Якщо подивитися на накладку грифа праворукой бас-гітари зверху, то можна побачити двовимірну систему координат, утворену струнами і ладами.
Мал. 1. Гриф бас-гітари.
Уявімо, що одночасно з притиском струни на грифі в даній системі координат малюється відповідна місця притискання точка (рис. 2).
Мал. 2. Геометрична модель звукоряду бас-гітари.
Нумерація струн ведеться від найтоншої струни, а нумерація ладів зліва-направо. Для спрощення визначення номера лада і, відповідно, визначення нот, на накладці грифа роблять мітки. У нашому випадку мітками є невеликі чорні кола в центрі ладів. Однією міткою відзначені 3, 5, 7 і 9-й лад, а двома - 12-й лад. Останнє допомагає швидко визначити звук, на октаву вище відкритої струни.
Наприклад, зелений круг з цифрою 1 на рис. 2. розташовується на п'ятому ладу четвертої струни. Для визначення ноти, що відповідає цій точці, потрібно знати ще один параметр - висоту настройки струни. Особливістю стандартного ладу бас-гітари (GDAE) є те, що між двома будь-якими сусідніми струнами утворюється однаковий інтервал. Завдяки цьому будь-який интервальное побудова на бас-гітарі (інтервалів, акордів, гам, рифів і т.д.) від будь-якого ладу на будь-який струні буде ідентичним заданому при незмінному відносному положенні тонів в ньому і порядок їх гри.
Для розуміння цього фундаментального моменту розглянемо побудову інтервалу на грифі і клавіатурі синтезатора (рис. 3). Помаранчевим кольором показані тони вихідного інтервалу. Якщо дивитися на накладку грифа зверху, то правий тон розташовується на сусідній зверху струні через лад вправо. На правому малюнку блакитні тони на грифі розташовуються на інших струнах і ладах, але їх відносне розташування не змінилося (правий тон на сусідній верхній струні через лад), а значить, вони утворюють такий же інтервал, що видно візуально.
Мал. 3. Інтервальні побудови на грифі бас-гітари і клавіатурі синтезатора.
На нижньому малюнку видно, що між двома утворюють інтервал клавішами знаходиться біла клавіша. На малюнку праворуч між блакитними клавішами теж розташовується біла клавіша, але це зовсім інший інтервал, так як між ними дві чорні клавіші, а в початковому - одна.
Для побудови інтервалу, ідентичному заданому, бас-гітаристу часто досить просто зрушити пальці в даній позиції до потрібного ладу, тоді як клавішнику потрібно відпрацювати гру інтервалу від різних клавіш. Бас-гітаристу часто потрібно запам'ятати гру всього одного шаблону, після чого при достатній розтяжці пальців він зможе зіграти його від будь-якого ладу легко і точно! Звідси випливає добре відомий факт: складність гри на синтезаторі залежить від обраної тональності і перехід з однієї тональності в іншу виконати інший раз досить непросто. А від бас-гітариста вимагається лише в точності повторювати відносне положення нот в розучені послідовності.
Завдання швидкого побудови інтервалів виникає, наприклад, при транспонировании партії в різні тональності. Наприклад, вокаліст не може заспівати низькі або високі ноти і доводиться грати пісню в зручній для нього тональності (від іншого ладу). Для цього потрібно згадати відносне положення нот на грифі в вихідної тональності і повторити його в новій.
Інший приклад - це гра вправ. Якщо клавішник розучить гру вправи від однієї ноти, то це не означає, що він зможе так само легко і без помилок зіграти цю вправу від іншої ноти. А бас-гітаристу потрібно лише зробити поправку на ширину ладів без перенавчання партії! Йому, в принципі, не важливо, від якої точки лада грати вправу. Якщо розтяжки пальців лівої руки не вистачає, то можна почати з вузьких ладів і поступово переходити на широкі лади. У клавішника такої можливості немає. Якщо розтяжки для гри вправи не вистачає, то зіграти точно і швидко дану вправу він не зможе ні від якої ноти.
Нерідко найпростіші басові партії складаються з одного Ходика-шаблону, який грається від різних нот. Наприклад, рок-н-рольний хід. З цього випливає проста методика освоєння гри на бас-гітарі:
- Розучити заданий (побачений, знайдений або посвідчений кимось) шаблон (басовий Ходик, риф, лінію) від лада, на якому пальці можуть його зіграти. Якщо не виходить зіграти від 3-го ладу 4-й струни, граємо від 7-го ладу на 3-й струні і т.п. На цьому етапі потрібно спочатку візуально, а потім на механічному рівні пальцями запам'ятати гру шаблону.
- Розучити гру цього шаблону на різних струнах і від різних ладів. Тут вже відбувається робота над розтяжкою. Вийшли зіграти шаблон від 5 лада - прекрасно, переходимо до його грі від 4-го і т.д.
- Розучити гру шаблону в квадратах без зупинок і помилок. В основі гармонії естрадних композицій та імпровізації лежать квадрати - певні послідовності акордів, кажучи простіше. Для отримання гармонійно звучить бас партії потрібно грати шаблон немає від випадкових нот в якому заманеться ритмі, а від певних нот і в обраному музичному стилі. Як знайти ці ноти і стиль? Заходимо в Інтернет і в пошуковику шукаємо потрібне - як грати на бас-гітарі диско, блюз, рок-н-рол, рок і т.п.
Олександр Страшко
[email protected]
17.09.16
Рубрики
школа
будинок
На допомогу початківцям
Навчальні матеріали
звук
світло
Загальні питання
Як знайти ці ноти і стиль?