За Місяці орієнтуватися набагато складніше (чим за зірками , тим паче за сонцем ) І точність зазвичай набагато нижче, але часом це - єдина можливість, бо часто Місяць проглядається крізь хмари, коли зірки взагалі не розглядати.
Існує як мінімум три способи для визначення напрямку по Місяцю - швидкий, «середній» (по «рогам нашого півмісяця) і повільний. Правда, всі вони не дуже точні, але в будь-якому випадку, показують загальний напрямок (особливо, швидкий спосіб дуже приблизний, його ми спочатку і опишемо), і для приблизної орієнтації не так вже й погано (швидше за все, помилка буде максимум 30-40 градусів).
- Отже, «швидкий» спосіб. Якщо під час першого чи в останню чверть фази Місяця (коли видно лише 1/4 частина диска - тобто, на 7-8-й і 21-22-й дні після молодика) пряму лінію від її «ріжків» продовжити (подумки) до горизонту, то приблизно в точці перетину буде південь (але це стосується північних широт - від Туреччини і на північ від).
Напрямок півдня в точці перетину горизонту лінією від «ріжків» Місяця.
Пояснення цього явища полягає в тому, що Сонце і Місяць рухаються по небу в площині захід-схід. Тобто, коли вони не збудовані в ряд (молодик), то знаходяться приблизно на схід або захід один від одного. Оскільки Місяць відбиває сонячне світло, її світла сторона буде вказувати напрям сонця, чи то пак, приблизно на схід чи захід.
Лінія, яка з'єднує «роги» півмісяця, більш-менш перпендикулярна цій східно-західної лінії, а отже, є приблизною лінією північ-південь. З цієї ж причини цього принцип працює і в украй південних широтах - наприклад, на півдні Австралії і Аргентини цим методом можна дізнатися приблизний напрям на північ.
Місяць є Зростаючою / молодий, якщо виходить буква «Р» при накладенні лінії на «роги» Місяця (зрозуміло, подумки). Якщо нічне світило має образ літери «С», то значить - спадна / С тареющая ... Коли Місяць росте, то вона рухається лівіше Сонця, далі при повному місяці - проти Сонця, а при убуванні / старінні - правіше Сонця.
Ці принципи з буквами Р і С знадобляться при обчисленнях за допомогою годинника і Місяця для визначення сторін світу (теж дуже приблизний метод) ... Спочатку треба засікти час, a потім на око оцінити, яка частина Місяця освітлена (в дванадцятьох частках). Якщо Місяць Р астёт, то отримане число часток треба відняти від години спостереження (для кращого запам'ятовування - буква «Р» = зростаюча - означає «Р азность») ... Якщо Місяць З тареет / убуває, то додати ( «С» = старіюча - « З умма »).
«Сума і різниця» Місяця для визначення сторін світу
Отримане оним способом число (сума або різниця) визначає той час, коли в напрямку Місяця буде дислокуватися Сонце. А далі, направивши на Місяць то місце на циферблаті годинника, де знаходиться знайдений годину (але не годинну стрілку !!!), ми знайдемо лінію північ-південь по «сонячного правилом» - як бісектрису кута між лінією північ-південь і лінією, відповідної часу істинного полудня (Метод про орієнтування за Сонцем та годинником був описаний внизу статті про сонячну орієнтацію ).
- Взагалі, всі наші головні небесні об'єкти - планети, місяць, сонце і зірки - рухаються по дузі південного неба, якщо їх спостерігати в північних широтах (наприклад, в Росії) ... Вони всі досягають вищої точки в небі, коли перетинають меридіан спостерігача, і в цей момент вони точно на південь від спостерігача (в разі, якщо він на досить північній широті, або скажімо так - від широти Єгипту і на північ від).
У північних широтах (особливо центральна і північна частини Росії і Європи) літніми ночами північна частина неба світліше інших через близькість Сонця, а південна - навпаки - найбільш темна (а відповідно, в середині дня Світило навпаки знаходиться на південь).
Для приблизного орієнтування корисно також знати наступне:
У тому випадку, якщо справжня опівночі доводиться рівно на 1 годині ночі (що в Росії і Європі приблизно відповідає дійсному стану справ), то влітку Місяць в першу чверть своєї фази (через 7 днів після Нового місяця) ввечері о 19.00 розташовується на півдні, в 1 першій годині ночі (тобто, в нашу домовлену опівночі) - на заході ... а ось в останню чверть своєї фази Місяць опівночі буде на сході, а в 7.00 ранку - на півдні.
При повному ж сторони горизонту визначають так само, як за Сонцем та годинником, причому Місяць приймається за Сонце.
Визначення сторін горизонту за Місячним фаз і часу доби
Зрозуміло, що крім Нового місяця, повного місяця, першої та четвертої чверті - інших (проміжних) ночей набагато більше. По цьому, проміжні стану / фази Місяця також можна враховувати і визначати по ним напрям. Правда, це буде ще більш приблизними.
- Зовнішній вигляд Місяця - повна, молода, старіюча або зростаюча (чи то пак, її фази), а також час сходу-заходу залежать від етапу її циклу (щоночі вона сходить і заходить приблизно на 50 хвилин пізніше попередньої ночі, звідси і набігає 29- денний Місячний цикл).
У ясні ночі повний Місяць (і навіть + - пару-трійку днів) світить так яскраво, що предмети і об'єкти відкидають тіні і можна визначити зразковий напрям на сторони горизонту з використанням увіткненою в землю палиці (так трохи точніше, ніж просто обчислювати, дивлячись на Місяць і проводячи від неї уявні лінії) ... Той же метод ми описувати не будемо, бо на практиці не довелося його використовувати. Начебто, цей метод займає багато часу.
Про нічне орієнтування за зірками було розказано тут.
Це була одна з статей рубрики «Поради мандрівникам (в основному новачкам)».