Привіт, шановні читачі блогу репетитора біології по Скайпу biorepet-ufa.ru .
У цій статті мого блогу в рубриці «З діалогів в коментарі» вирішив помістити цікавий спір, що виник з експертом Тахіром з приводу рішення не зовсім звичайної завдання з молекулярної біології.
Це завдання пропонувалося в варіанті КІМов ЄДІ з біології ще в 2014 році , Але до сих пір неправильне рішення «гуляє» по просторах инета. Незвичайність рішення цього завдання полягає в тому, що воно вимагає не трафаретного підходу до вирішення, а хороших знань процесу біосинтезу білка .
Завдання: Відомо, що всі види РНК синтезуються на ДНК-матриці. Фрагмент ланцюга ДНК, на якій синтезується ділянку центральної петлі тРНК , Має наступну послідовність нуклеотидів: ТГЦ ЦЦА ТТЦ ГТТ АЦГ. Встановіть нуклеотидную послідовність ділянки тРНК, який синтезується на даному фрагменті, і амінокислоту, яку буде переносити ця тРНК в процесі біосинтезу білка, якщо третій триплет відповідає антикодону тРНК. Відповідь поясніть. Для вирішення завдання використовуйте таблицю генетичного коду.
Рішення: 1. Ділянка центральної петлі тРНК матиме наступну послідовність нуклеотидів: АЦГ ДКУ ААГ ЦАА УДЦ.
2. Центральний триплет цієї ділянки ААГ є антикодоном до комплементарному йому кодону і-РНК. Слід знайти цей кодон і-РНК, так як таблиця генетичного коду побудована на відповідність кодонів (триплетів) саме і-РНК певним амінокислотам, що і необхідно знати для встановлення трансляції молекули білка. Цей кодон і-РНК буде УУЦ.
3. По таблиці генетичного коду знаходимо, що цього кодону і-РНК відповідає амінокислота фенілаланін.
Biolog: У Вас дається невірно рішення до цього завдання. Ви знаходите тРНК по ДНК, хоча тРНК знаходиться за умови, що ми знайшли іРНК. Таким чином, по ДНК в першу чергу знаходимо іРНК і вона буде мати такий же вигляд, який у вас має тРНК.
Б.Ф. : Biolog, в своєму рішенні Ви правильно описуєте як повинно бути при синтезі білка: спочатку транскрипція, потім трансляція. У цій же завданню укладачі все перевернули «з ніг на голову», щоб розв'язати цю проблему могли тільки ті учні, хто добре розібрався в цьому процесі, а не вирішує за трафаретом. Ви поки ще не розібралися ...
У першому ж реченні завдання сказано, що «фрагмент ланцюга ДНК, на якій синтезується ділянку центральної петлі тРНК, має наступну послідовність нуклеотидів: ТГЦЦЦАТТЦГТТАЦГ». А треба пам'ятати, що вихідна інформація про всіх видах РНК (а не тільки і-РНК, а й р-РНК, і т-РНК) записана в генах ДНК. Подивіться мою статтю на блозі « Біологічні матриці і біосинтез білка »
Тахір (експерт): Повірте моєму досвіду. Ми, експерти, при перевірці ЄДІ завдань, стикалися з подібним завданням і Ваш варіант відповіді там вважався невірним. Вірним було знаходження спочатку іРНК, а потім тРНК. Не треба винаходити «колесо», дійте за правилом: спочатку ДНК, потім іРНК і після тРНК, амінокислотну послідовність зчитувати з іРНК.
Б.Ф. : Вибачте, Тахір, але я не «винахідник коліс» і від Вашого «ради експерта» у мене волосся дибки стає. Звичайно ж, таблиця генетичного коду складена тільки для і-РНК. І будь-яка розсудлива людина буде шукати послідовність амінокислот у білку, виходячи тільки з послідовності триплетів (кодонів) і-РНК.
Але Ви щось пропонуєте зовсім не це, а повний ахінею. Значить хтось колись помістив до цього завдання невірне рішення і ця помилка тиражується. Вивчайте біосинтез білка, вчіть процес транскрипції (це створення всіх видів РНК, а не тільки і-РНК, як запам'ятали багато). І якщо в завданні чорним по білому написано: ось шматок ДНК, в ньому закодована інформація про центральну петлі т-РНК, то як ми можемо по цій ділянці знаходити і-РНК? Розберіться в цьому питанні. Треба знати біологію, а не ті помилки, які зустрічаються при відповідях на тестові завдання ЄДІ і тиражуються дилетантами.
Віктор: Згоден з адміном - все, всі види тРНК, всі види рРНК, як і десятки тисяч іРНК, (всі види РНК) синтезуються (транскрибируются) на своїх власних різних ділянках ДНК.
А тепер, питається, що потрібно зробити з такими «експертами», які стверджують, що тРНК синтезується на іРНК?
Дмитро: Питання по цьому завданню. Можливо я чогось не зрозумів (мене відразу «налякало» згадка про антикодон). Але ж і-РНК «пишеться» з ДНК, і буде її «дзеркальним відображенням»? А т-РНК з його антикодоном буде комплементарен певного ділянці і-РНК?
