- Головні пам'ятки Вологди
- Софійський собор
- Пам'ятник 800-річчю міста
- Архієрейський двір
- Жовтневий міст
- Прекрасні творіння зодчих і пам'ятники
- Будинок чоловічої гімназії
- Пам'ятник К. Батюшкову
- особняк Засецкой
- Будинок Пузан-Пузиревський
- Культурно-пізнавальний відпочинок в Вологді
- музей мережива
- Будинок-музей Петра I
- Картинна галерея
- Міський драматичний театр
- Вологодський собори і церкви
- Спасо-Прилуцький монастир
- Казанська церква
- Храм Олени та Костянтина
- Храм Іоанна Златоуста
- Куди піти з дітьми в Вологді
- Музей цікавих наук
- Театр юного глядача
- Масляний гірка
Вологда, перша згадка про яку в літописах датується 1147 р вже в XIV ст. становила торгову конкуренцію великому Новгороду . При Івані Грозному значення поліса зросла. Його обнесли фортечними стінами, захищеними потужними вежами і стволами 300 гармат. Ціле століття місто було оплотом російської державності в північно-західних землях країни, втративши своє значення лише з підставою Санкт-Петербурга . Сьогодні, в одному з головних логістичних центрів регіону проживає понад 300 тис. Чоловік. Пам'ятки Вологди, фото яких прикрашають альбоми безлічі мандрівників, залучають щорічно десятки тисяч туристів. Під час поїздки сюди ви зможете побачити більше 200 історико-культурних пам'яток федерального і регіонального значення.
Зміст статті
Головні пам'ятки Вологди
Починати знайомство з будь-яким містом прийнято з огляду визначних пам'яток, що мають знакового значення. Візитні картки Вологди різноманітні. Серед них є шедеври, створені руками чудових майстрів, історичні пам'ятники.
Софійський собор
- Адреса: вул. С. Орлова, 15В. Зупинка транспорту «Вулиця Ленінградська».
Приголомшливий собор, що входить з числа найбільших з небагатьох збережених храмів споруди часів Івана Грозного, справедливо вважається головною визначною пам'яткою Вологди. Чудова будівля, увінчана масивними куполами, є домінантою історичного центру міста. Дзвіниця церкви, нагадує екстер'єром готичну вежу, підноситься над землею на 78,5 м. Зведення собору було закінчено в 1570 р Довгий час він мав кафедральний статус, а з 1923 р знаходиться у веденні краєзнавчого музею. Під час відвідування храму туристи зможуть помилуватися прекрасними фресками, які покривають стіни і склепіння приміщень. Іконостас складається з 64 образів, велика частина яких була написана в XVII в. Собор не втратив свого сакрального значення і сьогодні. Уздовж стін з південного і північного боку будівлі покоїться прах 11 архієреїв Вологодської єпархії.
Пам'ятник 800-річчю міста
- Адреса: вул. Бурмагін. Зупинка транспорту «Вулиця Ударників».
У 1947 р Вологда відзначала свій 800-річний ювілей. Місцева влада вирішила увічнити знаменну дату, заклавши пам'ятний камінь, на місці якого через 12 років з'явився монумент, який вважається тепер однією з візитних карток міста. На постаменті з сірого граніту встановлено обеліск, декорований витонченими арками біля основи. Сам постамент прикрашають бронзові барельєфи, поміщені в аркові ніші. На металевих пластинах зображені різні моменти з насиченою подіями історії Вологди.
Архієрейський двір
- Адреса: вул. С. Орлова, 15. Зупинка транспорту «Центр».
Колись вологодський кремль вважався потужною цитаделлю, але на початку XIX ст. його стіни і башти були розібрані. Від колишньої пишноти залишився лише комплекс будівель Архієрейського подвір'я, обнесених фортечною стіною, перетворений нині в історико-архітектурний музей-заповідник. Більшість будівель, які прекрасно збереглися до наших днів, збудовані в період з середини XVII до кінця XVIII ст. Під час екскурсії туристи зможуть оцінити красу Вознесенського собору, елегантність екстер'єрів Гавриловського, Іренеевского, консисторського корпусів, побувати в Хрестовій палаті і церкви Різдва Христова, перетвореної в музей.
