Парфуми та живопис (частина 2)

Для художників улюбленою темою є зображення чепуритися жінки. У цих сюжетах найчастіше присутня дамський туалетний столик, на якому стоять численні флакони з парфумами. Таку картину можна знайти на полотнах «Жінка за туалетом» (Джон Морфи), «Стара кокетка» (Бернардо Строцці), «Перед дзеркалом» (Едгар Дега), «Дівчина, розчісувати волосся» (Вільям Макгрегор Пекстон), «За туалетом» (Дельфін Анжольраса), на ілюстраціях Robin M. Birrell та інших творах.

Birrell та інших творах

Мабуть, однією з найбільш відомих картин на дану тематику став автопортрет «За туалетом», написаний Зінаїди Серебрякової в 1909 році, який знаходиться в Третьяковській галереї. На цьому полотні зображено кілька флаконів з парфумами.

На цьому полотні зображено кілька флаконів з парфумами

Окрему категорію складають художні роботи, які зображують тільки флакони. Як не дивно, але для багатьох майстрів саме ці кришталеві пляшечки стають джерелом натхнення. Йдеться про деяких сучасних художників, наприклад, Пенні Паркер з її «флаконі», Патрісія Клісбі ( «Флакони для духів»), Лінда МакКой ( «Духи і герань»), Мері Ірвін ( «Духи, перли, мереживо»), Гарі Холланд ( «Парфумерний флакон»), Володимир Рябчиков ( «Духи Зимовий сон»). Прекрасні свідоцтва про те, як різноманіття форм і дизайну парфумерних флаконів приносить художникам нові враження.

Прекрасні свідоцтва про те, як різноманіття форм і дизайну парфумерних флаконів приносить художникам нові враження

Французький художник, дизайнер, ілюстратор і один із засновників «арт-деко» Жорж Барб'є (1882-1932 рр.) Свого часу представив цілу серію малюнків, що отримала загальну назву The Romance of Perfume. До неї увійшло вісім ілюстрацій, опублікованих в 1928 році. Серія включає постери, присвячені Індії, Персії, Древнього Риму, Єгипту, Греції, Франції, Китаю і королеві Великобританії. На всіх полотнах присутня парфумерія.

Жорж Барб'є був найбільшим графіком першої третини XX століття, створював декорації до балетним гастролям дягилевських «Російських сезонів», ілюстрував багато модних журналів і був майстром книжкової графіки. Наприклад, він є автором малюнків до книг-альбомів, присвяченим Тамарі Карсавіної і Вацлаву Ніжинському.

Художниця з Польщі Юстина Нейман пише картини, черпаючи образи в ароматичних композиціях. На відміну від попередніх робіт, на цих полотнах відсутні самі флакони і взагалі будь-яке нагадування про духів. Зате, аромати приносять художниці чисте натхнення, адже вони настільки прекрасні, як яскраві образи. Юстина стверджує, що сприймає парфуми як кольори і відтінки. Дебютний аромат, який «потрапив» на картину, - Chanel No19 .

Юстин Нейман створює образ картини в своїй уяві. При цьому сюжет може прийти двома різними способами. Перш за все, внаслідок асоціації з пейзажем, конкретною особою або ситуацією. Наприклад, художниця зображала спогади свого дитинства, літні вечори або чаювання у бабусі.

Другий спосіб дозволяє створити картину за мотивами опису композиції - оксамитова або солодка, гаряча або кисле. На сьогоднішній день в колекції художниці з Польщі налічується вже більше десятка картин, натхнених парфумерних. Нещодавно Юстина організувала свою персональну виставку, що отримала загальну назву Duftart.

У числі присвячених ароматів робіт, є і такі, які були створені під враженням від класичних духів: Christian Dior Poison, Guerlain Shalimar, Guerlain Samsara, Molinard Habanita або Opium від Yves Saint Laurent. У творчості Юстини Нейман є і посвячення творінь нішевих брендів, зокрема, Qessence Missala, Scent CoSTUME National або Chergui Serge Lutens.