- Кілька слів про канадську системі освіти
- Дошкільне виховання
- Навчання в початковій школі
- Відео: про канадській школі
- Середню спеціальну освіту
- Вища освіта в Канаді
- Мовні школи в Канаді
- Відео: мовна школа в Торонто
- Відео: як вчинити в канадський університет
- Найбільш популярні університети Канади
- Чи можуть іноземні студенти стати стипендіатами та володарями грантів
- Де живуть іноземні студенти в Канаді, чим харчуються і скільки це коштує
- Відео: студентський гуртожиток в Канаді
- Таблиця: переваги і недоліки навчання в Канаді
Сьогоднішня Канада - одне з найбільш розвинених держав з високим рівнем життя і гранично низьким рівнем злочинності. Щорічно сотні тисяч абітурієнтів прагнуть переїхати на навчання в цю країну, і їх кількість постійно зростає, в тому числі за рахунок вихідців з Росії і СНД. Отримання канадського освіти не тільки дає величезні перспективи в майбутньому, але відрізняється лояльними умовами вступу та самого процесу навчання. Навчальні заклади дають високий рівень знань, диплом міжнародного зразка, можливість подальшого працевлаштування як в самій Канаді, так і в США, Австралії, Нової Зеландії, Великобританії та інших розвинених країнах світу. До того ж здобути освіту можна відносно недорого. Сучасна Канада є однією з держав, чиє уряд приділяє велику увагу розвитку системи народної освіти. Бути студентом будь-якого з вузів Канади престижно, почесно і перспективно: можна впевнено дивитися в день завтрашній і розуміти, що в майбутньому не виникне складнощів з працевлаштуванням і отриманням високооплачуваної роботи після закінчення навчального процесу.
Кілька слів про канадську системі освіти
Канадська система освіти має багато спільних рис з британської. Її характеризує високий рівень при підготовці фахівців. Держава бере активну участь в будівництві системи народної освіти. Це проявляється як в підвищеній увазі влади до розвитку мережі навчальних закладів усіх рівнів, так і в практично повному забезпеченні. Канадські навчальні заклади на 90% фінансуються державою. Характерною рисою є високий рівень контролю якості освіти та умов навчання, проживання та відпочинку студентів з боку держави. Це не тільки сприяє підтримці якісно високого рівня освіти в країні, але і перешкоджає різних можливих зловживань. Зокрема, про корупційну складову тут не може бути й мови.
У канадських школах, коледжах і університетах хороша навчальна база, висококваліфіковані викладачі, а також велика кількість програм з підготовки місцевих та іноземних студентів. Канадська освітня система складається з п'яти рівнів. У неї входять дошкільне виховання, початкова школа, середня школа, середня спеціальна і вища освіта. Кожен з цих рівнів слід розглянути більш детально.
Канада сьогодні є одним з найбільш розвинених держав
Дошкільне виховання
У Канаді дві державні мови: англійська і французька. Оскільки країна є федеративною державою, то кожна адміністративна одиниця має великий рівень автономії. Тому, незважаючи на загальні принципи дошкільного виховання дітей, в кожній з провінцій існують свої особливості. У деяких, наприклад, в Онтаріо і Нью-Брансвік, діти починають відвідувати дитячі садки в три роки і закінчують в п'ять років. В інших же регіонах виховання в дошкільних дитячих установах триває всього рік - з 5 до 6 років. Перший варіант називається Junior Kindergarten, другий - Primary Kindergarten.
Час роботи дитячих садків по-різному. Це може бути як повний, так і неповний день. В Онтаріо і Британській Колумбії, як правило, всі дитячі садки функціонують протягом повного робочого дня. В інших провінціях країни не всі дошкільні установи працюють за цим графіком, але батьки завжди мають можливість вибрати найбільш комфортний режим для відвідування ясел або дитячого садка. При неповному робочому дні діти знаходяться в садку з 8 години ранку до полудня, максимум до 14:00. У садочках з повним днем час перебування складає з 8 години ранку і до 17:00.
У державних дитячих садках плата за відвідування не стягується. Це правило поширюється як на дітей канадських громадян, так і на дітей іноземців, які проживають в країні на легальних підставах. Крім державних садків, є і приватні. Їхні послуги обійдуться від 300 до 700 американських доларів в місяць. Батькам необхідно буде також заплатити одноразовий внесок у розмірі 200 доларів США та щорічний збір в 300 доларів. Перевагою приватних установ є різноманітність програм, індивідуальний підхід до кожної дитини і високий рівень підготовки вихователів.
