Сьогодні «у фокусі» - Директор Північно-Західного інституту друку Санкт-Петербурзького державного університету технології та дизайну
Всім відомо, що фахівець починається з вузу: чим глибші знання студент придбає в інституті, тим легше йому буде знайти своє місце в житті і в професії. В альма матер майбутніх поліграфістів, Північно-Західному університеті друку Санкт-Петербурзького державного університету технології та дизайну, є всі умови для здобуття якісної профільної освіти. Його директор, фахівець в області книжкової справи Наталя Борисівна Лезунова, розповіла нашому виданню про свій навчальний заклад і сучасний стан вищої школи.
- Розкажіть, будь ласка, про історію створення Інституту друку ...
- У 1946 році в Ленінграді був організований навчально-консультаційний пункт Московського поліграфічного інституту (нині Московського державного університету друку), пізніше перетворений у філіал. На початку 2000-х, коли гостро не вистачало площ, а отримати їх було неможливо, постало питання про передачу нашого інституту в структуру Санкт-Петербурзького державного університету технології та дизайну. Таким чином, з 2001 року наш вуз - Північно-Західний інститут друку - став частиною університету.
- А тепер трохи про себе. Як складалася ваша кар'єра?
- У будівлю на Джамбула, 13 я потрапила після закінчення аспірантури. Почавши працювати асистентом, я, як будь-яка молода педагог, намагалася налаштувати себе на викладацьку діяльність, і років через п'ять мені це вдалося. І почалася моя кар'єра викладача: старший викладач, потім доцент. Деякий надлишок громадського темпераменту привів до того, що я стала займатися і адміністративної, організаторською роботою - спочатку на посаді декана, потім заступника директора. У 1990-ті роки настав час вводити щось нове, адже економічні умови в країні стали іншими.
- Саме тоді для вищої школи почалися нові часи ...
- І ми зробили правильний крок. Технічний факультет перейшов на інтегровану форму навчання: на другому і четвертому курсах студенти йшли на підприємства, де отримували практичні навички.
- Напевно, це допомогло хлопцям вникнути в багато деталей виробництва і стати безпосередніми учасниками робочого процесу?
- Без сумніву. Успіхом є й те, що ми оновили лабораторне обладнання: з'явилися комп'ютерні класи, сучасні поліграфічні машини. Так що і навчання в аудиторіях не було чистою теорією.
- І ці фахівці в більшості своїй досі працюють в галузі?
- Так, серед петербурзьких поліграфістів багато наших випускників. Власне, не тільки петербурзьких, ми виправдовуємо свою назву: в друкованому справі Північно-Західного регіону ім'я інституту - не порожній звук. Нам вдалося створити ємну і компактну систему навчання, яка повністю забезпечує галузь кадрами. У нас все так взаємопов'язано, що немає жодного непотрібного напрямки. У поліграфії затребувані абсолютно всі наші випускники.
- Коли ви очолили інститут і як будується ваш робочий день?
- У 2005 році я стала директором. Мій робочий день завжди дуже різноманітний: треба вирішувати всі питання відразу - доводиться і вникати в різні проблеми студентів, і займатися коригуванням навчальних планів і програм, і не пропускати численні міські події, пов'язані з друкарською справою. До того ж я ще встигаю щось писати (статтю або главу в підручник), оскільки треба постійно підвищувати кваліфікацію, тримати себе в формі. Так що мій робочий день дуже насичений. А ще я не згадала про складнощі, пов'язаних з ремонтом будівлі ...
- Невже це теж єпархія директора?
- А як же! Дах, протікання, ремонти - все це наші турботи.
- В даному контексті питання про хобі прозвучить як мінімум дивно ...
- Хобі у мене є, і це моя робота.
- А як же відпустку?
- Закінчується навчальний рік, і починає свою роботу приймальна комісія, в яку я входжу.
- Яким спеціальностям віддають перевагу сьогоднішні абітурієнти і який у вас конкурс?
- В останні роки впав інтерес до точних наук, але така тенденція спостерігається по всій країні. А конкурс на всіх напрямках різний. На технічному факультеті найвищий конкурс на напрямки, яким виділяються бюджетні місця, наприклад, «Інформаційні технології в дизайні та медіаіндустрії». Зберігається попит на напрям «Технологія поліграфічного та пакувального виробництва».
