- Як влаштована система освіти Чехії
- Дошкільна освіта
- Шкільна освіта
- Фотогалерея: найпопулярніші школи в Чехії
- Старша школа
- мовні школи
- Вища освіта
- Фотогалерея: найпопулярніші виші Чехії
- Відео: особистий досвід життя в Чехії
- Відео: відповіді на найпопулярніші питання про освіту в Чехії
- Стипендія від Міністерства освіти для іноземців
- Стипендія Південно-Моравського краю
- Допомога від Вишеградського Фонду
- Відео: про чеською мовою і надходження до Карлового університету
- Умови подання документів
- Відкриття студентської візи
- Відео: безкоштовну освіту в Чехії
Освіта в Чехії з кожним роком стає все престижніше. По-перше, країна відносно недавно стала членом «шенгену», завдяки чому резиденти (і студенти в тому числі) отримали можливість вільно подорожувати по країнах-членах угоди. По-друге, Чехія претендує на вступ до ЄС і має всі шанси на якнайшвидшу реалізацію цієї мети, що дасть громадянам і резидентам чимало важливих переваг. До слова, серед країн, що бажають потрапити до складу ЄС, Чехія посідає перше місце за загальними економічними показниками. Крім економічних і політичних переваг, країна приваблює студентів з РФ і тому, що держава розташована недалеко від Росії, а це значно спрощує можливість відвідувати рідні місця якомога частіше.
Як влаштована система освіти Чехії
Чеська система освіти в своїй основі схожа на системи освіти в багатьох інших країнах усього світу. Освіта складається з декількох ступенів:
- дошкільний;
- шкільне базове;
- вища школа (сюди ж можна віднести професійні училища, гімназії, семінарії і інше);
- вищу освіту (університети, інститути);
- поствисшее освіту (магістратура, докторантура).
Наочна демонстрація системи освіти Чехії
Дошкільна освіта
Віддавати дітей в дбайливі руки вихователів чехи починають дуже рано. Спочатку малюки надходять в ясла, а після досягнення трьох років від роду юних чехів батьки віддають до дитячих садків. Дитячі садки в країні бувають як муніципальні, так і приватні. За те, щоб віддати дитину в державне дошкільний заклад, батьки повинні платити певну суму. Безкоштовним є лише останній рік дошкільного віку дитини. Однак далеко не всі діти можуть потрапити в державні садочки, адже претендентів на місце набагато більше, ніж самих місць. Тут на допомогу батькам приходять приватні установи. Як правило, вартість їх послуг становить від 7000 чеських крон на місяць, що за місцевими мірками є значною сумою. Проте, через брак іншого виходу, батьки все хащі стали звертатися до приватних установ.
Першу сходинку системи дошкільної освіти в Чеській Республіці складають ясла, муніципальні і приватні дитячі сади
Вихователі в дитячих садках не тільки доглядають за малюками, поки батьки на роботі, а й прищеплюють їм навички спілкування, працюють над розкріпаченням дітей і їх інтеграцією в суспільство. Вся діяльність в основному організовується у формі гри. Свого роду відмітною рисою чеських дитячих садків є те, що в них немає розподілу на групи, тобто діти від трьох до шести років виховуються в одній групі. Проте в дошкільних установах з релігійним ухилом, яких в країні чимало, часто діти діляться на групи за належністю до підлоги. Дитячі садки можуть приймати як на неповний день (близько шести годин), так і на повний робочий день (до дванадцяти годин). Багато садки також пропонують виховання дітей на повному пансіоні, тобто з проживанням.
Іммігранти, які живуть на території Чеської Республіки, можуть влаштувати своїх дітей у місцеві дошкільні установи. Для цього їм потрібні наступні документи:
- документ, який свідчить про легальність перебування в Республіці (можна отримати у відділеннях поліції);
- ВНЖ або реєстрація;
- довідка з медичної установи.
Вартість складає 2900-6000 крон за ясла, 7000-40000 крон - за приватні дитячі садки і близько 500 крон - за державні установи.
