Па - де - де одна з основних музично-танцювальних форм в балеті. Складається з виходу двох танцівників (антре), адажіо, варіацій сольного чоловічого і жіночого танців і спільної віртуозною коди. У наш час па-де-де зустрічається практично у всіх балетах класичної спадщини, хоча спочатку багато хто з них носили форму па-де-труа. Такий варіант виконання досі можна зустріти в деяких редакціях балетів «Корсар» або «Лебедине озеро».
Па-де-де з балету "Дон Кіхот"
Балет Дон Кіхот »був вперше поставлений Маріус Петіпа на музику Людвіга Мінкуса в 1869-му році і дійшов до нас в постановці Олександра Горського та інших більш пізніх інтерпретаціях.
Пригоди незграбного лицаря Мігеля де Сервантеса послужили джерелом натхнення для багатьох балетів, починаючи з XVIII-го століття, але найбільш відомим з них залишається все ж «Дон Кіхот» Петіпа, в творі якого представлені всі елементи великого класичного балету: почуття, драма і яскрава характерність персонажів.
Балет знаменитий своїм великим Па-де-де і «білим» актом, візуалізується мрію Док Кіхота - прекрасну Дульсинею.
Па де-де з балету "Жізель"
«Жізель- романтичний балет в двох актах французького композитора Адольфа Адана на лібрето Анрі де Сен-Жоржа, Теофіля Готьє і Жана Кораллі за оповіданням Генріха Гейне, записаному їм у свою чергу з давньої слов'янської легенде.Основой майбутньому балету послужила старовинна слов'янська легенда, записана Генріхом Гейне в його книзі «про Німеччину», про Віліс - загиблих від нещасливого кохання дівчат, які, перетворившись в чарівних істот, до смерті затанцовивают зустрічаються їм ночами молодих людей, бажаючи помститися їм за свою загублену життя.
Па де-де з балету "Баядерка"
«Баядерка» - балет в чотирьох діях і семи картинах балетмейстера Маріуса Петіпа на музику Людвіга Мінкуса. Вперше показаний 23 січня 1877 року на сцені петербурзького Великого театру
Літературним джерелом балету «Баядерка» є драма «Шакунтала» і балада В. Гете «Бог і баядерка». В основі сюжету - романтична східна легенда про нещасливе кохання баядерки і хороброго воїна.