Дитячі садки в Канаді охоплюють практично всіх канадських і зарубіжних малюків
Цікаво, що канадський уряд запровадив і активно використовує програму соцпідтримки системи дошкільного виховання. Навіть діти з малозабезпечених сімей (за канадськими мірками) можуть відвідувати не тільки державні, а й приватні дитячі садки. Їх батьки отримують субсидії і різні посібники від місцевої влади. Основним завданням канадських дитячих дошкільних установ є утримання дітей на час відсутності їх батьків. Малюкам закладають основи світорозуміння, принципів комунікації з однолітками і зі старшими, а також готують юних громадян і іммігрантів до майбутнього переходу в початкову школу.
Навчання в початковій школі
Зважаючи на велику автономії канадських провінцій, підхід до утворення значно відрізняється і залежить від регіону країни. Наприклад, в Квебеку тривалість навчання в початковій школі триває 6 років, тоді як в інших провінціях діти відвідують її протягом 8 років. Вперше канадські і іноземні діти можуть переступити шкільний поріг в 6 років, і це правило єдине для всієї країни. У Квебеку початкова школа закінчується для учнів у віці 12 років, в інших провінціях - в 14. Заняття починаються зазвичай на початку вересня. Деякі школи проводять поповнення своїх рядів два рази протягом року.
У Канаді є кілька типів як початкових, так і середніх шкільних установ. Вони можуть бути в підпорядкуванні держави, перебувати в юрисдикції релігійних конфесій, а також бути етнічними або давати домашню освіту.
Отримання початкової освіти корінними канадцями і дітьми іноземних громадян, які є постійними жителями Канади, відбувається на безкоштовній основі. Батькам досить витратитися на придбання підручників, методичних посібників і необхідного приладдя. Також молодші школярі можуть безкоштовно харчуватися у шкільних їдальнях. У державних школах немає вимоги до обов'язкового носіння форми. У більшості приватних шкіл, що належать різним релігійним конфесіям, плата за навчання також не стягується, але існує вимога обов'язкового носіння шкільної форми. У деяких приватних початкових школах освіту все ж платне і їх учні зобов'язані носити уніформу. На сьогоднішній день 95% початкових шкіл у Канаді знаходиться в державному підпорядкуванні і на повному державному фінансуванні. За рівнем матеріального забезпечення вони трохи відрізняються від приватних. Практично у всіх канадських початкових школах існує спільне навчання хлопчиків і дівчаток.
Канадських дітей долучають до високих технологій з раннього віку
Етнічні школи передбачені для національних меншин країни (наприклад, для ескімосів). Викладання в них ведеться національною мовою і має певні особливості, характерні для даної народності. Школи домашньої освіти передбачені для дітей зі специфічними потребами. Необхідно зауважити, що канадці намагаються проводити навчання таких дітей спільно зі звичайними. З їх точки зору подібний підхід сприяє інтеграції, підвищенню комунікативності і дає можливість відчути себе повноцінним членом соціуму. Таким чином канадці проповідують правила єдиного суспільства або суспільства рівних можливостей. У Канаді також немає спеціальних шкіл для обдарованих дітей, але існує кілька приватних шкіл, де юні таланти можуть отримати ексклюзивне освіту. Зазвичай же вони вчаться разом з усіма, відвідуючи стандартну школу.
Офіційно Канада є королівством, а править нею Її Величність королева Великобританії. На практиці ж систему влади очолює прем'єр-міністр. Країна входить до складу Британської Співдружності націй.
Слід сказати, що діти іноземних громадян приймаються далеко не у всіх початкових школах. Але практично в кожному середньому і великому населеному пункті існує школа, де вони можуть навчатися. У ній працює штатний консультант, до якого діти звертаються з будь-якого питання. У початковій школі оцінки не виставляються і не задаються домашні завдання. Після закінчення здавати випускні іспити не потрібно.
