Система освіти Фінляндії включає в себе наступні ступені: дошкільне виховання, підготовче навчання, середню школу, освіту другого ступеня і вищу школу. У перший клас діти йдуть, коли їм виповнюється 7 років. Тривалість навчання в середній школі становить 9 років. Загальна середня освіта в Фінляндії є обов'язковим. Після закінчення школи випускники можуть продовжити навчання в гімназії або вступити до профільних училища, які відносяться до другого ступеня освіти.
Шкільна освіта в Фінляндії абсолютно безкоштовне, отримати базові знання може кожна дитина. Харчування учнів у школах також забезпечується державою. Умови в державних школах дуже комфортні і мають у своєму розпорядженні до отримання знань. Приватних шкіл в країні небагато.
Навчання у вузах
Вища освіта в Фінляндії можна отримати у вищих професійних навчальних закладах і в університетах. Отримання вищої освіти пропонують близько фінських 50 вузів, з яких близько 30 - політехнічні, в них проходять підготовку фахівці передових професій. Навчання складається з трьох ступенів: спочатку студенти отримують ступінь бакалавра, потім магістра, а після захисту дисертації удостоюються докторського ступеня.
Бакалаврат в фінських вузах передбачає навчання протягом 3-4 років. Протягом цього часу студенти вивчають базові дисципліни, факультативні предмети, а по завершенні навчання захищають дипломну роботу. Подальше навчання можна продовжити в магістратурі, де ще два роки поглиблено вивчаються певні предмети. Після захисту диплома студенти отримують ступінь магістра.
Навчання для іноземців
Фінського вузу пропонують більше 450 програм навчання, які викладаються переважно англійською мовою. Навчання в вузах повністю безкоштовне (за винятком декількох англомовних міжнародних програм) для всіх студентів - не тільки для громадян країни, а й для іноземців. Слід зазначити, що близько 15% фінських студентів становлять росіяни.
Вступити в фінський університет абітурієнти з СНД можуть відразу після школи. Для цього необхідно заповнити онлайн-заявку і здати вступні іспити. Щоб взяти участь в конкурсі під час вступу до вузу, іноземець повинен мати закінчену середню освіту, володіти фінською (і / або шведським) мовою, підтвердити наявність достатньої кількості грошових коштів для проживання в чужій країні з розрахунку не менше 6000 євро на рік, тобто близько 500 євро в місяць. Це можна зробити, пред'явивши при оформленні візи виписку з рахунку в банку.
Навчання в Фінляндії для росіян, як і для інших іноземців, передбачає наявність студентського ВНЖ - для його оформлення знадобиться поліс медичного страхування лише з мінімальним покриттям 100 тис. Євро, який буде дійсний протягом усього часу навчання.
До складання вступних іспитів допускаються лише ті абітурієнти, які успішно пройшли конкурс атестатів. Крім того, слід мати на увазі, що в деяких вузах встановлені квоти, що регламентують кількість студентів-іноземців.
Незважаючи на те що навчання у фінських вузах в основному безкоштовне, студенти самостійно сплачують за гуртожиток, кімнату або квартиру, оплачують харчування та придбання навчальних матеріалів. Крім того, вони повинні щорічно вносити плату за членство в студентських організаціях.
Стипендії існують тільки для аспірантів, проте деякі вузи надають іноземцям, які добре вчаться, фінансову підтримку в розмірі 1500-1800 євро. У вільний від навчання час студентам дозволена підробіток, однак слід мати на увазі, що в Фінляндії досить складно знайти роботу без знання фінської мови.
На окрему увагу заслуговує інклюзивна освіта в Фінляндії: навчальні заклади дотримуються гуманістичних принципів, будівлі та кампуси обладнані пандусами та іншими пристосуваннями, що робить можливим навчання для осіб з особливими потребами або інвалідністю.
Мовний бар'єр
У більшості вищих навчальних закладів Фінляндії викладання ведеться на фінському або шведською мовою. А ось спілкування між студентами відбувається в основному англійською. Не випадково з кожним роком англомовні програми в фінських університетах стають все доступніше. Зокрема, на англійській мові можна отримати освіту в галузі економіки, управління, педагогіки, бізнесу, маркетингу, мистецтва, дизайну, інформаційних технологій і т.д.
Англомовні програми переважно орієнтовані на перепідготовку або підвищення кваліфікації фахівців, тобто по їх закінченні ступінь бакалавра або магістра присвоюють.