Особливості навчання і системи освіти в Ізраїлі + відгуки

  1. Загальна характеристика системи освіти Ізраїлю
  2. Дошкільна освіта
  3. Середня освіта
  4. Початкова школа (бейт Сефер Єсод)
  5. Проміжна школа (хатіват бейнаім)
  6. Повні середні школи (Хатива Ельон)
  7. Відео: російськомовна вчителька розповідає про структуру ізраїльського шкільної освіти
  8. Відео: психометрический тест в Ізраїлі
  9. Особливості та програми навчання репатріантів
  10. Відео: Навчання репатріантів з країн колишнього Радянського Союзу в сільськогосподарській школі імені...
  11. Порядок надходження іноземців до вузів Ізраїлю
  12. Відео: про навчання і працевлаштування в Ізраїлі
  13. Вартість навчання у вузах Ізраїлю для росіян
  14. Стипендії та Гранти
  15. Найпопулярніші навчальні заклади країни
  16. Вища освіта в Ізраїлі очима російськомовних студентів (відгуки)
  17. Плюси і мінуси отримання вищої освіти в Ізраїлі (підсумкова таблиця)

З часів заснування Ізраїлю його влада приділяє особливу увагу освітній системі. Сьогодні країна посідає друге місце в світі за кількістю людей, які закінчили вищі навчальні заклади, і перше - за кількістю наукових публікацій в розрахунку на одного жителя, а її дипломи визнаються в усіх державах. Особливо цінуються ізраїльські фахівці в області IT-технологій. Тож не дивно, що сюди для навчання приїжджає безліч студентів з усього світу, серед яких не останнє місце займають росіяни. Громадян нашої країни приваблює не тільки високу якість ізраїльського освіти, а й велика кількість співвітчизників, завдяки яким неможливо відчути себе чужим у цій державі.

Загальна характеристика системи освіти Ізраїлю

Ізраїльські закони зобов'язують всіх дітей з 5 до 17 років відвідувати освітні установи.

Як і в багатьох інших країнах, в Ізраїлі прийнято трирівневий навчання:

  • дошкільний;
  • середнє;
  • вища.
З часів заснування Ізраїлю його влада приділяє особливу увагу освітній системі

Навчальний процес в Ізраїлі складається з декількох етапів

Дошкільна освіта

В Ізраїлі дуже короткі декретні відпустки, тому діти потрапляють до дитячих садків вже в шестимісячному віці. Таких маленьких вихованців приймають два типи установ:

  • ясла (Маон);
  • сімейні дитячі садки (мошпахтон).

Ясла можуть бути як державними, так і приватними. Зазвичай вони розташовані в окремих будівлях з власним ділянкою, обладнаним для ігор і прогулянок дітей. Ясла працюють з 7.00 до 16.00. За цей час дітей три рази годують і один раз укладають спати.

Сімейний дитячий сад може організувати у себе вдома будь-яка жінка, для цього достатньо пройти спеціальне навчання. Від ясел вони відрізняються невеликою кількістю дітей. В сімейний сад заборонено приймати більше 5 осіб.

Жінка, яка організувала сімейний дитячий сад, виконує всі функції вихователя

Вартість відвідування дитячого садка для дитини, яка не досягла трирічного віку, не залежить від виду самого садка і становить близько 1 500 шекелів (≈27 200 р.). Репатріанти і батьки з низькими доходами отримують значні знижки на оплату дошкільних установ.

У дошкільних установах Ізраїлю не прийнято примушувати дітей до чого-небудь. Вихователі не прагнуть якомога раніше привчити дитину до горщика або змусити відмовитися від соски.

У три роки діти переходять в муніципальні дитячі садки (ган вітром-хова). Вони працюють до години дня і коштують не більше 600 шекелів, причому репатріанти оплачують тільки 10% його ціни. У муніципальних садах дітей не годують і не укладають спати. За додаткову плату дитини можна залишити в групі продовженого дня.

Для дітей одиноких матерів існує мережа дитячих садків, організована благодійними спільнотами. Вони займаються дітьми весь день і коштують набагато дешевше.

Заняття в підготовчій групі дитячого садка (ган-хова) безкоштовні і обов'язкові для всіх. Під час них дітей знайомлять з основами читання, письма та рахунку.

Середня освіта

Всі школи Ізраїлю діляться на три типи:

  • державні (навчання в них ведеться відповідно до затвердженого Міністерством освіти планом);
  • державно-релігійні (з поглибленим вивченням юдаїки та релігієзнавства);
  • приватні (ведуть навчання за встановленою радою школи програмі);
  • арабські (в них навчаються палестинські діти на рідній мові).

