освіту в Австрії | Інфостаді освіту за кордоном, університети в Австрії, безкоштовну освіту в Австрії, опис спеціальностей, магістратура, бакалаврат, вивчення німецької мови в Австрії, робота під час навчання

  1. Чому Австрія?
  2. Свобода навчання
  3. Популярні австрійські вузи
  4. Етапи великого шляху
  5. Язик до Австрії доведе

У міжнародних вузівських рейтингах університетів Австрії вважаються одними з кращих в Європі, що, безсумнівно, приваблює іноземних студентів. Австрійці ж до іноземним учням ставляться вельми толерантно і з великим інтересом. А ще, на думку лінгвістів, корінне населення говорить на самому мелодійному німецькою мовою, вивчити який можете і ви. Але одне з головних переваг престижного австрійського освіти - його доступність.

Якість австрійського вищої освіти визнано в усьому світі. Однак не всі українці знають, що освіта в Австрії - одне з найдемократичніших і престижних країн для навчання за кордоном

Чому Австрія?

Мабуть, найголовнішою перевагою вищої освіти в Австрії є те, що для вступу в австрійський університет не потрібне знання німецької мови. Абітурієнта або студента можуть зарахувати на підставі атестата або диплома з правом вивчати мову вже будучи студентом вузу. Протягом 1,5-2 років студент може вивчати німецьку мову на підготовчих курсах того ж університету або відвідуючи приватні курси за своїм вибором. Іспит B2 можна здати в будь-який час і приступити до навчання в університеті або коледжі.

Друге важлива перевага - в 99% випадків в австрійські вузи зараховують без вступних іспитів на підставі атестата або диплома. Існують певні обмеження на деяких англомовних програмах магістратури в Економічному університеті, а також вступні іспити в Медичному університеті і на спеціальності «Психологія» та «Публіцистика» у Віденському університеті.

За результатами дослідження, проведеного німецьким журналом «Шпігель», 4 факультети трьох австрійських університетів Граца, Зальцбурга, Венипопалі в список кращих вузів Європи. В цілому, за якістю освіти вищі навчальні заклади країни зайняли стійке положення в середині рейтингу європейських «almamater».

Всі без винятку студенти отримують можливість пройти стажування на фірмах, і не тільки в Австрії, але і по всій Європі! Щорічно приблизно 45 тисяч компаній країни приймають до своїх лав близько 130 тисяч стажерів. Ставши власником австрійського диплома, хороші фахівці можуть претендувати на робоче місце не тільки в Австрії, але і в інших країнах Європейського союзу.

Однак навчання в Австрії примітно не тільки престижними дипломами. В Австрії можна отримати безкоштовну вищу освіту. (Всі університети країни державні, управляються федеральним Міністерством науки і транспорту і практично повністю фінансуються з держбюджету). На жаль, це правило не поширюється на іноземців, які повинні платити за навчання по 742,58 євро за семестр. Втім, таке обмеження нітрохи не зменшує потоки зарубіжних студентів до австрійських вузам.

Австрійський уряд виділяє стипендії для іноземних студентів, правда лише для стажування протягом року і відвідування літніх курсів німецької мови. На весь період навчання стипендії не передбачені.

Серед інших переваг - автоматична відстрочка від служби в армії і можливість «підтягнути» рівень знань мови на курсах при університеті. До того ж, ще під час навчання можна оформити офіційний дозвіл на роботу, пройти стажування в провідних компаніях, а також укласти трудовий контракт з фірмами Європи і навіть Сполучених Штатів Америки.

Свобода навчання

Головний принцип австрійського освіти - «свобода навчання»: навчання в університеті спрямована на розвиток навичок самостійної роботи. Студенти мають право не тільки обирати навчальні дисципліни, темп навчання, теми курсових і дипломних робіт, а й встановлювати терміни здачі іспитів. Будь-яка спеціальність містить як мінімум третю частину предметів за вибором. Вибираючи ті предмети, які їх цікавлять, студенти таким чином самі визначають свою майбутню спеціалізацію і, зокрема, майбутню професію.

А якщо предмет читають кілька викладачів, можна вибрати навіть екзаменатора.

Втім, справедливості заради треба додати, що поряд з блискучими перспективами, у австрійського освіти є і слабкі сторони. Навчальний процес досить розтягнутий у часі: багато студентів навіть через дев'ять семестрів все ще залишаються на першому рівні через недостатню самоорганізації.

Відвідування лекцій - справа добровільна, а ось іспити (треба зауважити, досить складні) доводиться здавати обов'язково. Однак такими «мінусами» володію більшість вузів планети.

Згідно з навчальними планами, навчання розраховане на чотири-шість років (8-12 семестрів). Ось тільки через академічної свободи і індивідуальних графіків відвідування лекцій і складання іспитів більшість студентів (близько 90%!) Ніяк не вкладаються в зазначені терміни. Буває, що навчання у вузі затягується років на ... сім-дев'ять! Та й відсоток відсіву учнів високий: деякі факультети успішно закінчує лише половина надійшли. Втім, це всього лише питання самодисципліни, актуальний для студентів будь-яких вузів світу.