Шкільна освіта
Всі громадяни Чехії повинні отримати середню шкільну освіту. Воно складається з дев'яти класів. У віці шести років діти з садочка переходять в молодшу школу.
Після досягнення шести років дитина надходить в початкову школу для отримання базової освіти
У початковій школі вони вчаться до десяти років, після чого стають учнями середньої ланки (з 10 до 15 років). Сам освітній процес мало чим відрізняється від прийнятого в РФ. Винятком можуть стати хіба що організаційні моменти. Наприклад, у місцевих дітей немає весняних і осінніх канікул. Відпочити діти можуть тільки взимку і влітку, причому літні канікули складають всього два місяці. Навчальний рік в Чехії розпочинається 1 вересня і закінчується 30 червня. Трохи відрізняється принцип оцінювання: як і в Росії, в Чехії п'ятибальна система, однак в цьому випадку найвищим балом вважається «одиниця». У початкових класах дітям викладає всі дисципліни один викладач. Винятком можуть стати хіба що іноземні мови, фізкультура і деякі інші уроки. Обов'язковими для вивчення в цьому віці є:
- Чеська мова;
- основи математики;
- основи історії;
- географія світу;
- перша іноземна мова (як правило, англійська);
- основи наук;
- образотворчого мистецтва;
- трудове навчання;
- музичне мистецтво;
- фізкультура.
Навчальна програма незначно відрізняється від програм, прийнятих в наших школах
Починаючи з середньої школи учні можуть вибирати спрямованість, тобто визначати, які предмети їм будуть потрібні найбільше. Профільні дисципліни вивчаються більшу кількість навчальних годин, базові ж - не так старанно. Після дев'ятого класу школярі не повинні здавати іспити.
Перелік предметів середнього шкільного ланки:
- друга іноземна мова;
- фізика;
- світова географія;
- історія (більш широко);
- суспільствознавство;
- хімія.
Освіта в школах Чехії є безкоштовною. Це стосується не тільки підданих країни, але і її резидентів, якщо ті можуть уявити свідоцтва легального перебування на території Республіки. Однак будьте готові до того, що весь процес навчання проходить на чеською мовою. Викладання російською здійснюється хіба що в школі при посольстві Російської Федерації, однак за навчання там батькам доведеться заплатити 2000-3000 крон. Школярі також можуть під час вивчати іноземні мови: англійська, французька, російська та інші. Зробити це можна в гімназії «Діалог». Однак віддати своїх дітей сюди з фінансових міркувань зможе не кожен батько, адже рік навчання тут коштує 13000-16000 крон. Гімназія пропонує заняття як в звичайному денному порядку, так і в умовах пансіону.
У Чехії набирає популярність таке явище, як «школа на природі». Її суть полягає у вивченні тих же дисциплін, що і в звичайних середніх освітніх установах, проте в умовах, наближених до санаторію. Діти живуть за містом, де можуть крім занять відвідувати оздоровчі процедури, походи і багато іншого. Треба сказати, що вартість такого задоволення відносно невисока.
Фотогалерея: найпопулярніші школи в Чехії
Всі зазначені навчальні заклади також пропонують освітні програми англійською мовою.
Старша школа
Незважаючи на те що після закінчення дев'ятого класу школярі можуть не продовжувати освіту, багато чехів все ж вважають за краще вступати вище. Після завершення навчання в середній школі у дітей є три шляхи:
- старша школа (вимагає ще 1-2 років навчання);
- гімназія або спеціальна школа (4 роки);
- професійно-технічне училище (2-3 роки).
Уникав старшої ланки вчать в першу чергу самостійності, адже саме вміння самому організовувати свою діяльність і аналізувати її є головною якістю для майбутнього фахівця і громадянина.
Старша школа - найважливіша щабель у всьому процесі навчання
Після завершення навчання в гімназіях та спеціалізованих школах учні отримують атестат зрілості (не відразу, звичайно, а тільки після успішної здачі іспиту Maturita). Цікаво, але запевнення старших класів середньої школи не є підставою для видачі випускнику атестата. В університет чехи можуть надходити після закінчення:
- технічного училища;
- старших класів школи;
- спеціалізованої гімназії.