Велика частина дітей відвідує державні школи.

В Ізраїлі багато приватних російських шкіл. Вони приймають дітей з чотирирічного віку. Навчання в таких школах коштує грошей, але їх оплата доступна всім категоріям жителів Ізраїлю.

До кожної дитини вчителя шукають індивідуальний підхід

Середню освіту надається безкоштовно всім громадянам країни. Гроші стягуються тільки за підручники і відвідування додаткових занять. Крім того, раз на рік учні здійснюють подорожі в різні міста країни тривалістю від декількох годин до 2-3 днів, які теж оплачуються батьками. Витрати на одного учня складають приблизно 1 000 шекелів на рік. Неповним і багатодітним сім'ям виплачується спеціальний посібник, яке компенсує ці витрати.

Навчальний рік у школах Ізраїлю розпочинається 1 вересня і закінчується в кінці червня. Всі канікули (крім літніх) приурочені до державних релігійних свят.

Особливу увагу приділяють навчанню дітей-інвалідів. Залежно від серйозності захворювання вони можуть здобувати освіту в спеціальних або звичайних школах. Діти з особливостями розвитку отримують всю необхідну допомогу як під час навчання, так і при працевлаштуванні.

Шкільна освіта в Ізраїлі складається з трьох ступенів:

  • початкова (з першого по шостий клас);
  • неповну середню або проміжне (з сьомого по дев'ятий клас);
  • середнє (з десятий по дванадцятий клас).

Кожна ступінь - це окрема школа, зі своїм колективом викладачів і будівлею.

Початкова школа (бейт Сефер Єсод)

Навчання в початковій школі діти починають в 6 років і закінчують в 12. Першокласники відвідують 31 урок в тиждень, на яких вивчають такі обов'язкові предмети:

  • іврит (читання, письмо і розвиток мовлення);
  • англійська мова;
  • математику;
  • природознавство;
  • музику;
  • мистецтво (суміш малювання і праці);
  • правила дорожнього руху.

У четвертому класі дітям починають викладати всі основні шкільні дисципліни, включаючи ТАНАХ (Святе Письмо іудеїв) і комп'ютерну грамотність.

В ізраїльській початковій школі дітям не задають уроків додому і не ставлять оцінок.

У третьому класі школярі здають іспит, який проходить в два етапи. Дитина, який успішно пройшов всі випробування, перекладається в навчальний заклад для обдарованих дітей. Якщо поблизу такої школи немає, то з талановитих учнів формують групи, які один раз на тиждень займаються за особливою програмою. Крім того, вони можуть безкоштовно відвідувати додаткові заняття по обраним дисциплін.

Проміжна школа (хатіват бейнаім)

У цих школах ізраїльські підлітки навчаються з 12 до 15 років. На проміжній ступені до обов'язкових дисциплін додаються:

  • історія;
  • географія;
  • природознавство;
  • цивільне право;
  • друга іноземна мова.

Шкільна рада, до якого входять батьки, вчителі та директор, може включати в навчальний план додаткові предмети. При їх виборі враховують і думку учнів.

У школах проміжної ступені знання учнів оцінюють за стобальною системою.

На час деяких уроків дітей ділять на кілька груп з різним рівнем успішності. Це дозволяє вчителю викладати предмети на різних рівнях складності.

Повні середні школи (Хатива Ельон)

Ще у восьмому класі попереднього ступеня учні вибирають середні школи, в яких будуть продовжувати навчання. Зарахування в них відбувається на підставі конкурсу шкільних атестатів. Найпрестижніші навчальні заклади проводять вступні іспити.

Повні середні школи діляться на кілька типів:

  1. Загальноосвітні. У них викладаються основні шкільні дисципліни. Залежно від бажаної професії старшокласники можуть вибрати гуманітарний або природничо-науковий ухил.
  2. Професійні. У таких школах підлітки не тільки вивчають загальноосвітні предмети, а й отримують робочі спеціальності. У деяких навчальних закладах є додаткові класи, які готують молодших інженерів.
  3. Сільськогосподарські школи-інтернати. Вони поєднують шкільні предмети з дисциплінами, знайомлять учнів з основами діяльності агрономів.
  4. Військові школи-інтернати. У них готують кадрових офіцерів і технічних працівників для Армії оборони Ізраїлю.
  5. Релігійні (єшиви). Школи з роздільним навчанням юнаків і дівчат, в яких основну увагу приділяють вивченню Тори та інших дисциплін юдаїки. Їх випускники можуть працювати фахівцями щодо дотримання технологій кошерного харчування в кафе і ресторанах або переписувачами Тори. Ці професії користуються великим попитом в єврейському суспільстві і дуже добре оплачуються.