Відео: про канадській школі
Навчання в середній школі
Середня школа в Канаді також має суттєві регіональні відмінності. Цей рівень є обов'язковим і являє собою наступний етап в системі народної освіти. Діти в Квебеку і Нью-Брансвік відвідують в середню школу протягом п'яти років після закінчення початкової освіти (з 12 до 17), в більшості ж інших провінцій країни тривалість етапу становить чотири роки (з 14 до 18 років). В Онтаріо встановлені свої норми: тривалість навчання в середній школі на її території триває п'ять класів, але воно може тривати ще на два або три роки, а молоді люди закінчують школу у віці 21 або 22 років. Останній етап середньої освіти на цій канадській території може доповнюватися професійно-технічним профілем, але тільки за бажанням самих учнів. В результаті випускник школи вже має спеціальність.
Раніше в канадських школах здавали іспити тільки після 12 класу. Але в 2004 році в країні була проведена реформа середньої освіти. З цього року іспити стали обов'язковими для учнів не тільки дванадцятьох, а й десятих, а також одинадцятих класів. У цей період здається всього п'ять іспитів: у десятому - три, а в одинадцятому та дванадцятому класах - по одному. Дисципліни, за якими перевіряються учні, встановлюються адміністрацією кожної провінції. Тому єдиного переліку не існує.
Практично всі канадські школи мають прекрасну матеріальну базу
Велику роль канадська середня школа приділяє вивченню міжнародного англійської мови, канадського англійської мови, французької канадського мови, соціології, суспільствознавства, гуманітарних наук, а також розвитку художніх здібностей учнів. Фізкультура всюди обов'язкове, протягом навчального тижня проводиться мінімум три уроки фізвиховання. Є також школи, де профільними є точні науки. Батьки дитини можуть за погодженням з ним і педагогами самостійно вибирати відповідне здібностям навчальний заклад. Важливу роль в процесі навчання відіграє самостійна робота. Оцінки в канадських середніх школах не виставляються. Знання учнів протягом року і на іспитах оцінюються за системою відсотків. Для отримання диплома Догвуд, який можна вважати аналогом російського атестата про повну загальну середню освіту, досить набрати 40% по сумі оцінок за весь курс середньої школи. Для вступу до вищих навчальних закладів необхідно мати в дипломі Догвуд середній показник мінімум в 75%.
Діти іноземних громадян, які навчаються в школах, можуть проживати в канадських сім'ях, де є офіційно призначений опікун (про що було сказано вище), або в пансіонах приватних шкіл. Вартість проживання в сім'ї визначається за погодженням з опікуном. Як правило, вона не перевищує 200 доларів США в місяць, оскільки значну частину витрат компенсує держава. Це дає можливість іноземному дитині повністю зануритися в мовне і соціальне середовище країни і є безсумнівним плюсом для повноцінної інтеграції в соціум.
Для учнів середньої школи навчальний рік триває з вересня до червня, в цілому 190 днів, не враховуючи вихідних. Навчальний тиждень встановлена з понеділка по п'ятницю, щодня діти витрачають на уроки близько 5-7 годин. Всі школи в Канаді працюють тільки в першу зміну.
Середню спеціальну освіту
Система професійного середньої освіти представлена в Канаді мережею коледжів. Тривалість навчання в них становить від року до чотирьох років, в залежності від спеціальності. В коледж можна поступати після закінчення середньої школи. Іспити здавати не потрібно, достатньо мати документ про закінчену середню освіту. У коледжі можна отримати професію, яка затребувана на канадському ринку праці, а саме спеціальності в галузі лісового господарства, гірничодобувної промисловості, аграрного сектора економіки.
У коледжі учні опановують практичними навичками в обраній професії
Випускники мають ступінь, відповідну російському молодшого спеціаліста. Після закінчення коледжу підлітки складають іспити і отримують документ про повну загальну середню спеціальну освіту. Як вже говорилося, в провінції Онтаріо за бажанням батьків і учнів курс професійної підготовки є автоматичним продовженням курсу середньої школи.
Валюта Канади - канадський долар. Його курс до долара США становить: 1 CAD = 0.8020 USD. При розрахунках часто використовуються обидві валюти.
Вища освіта в Канаді
Система вищої освіти в Канаді представлена мережею університетів і коледжів. Деякі коледжі входять до частини інфраструктури університету і дозволяють отримати ступінь бакалавра, що дасть можливість подальшого вступу до магістратури. Подібні навчальні заклади називаються вищими коледжами.
