Партія Інтернету чекає змін

Багатотисячний мітинг проти фальсифікацій на виборах до Держдуми, що відбувся на Болотній площі в Москві, почався з пісень, а закінчився марними провокаціями радикально налаштованої молоді Багатотисячний мітинг проти фальсифікацій на виборах до Держдуми, що відбувся на Болотній площі в Москві, почався з пісень, а закінчився марними провокаціями радикально налаштованої молоді   Фото: Євгенія Мангутова / BFM

Фото: Євгенія Мангутова / BFM.ru

Протестна тиждень в Росії завершилася грандіозним мітингом на Болотній площі в Москві, акціями в 70 містах РФ і за кордоном. Напередодні, 9 грудня, ЦВК визнала вибори в Державну думу 6 скликання «такими, що відбулися і дійсними».

Згідно з результатами, оприлюдненими ЦВК, партія «Єдина Росія» хоч і втратила конституційну більшість у Держдумі, але зберегла більшість місць в парламенті - 238. КПРФ отримує 92 місця в парламенті, «Справедлива Росія» - 64 мандати, ЛДПР - 56 мандатів.

У п'ятницю стало відомо, що місце проведення мітингу змінилося: столична влада запропонували замість площі Революції більш містку Болотну площу, а дозволене число учасників збільшилася з 300 до 30 тисяч чоловік.

Сьогодні з ранку в Мережі з'являлися повідомлення про те, що раніше виявили бажання піти на мітинг, швидше за все, відмовляться від участі: мовляв, погода не та, лідера немає, а заявлені виступаючі не для всіх є авторитетом.

Однак до призначеного часу, до 14 години за київським часом, Болотна площа була майже заповнена людьми. Багато йшли на мітинг з білими квітами, білими кульками та білими стрічками - символами «сніжної революції». Стрічки роздавали на підході до Болотної площі, ними ж торгували в квіткових магазинах неподалік від площі.

На прилеглих вулицях, зокрема, на Великій Ординці, за кілька хвилин до початку мітингу працювало близько десяти евакуаторів: вони прибирали припарковані на узбіччі атомобили. На Кадашевской набережній вишикувалися автобуси з ОМОНом, поліцейські авто і автозаки.

Прохід через рамку металошукача зайняв приблизно п'ять хвилин для тих, хто прийшов на місце на початку третього (14:05). Набагато більше часу йшло на прохід до самої площі: тисячі людей рухалися повільно.

«Ваші 15 діб в ізоляторі Росії не допоможуть»

Під час поїздки до площі можна було отримати інструкції, як поводитися на мітингу (не піддаватися на провокації, вести себе мирно, не підтримувати гасла, якщо вони не збігаються з вашою точкою зору) і як вести себе, якщо вас затримали. Напис на одній з листівок був таким: «Хлопці, будь ласка, бережіть себе! Ваші 15 діб в ізоляторі Росії не допоможуть ». Ці листівки поширювалися добровольцями. Кореспонденту BFM.ru один з добровольців розповів, наприклад, що він особисто роздрукував 400 листівок у себе на роботі.

Лунали й листівки з «реальними результатами» виборів на окремих виборчих дільницях, які підраховували самі активісти. Зокрема, кореспондент BFM.ru отримав одну з таких листівок. На питання: «Звідки ви взяли ці дані?», Що роздавав їх молода людина відповів: «Мене в автобусі попросив одна людина роздати і дав пачку листівок». Розтяжки з закликів скасувати вибори були вивішені на Лужковому мосту. З нього зібралися теж спостерігали за тим, що відбувається на мітингу.

Мітинг почався з пісні групи «Робітфак» «Наш дурдом голосує за Путіна». Першим виступив Володимир Рижков, співголова незарегістрованной «Партії народної свободи» (ПАРНАС). Рижков повідомив, що сьогодні координатор «Лівого фронту» Сергій Удальцов вийшов на свободу після 15 діб адміністративного арешту, проте був затриманий знову. Також він повідомив, що на площі знаходиться близько 40 тисяч осіб.

За оцінками BFM.ru, до 14 години на площі зібралося трохи більше 10 тисяч чоловік, але люди продовжували стікатися до місця проведення мітингу. Приблизно через 40 хвилин Болотна була повністю заповнена людьми.

Організатори повідомили, що мітингувальники стоять від «Балчуг». Пізніше Євгенія Чирикова в Twitter повідомила про те, що в мітингу взяли участь 100 тисяч чоловік. Однак правоохоронні органи ці дані не підтверджують: за оцінкою ГУ МВС по Москві, число учасників становило максимум 20 тисяч осіб на самій площі та 5 тисяч на суміжних територіях.

Перепостмодернізація

Сьогодні зі сцени були зачитані листи Олексія Навального ( «Боротися за свої права легко і приємно. Єдине наша зброя - почуття власної гідності») та Іллі Яшина, які зараз відбувають 15 діб адміністративного арешту.