В одинадцятому та дванадцятому класі учні всіх типів шкіл можуть здавати державні іспити, на підставі результатів яких видається атестат зрілості. Для його отримання необхідно пройти випробування з різних дисциплін, в число яких обов'язково повинні входити наступні предмети:

  • іврит;
  • ТАНАХ;
  • математика;
  • цивільне право;
  • англійська мова;
  • література.

Точна кількість іспитів залежить від складності обраних учнем дисциплін.

Діти, які вирішили не проходити випробування або не змогли набрати потрібний бал, можуть здати їх пізніше.

Для підлітків, які не відвідують з яких-небудь причин середні школи, працюють вечірні навчальні заклади. Навчання в них триває 4 роки, причому протягом останніх двох років заняття проводяться тільки 3 дні на тиждень, а решту часу приділяють роботі за обраною спеціальністю. Великою популярністю користуються вечірні школи, що готують перукарів, кухарів і фахівців з комп'ютерної графіки.

Відео: російськомовна вчителька розповідає про структуру ізраїльського шкільної освіти

Вища освіта

Ізраїльська система академічних ступенів майже повністю копіює американську і включає в себе 3 рівня:

  • бакалаврат - 3 роки навчання в університеті або 4 роки - в коледжі;
  • магістратура - додаткові 2-3 роки в університеті;
  • докторантура - післядипломне навчання в університеті тривалістю від 2 до 4 років і обов'язковий захист дисертації.

Для того щоб вступити до вузів Ізраїлю, недостатньо мати атестат зрілості. Всі абітурієнти складають психометрический тест, який організовують фахівці Ізраїльського центру іспитів і статистики. Він складається з 165 завдань, спрямованих на перевірку:

  • логічного мислення на рідній мові (40% питань);
  • рівня володіння англійською мовою (20%);
  • математичних здібностей (40%).

Цей іспит проводиться не тільки на івриті, а й англійською, арабською, російською, французькою, іспанською мовами.

Цей іспит проводиться не тільки на івриті, а й англійською, арабською, російською, французькою, іспанською мовами

Восени десятки тисяч студентів в Ізраїлі приступають до навчання

В результаті проходження тесту майбутній студент може набрати від 200 до 800 балів. Позитивною є оцінка вище 400 балів.

Результати тесту дійсні протягом 7 років. Психометрический іспит дозволяється перездавати кожні 6 місяців. При вступі до вузу враховується найвища оцінка, незалежно від часу її отримання.

Відео: психометрический тест в Ізраїлі

https://youtube.com/watch?v=boc4TLaSrmY

Для отримання вищої освіти за деякими спеціальностями ізраїльським абітурієнтам доводиться проходити додаткові випробування. Так, стати студентом інженерно-технічних факультетів можна тільки після успішної здачі іспиту з фізики і математики.

За навчання в усіх вузах Ізраїлю стягується плата. Для громадян країни її середній розмір становить приблизно 10 000 шекелів на рік (≈180 000 р.). Незаможні студенти можуть отримати кредит з невеликою відсотковою ставкою. Для репатріантів існує спеціальна програма підтримки, завдяки якій вони здобувають вищу освіту безкоштовно.

Багато молоді ізраїльтяни укладають контракти з армією. За їхніми умовами студенти безкоштовно отримують ступінь бакалавра, а натомість працюють кілька років на військових посадах.

Особливості та програми навчання репатріантів

Влада Ізраїлю роблять велику кількість зусиль по залученню іудеїв з інших країн. Особливу увагу приділяють утворенню репатріантів. Так, протягом перших 3-х років після прибуття в країну школярі отримують грошову допомогу, яка перекладається на рахунок навчального закладу і розподіляється його адміністрацією. Її розмір залежить від країни перебування, часу знаходження в країні і навчальної програми.

Репатріація (від лат. Repatriate) - повернення на батьківщину.

Для репатріантів, які навчаються в повних середніх школах, організовуються спеціальні навчальні заклади з цілодобовим перебуванням (НААЛЕ). Всі витрати по проживанню репатріантів, харчуванню та забезпеченню всім необхідним для навчання несе держава. Крім того, діти мають право на отримання безкоштовних квитків на літак для поїздки на батьківщину під час літніх канікул.

