Освітня система в Японії

  1. Дитячий садок
  2. початкова школа
  3. Середня школа
  4. Коледжі та ВНЗ
  5. Ще цікаве:

Ще сто років тому Японія була однією з найбільш «закритих» країн у світі. Сьогодні ж це сильне, високотехнологічну державу з потужною освітньою системою, що поєднує в собі окремі деталі класичної японської, англійської та американської систем навчання.

Освіта в ціннісної ієрархії «типового японця» займає, поряд з сім'єю, одну з найвищих щаблів. Здобути вищу освіту в країні не просто: для цього доведеться добре вкластися в кожну із ступенів на нелегкому шляху до диплома. Однак заповітні «корочки» практично на 100% забезпечують блискуче майбутнє випускника, гарантуючи йому роботу у великій корпорації з відмінним окладом.

Вся система навчання в Японії розбита на кілька ступенів, успішне завершення кожної з яких передбачає певні «бонуси» при переході на наступний щабель. Так, відмінні результати за підсумками початкової школи відкривають учневі шлях до престижної середню школу і т.д.

Дитячий садок

Дитячий садок

Заняття в дитячому саду для японських дітей не є обов'язковими. У дитячий сад приймають малюків з 3-4 років. Можна віддати малюка в ясельну групу вже після досягнення року, але для цього повинна бути вагома причина. Навчання на цьому ступені, як і в будь-якому дитячому садку, більше направлено на знайомство дитини з навколишнім світом, на прищеплення йому перше навичок спілкування з однолітками і пізнання основ читання і рахунки.


початкова школа

початкова школа

У початкову школу дитина в Японії надходить з 6 років. Велика частина шкіл державні, і навчання в них безкоштовне. Тривалість навчання в початковій школі 6 років, і з 12-ти підліток переходить в середню школу. До 15-ти років триває період навчання в так званій «неповній середній школі». Тут уже хлопці вивчають дисципліни більш глибоко, велика увага приділяється заняттям іноземними мовами. Неповну середню освіту є в Японії обов'язковим.


Середня школа

Середня школа

Повна загальна середня освіта включає додаткові 2 роки навчання і завершується до 18 років. Переважна більшість японських школярів (понад 90%) вибирають цей варіант, не зупиняючись на неповну середню освіту. Однак, на відміну від Росії, для продовження навчання потрібні не тільки документи про закінчення неповної середньої школи, а й складання іспитів: за їхніми результатами школяра і приймають на додаткове навчання. У повній середній школі підліток може, крім загальної освіти, отримати і професійне. Залежно від профілю навчання, такі школи поділяються на природничі, гуманітарні, технічні, школи мистецтв і т.д.

Коледжі та ВНЗ

Коледжі та ВНЗ

Після закінчення повної середньої школи учень може вступити до коледжу. У чомусь японські коледжі схожі з російськими навчальними закладами середньої спеціальної підготовки. Коледжі діляться на дві групи: молодші і старші. Навчання в молодшому коледжі триває 2 роки, і навчаються в таких закладах переважно дівчата. Однак, здобути освіту за допомогою одного з профілів: гуманітарним, технічного і т.д., може і хлопець. Зарахування здійснюється на основі складання вступного іспиту, а після закінчення молодшого коледжу учень має можливість вступити до ВНЗ, минаючи перший курс.

Старший коледж передбачає навчання по 5-річною програмою. Учні, крім того, можуть отримати професійну освіту, яка не передбачає подальшого вступу до ВНЗ, але дозволяє після закінчення коледжу відразу влаштуватися на роботу.

Вища освіта в країні представлено переважно приватними вищими навчальними закладами. Навчання тут передбачає два рівні: отримання ступеня бакалавра (4 роки навчання) і отримання ступеня магістра (ще 2 роки). Бакалаврат включає вивчення загальноосвітніх дисциплін плюс проходження учням спеціальних курсів, які готують до майбутньої професійної діяльності. У разі навчання на медика або ветеринара бакалаврат продовжується ще на 2 роки. Для отримання ступеня магістра учню потрібно захистити магістерську дисертацію. Існує і можливість отримати ступінь доктора наук: для цього доведеться серйозно зайнятися науковою розвідкою і захистити дисертацію, засновану на результатах власних наукових праць.

Потрапити до ВНЗ дуже і дуже складно: «гонку абітурієнтів» витримують далеко не всі, вже дуже високі вимоги, але висока ж і нагорода після надходження і успішного закінчення ВНЗ. Але якщо ви відчуваєте в собі сили перемогти в цій гонці, то дерзайте, правда для цього вам доведеться скласти іспит на знання японської мови.


Ще цікаве:

Всі статті про вивчення мов