мовні школи
Талановита молодь Чехії може не тільки отримати освіту, а й записатися на багато курси, гуртки і секції. Найпопулярнішим варіантом додаткового навчання є мовні курси. Як правило, вивчати чеську мову приїжджають в країну іноземці з різних куточків світу. Громадяни країни також можуть знайти собі заняття до душі, адже на спеціалізованих курсах можна освоїти всі більш-менш поширені в світовому суспільстві мови.
У Празі зосереджена найбільша кількість вузів
Як правило, мовні школи відкриваються на базі коледжів і університетів, хоча є й винятки. Одним з найяскравіших прикладів є курси на території університету Карла. Вивчати чеську мову іноземці тут можуть так, як їм зручно. Існує безліч варіацій програм:
- літні курси (проводяться під час літніх канікул);
- підготовчі курси (здійснюють підготовку до іспитів, спрямовані на вивчення мови на початковому рівні);
- загальні курси (можуть тривати від кількох днів до року);
- вечірні курси (більше підходять для тих, хто вже навчається або працює і хоче поєднувати це з поліпшенням свого рівня чеської мови);
- інтенсивні курси (спрямовані на освоєння програми в максимально короткі терміни).
При вивченні мови в університеті Карла учні мають право проживати в місцевих гуртожитках. Вартість може становити € 110-300 на місяць. Також адміністрація при необхідності бере на себе відповідальність за трансфер від вокзалу чи аеропорту, переклад документів та медичне страхування. Вартість курсів буде залежати від виду занять, їх інтенсивності та тривалості.
Міністерство освіти Республіки недавно запустило Літні школи слов'янознавства, які швидко стали популярними. Курси проводяться від двох до чотирьох тижнів під час літніх канікул. Студенти можуть самі вибрати напрямок, які їм ближче: мови, культура, історія або побут. Школи були відкриті на базах кількох передових університетів країни.
На території держави також працює чимало мовних шкіл, які є приватними. Вартість навчання в них може сильно відрізнятися. Наприклад, одна з найвідоміших в Республіці лінгвістична школа MAVO пропонує всім бажаючим пройти мовні курси. Попитом користуються вечірні курси і інтенсивні програми (вартість друге може досягати 10000 крон за два тижні, при цьому кожного тижня учні будуть прослуховувати по 90 уроків).
Вища освіта
У 2001 році Чехія приєдналася до Болонської системи, що само собою передбачає поділ освіти на три ступені: бакалаврат, магістратуру та докторантуру. Процес навчання зазвичай здійснюється на чеською мовою, проте з кожним роком кількість програм іноземними мовами стає все більше - уряд робить все можливе, щоб максимально залучити зарубіжних студентів. Вузи Чехії готують фахівців як на основі денного навчання (очно), так і дистанційно. Другий варіант є свого роду аналогом російських заочних курсів. Є також очно-заочні програми, де знання в основному засвоюються студентами самостійно, проте для атестації їм необхідно приїхати безпосередньо до вузу.
Бакалаврські навчальні програми випускають фахівців-практиків у сфері вищої освіти, а також готують студентів до вступу в магістратуру
У Чехії знаходиться найдавніше вищий навчальний заклад Центральної Європи - Карлов університет. Його заснував імператор Карл IV в XIV столітті.
Для вступу до вузів країни необхідно мати на руках диплом про повну освіту або атестат зрілості з дипломом професійної освіти. В одному навчальному році два семестри. Перший включає в себе період з середини вересня по середину грудня, другий триває з середини лютого по травень. Результати семестру підбиваються на екзаменаційної тижня (січень-лютий і травень-червень).
Особливістю вищої освіти в Чехії є можливість студентів скорегувати свій навчальний графік під себе. Їм необхідно з'явитися на встановлене число лекцій і практичних занять, а коли вони це будуть робити, студенти вільні вирішувати самі.