Відео: Навчання репатріантів з країн колишнього Радянського Союзу в сільськогосподарській школі імені Кадурі

У школах-інтернатах репатріантів посилено готують до отримання атестата зрілості і знайомлять з єврейськими національними цінностями. За час навчання школярі проходять інтенсивний курс івриту, завдяки якому можуть продовжувати свою освіту в будь-яких вузах країни.

Вища освіта репатріанти також отримують на пільгових умовах. Держава не тільки оплачує перші 3 роки навчання у вузі, а й надає грошові позики, які можна витрачати на придбання необхідних навчальних матеріалів і додаткові заняття. Для участі в цій програмі необхідно вступити до університету або коледжу протягом 36 місяців з моменту приїзду в країну.

Порядок надходження іноземців до вузів Ізраїлю

Ізраїльські університети і коледжі відкриті для громадян інших країн. Практично в кожному вузі працюють програми для їх навчання англійською мовою та івритом. Крім того, у багатьох навчальних закладах викладають вихідці з Росії, які частину лекцій читають російською мовою.

Крім того, у багатьох навчальних закладах викладають вихідці з Росії, які частину лекцій читають російською мовою

Ізраїльські університети залучають абітурієнтів з усіх країн світу

Всім які у вузи Ізраїлю необхідно знати іврит хоча б на середньому рівні. Вивчити його можна в спеціальному освітньому центрі - ульпане. Причому для цього необов'язково їхати в Ізраїль, ульпани є і в Росії. Зазвичай їх відкривають при єврейських культурних центрах. Інтенсивний курс вивчення івриту займе близько 7-8 тижнів.

Ізраїльське середню освіту значно відрізняється від російського, тому випускникам наших шкіл необхідно закінчити додаткові курси тривалістю від 7 до 12 місяців. У них майбутні абітурієнти вивчають профільні предмети, англійська мова, іврит та історію Ізраїлю. Особлива увага приділяється підготовці до психометричного тесту. Після закінчення занять здаються іспити, результати якого враховуються при вступі до вузу.

Після отримання сертифікату про закінчення підготовчих курсів і здачі психометричного тесту іноземні абітурієнти можуть подавати документи до обраного вузу. У кожного університету існує свій порядок запису. Як правило, приймальних комісій у відповідь на надісланий поштою запит надсилають все потрібні бланки. Абітурієнту залишається тільки заповнити їх і відправити назад разом з документом про освіту. Подача заявки в ізраїльський вуз коштує 250 шекелів. Квитанцію про її оплаті також необхідно прикласти до пакету документів.

Молоді люди, вже є студентами російських вузів, можуть перевестися в ізраїльський університет. Для цього буде потрібно надати документи до Відділу оцінок і підтвердження ступенів і дипломів Міністерства освіти Ізраїлю. Після отримання його дозволу необхідно здати іспити, які підтверджують знання англійської мови та івриту.

Більшість іноземних студентів починає навчання з першого курсу. Деякі вузи зараховують ті предмети, які були здані на відмінно.

Відео: про навчання і працевлаштування в Ізраїлі

Оформлення студентської візи

Після отримання підтвердження про зарахування в будь-який навчальний заклад необхідно звернутися в консульство Ізраїлю для отримання студентської візи, яка дає право перебувати на території країни більше 90 днів. Між Росією і Ізраїлем діє угода про спрощений порядок в'їзду, тому її претендентам потрібно мінімум документів. У них входять:

  • заповнений бланк анкети, який можна завантажити на сайті посольства Ізраїлю (http://urlid.ru/ad9p);
  • дві фотокартки розміром 5 на 5 см;
  • довідка про зарахування до ізраїльського вуз;
  • документ, що підтверджує наявність коштів на оплату навчання та проживання в країні;
  • квитанція про сплату консульського збору.

Всі документи повинні бути перекладені на іврит і завірені нотаріусом.

Вартість навчання у вузах Ізраїлю для росіян

Іноземні студенти платять за вищу освіту на 25% більше громадян країни. Середня вартість одного року бакалаврату становить від 11 000 до 35 000 шекелів, а магістратури - від 13 000 до 50 000 шекелів. Ціна залежить про престижність вузу і його місця знаходження. Університети, які працюють у великих містах, коштують дорожче провінційних.

Іноземні студенти оплачують наступний навчальний рік в січні-лютому попереднього. При виникненні фінансових труднощів, вони мають право взяти академічну відпустку на один рік.

Студента ізраїльського вузу чекає ряд обов'язкових платежів, крім внесення грошей за навчання. До них відносяться:

  • реєстраційний внесок Союзу студентів - 250-300 шекелів;
  • оплата служби безпеки вузу - 400 шекелів на місяць;
  • покупка обов'язкової медичної страховки - 1500 шекелів на рік.