Жовтневий міст
- Адреса: Поєднує берега річки Вологда в районі вул. Орлова та Чернишевського. Зупинка транспорту «Центр».
Елегантний міст з трьох прольотів, урочисто відкритий в 1931 р, по праву входить до числа знакових пам'яток Вологди. Він не відрізняється великими розмірами, зате виглядає витончено. Вид споруди, облицьованого кам'яними плитами, навіває думки про романських мостах. Середній проліт досить високий, щоб під ним могли проходити по річці суду в навігаційний період.
Прекрасні творіння зодчих і пам'ятники
У місті, різьблені палісади якого прославили легендарні «Пісняри», збереглося безліч історичних будівель. Серед того, на що подивитися в Вологді варто неодмінно, є пам'ятники архітектури федерального значення, колоритні скульптурні твори.
Будинок чоловічої гімназії
- Адреса: вул. Галкинская, 32А. Зупинка транспорту «Вулиця Галкинская».
Розповідаючи про архітектурні родзинки Вологди, не можна не згадати будівля, зведена до 1786 року для народного училища. Свій нинішній вигляд вона набула після чергової перебудови, виконаної в кінці XIX в. Екстер'єр П-образного особняка відповідає канонам класицизму. Над головним входом влаштований балкон, підтримуваний іонічними колонами. Ще два портика з чотирма колонами розміщені симетрично по боках від центрального порталу. Вікна будівлі прикрашають замкові камені з горельєфами у вигляді левових голів.
Пам'ятник К. Батюшкову
- Адреса: Кремлівська площа. Зупинка транспорту «Центр».
Ім'я уродженця Вологди - поета Костянтина Батюшкова не надто відомо росіянам. Тим часом, його вірші цінував сам великий Пушкін. Пам'ятник земляку в місті встановили в 1987 р Композиція складається з чотирьох бронзових скульптур. У центр поміщено статуя поета і пасеться поруч осідланого скакуна. Трохи віддалік знаходиться статуя дівчини в селянському одязі, який присів і награвати на сопілці. Такий автор пам'ятника побачив Музу. Завершує композицію статуя Афіни Паллади. Богиня війни з'явилася тут не випадково. К. Батюшков брав участь в боях з арміями Наполеона, відомий своїми героїчними вчинками, був поранений.
особняк Засецкой
- Адреса: вул. Ленінградська, 12. Зупинка транспорту «Вулиця Ленінградська».
Найстаршим з пам'ятників дерев'яного зодчества Вологди вважається особняк з мезоніном, зведений в кінці XVIII в. для дворянського сімейства Засецкой. Від екстер'єру будинку віє строгістю, властивій класицизму. Зовнішній аскетизм кілька відтіняють витончені різьблені елементи декору, що прикрашають фасад. З парадної сторони будинку споруджено балкон, обмежений витонченої балюстрадою. Його підтримують 4 колони. Хоча стан особняка далеко від ідеального, пройти повз творіння майстрів просто неможливо.
Будинок Пузан-Пузиревський
- Адреса: вул. Герцена, 35. Зупинка транспорту «Вулиця Галкинская».
Чудова будівля, що входить в число історичних пам'яток Вологди, було зведено в 1838 р Воно має насичену подіями історію. Перший власник особняка - пан з примітною прізвищем Пузан-Пузиревський, наклав на себе руки, дізнавшись про банкрутство. Після цього дерев'яний будинок з колонами кілька років займало посольство США, а потім його переробили в музей Дипломатичного корпусу, що припинив існування в 2012 р З будівлею пов'язана яскрава міська легенда. Вважається, що тут мешкає приведення першого господаря. Дух Пузан-Пузеревского нібито виганяє з дому недбайливих мешканців.