На території Республіки діє 26 державних вузів і 46 приватних. Вони підпорядковуються Міністерству освіти Чехії. Є також два урядових вузу, де готуються кадри для державної служби та військовослужбовці. Ці два навчальних заклади підпорядковуються Міністерству оборони країни. Як правило, приватні вузи платні, проте вступити туди набагато простіше. Деякі з них навіть не вимагають від іноземних абітурієнтів здачі місцевих іспитів з метою залучення більшої кількості іноземців в свої ряди. В цьому випадку абітурієнтам необхідно представити свідоцтва володіння чеською мовою (не нижче В2). Приватні навчальні заклади повністю визнаються державою, тому студенти після проходження першого курсу можуть перевестись з приватного університету в державний на бюджетну основу. Так, до речі, багато іноземців і надходять, побоюючись труднощів під час вступу відразу в державні вузи.
Фотогалерея: найпопулярніші виші Чехії
Навчання в Карловому університеті проходить по більш ніж 600 спеціальностями на 17 факультетах. Університет вважається найстарішим в Центральній Європі, а серед всіх європейських вузів займає четверте місце за віком, якщо можна так висловитися. Тут здобувають освіту близько 50 тисяч студентів, з яких близько 6000 - іноземці. Філії та факультети Карлова університету розкидані не тільки на території Праги, а й у багатьох інших містах Чехії.
Чеський технічний університет знаходиться в Празі. У 2007 році вузу виповнилося 400 років. Він вважається найстарішим технічним університетом Європи. Гордістю університету є його бібліотека, яка містить мільйони різних примірників і складається з 1300 читальних залів. У всіх корпусах і залах університету є вільний доступ до інтернету - це інноваційне нововведення було зроблено в якості експерименту, який незабаром припав до смаку як студентам, так і викладачам. Університет активно співпрацює з багатьма компаніями: Toyota, Skanska, Bosch і так далі.
Вища школа економіки - найбільший державний університет цієї спрямованості в Чехії. До 1989 року він був єдиним економічним вузом на території Республіки. Історія його почалася ще на початку XX століття. Тоді він називався Інститутом Торгівлі. Звання університету вуз отримав вже в 1953 році. На сьогоднішній день освіту в ньому отримують понад 16 тисяч студентів на 6 факультетах. Для читання лекцій і проведення практичних занять запрошуються фахівці з найрізноманітніших урядових і фінансових установ Чехії, а також співробітники іменитих вузів Німеччини, Австрії, Великобританії, Франції і так далі.
В університетах Чехії освіту може проходити не тільки на чеському, а й англійською. У деяких випадках практикується використання російської, німецької та інших мов. Наявність освітніх програм іноземними мовами можна уточнити на сайтах вузів або особисто зв'язавшись з їх представниками. Зверніть увагу, що далеко не завжди навчання на іноземних мовах буде безкоштовним.
Університет Масарика (з 1960 по 1990 рік називався Університетом Яна Євангелісти Пуркине) був заснований в 1919 році у відносно невеликому місті Брно. Він складається з дев'яти факультетів, кожен з яких здійснює підготовку фахівців за кількома напрямками. Його візитна картка - наявність власної працюючої станції в Антарктиді. Вуз є другим в Чехії за кількістю учнів.
Празький хіміко-технологічний університет спеціалізується на навчанні студентів в галузі хімічної промисловості і технології. Трохи більше 60 років тому він був підрозділом Чеського технічного університету, однак в 1953 році відокремився. Вуз визнається одним з найбільших Європейських центрів досліджень в області хімії. Сюди щорічно надходить понад 2 тисячі студентів, в числі яких чимало іноземців. Підготовкою кадрів займається більше 800 висококваліфікованих викладачів, імена багатьох з них відомі всьому світу.
Перевага в отриманні освіти за кордоном дає не тільки іноземний диплом і практика в мовах, але і відмінний досвід самостійного життя, можливість познайомитися з людьми з різних точок землі і отримати роботу в міжнародній компанії.