У 2017 році в Канаді зареєстровано понад 100 університетів. У кожному з них навчається не менше 5 і не більше 30 тисяч студентів. Приблизно 20% канадських студентів складають іноземці. Серед них чимало російських, українських і білоруських громадян. Вступити до університету можна після закінчення середньої школи або професійного коледжу. В університеті здобувають ступінь бакалавра, магістра та доктора наук. Для ступеня бакалавра необхідно провчитися від 3 до 4 років, навчання в магістратурі займе ще від 1 року до 3 років. Післядипломна ж освіту триватиме 3 роки і довше, воно повністю відповідає вітчизняній аспірантурі. Його завершення передбачає захист дисертації і отримання ступеня доктора наук, що дуже почесно в англомовних країнах.
Студентами в Канаді стають пізніше, ніж в Росії
До 2012 року прийом на перший курс університету відбувався за результатами конкурсу атестатів про повну загальну середню освіту. Але вже в 2013 році кожен університет став проводити власне співбесіду. Його мета - підтвердження реальності тих оцінок, які містяться в документах про повну загальну середню або середню спеціальну освіту (GPA). Воно не є іспитом в повному сенсі цього слова, викладачі спілкуються в індивідуальному порядку з абітурієнтами на профільні теми і з'ясовують ступінь володіння певним предметом, після чого виносять свій вердикт. Остаточне рішення про зарахування в університет виноситься приймальною комісією.
Мовні школи в Канаді
Канада країна двомовна, державними мовами є англійська та французька. Корінні жителі в переважній більшості прекрасно володіють обома. Є й регіональні відмінності, наприклад, провінція Квебек практично повністю розмовляє французькою.
Записатися на навчання в канадську мовну школу можна дистанційно. Тривалість курсу складає від п'яти місяців до року. Вартість різна, все залежить від терміну категорії школи. Середня ціна місяці навчання на мовних курсах складе близько 450 доларів США. Діють подібні курси зазвичай при університетах. Є, відповідно, напрямки англійської та французької. Після закінчення випускники отримують сертифікат міжнародного зразка TOEFL (англійська) або DALF (французький). Навчання допомагає не тільки значно підвищити рівень володіння мовою, занурившись в мовне середовище, але глибше зрозуміти традиції і культуру Канади. З огляду на, що викладання ведеться кваліфікованими носіями мови і за передовими методиками його вивчення, то проходження курсів є вкрай ефективним кроком для подальшого навчання в канадському університеті.
Відео: мовна школа в Торонто
Умови вступу в канадські університети для абітурієнтів з країн СНД
Абітурієнтам з країн СНД будуть потрібні мовні сертифікати міжнародного зразка TOEFL (при навчанні англійською) або DALF (при навчанні на французькому). Практично кожен іноземний абітурієнт проходить через мовні курси, якщо не отримав шкільної освіти на одному з них.
Інша важліва категорія документів - підтвердження наявний освіти. Слід зауважіті, что середній вік Канадсько абітурієнтів набагато вищє, чем российских. ВІН ставити 21 рік. Аджея канадці закінчують школу пізніше, та й триває шкільний курс довше. Саме тому російськім Абітурієнтам та їхнім колегам з других стран СНД буде нужно привести у відповідність свой рівень шкільної освіти Канадсько. А для цього необхідний мінімум один рік у вітчизняному вузі, після нього абітурієнт буде повністю відповідати випускнику канадської середньої школи. Інший варіант - записатися на мовні курси або підготовчі відділення університетів, які функціонують практично при кожному з них. Триває навчання на підготовчому відділенні близько року. Його вартість варіюється в залежності від вузу. В середньому, вона становить близько 400 доларів США на місяць.
Якщо говорити про республіках пострадянського простору, то найбільше в Канаді українських студентів. Цьому сприяє наявність численної української діаспори в цій країні, яка утворилася в період після Першої та Другої світових воєн. Цікавий такий факт: в канадському парламенті протягом десяти років тричі розглядалося питання про визнання української мови третім державним в Канаді. У кількох університетах в центрі і в західній частині країни є групи, де викладання ведеться українською. Також в Канаді функціонує безліч українських шкіл.
Надійшли в канадський вуз оформляють студентський тип візи
При надходженні в канадські навчальні заклади і росіянам, і іншим громадянам країн СНД буде потрібно оформлення студентської візи. Для цього їм треба звернутися до дипломатичного представництва Канади в країні свого проживання. Підставою для відкриття в'їзного дозволу стане лист-відношення від адміністрації канадського вищого навчального закладу. У ньому має міститися підтвердження про зарахування даної особи в число студентів денної форми навчання. Важливо знати, що студентську візу зможуть отримати тільки ті, хто збирається навчатися на денній формі. У канадських вузах є і звичні росіянину заочники, і вечірки, але ось їм студентську візу не видадуть.