Борис Нємцов зі сцени зажадав відставки глави ЦВК Володимира Чурова і першого заступника керівника адміністрації президента Владислава Суркова.

Журналіст Леонід Парфьонов виступив зі сцени з різкою критикою інформаційної політики федеральних каналів в освітленні околовиборних подій. Випуски новин він охарактеризував фразою «І це все про нього», а на адресу колег кинув жорстке: «Є така професія - брехати щовечора».

Напередодні з'явилася інформація про те, що ведучий НТВ Олексій Пивоваров відмовився вести вечірній випуск новин о 19 годині, якщо в ньому не буде інформації про акцію на Болотній. Зокрема, про це повідомив «Коммерсант», за версією якого, все, що відбувається називається «перепостмодернізація».

Пряму трансляцію мітингу вів телеканал «Дощ». З федеральних каналів в момент проведення мітингу інформацію про нього дали телеканал «Росія 24» і РЕН-ТВ. На Лужковому мосту працювали телевізійні камери, зокрема, телеканалу НТВ. У вечірніх випусках новин федеральні канали випустили в ефір сюжети про акції протесту в Москві і ряді міст Росії.

Виступ члена партії «Справедлива Росія» Оксани Дмитрієвої вийшло зім'ятим. Вона заявила: «Ми не визнаємо результатів виборів», але в мікрофон говорила тихо, натовп почав скандувати «голосніше», оратор перейшла на гасла, що вимагають перевиборів.

Оксана Дмитрієва розглядалася в якості можливого кандидата від партії на президентських виборах. Однак сьогодні «справедліворосси» висунули іншого кандидата - Сергія Миронова, Дмитрієву пророкують в уряд. Це означає, що на виборах президента в березні цього року може скластися «класична четвірка», вказували раніше BFM.ru політологи.

Кілька разів зі сцени сьогодні звучало ім'я Хілларі Клінтон, держсекретаря США. Виступаючі жартували з приводу того, що це вона «винна» в тому, що сьогодні в Москві проходить акція протесту. Першоджерелом інформації про те, що держсекретар США причетна до хвилі невдоволення результатами виборів став прем'єр Володимир Путін, який на днях заявив, що саме вона своїми висловлюваннями про «невільних і нечесних виборах» задала тон російської опозиції.

Натовп скандував гасла «Путін, лижі, Магадан», «Перевибори», «Медведєв, йди» та інші. На площі звучала пісня Цоя «Ми чекаємо змін».

Багато знімали все, що відбувається на мобільні телефони. Правда, викласти ролики в Мережу відразу вдалося не всім через проблеми з мобільним Інтернетом. Через півтори години після початку мітингу почалися і проблеми зі зв'язком: додзвонитися до абонентів МТС, «Мегафон» і «Білайн», що знаходяться на площі, було неможливо.

Після 16 годин люди почали поступово розходитися. Частина перемістилася трохи подалі від набережної, де почалися виступи вуличних музикантів. Прес-служба ГУ МВС повідомила, що на Болотній площі залишається не більше 12 тисяч чоловік.

У центр проштовхнулася колона націоналістів. Вони розгорнули чорно-біло-жовті прапори, але не зняли пов'язок з особи. Людям це не сподобалося. Вони стали питати, чому закриті особи. На площі також були анархістів і представників «Іншої Росії» (партії Едуарда Лимонова), що прийшли з площі Революції. Звідти вони дійшли безперешкодно.

У натовпі запалили димову шашку, почали стріляти з ракетниць. Поліція не втручалася. Мітингувальники припиняли неподобства самі. Учасники мітингу затримали одну людину і з криками «провокатор» потягли його в сторону. «Це нашист!», - кричали з натовпу.

Мітингувальників кілька разів дякували поліцейських за коректне ставлення до них.

До 18-ї години зі сцени заявили: «Задні ряди розходяться, середні - постійте. Мітинг оголошується закритим. Все - молодці ». На самій площі, за оцінкою поліції, в цей момент знаходилося близько 3 тисяч чоловік. Ще кілька тисяч - на прилеглих вулицях.

Організатори мітингу оголосили, що наступна зустріч відбудеться 24 грудня. Відповідно до резолюції мітингу, за цей час влада повинна прийняти рішення про перегляд результатів виборів до Держдуми.

У резолюції п'ять пунктів: негайне звільнення політв'язнів; скасування сфальсифікованих виборів; відставка Чурова і розслідування фактів порушення на виборах, покарання всіх винних; реєстрація опозиційних партій і прийняття демократичних законів про партії та вибори; проведення нових виборів, відкритих і чесних.

До кінця проведення мітингу стала відома реакція «Єдиної Росії» . Перший заступник секретаря президії генради партії Андрій Ісаєв повідомив, що позиція мітингувальників на Болотній площі буде почута державою, передає РІА «Новини».

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

На питання: «Звідки ви взяли ці дані?
Ru в ваші джерела новин?