Відео: особистий досвід життя в Чехії
Вступ до вузів Чехії для іноземців
Законодавство Чеської Республіки говорить, що іноземні громадяни мають право отримувати освіту будь-якого рівня на території країни. Якщо ви ставите перед собою мету вчитися в чеському вузі, про прийдешнє надходженні краще подумати заздалегідь. Більше шансів буде у тих, хто закінчив гімназію або середню школу на території країни. Зробити це можна після дев'ятого класу. Для вступу потрібно:
- Відправити ПЕРВИННА заяву;
- Передат на Розгляд шкільний атестат и его кольоровий копію, перекладену на чеський та завірену Нотаріально;
- сделать ностріфікацію (если це необходимо);
- Передат на Розгляд виписки з предметів, Які Вивчай в школі;
- дочекатися підтвердження того, що ваша кандидатура була схвалена;
- отримати офіційне запрошення від навчального закладу.
Після всього цього ви будете вважатися студентом чеського вузу. Навчання в школах і коледжах Республіки до передбачуваного вступу до університету дає можливість абітурієнтам вивчити чеську мову без подальшого відвідування мовних або підготовчих курсів. Величезним плюсом для студентів з Росії і країн СНД є той факт, що для вступу ВНЗ Чехії можна уявити перекладені на чеську мову оригінали документів про освіту (якщо мова йде про 9 класах). Нострифікація необов'язкова. Стати студентом чеського вузу можна в будь-якому віці. При цьому неважливо, закінчили ви школу зовсім недавно або з моменту випуску пройшло багато років.
Навчання іноземців в основному проходить на чеською мовою, іноді - англійською. Освіта на чеському в більшості випадків безкоштовне, англійською ж зазвичай обходиться іноземцям в суму від 2000 до 7000 євро на рік. Проте багато хто вибирає вузи цієї країни, адже з дипломом місцевих навчальних закладів випускники можуть працевлаштуватися нарівні з громадянами Чехії.
Відео: відповіді на найпопулярніші питання про освіту в Чехії
Соціальні пільги та стипендії для іноземців
Студенти в Чехії мають право на отримання різних поблажок з боку держави: їм робляться знижки на проїзд в громадському транспорті (50% від вартості квитків), виділяються дотації на харчування. Гуртожиток також обійдеться студентам в більш-менш доступну суму. Зазвичай ціна проживання в місяць становить 25-40 євро в державних вузах і до 120 євро - в приватних установах. Крім того, можна отримувати субсидіарні виплати на проживання.
Іноземні студенти мають право претендувати стипендії. Ось найпоширеніші з них, отримати які для росіян буде неважко.
Стипендія від Міністерства освіти для іноземців
Стипендія може присвоюватися студентам бакалаврату, магістратури та докторантури. Список можливих спеціальностей також досить широкий: від природних наук до математики і комп'ютерних технологій. В цьому випадку претендувати на допомогу держави можуть студенти з усіх країн, які добре здали вступні іспити і володіють чеською мовою на належному рівні. Зазвичай в місяць студенти можуть отримувати від Міністерства освіти по 500 євро (а аспіранти на 40 євро більше). Всі витрати за курси навчання також бере на себе держава. Для отримання стипендії необхідно заповнити анкету. Зробити це можна в режимі онлайн на спеціальному сайті . Після подачі заявки вам слід віднести свої документи в посольство Чехії за місцем вашого проживання не пізніше 30 вересня. Детальніше про процедуру отримання стипендії можна дізнатися на сайті Міністерства .
Багато приватні вузи надають додаткові преференції для іноземних абітурієнтів, звільняючи їх від вступних іспитів
Стипендія Південно-Моравського краю
Існує спеціальна програма, яка оплачує навчання приїжджих студентів, які не є громадянами країн Європейського союзу. Безкоштовно навчатися іноземці можуть під час проходження підготовчих або мовних курсів, а також в перший рік навчання в обраному вузі. Вступити за цією програмою можна далеко не скрізь. Вузи-партнери проекту розташовані в Брно. До них відносяться:
- Технологічний університет;
- Ветеринарно-фармацевтичний університет;
- Університет сільського та лісового господарства ім. Менделя;
- Університет Масарика.
