Федеральні державні освітні стандарти (ФГОС) представляють собою сукупність вимог, обов'язкових при реалізації основних освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої (повної) загальної, початкової професійної, середньої професійної та вищої професійної освіти освітніми установами, що мають державну акредитацію.
Федеральні державні освітні стандарти
забезпечують:
1) єдність освітнього простору Російської Федерації;
2) спадкоємність основних освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої (повної) загальної, початкової професійної, середньої професійної та вищої професійної освіти.
Відповідно до рішення Уряду Російської Федерації в 2005 році розпочато розробку стандарту загальної освіти другого покоління. За дорученням Міністерства освіти і науки Російської Федерації і Федерального агентства з освіти координаційним центром і основним виконавцем проекту по розробці стандарту загальної освіти є Російська академія освіти. Колектив розробників складається з сімнадцяти груп, очолюваних відомими вченими Російської академії наук (РАН) і Російської академії освіти (РАО), кожна з яких відповідає за конкретний напрямок роботи.
В основу стандарту покладено нові принципи його побудови. Освітній стандарт, який є відображенням соціального замовлення, розглядається розробниками проекту як суспільний договір, що погоджує вимоги до утворення, що пред'являються сім'єю, суспільством і державою, і являє собою сукупність трьох систем вимог: 1) вимоги до структури основних освітніх програм, в тому числі вимоги до співвідношення частин основної освітньої програми і їх обсягу, а також до співвідношення обов'язкової частини основної освітньої програми і частини, що формується учасник ми освітнього процесу;
2) вимоги до умов реалізації основних освітніх програм, в тому числі кадрових, фінансових, матеріально-технічних та інших умов;
3) вимоги до результатів освоєння основних освітніх програм.
Загальна освіта має три ступені:
- початкова загальна освіта (1-4 кл.);
- основна загальна освіта (5-9 кл.);
- середню (повну) загальну освіту (10-11 кл.).
В даний час розроблені і затверджені:
- Федеральний державний освітній стандарт початкової загальної освіти (ФГОС НГО). Наказ Міністерства освіти та науки Росії від 06 жовтня 2009 р N 373.
Введено в дію з 1 січня 2010 року. До нього розроблена Орієнтовна освітня програма освітньої установи.
- Федеральний державний освітній стандарт основної загальної освіти (ФГОС ТОВ). Наказ Міністерства освіти та науки Росії від 17 декабря2010 г
. N 1897. Введено в дію з 1 лютого 2011 року.
- Федеральний державний освітній стандарт середньої (повної) загальної освіти (ФГОС СОО). Наказ Міністерства освіти та науки Росії від 0 Разом 7 червня
2012 р
. N 24480. Вступає в чинності 2 липня 2012 року.
З офіційними наказами про введення в дію ФГОС НГО, ФГОС ТОВ, ФГОС СОО і текстами Стандартів можна познайомитися на сайті Міністерства освіти та науки Росії: http://www.edu.ru
За матеріалами сайтів: standart.edu.ru , mon.gov.ru
Інформація для батьків по ФГОС НГО
Федеральний державний освітній стандарт початкової загальної освіти (ФГОС НГО) (Наказ Міністерства освіти та науки Росії від 06 жовтня
2009 р
. N 373) введений в дію з 1 січня 2010 року. До нього розроблена Орієнтовна освітня програма освітньої установи.
З 1 вересня 2011/2012 навчального року всі освітні установи Росії перейшли на
новий ФГОС НГО. З 1 вересня 2015 року всі освітні установи Росії перейдуть на
новий ФГОС ТОВ.
Що таке Федеральний державний стандарт?
Федеральні державні стандарти встановлені в Російській Федерації відповідно до вимоги статті 7 «Закону про освіту» і являють собою «сукупність вимог, обов'язкових при реалізації основних освітніх програм початкової загальної освіти (ООП НГО) і основної загальної освіти освітніми установами, що мають державну акредитацію».
З офіційним наказом про введення в дію ФГОС і текстом Стандарту можна познайомитися на сайті Міністерства освіти та науки Росії:
http://www.edu.ru/db-mon/mo/Data/d_09/m373.html.
Матеріали по ФГОС НГО розміщені на сайті http://standart.edu.ru/catalog.aspx?CatalogId=223
Що є відмінною рисою нового Стандарту?
Відмінною особливістю нового стандарту є його діяльнісний характер, ставить головною метою розвиток особистості учня. Система освіти відмовляється від традиційного представлення результатів навчання у вигляді знань, умінь і навичок, формулювання стандарту вказують реальні види діяльності, якими учень повинен оволодіти до кінця початкового навчання. Вимоги до результатів навчання сформульовані у вигляді особистісних, метапредметних і предметних результатів.
Невід'ємною частиною ядра нового стандарту є універсальні навчальні дії (УУД). Під УУД розуміють «загальнонавчальних вміння», «загальні способи діяльності», «надпредметні дії» і т.п. Для УУД передбачена окрема програма - програма формування універсальних навчальних дій (УУД). Всі види УУД розглядаються в контексті змісту конкретних навчальних предметів.
Які вимоги до результатів навчаються встановлює Стандарт?
Стандарт встановлює вимоги до результатів учнів, що освоїли основну освітню програму початкового і основного загальної освіти:
· Особистісним,
· Метапредметний,
· Предметним,
Результати згруповані за предметними галузями. Вони формулюються в термінах «випускник навчиться ...» (що є групою обов'язкових вимог) і «випускник отримає можливість навчитися ... »(недосягнення цих вимог випускником не може бути перешкодою для перекладу його на наступний щабель освіти).