Культурно-пізнавальний відпочинок в Вологді
Цікавих місць, куди піти в Вологді варто, щоб наповнити яскравими враженнями дозвілля і розширити кругозір, дуже багато. У місті працює кілька примітних музеїв, вечорами на зустріч з мистецтвом шанувальників Мельпомени запрошують театри.
музей мережива
- Графік роботи: з середи по неділю включно, з 10:00 до 17:00.
- Вартість квитка: дорослий 150 р., Пільговий 70 р., Для дітей дошкільного віку 50 р.
- Телефон: +7 817 272-16-56.
- Адреса: Кремлівська площа, 12. Зупинка транспорту «Центр».
Обійти стороною, приїхавши в місто, колоритний музей просто не можна. Вишукані мережива, створені руками майстерних майстринь, прославили Вологду на весь світ. Навіщо ж упускати відмінну можливість побачити всю цю пишність своїми очима? Експозиції установи, що займають площу в 1,5 тис. М², розповідають про історію та еволюції унікального художнього промислу з моменту його виникнення до наших днів. Під час екскурсії туристам доведеться оглянути безліч експонатів. Серед них є не тільки приголомшливе вологодське мереживо, а й творіння з срібною або позолоченою нитки, виконані рукодільниця з Німеччини, Словаччини, Польщі, Іспанії в XVII-XIX століттях.
Будинок-музей Петра I
- Графік роботи: з середи по неділю включно, з 10:00 до 17:30.
- Вартість квитка: дорослий 80 р., Пільговий 50 р., Для дітей дошкільного віку 40 р.
- Телефон: +7 817 275-27-59.
- Адреса: Радянський проспект, 47. Зупинка транспорту «Вулиця Яшина».
Перший російський імператор досить часто відвідував Вологду. В одну з таких поїздок він зупинявся в будинку, зведеному для голландського купця Іоганна Гоутмана. У 1872 р міська влада викупила будівлю і, після реставрації, влаштували в ньому музей, присвячений Петру I. Будинок цікавий ще й сам по собі як пам'ятник архітектури. У приміщеннях відтворено історичний інтер'єр, збереглися печі, облицьовані кахлями. Серед сотні музейних експонатів відвідувачі побачать посмертну маску Петра I, одяг, яку імператор носив за життя, антикварні меблі, «било» з царським перснем, старовинний мушкет. Перед будівлею музею встановлена гармата Петровської епохи.
Картинна галерея
- Графік роботи: з середи по неділю включно, з 10:00 до 18:00
- Вартість квитка: дорослий 120 р., Пільговий 60 р., Дитячий 50 р.
- Телефон: +7 817 272-12-28.
- Сайт: http://www.vologda-gallery.ru
- Адреса: Кремлівська площа, 10. Зупинка транспорту «Центр».
Виставкові зали обласної картинної галереї розміщуються в будівлі Воскресенського собору - приголомшливому пам'ятнику російського архітектурного бароко, зведеному в останній третині XVIII ст. Збори установи, заснованого в 1952 р складається з декількох тисяч творів майстрів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва. У залах галереї демонструються полотна пензля А. Бенуа, Б. Кустодієва, І. Айвазовського, К. Коровіна, І. Левітана. Особливе задоволення поціновувачам доставить унікальна колекція екслібрисів.
Міський драматичний театр
- Графік роботи: уявлення даються щодня, крім понеділка. Початок вечірніх вистав о 18:00 або 19.00, денних о 11:00 і 15:00.
- Вартість квитка: від 300 р. до 600 р.
- Телефон: +7 817 272-61-46.
- Сайт: http://www.dramtheater.ru
- Адреса: Радянський проспект, 1. Зупинка транспорту «Драмтеатр».