Крім того, студенти за свій рахунок набувають все необхідні підручники і посібники.

Іноземці, Які навчаються у Вищих Навчальних закладах, могут звернути в студентський союз з Проханов про Надання місця в гуртожитку. Зазвічай смороду представляються собою трьох-чотірікімнатну квартиру, в Якій прожіває кілька людей. Стоимость кімнати в такому гуртожитку ставити від 600 до 1700 шекелів на місяць. Самостійна оренда окремої квартири обійдеться в 2-2,5 тисячі шекелів на місяць.

Недешеві в Ізраїлі і продукти харчування. Більшість жителів країни витрачає на їх покупку близько 1700 шекелів на місяць.

Багато студентів суміщають навчання з роботою. Найчастіше вони працюють нічними охоронцями, прибиральниками, офіціантами і продавцями. Дуже популярна робота в численних кол-центрах. У деяких вузах старшокурсники проводять додаткові заняття з відстаючими, які оплачує адміністрація університету.

Ізраїльські студенти можуть одночасно з навчанням у ВНЗ відвідувати додаткові курси, закінчення яких збільшує шанси на успішне працевлаштування. Особливою популярністю користуються заняття, пов'язані з IT-технологіями.

Стипендії та Гранти

Іноземні студенти не мають права на отримання стипендій. Єдиним винятком є ​​здобувачі докторського ступеня. За особливі наукові досягнення нею іноді надаються гранти, але, як правило, їх розмір не покриває вартість навчання.

Іноземці можуть претендувати на отримання освітнього кредиту з низькою процентною ставкою. Його надають тільки малозабезпеченим студентам, які отримують ступінь бакалавра.

Найпопулярніші навчальні заклади країни

В Ізраїлі перебуває 10 університетів. Найпрестижніший і відомий з них - Єврейський університет в Єрусалимі. Він займає 53-е місце в рейтингу кращих вузів світу.

Єврейський університет складається з семи факультетів і великої кількості науково-дослідних інститутів. Тут можна вивчити практично всі можливі спеціальності. На сьогоднішній день в Єврейському університеті здобувають освіту приблизно 22 000 студентів, з яких понад 2 000 іноземців.

Головна будівля Єврейського університету на горі А-цофім

Серед російськомовних абітурієнтів дуже популярний Відкритий університет. Вступити в нього може будь-хто, для цього не потрібно складати іспити чи пред'являти будь-які документи про попередню освіту. Навчання в Відкритому університеті ведеться дистанційно. Протягом одного семестру відбувається 6-7 зустрічей з викладачем.

У Відкритому університеті Ізраїлю навчаються понад 40 000 студентів

У Відкритому університеті можна отримати ступінь бакалавра і магістра в різних областях науки. З 2010 року навчання на деяких відділеннях бакалаврату велося російською мовою, але в 2016 році адміністрація вузу прийняла рішення про припинення цієї програми.

Вища освіта в Ізраїлі очима російськомовних студентів (відгуки)

Навчалася і проходила практику в Ізраїлі в педагогічному коледжі «Махон Голд» на педагога дошкільного виховання і вчителі початкових класів.
Сподобалося дуже!
Викладачі з педагогіки дуже сильні. Теоретичні основи само собою, а ось від практичних занять я була в повному захваті.

Залишився один іспит - і я випускник беер-Шевська універу. Навчався на Information Systems Engineering. Дуже задоволений рівнем викладання. Відвідування занять вільні. Тобто можеш і сам вчитися, але це важко.

Підхід до студентів в ізраїльських вузах відрізняється від того, до якого ми звикли в СНД: тут ніхто не буде за тобою «бігати», до учнів ставляться як до абсолютно дорослим людям, здатним самостійно приймати рішення і відповідати за них. З твоєю думкою тут по-справжньому вважаються, на парах завжди є можливість дискутувати і відкрито висловлювати свою точку зору. У всіх студентів існує можливість самостійно вибрати на додаток, цікаві і важливі для твого професійного розвитку курси.

Плюси і мінуси отримання вищої освіти в Ізраїлі (підсумкова таблиця)

Отримання диплома ізраїльського університету - не легке завдання, але відкриваються перед його власниками можливості того варті. Випускники вузів Ізраїлю не залишаться без роботи в будь-якій країні світу, а досвід, отриманий під час перебування в чужій державі, обов'язково стане в нагоді в дорослому житті.

Com/watch?