Головною вимогою для абітурієнтів є проходження курсів навчання чеською мовою, відповідно, для того щоб взяти участь в програмі, необхідно пройти тест на знання мови або представити готові сертифікати. Претендентам на стипендію треба в першу чергу заповнити анкету на спеціальному сайті , А також подати документи (перелік та вимоги до оформлення можна побачити тут ). Документи відправляються на електронну пошту організації з початку грудня до кінця січня. Спеціальна комісія вибирає найдостойніших претендентів на запропоновані місця і призначає їм вступні тести в вузі. Як правило, відповіді слід чекати до початку літа.
Докладніше про програму можна дізнатися на сайті Південно-Моравського краю .
Допомога від Вишеградського Фонду
Вишеградський Фонд ось уже 16 років допомагає обдарованим студентам, виділяючи їм всілякі гранти і стипендії. Як правило, кошти отримують магістранти та доктора за значні успіхи і покривають від одного до чотирьох семестрів. Також студенти отримують допомогу в оплаті витрат на транспорт і проживання під час навчання. Є безліч варіантів і умов отримання стипендій. Детальніше про них можна дізнатися на офіційному сайті Фонду.
Вишеградський Фонд є одним з проектів «Вишеградської четвірки»: Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини. Мета роботи - підтримка та залучення студентів з різних держав (в основному з РФ і СНД), які хотіли б займатися науково-дослідницькою діяльністю або здобути повну вищу освіту в одній з країн «четвірки».
Відео: про чеською мовою і надходження до Карлового університету
університетські стипендії
Крім виплат від держави і окремих організацій, іноземні студенти мають право на отримання допомоги від свого вузу. Університетські стипендії можуть бути різними:
- стипендія за успіхи в навчанні. Зазвичай становить від 50 до 300 євро і видається студентам, середній бал яких за підсумками року склав не більше 1.0 (а ми ж пам'ятаємо, що «одиниця» в Чехії є найкращою оцінкою). Гроші виплачуються відмінникові протягом усього року за підсумками минулого навчального курсу;
- стипендія на проживання. Ці виплати здійснюються студентам-іноземцям, які не мають ПМЖ в Чехії і спрямовані на те, щоб дещо спростити завдання оплати знімного житла або кімнати в студентському гуртожитку. З проханням про компенсацію можна підійти в будь-який час навчального року до адміністрації вузу;
- докторська стипендія. Виплачується студентам аспірантури, які мають хороші навчальні показники, в розмірі 190-500 євро. До слова, аспіранти - єдині, кому субсидія на проживання може видаватися і під час літніх канікул і кому можуть платити вузівські стипендії, навіть якщо їх бал трохи нижче 1.0;
- цільові виплати. Складають до 2 тисяч євро і видаються одноразово за якісь особливі досягнення студента: перемога в олімпіадах, спортивних змаганнях і так далі. Рішення про видачу стипендії приймає ректор університету.
Умови подання документів
Найбільше проблем виникає не з самим вступом і складнощами вивчення чеської мови, а з оформленням документів і їх подачею.
Найпотрібніший документ для вступу до вузу Чехії - атестат про повну загальну середню освіту
Необхідні для вступу документи:
- кольорова копія першої сторінки закордонного паспорта;
- 3 фотографії 3,4х4,5 см;
- атестат зрілості (еквівалентний документ) і його копія, завірена нотаріально;
- виписка з атестата і нотаріально завірена копія;
- список предметів, які ви вивчали останні три роки навчання в середньому навчальному закладі. У документі також вказується, скільки годин було відведено на той чи інший предмет. Папір має бути завірена печаткою училища або школи з особистим підписом директора освітнього закладу;
- для росіян - свідоцтво про державну реєстрацію школи, для українців - фотокопія свідоцтва про атестацію школи.
Також кожен вуз має свої особливі вимоги. Вас можуть попросити написати есе, принести мотиваційний лист, уявити пару рекоммендательних листів і так далі.
