
Пожежно-технічні комісії (ПТК) підприємств, як показав досвід, можуть надавати істотну допомогу адміністрації підприємств. Для успішної роботи ПТК необхідно визначити склад, основні завдання, програму та порядок роботи цієї комісії. Склад ПТК, її повноваження оголошуються наказом
керівника підприємства, керівництво роботою покладається на головного інженера (заступника).
На підприємствах крім головного (об'єктової) можуть створюватися цехові ПТК з трьох-п'яти осіб. Це спеціалізовані секції, займаються розробкою і здійсненням заходів, спрямованих на зниження пожежної небезпеки технологічних процесів, виробничого обладнання. До складу
однієї із секцій можуть входити начальники виробництв, співробітники технологічних відділів, фахівці різних лабораторій.
Для забезпечення пожежної безпеки електроустановок може бути сформована своя секція, керована головним енергетиком підприємства. При необхідності може бути створена ще одна секція - для контролю за дотриманням протипожежних вимог будівельних норм і правил при новому будівництві, реконструкції виробничих цехів, будівель і споруд. До складу цієї комісії повинні включатися фахівці відділу капітального будівництва, ремонтно-будівельних цехів, а також працівник пожежної охорони, що спеціалізується в цій галузі.
Організація добровільних пожежних дружин (ДПД).
Для залучення працівників підприємства до роботи із запобігання та боротьби з пожежами на об'єктах можуть створюватися добровільні пожежні формування.
Комплектування ДПД проводиться на добровільних засадах з числа робітників, службовців та інженерно-технічних працівників, старше 17 років.
Зарахування у члени ДПД проводиться за письмовою заявою вступника і оформляється наказом по підприємству. Всі зміни в складі загальнооб'єктової ДПД, а також окремих підрозділів дружини оформляють аналогічним чином. При комплектуванні ДПД треба враховувати необхідність
включення в її склад працівників різних професій (таких як, електриків, механіків, водопровідників). Це дасть можливість професійно вирішувати питання, пов'язані з проведенням пожежно-профілактичної роботи, давати кваліфіковані пропозиції щодо усунення порушень протипожежного режиму і особисто брати участь в їх усуненні.

При комплектуванні ДПД бажано враховувати місце проживання майбутнього члена ДПД: воно повинно знаходитися ближче до місця роботи.

Затвердження складу ДПД установи проводиться керівником, склад бойових розрахунків ДПД узгоджується з начальниками структурних підрозділів.
Основною метою ДПД є попередження порушень ППБ, виявлення і усунення причин і умов, що сприяють вчиненню цих порушень, а також здійснення контролю за виконанням правил пожежної безпеки та проведення роз'яснювальної роботи серед населення, робітників і службовців щодо дотримання протипожежного режиму. Основними методами роботи повинні
бути переконання і громадський вплив стосовно порушників. На ДПД покладається нагляд за справним станом первинних засобів пожежогасіння та готовністю їх до дії, виклик пожежних підрозділів у разі виникнення загоряння або пожежі та вжиття заходів до їх гасіння
наявними засобами.
Для підвищення рівня підготовки членів ДПД проводяться заняття, тренування.
Для відпрацювання дій по гасінню можливих пожеж повинні проводиться заняття за розкладом, затвердженим керівником об'єкта. Для занять залучаються фахівці з числа інженерно-технічних працівників підприємства і пожежної охорони. Практичні заняття з відпрацювання дій по
гасіння можливих пожеж необхідно в першу чергу проводити на найбільш пожежонебезпечних ділянках підприємства під керівництвом і з залученням підрозділів пожежної охорони.