У минулому році обласна Драма, що входить в число найстаріших російських театрів, відкрила свій 168 сезон. За довгу історію театр знав періоди злетів і падінь. На його сцені виступали актори, які зробили потім кар'єру на сценічних майданчиках столичних міст. Нинішнє покоління артистів постійно радує глядачів яскравими виставами різних жанрів, в тому числі колоритними постановки для дітей. Уявлення часто збирають аншлаги. З 1991 р в Вологді проводиться цікавий Міжнародний фестиваль театрально мистецтва «Голосу історії».
Вологодський собори і церкви
Приголомшливих храмів в місті не менше ніж у Володимирі або Ярославлі . Більшість церков і соборів, побудованих в XVII ст., Відреставровано. В їх релікваріях зберігаються шановані православні святині.
Спасо-Прилуцький монастир
- Графік роботи: щодня, з 9:00 до 18:00.
- Телефон: +7 817 255-92-24.
- Сайт: http://www.spas-priluki.ru
- Адреса: село Прилуки в 40 хвилинах їзди від Вологди. Їх міста ходять автобуси №29 і №103. Зупинка транспорту «Прилуки».
Обитель, заснована ще 1371 р святителем Дмитром Прилуцьким, є священним місцем для мільйонів російських християн і приголомшливим пам'ятником культового зодчества. За довгі століття існування монастир зумів пережити Смутні часи, безліч воєн, період забуття і наруги в Радянську епоху, зберігши свій первісний вигляд. Тому сьогодні туристи мають можливість помилуватися чудовими витворами давніх російських зодчих - Спаським собором, Введенській і Вознесенської надбрамної церквою, будівлею палат та іншими історичними будівлями. На території обителі знаходиться дерев'яний Успенський храм, побудований в 1519 р Десятки тисяч паломників відвідують монастир, щоб стати на коліна перед мощами преподобного Дмитра Прилуцького, чудотворним образом Божої Матері Скоропослушниця, іншими християнськими реліквіями.
Казанська церква
- Графік роботи: щодня, з 8:00 до 19:00.
- Телефон: +7 817 250-88-30.
- Сайт: http://www.kazanskiyhram.cerkov.ru
- Адреса: Торгова площа, 6. Зупинка транспорту «Центр».
Найстаріший храм Вологди веде відлік своєї історії з XVI ст. Тоді, за вказівкою Івана Грозного в місті був зведений дерев'яний храм в ім'я ікони Божої Матері Казанської. Згодом будівлю застаріло. Його знесли і побудували натомість будівля з каменю. Освятили оновлений храм в 1760 р одноглавого церква з невисокою дзвіницею виглядає дещо аскетично, але в цьому і полягає її шарм. Білокам'яна будівля як би уособлює сувору красу російської Півночі. У радянську епоху храм перетворили в молочну крамницю. Після повернення віруючим будівлю відреставрували. В ході робіт під пізньої розписом були виявлені фрагменти старовинних фресок, які можна оглянути під час відвідування церкви.
Храм Олени та Костянтина
- Графік роботи: щодня, з 8:00 до 19:00.
- Телефон: +7 817 272-84-84.
- Адреса: Проспект Перемоги, 85. Зупинка транспорту «Вулиця Пролетарська».
Церква, зведена в кінці XIX ст., Вважається прекрасним зразком колоритного стилю російське узороччя і є пам'ятником архітектури федерального значення. Екстер'єр пятиглавого храму захоплює. Фасад будівлі прикрашають три пояси кокошников, витончені напівколони. Триярусну восьмигранну дзвіницю покриває шатро, увінчаний невеликою цибулиною. Потрапити до церкви можна через ажурне ганок з традиційними бочкоподібними колонами. Колись в храмі зберігалися шановані ікони, реквізовані після революції. Сьогодні його головною святинею вважаються частки мощей святої Тетяни.
Храм Іоанна Златоуста
- Графік роботи: щодня, з 9:00 до 19:00.
- Телефон: +7 921 235-12-58.