Популярні австрійські вузи

До вибору вузу експерти ринку освітніх послуг радять підходити дуже старанно і обов'язково з урахуванням профілю навчання.

Сьогодні в Австрії котируються всі спеціальності технічного і соціально-економічного напрямків. Причому вважається, що технічні науки краще вивчати в Граці, право - в Зальцбурзі, а економіку - у Відні.

На сьогоднішній день в вузах країни навчається понад двісті тисяч студентів (як місцевих, так і зарубіжних), майже половина з яких підкорює граніт науки в Віденському університеті - найстарішому зі збережених до наших днів на території німецькомовного регіону (заснований в 1365 рік).

Досить популярні серед молоді і столичні технологічний університет і університет економіки, навчальні заклади в Граці і Зальцбурзі, а також Дунайський університет післядипломної освіти в Кремсі, де можна підвищити кваліфікацію в сфері європейського права, міжнародних відносин, економіки, управління, засобів масової інформації, екології та медицини. Є й академії, які представляють собою професійні навчальні заклади з трирічним терміном навчання: педагогічні для вчителів початкових шкіл, з підготовки соціальних працівників і медико-технічні, що випускають медичні кадри середньої ланки і технічних асистентів. Наймолодший сектор австрійської вищої школи - Fachhochschulen, орієнтовані на 8-семестрові програми професійного навчання. Їх випускники отримують переважно практичні вміння, що дозволяють швидко влаштуватися на роботу. А ось навчання в університеті дає, як правило, загальні теоретичні знання широкого профілю. Вважається, що напрацювати навички можна і безпосередньо в процесі роботи.

Етапи великого шляху

Перші два курси навчання вважаються базовим етапом (ersterStudlenabschnitt) і, в основному, розраховані на лекції і переддипломні іспити. Вдало здали всі тести переходять на другий рівень (zweiterStudienabschnitt), де вибирають спеціалізацію, готуються до дипломних іспитів (Diplompruefungen) і курсових робіт (rigorosePruefungen). Мінімум рік доведеться витратити і на докторантуру з природничих наук або технічних спеціальностей.
Останні семестри в вузі - одні з найскладніших. У цей час потрібно серйозно попрацювати над дипломною роботою, а це може бути як теоретичне дослідження, так і повноцінний експериментальний проект, аж до виконання конструкторських робіт!
Після закінчення повного курсу навчання випускникам технічних спеціальностей присвоюється перша академічна ступінь дипломованого інженера (Dipl.-Ing.). А що навчалися філософії, праву, соціальних наук, архітектурі і деяким іншим напрямкам - ступінь магістра (Mag.).

Язик до Австрії доведе

Незважаючи на те, що вступити можна і без знання мови, про подальше навчання за кордоном без володіння мовою (в нашому випадку - німецьким) не може бути й мови. Якщо ж ваш рівень знань залишає бажати кращого, для успішної здачі вступного тесту доведеться підучитися на мовних курсах при університеті (від 6 місяців до 1,5 року). «Курсанти» прирівнюються до студентів і, отже, можуть розраховувати на абсолютно всі передбачені для них пільги і знижки. Наприклад, менше платити за проїзд в громадському транспорті, а також при відвідуванні музеїв, театрів і кінозалів. Абітурієнтської іспит з німецької (Universitaets-Sprachpruefung) включає письмові та усні завдання на перевірку розуміння текстів і вміння вільно спілкуватися. Перездавати вступне випробування дозволяється не більш трьох разів.

Врахуйте, що вступити в австрійський вуз можна лише за фахом, по якій ви навчалися (або ще навчаєтесь) в «рідному» університеті. Адміністрація вашого навчального закладу повинна видати довідку, що підтверджує можливість продовжити навчання (або ж підвищити кваліфікацію) в Австрії. До того ж, доведеться обов'язково пред'явити і атестат (оригінал і переклад на німецьку). Остаточне рішення про зарахування іноземців приймає ректор (він же виділяє і квоти за окремими напрямами для приїжджих з-за кордону).
Навчання починається 1 жовтня ц вступного етапу (Einfuerungstutorien), під час якого тьютори з числа старшокурсників допомагають першокурсникам освоїтися в вузі. Значну підтримку надає і навчальна консультаційна служба: її співробітники орієнтують новачків в пропонованому на факультеті матеріалі і консультують при формуванні індивідуальних програм навчання.

Через фінансові терни до зірок
До яких витрат потрібно бути готовим, збираючись вчитися в Австрії? Доведеться витратитися на мовні курси і підтвердити фінансову спроможність в посольстві. На проживання буде потрібно в середньому 950 євро на місяць (житло обійдеться в 400, харчування - 200, медична страховка - 60, транспорт і кишенькові витрати - 100 євро). Непоганий підробітком послужить зайнятість в кафе або приватному секторі, де завжди можна отримати 10 євро за годину не дуже важкої праці. Як правило, студенти посилено працюють під час літніх канікул, тому взимку матеріальні проблеми не заважають їм вчитися.

Чому Австрія?