Водити дітей на архітектурні курси - це не примха, а відмінний спосіб навчити їх помічати простір, в якому ми живемо. БГ вибрав п'ять найцікавіших столичних майданчиків для дітей і дорослих, які бажають дізнатися, що таке архітектура
Thinkstock / Fotobank.ru
Архітектура з боку чимось схожа на медицину. Нам здається, що це закрита професія, якою займаються обрані. Вони говорять на своїй мові, а наша справа - слухати їм, відкривши рот. Але насправді архітектура - це не тільки спеціальні терміни, а й особливий погляд на світ. Якому можна навчити дорослого і навіть дитини, якщо є бажання і можливість. Цінність такого погляду - в розумінні, як влаштовано простір навколо нас і як його можна і потрібно змінити, щоб воно стало зручніше і краще.
У Москві є кілька майданчиків, де дітей і дорослих можуть навчити дивитися на світ очима архітектора. БГ вибрав п'ять найцікавіших з них.
Експериментальна дитяча архітектурна студія (ЕДАС)
студію заснував в 1977 році відомий "паперовий" архітектор, лауреат премії ЮНЕСКО Владислав Кирпичов. Ще будучи студентом МАрхИ, він відстоював ідеї свої розвитку радянської архітектури, яка в 60-970-е роки звелася до проблем промислового проектування і виробництва житла.
Н е зумівши реалізувати жоден зі своїх проектів, він разом з першими учнями (тоді їх було всього п'ять) зайнявся побудовою неофіційною - паперової архітектури, яке затягнулося на кілька десятиліть. Діти і підлітки проектували конструктивистские вежі з дроту і палаци з дерева, створювали колажі та художні полотна з картону і газет, отримували гран-прі за кордоном і були мало кому цікаві на батьківщині.
У 1993 році Владислав Кирпичов і його студія отримали Державну премію, але ім'я архітектора як і раніше відомо лише вузькому колу професіоналів. Сьогодні серед учнів ЕДАС - не тільки діти і підлітки, але випускники художніх вузів, студенти, дизайнери.
Дитяча школа мистецтв "Старт"
Одне з найстаріших в Москві мистецьких навчальних закладів для дітей і підлітків. Школа "Старт" з'явилася як невелика студія при Спілці архітекторів в 1982 році силами двох архітекторів - Інги Абаєв і Ольги Бармаш. Вони придумали і розвинули власну методику викладання, в основі якої лежить творче переосмислення навколишнього середовища.
11 років тому "Старту" присвоїли статус повноцінної дитячої школи мистецтв архітектурно-художнього профілю. Сьогодні це одна з головних майданчиків довузівської підготовки майбутніх архітекторів і дизайнерів. У школі займаються діти віком від 5 до 17 років.
Тут можна отримати перші навички комп'ютерного моделювання, архітектурного проектування, графіки, художнього малюнка, роботи з простором. Серед викладачів - відомі майстри, члени Союзу московських архітекторів, а також їхні закордонні колеги. Роботи учнів школи беруть участь в російських і міжнародних виставках, які проводять партнери "Старту" в Європі і Америці.
Школа Архітектурного Розвитку "ШАР"
Освітня майданчик на базі МАрхИ - курси з історії, теорії архітектури, живопису, архітектурного малюнку, креслення, цифрової фотографії, просторового моделювання і дизайну інтер'єрів для дітей (1-11 класи) і дорослих (для них працюють екстерн-групи) ведуть викладачі цього вузу. Заняття проводяться не на Кузнецькому мосту, а в стінах Московської фінансово-юридичної академії на "Калузької".
Всього в школі більше 25 курсів, розрахованих на слухачів з різною підготовкою, і 10 творчих рівнів. Навчання в ШАР - хороший варіант для старшокласників, які прагнуть вступити в МАрхИ. Тут є шанс познайомитися з викладачами, вибрати спеціалізацію, підготуватися до вступних іспитів. Молодшим школярам тутешній підхід може здатися надто академічним. Прийом слухачів - за підсумками попередньої співбесіди і конкурсу портфоліо.
Архітектурні заняття для дітей Анастасії Головіної
Архітектор і художник Анастасія Головіна разом з педагогом і куратором Катериною Юзбашевой читає курс з історії та теорії архітектури в «Гаражі» - 20 лекцій для дорослих і дітей від 7-8 років (кількість місць обмежена). Акцент зроблений не на практичній складовій, тобто проектуванні та моделюванні, а на розумінні середовища, в якій ми живемо.
Лектори розповідають про функції та місце архітектури в світі, тенденції її розвитку, а також про більш практичні речі, наприклад, історію і типологію будівельних матеріалів, технологій, різноманітність форм і конструкцій. Важливе завдання курсу - навчити дітей працювати руками, справлятися з макетами, оскільки до 7-8 років у них досить слабо розвинена дрібна моторика.
Крім "Гаража", Анастасія Головіна проводить окремі заняття, на яких розповідає про архітектуру, вдаючись до допомоги книг і казок. Програма розрахована на дітей молодшого віку, які не мають спеціальної підготовки. Практична складова таких занять має на увазі створення малюнків або аплікацій. Цільної програми тут немає, діти самі можуть формулювати ті чи інші питання, обговорювати питання, що цікавлять їх речі.
"Для мене важливо навчити своїх учнів помічати той простір, в якому ми живемо, - каже Головіна, - тому що воно досить сильно на нас діє, формує, впливає на настрій. І коли віддаєш себе в цьому звіт, можеш взаємодіяти з ним для своєї користі. Моя завдання не орієнтувати дітей на професію архітектора, а виховати грамотного споживача - замовника, спостерігача, мандрівника, городянина, якому не байдужий його місто ".
Курси Archpoint Kids
На початку жовтня при архітектурному бюро Archpoint відкрилися курси для дітей від 3 до 16 років. Ініціатори проекту - архітектори і батьки п'ятьох дітей Анжела Моїсеєва і Валерій Лізунов. Перші клуби Archpoint Kids відкрилися на Університетському проспекті і на Беговой, в майбутньому з'явиться ще кілька майданчиків.
Архітектуру тут тлумачать дуже широко. Для малюків від трьох років передбачені розвиваючі заняття, пов'язані з просторовою уявою, сприйняттям навколишнього середовища. Архітектурні студії для старших школярів присвячені основам містобудування, принципам формування і розвитку міст - за підсумками навчання діти підготують власний проект міста майбутнього.
Для лялькового театру, який також скоро з'явиться в Archpoint Kids, діти самі роблять сценографію, декорації і костюми. Кожне заняття містить теоретичну частину, яка передбачає знайомство з історією архітектури і мистецтва, наприклад, окремий курс присвячений конструктивізму. Термін навчання становить один рік, з жовтня по травень, або три триместру.
За словами Анжели Масовий, після кожного курсу будуть влаштовуватися виставки робіт учнів. Поки - лише для батьків, вчителів і гостей курсів. В майбутньому кращі роботи, можливо, потраплять на міські та всеукраїнські фестивалі.