- Сьогодні дизайн упаковки - один з найперспективніших напрямків в поліграфії ...
- Потенціал цього ринку величезний. Упаковка починає тіснити книжкове і газетне виробництво. Відрадно те, що на «Технологію» часто йдуть потомствені поліграфісти, представники нових поколінь друкарів. Хороші перспективи у студентів напряму «Поліграфічні машини і автоматизовані комплекси». Сучасні поліграфічні машини вважаються одним з найбільш складних видів промислового обладнання. У них використовуються і точна механіка, і лазерно-оптичні системи, і спеціалізоване програмне забезпечення - майже космічний рівень! Дуже чоловіча професія. Там і вчаться переважно хлопчики.
- Тепер поговоримо про гуманітарні професії ...
- Наші гуманітарії відповідають за головне, а саме - за зміст і оформлення текстів: журналісти їх пишуть, редактори доводять до розуму, графіки оформляють. А потім настає час поширення підготовленої друкованої продукції, і цим займаються теж гуманітарії - рекламісти і книгознавці. Всі перераховані напрями в нашому інституті є.
- А детальніше?
- Сучасний видавець повинен бути фахівцем широкого профілю: йому потрібно створити продукт, випустити його і примудритися продати. Всьому цьому вчать на напрямку «Видавнича справа». Там вирощують редакторів і книгознавців - менеджери з продажу друкованої продукції зараз затребувані як ніколи! А ось рекламісти не обов'язково будуть прив'язані до галузі, і сфера їх діяльності може бути набагато ширше, що підтверджують дипломні проекти.
- У вашому інституті представлені і професії, які прийнято називати творчими ...
- Звичайно. Це художники-графіки і журналісти. Слава про нашу кафедру графіки давно вийшла за межі Петербурга. Скажу без перебільшення: це найкраща кафедра в місті, вона випускає фахівців, які на 100% забезпечені роботою. Всі викладачі - члени Спілки художників, практики, відомі по виставках, конкурсах та бієнале.
Журналістику ми відкрили шість років тому, в цьому році відбувся перший випуск, який опинився дивно вдалим. Студенти-журналісти, як їм і належить, дуже активні, їм хочеться творчої реалізації; вони із задоволенням посилають свої передачі, програми і фільми на фестивалі і конкурси, а потім ми отримуємо звістку про чергове призовому місці. Багато в чому це стало можливим завдяки нашому навчальному медиацентру, який перетворився в осередок творчого життя студентів різних напрямків. Туди рвуться і айтішники, і редактори, і рекламісти.
- Що очікує найближчим часом вищу школу взагалі і ваш інститут зокрема?
- У цьому навчальному році ми в останній раз випускаємо фахівців і остаточно переходимо на дворівневу систему підготовки: бакалаврат і магістратурау Для вузу наявність магістратури - знак якості. У студента-бакалавра є можливість вибору: залишитися прикладників, які добре знають свою роботу, або рухатися вперед і вище, виходячи на новий рівень.
-Що б ви побажали своїм колегам і студентам?
- Любити свою роботу. У нашій професії найголовніше - не втрачати зв'язку з реаліями. У Петербурзі більше 300 друкарень, безліч рекламних агентств і видавництв, розгорнута медіаіндустрія. Студенти Північно-Західного інституту друку ніколи не залишаться без роботи. Треба тільки більше працювати, ніколи не впадати у відчай, а все, що потрібно для вдалого старту, ми своїм студентам даємо.
Як складалася ваша кар'єра?Напевно, це допомогло хлопцям вникнути в багато деталей виробництва і стати безпосередніми учасниками робочого процесу?
І ці фахівці в більшості своїй досі працюють в галузі?
Коли ви очолили інститут і як будується ваш робочий день?
Невже це теж єпархія директора?
А як же відпустку?
Яким спеціальностям віддають перевагу сьогоднішні абітурієнти і який у вас конкурс?
А детальніше?
Що очікує найближчим часом вищу школу взагалі і ваш інститут зокрема?
Що б ви побажали своїм колегам і студентам?