- Сайт: http://www.inzlat-vol.cerkov.ru
- Адреса: Набережна 6 Армії, 105. Зупинка транспорту «Вулиця Гоголя».
Будівництво храму в ім'я святителя Іоанна Златоуста було завершено в середині XVII ст. За традицією північноросійської культової архітектури храмовий комплекс складається з двох молитовних залів - теплого і холодного. Головний портал має форму куба. Його вінчають п'ять посріблених куполів. Ажурну дзвіницю з витонченими слуховими вікнами покриває шатро. З приходом Радянської влади в будівлі розмістили військові склади, а віруючим його повернули вже на початку нинішнього століття. Реконструкція храму триває досі. У церкві збереглися фрагменти старовинних фресок і ліпнини. Служби тут поки проводяться тільки по неділях.
Куди піти з дітьми в Вологді
Юних гостей місто порадує різноманітної розважальною програмою. Побувати тут буде дуже цікаво дитині будь-якого віку. Улюблене чадо повернеться додому з багажем незабутніх вражень.
Музей цікавих наук
- Графік роботи: щодня, з 10:00 до 20:00, по неділях з 10:00 до 19:00.
- Вартість квитка: в будні дні 250 р., У вихідні 300 р.
- Телефон: +7 817 251-73-93.
- Сайт: http://www.deticenter35.ru
- Адреса: вул. Ленінградська, 79. Зупинка транспорту «Вулиця Ярославська».
Колоритний музей пропонує юним відвідувачам, а також їх батькам, побувати в фантастичному світі оптичний ілюзій і інших чудес підвладних дивовижною науці фізиці. Тут в ігровій формі дітям пояснюють складні наукові закони. Дитина зможе дізнатися дуже багато цікавого про навколишній світ, взяти участь у вікторинах, захоплюючих дослідах. Майже всі прилади і експонати можна чіпати руками, розбирати і збирати.
Театр юного глядача
- Графік роботи: уявлення даються щодня, крім понеділка. Початок вистав о 18:00.
- Вартість квитка: від 250 р. до 450 р.
- Телефон: +7 817 276-26-72.
- Сайт: http://www.granatov.ru
- Адреса: вул. Жовтнева, 2. Зупинка транспорту «ТЮГ».
На виставах театру, з 1979 р розташованого в розкішному особняку з колонами, виросло не одне покоління вологжан. Тут завжди намагалися робити постановки особливо цікавими для дітей. Для кожної вистави створюються колоритні декорації, яскраві костюми. У театрі працюють талановиті артисти і режисери. Трупа активно гастролює, бере участь в авторитетних фестивалях. Актори та вистави ТЮГу не раз номінувалися на «Золоту маску». У 2001 р театр був визнаний кращим в країні на представницькому конкурсі «Вікно в Росію».
Масляний гірка
- Адреса: алея проспекту Перемоги у перетину з вул. Батюшкова. зупинка транспорту
Якщо ви вирішите відвідати місто на Масляну, обов'язково приведіть сюди дитину. Вологодська Масляний гірка занесена в книгу рекордів Росії як найбільша споруда такого типу, коли-небудь зводити в країні. Коник її даху височить на 15 м., А стартова площадка влаштована на висоті 10 м. Загальна протяжність короба для катання становить 125 м. Для спуску з гірки всім бажаючим надаються ледянки у вигляді святкових ватрушек.
Читайте про пам'ятки Череповця , Нарьян-Мара , Мурманська , Пскова , Петрозаводська , Архангельська , Сиктивкара , Великого Устюга і Калінінграда .
Вибравши місцем для проведення відпустки Вологду, ви не помилитеся. Вона володіє особливою чарівністю, властивим тільки провінційних містах російського північного заходу. Тут ви зможете чудово відпочити, запастися чудовим настроєм і яскравими емоціями на цілий рік.
Навіщо ж упускати відмінну можливість побачити всю цю пишність своїми очима?