Є ще кілька неодмінних умов для отримання візи цього типу. Аплікант повинен мати достатню кількість коштів для проживання в Канаді. Існує офіційно встановлений владою мінімум - 12 тисяч канадських доларів на рік. Це означає, що майбутній студент повинен показати наявність подібної суми на банківському рахунку. Як варіант - представити спонсорську зобов'язання від організації або фізичної особи, готового оплатити відповідні витрати, або фінансові гарантії від батьків. До зазначеної суми слід додати внесок за перший рік навчання.
Якщо дитина неповнолітня, то йому буде потрібно нотаріально завірена згода обох батьків на переїзд до Канади для навчання, а також призначений опікун, який повинен займатися піклуванням даної особи безпосередньо в Канаді.
Відео: як вчинити в канадський університет
Вартість отримання вищої освіти в Канаді
Вища освіта в Канаді не можна назвати дорогим. По крайней мере, щодо аналогічного процесу в США чи Великобританії, де він буде коштувати рази в півтора дорожче.
Вартість навчання у вузах значно варіюється в залежності від рейтингу самого навчального закладу і від провінції, на території якої він розташований. Як показує практика, найдорожче отримувати диплом в Квебеку. Мінімальна вартість отримання ступеня бакалавра там обійдеться студентові в 10 тисяч доларів США. Магістратура коштуватиме майже вдвічі дорожче. Найдешевше вчитися в університетах провінції Манітоба. Бакалаврат полегшить бюджет студента на 6 тисяч американських доларів, а магістратура - ще мінімум на 7 тисяч. В інших канадських провінціях вартість навчання коливається в зазначених вище межах. Плата вноситься авансом перед початком навчального року. Можна розділити її на два платежі, які необхідно вносити перед початком наступного семестру.
Найбільш популярні університети Канади
Існує внутрішній канадський рейтинг вищих навчальних закладів і міжнародний. У ТОП-100 кращих вузів світу потрапили п'ять канадських університетів, вони ж і очолюють внутріканадскій рейтинг:
- Університет Макгілла займає перше місце. Специфікою даного навчального закладу є проведення науково-дослідницької діяльності і окрема вища школа, що займається вивченням ісламської культури. Вуз заснований в 1821 році і є найстарішим на території Канади. У нього часто вступають студенти з країн ісламського світу.
- Університет Торонто розмістився на другій сходинці рейтингу. Саме він може пишатися найбільшою кількістю студентів і найбільшим числом спеціальностей, за якими вони проходять підготовку. Університетський комплекс розмістився в 10 міських кварталах, а бібліотека займає десятиповерховий будинок. У цьому вузі навчаються близько 30 тисяч студентів з усього світу.
- Університет Ванкувера (Британська Колумбія) знаходиться на третьому місці. Він заснований в 1908 році і має прекрасну навчальну та наукову базу, широко відомі його юридичний і медичний факультети. Саме в цьому вузі відсоток іноземних студентів найвищий по країні.
- Четверте місце займає університет Ватерлоо. Це наймолодший і сучасний вуз Канади. Він заснований в 1957 році і відрізняється інноваційним підходом і можливістю дистанційного навчання з використанням найсучасніших технічних засобів.
- П'ятірку лідерів рейтингу замикає університет Альберта в місті Едмонтон. Там існує близько 200 програм бакалаврату і 150 програм з підготовки фахівців ступеня магістра. В університеті Альберта функціонують 15 факультетів.
Університет Макгілла - найстаріший в Канаді
Чи можуть іноземні студенти стати стипендіатами та володарями грантів
Зарубіжні студенти можуть отримувати матеріальну допомогу при навчанні у вищих навчальних закладах Канади. Але існують серйозні обмеження, що стосуються саме іноземців. Так, отримувати стипендії мають право тільки іноземні студенти, є слухачами відділення магістратури. На бакалавраті вони не передбачені. Крім цього, отримати стипендію може лише той слухач, який досяг блискучих результатів в навчанні. Присудження стипендії відбувається за клопотанням адміністрації університету, а рішення приймається вже місцевою владою, оскільки фінансування виділяється саме з регіонального бюджету, де передбачена відповідна стаття витрат.