Що таке інформаційно-освітнє середовище?
Вимоги до інформаційно-освітньому середовищі (ІС) є складовою частиною Стандарту. ІС повинна забезпечувати можливості для інформатизації роботи будь-якого вчителя і учня. Через ІС учні мають контрольований доступ до освітніх ресурсів та Інтернету, можуть взаємодіяти дистанційно, в тому числі і в позаурочний час. Батьки повинні бачити в ІС якісні результати навчання своїх дітей і оцінку вчителя.
Що таке позаурочна діяльність, які її особливості?
Стандарт передбачає реалізацію в навчальному закладі як урочної, так і позаурочної діяльності. Позаурочна діяльність організовується за напрямками розвитку особистості (спортивно-оздоровче, духовно-моральне, соціальне, загальноінтелектуального, загальнокультурний).
Зміст занять повинно формуватися з урахуванням побажань учнів та їх батьків (законних представників).
У позаурочну діяльність можуть входити: виконання домашніх завдань (починаючи з другого півріччя); індивідуальні заняття вчителя з дітьми, які потребують психолого-педагогічної та корекційної підтримки (в тому числі - індивідуальні заняття по постановці усного та писемного мовлення, почерку і т.д.); індивідуальні та групові консультації (в тому числі - дистанційні) для дітей різних категорій; екскурсії, гуртки, секції, круглі столи, конференції, диспути, шкільні наукові товариства, олімпіади, змагання, пошукові та наукові дослідження і т.д.
Зміст позаурочної діяльності повинно бути відображено в основний освітній програмі освітнього закладу.
Час, відведений на позаурочну діяльність, не входить в гранично допустиме навантаження учнів. Чергування урочної та позаурочної діяльності визначається освітнім закладом і узгоджується з батьками учнів.
Навіщо поміняли стандарт?
Сьогодні ми просто приречені на зміни, тому що світ навколо нас стрімко змінюється. Вчені прогнозують, що сьогоднішнім школярам доведеться працювати за спеціальностями, яких поки просто немає, про які ми навіть не підозрюємо. Чому у нас при слові «стандарт» всі починають шукати базовий навчальний план, назви предметів, кількість годин? Це відбувається тому, що стандарт розумівся як мінімум знань з того чи іншого предмету. А за новим стандартом - це випадковість, чи не до цього він зводиться, тут зовсім інші речі виходять на перший план. Ситуація норми - це коли ви вибираєте і шукайте свою логіку життя, і не дитина підганяється під одну і ту ж програму, а програма підлаштовується під нього. Він вибирає. Іншими словами, стандарт абсолютно змінився: це не список нав'язаних предметів, а договір між суспільством, державою і сім'єю про вимоги до результатів освіти. У центр встали програма розвитку школи, принцип варіативності, розвиток різних можливостей дитини. (З інтерв'ю директора Федерального інституту розвитку освіти, академіка Російської академії освіти, завідувача кафедри психології особистості факультету психології МГУ Олександра Асмолова.)
Скільки додаткових занять (гуртків, секцій) може відвідувати моя дитина?
Вибір позаурочних занять, пропонованих школою, і їх кількість здійснює батько. Однак не слід забувати про можливу перевантаження дитини. Психологи рекомендують не більше 2-3 занять на тиждень понад загальної програми навчання.
З якого класу діти вивчатимуть іноземну мову згідно з новим стандартом?
Це визначає школа і фіксує в ООП. Як правило, викладання іноземної мови вводиться з 2 класу.
Чи не спричинить зміну стандарту погіршення здоров'я дитини внаслідок збільшення навантаження?
Збереження здоров'я учнів є однією з вимог нового стандарту. Крім цього, школа зобов'язана виконувати СанПіН (від 3 березня 2011 року) та інші норми, що забезпечують здоров'я і безпеку учнів. Виконання норм регулярно перевіряється контрольно-наглядовими органами.
Чи правильно, що вчитель не ставить відміток і не задає домашнє
завдання в 1-му класі?
Згідно п.10.10 СанПіН навчання в першому класі здійснюється без бального оцінювання і домашніх завдань.
Чи повинна школа організувати гаряче харчування учнів?
Так, забезпечення учнів гарячим харчуванням - одна з обов'язкових умов, які повинна організувати школа. Оплата за харчування здійснюється батьками (опікунами) або відповідно до законодавства, органами соціального захисту.
Де я можу отримати додаткову інформацію про ФГОС?
Сайт Міністерства освіти і науки РФ: http://mon.gov.ru/dok/fgos/
Сайт Інституту стратегічних досліджень в
освіті Російської академії освіти: http://www.standart.edu.ru/
Aspx?
Які вимоги до результатів навчаються встановлює Стандарт?
Що таке інформаційно-освітнє середовище?
Що таке позаурочна діяльність, які її особливості?
Навіщо поміняли стандарт?
Чому у нас при слові «стандарт» всі починають шукати базовий навчальний план, назви предметів, кількість годин?
Скільки додаткових занять (гуртків, секцій) може відвідувати моя дитина?
З якого класу діти вивчатимуть іноземну мову згідно з новим стандартом?
Чи не спричинить зміну стандарту погіршення здоров'я дитини внаслідок збільшення навантаження?