Відкриття студентської візи
Необхідні документи для отримання візи:
- закордонний паспорт. Бажано, щоб він був дійсний протягом усього періоду вашого навчання в країні;
- свідоцтво того, що вас дійсно зарахували в один з вузів країни (лист-запрошення);
- підтвердження фінансової спроможності заявника (зазвичай представляється у вигляді завіреної виписки з банківського рахунку. Сума повинна бути не менше 81 400 чеських крон для візи і 85 800 чеських крон для ВНЖ. Зверніть увагу, що фінанси в документації вказуються в євро, тому суму треба мати виходячи з актуального курсу валют);
- довідка про несудимість, її видають в ДІАЦ МВС за місцем проживання;
- заповнена анкета (можна взяти бланк в посольстві);
- кілька фотографій зазначеного зразка (3.5х4.5 см);
- свідоцтва того, що на території Республіки заявник має місце постійного проживання. Ними можуть виступати договір про оренду житла у приватних осіб або документи про поселення студента в гуртожиток;
- дозвіл на виїзд дитини з країни від обох батьків, якщо останньому не виповнилося 18 років. У разі якщо одного з них немає в живих, додається свідоцтво про смерть і дозвіл від другого батька або опікуна.
На момент подачі документів на візу не потрібна наявність медичної страховки, проте в подальшому вона буде необхідна. Оформити поліс ви зможете вже в Чехії.
Студентська віза видається не більше ніж на рік, потім її потрібно буде продовжити
Частим помилкою є думка, що для вступу в Чехію треба завіряти документи апостилем. Насправді такої необхідності немає, так як між Республікою і Російською Федерацією укладено договір про визнання документів.
Так як процес отримання візи може з різних причин затягнутися, бажано подати всі необхідні документи в крайньому випадку до кінця червня, тоді готовий документ, швидше за все, буде у вас на руках до кінця серпня, завдяки чому ви зможете успішно виїхати і встигнути до початку навчання . Якщо щось пішло не так і ви розумієте, що студентської візи до вересня не бачити, в ваших інтересах зробити все можливе, щоб потрапити до Чехії до початку семестру. Поїхати можна навіть по туристичній шенгенській візі, головне для вступників - відзначитися в вузі, щоб не втратити місце в навчальному закладі.
Найголовнішим, на мій погляд, перевага чеських вузів, а може і всіх європейських є низький рівень корупції. А точніше, його відсутність. За 3 роки навчання у вузі я не проплатив жоден іспит, не подарував жодну шоколадку або коньяк. Оцінювання знань проходить за принципом: «Знаєш - відповідай! Не знаєш - вільний! »Університет випускає дійсно фахівців. Другий важливий плюс, це навчання чеською мовою надається безкоштовно. Може виникнути питання про труднощі надходження. У ЧТУ прохідний бал з математики досить низький. Інша справа, що більше половини студентів не довчиться до кінця через свою лінь. Приділяйте час навчанні і все буде добре.
Відео: безкоштовну освіту в Чехії
Таблиця: плюси і мінуси освіти в країні
Освіта в Чехії на сьогоднішній день є метою багатьох громадян Російської Федерації та країн СНД. Як бачимо, вступити до місцевих ВНЗ не так складно, як в університети інших європейських країн, а якість знань, пропонованих тут, ні в чому не поступається навіть самим іменитим вузам. Проте під час надходження іноземці нерідко стикаються з багатьма проблемами, подолати які можуть допомогти численні агентства, що спеціалізуються на подібних справах. Однак після вступу студентів чекає чимало труднощів: насичена освітня програма, нескінченні турботи з документами і багато іншого. Якщо ви впевнені, що зможете впоратися з усім цим, сміливо подавайте заяву, адже, можливо, сьогоднішній квиток на літак до Чехії завтра стане вашою щасливою путівкою в життя!
Мене звати Анастасія. Захоплень багато, всього так відразу і не скажеш. Темою імміграції цікавлюся давно, сподіваюся, мої знання допоможуть іншим людям здійснити задумане. Написання статей вважаю скоріше своїм хобі, ніж видом заробітку. Оцініть статтю: поділіться з друзями!