Заявку на отримання гранту іноземним студентом може подати також тільки адміністрація вищого навчального закладу. Гранти виділяються в межах трьох загальнодержавних програм і складають суму до 60 тисяч доларів США. Перша держпрограма називається Government of Canada Award Program. Вона передбачає стимулювання найбільше відзначилися в навчанні канадських та іноземних студентів. Faculty Research Program розрахована на матеріальну підтримку студентів, що досягли успіхів у науковій діяльності. І третя програма Faculty Enrichment Program створена для мотивації учнів, які зробили істотний внесок у розвиток певного факультету. Це може бути навіть громадська діяльність, популяризація університету або одного з його факультетів.
Стипендії та гранти можуть отримати тільки особливо відзначилися студенти
Де живуть іноземні студенти в Канаді, чим харчуються і скільки це коштує
Практично у всіх канадських університетах є студентські гуртожитки. Проживання в них платне. Єдиної вартості, природно, не існує, але в середньому один місяць обходиться близько 600 американських доларів. У кімнаті живе по два-три людини. Студентські гуртожитки в Канаді і Росії, звичайно, сильно відрізняються за рівнем розвитку інфраструктури. По крайней мере, в більшості випадків. Канадські «студобщагі» розташовані зазвичай в межах університетських містечок і на території, що охороняється. Слід сказати, що канадські вищі навчальні заклади знаходяться під охороною федеральної поліції, а не наймають фірми і не містять власну службу. У студентських містечках поруч з гуртожитками працюють кафе, а в самих будівлях є навіть столові для студентів.
Студентські містечка, де проживають іноземці, перебувають під пильною увагою федеральної поліції. Оскільки саме вони, як правило, є джерелом проблем, на відміну від традиційно законослухняних корінних канадців. В цілому ж проживати в канадських студмістечках безпечно і комфортно.
Є варіант орендувати житло у приватних осіб. Вартість оренди невеликої квартири в Торонто становить близько 1000-1500 доларів на місяць. Якщо селитися компактно по кілька людей, то це також є досить прийнятним варіантом для студентів. Іноземці часто використовують подібний спосіб проживання не тільки через економію. Місць в студентському гуртожитку не завжди вистачає.
Відео: студентський гуртожиток в Канаді
Перспективи після закінчення канадського вузу
Треба сказати, що ще під час навчання в університеті студенти денної форми навчання мають право на підробіток, але не більше 25 годин протягом робочого тижня в період занять. На канікулах іноземні та канадські студенти можуть працювати безлімітно. Отримання окремого дозволу на роботу для іноземців не потрібно.
Після закінчення вузу іноземні випускники можуть отримати статус постійних жителів Канади. Їм надається право офіційного працевлаштування на території Канади і роботи в одній з місцевих або міжнародних компаній. Переговори про працевлаштування починаються ще на останніх курсах університету. Дуже плідним в цьому відношенні стане проходження практики, який потрібен студентам деяких факультетів. Стажування триває до півроку і оплачується згідно з нормами канадського законодавства. Для іноземних студентів проходження практики надає прекрасну можливість не тільки підробити, але й увійти в контакт з потенційним канадським роботодавцем.
Канадський диплом не потребують нострифікації, він престижний і популярний. Саме тому у його володаря не повинно виникати проблем з працевлаштуванням ні в самій Канаді, ні в сусідніх США, ні в країнах Євросоюзу.
Таблиця: переваги і недоліки навчання в Канаді
Ухвалення рішення про переїзд в Країну кленового листа стане важливим вчинком. Для тих, хто хоче кардинально змінити своє життя, навчання в Канаді дасть можливість це зробити і відкриє блискучі перспективи в подальшому житті і роботі. Навряд чи все це можна отримати у вітчизняних реаліях. Тому варто добре вивчити всі тонкощі процесу надходження в канадські навчальні заклади ще в теорії, що стане істотною підмогою в подальшому переїзді за океан. Адже не дарма з кожним роком все більше число абітурієнтів з Росії та інших країн СНД вибирають саме Канаду для здобуття освіти.
Доброго дня! Мене звати Сергій. Мені 47 років. За освітою - філолог. Оцініть статтю: поділіться з друзями!