Потім прочитав коментар Biolog-а і вашу відповідь йому нижче і зовсім заплутався: виходить, і-РНК, яка у мене вийде в ході рішення, НЕ комплементарна даній ділянці ДНК? Тобто, це, як би, інший відрізок? Я правильно зрозумів?
Б.Ф. : Дмитро і Ви, і Biolog, і, думаю, що ще багато інших ніяк не можуть зрозуміти, що структурні гени ДНК - це не тільки ті ділянки, з яких списується інформація на і-РНК. Такі ж повноправні структурні гени - це і зовсім інші ділянки ДНК, з яких списується інформація на всі види т-РНК і різні види р-РНК.
Р-РНК, наприклад, величезної довжини молекули, в порівнянні з і-РНК і вони списуються (транскрибируются за правилом комплементарності азотистих основ як і будь-яка транскрипція) з ділянок ДНК (генів) величезної довжини.
Т-РНК - це, навпаки, короткі молекули РНК порівняно з І-РНК (складаються всього з 70-90 нуклеотидів) і вони транскрибуються з коротких генів ДНК (зі своїх власних і ніякого відношення не мають з генами, де закодована інформація про та РНК).
В аналізованому нами завданні автори пишуть: дан ділянку ланцюга ДНК з 5 триплетів, відповідний при транскрипції 5 триплетів центральної петлі т-РНК. Значить, Дмитро, з цієї ділянки ДНК ми і можемо скопіювати не всю 70-90 нуклеотидную ланцюжок т-РНК, а ТІЛЬКИ її центральну частину (і тим більше не шматочок молекули і-РНК).
До того ж, в подальшому, для біосинтезу білка (трансляції) ця вся 15-ти нуклеотидная центральна частина т-РНК нам і «на фіг не потрібна». А потрібен лише її центральний триплет, іменований антикодоном, так як саме він, і тільки він, повинен бути комплементарен конкретному триплети (кодону) і-РНК, що знаходиться в певний момент в рибосомі при синтезі білкової молекули.
А більшість школярів (а виявляється, що і «ЕКСПЕРТИ», перевіряючі тести, є і ТАКІ), які діють за трафаретом: раз дано ділянку ДНК, то давайте ка з нього побудуємо шматочок і-РНК ...
Дмитро: Тепер начебто зрозуміло. Думаю, тут справа не стільки в трафаретному мисленні (хоча і не без цього). Підручники, за якими я навчався в школі, дуже «обмежені». І там тільки і є - транскрипція, потім трансляція. Звідки беруться т-РНК там і не сказано. Тому і подібні «стереотипи»: я то думав, що т-РНК синтезується вже на основі готової і-РНК .. Хоча, звичайно, в цьому і моя вина, що не знайшов необхідну інформацію.
Іноді дуже лякає, коли начебто вирішуєш завдання по молекулярної біології вже впевнено, а потім ось таке - і розумієш, що на іспиті я б пролетів ... Дякую за ваші пояснення.
Лариса: Не втрималася, щоб не написати. Ось бачите, які у нас іноді бувають експерти на ЄДІ. Сподіваюся, що тільки іноді. Є відповідь, і вони від нього не відступають. Ні б подумати ... І що ж виходить, що у авторів-укладачів було вказано невірний відповідь до цього завдання?
А тепер з іншого приводу. Справа в тому, що іноді бувають кілька правильних варіантів відповіді. У деяких грамотних посібниках вказують: допускаються інші правильні варіанти відповідей. Я не розумію, що в інструкціях експертам це не пишуть?
Я в цьому році зіткнулася з такою ситуацією при перевірці ОГЕ (ДПА) 9 клас з біології. Коли один з експертів чітко дотримувався даного еталону відповіді. Ледве переконали, що можна відповісти і по іншому. На жаль ніяких документів, щоб розмовляти з нею аргументовано немає. Швидше за все їх немає і на ЄДІ.
Б.Ф. : Лариса, Ви пишіть про декілька вірних відповідях в Частини 1? У ОГЕ і ЄДІ їх просто «по самій природі складання» бути не повинно. А ось коли таке трапляється - йдеться про помилкове тестовому завданні.
************************************************** ***********************
Шановні відвідувачі блогу, у кого виникнуть питання до репетитора біології по Скайпу, пишіть в коментарях.
Для підготовки до здачі ЄДІ або ОГЕ, у мене на блозі ви можете придбати відповіді на всі тести Відкритого Банку Завдань ФІПІ за всі роки проведення іспитів по ЄДІ і ОГЕ (ДПА) .
А тепер, питається, що потрібно зробити з такими «експертами», які стверджують, що тРНК синтезується на іРНК?Але ж і-РНК «пишеться» з ДНК, і буде її «дзеркальним відображенням»?
А т-РНК з його антикодоном буде комплементарен певного ділянці і-РНК?
Тобто, це, як би, інший відрізок?
Я правильно зрозумів?
І що ж виходить, що у авторів-укладачів було вказано невірний відповідь до цього завдання?
Я не розумію, що в інструкціях експертам це не пишуть?
Лариса, Ви пишіть про декілька вірних відповідях в Частини 1?