- Підготовка до захисту
- Вихід на арену
- Захист як суть і сенс буття
- Не спи, не спи, художник
- У нетрях Вищої атестаційної комісії
Тим, хто думає одержати вчений ступінь кандидата або доктора наук, іноді здається, що головне - зробити хорошу роботу, гідну позитивної оцінки наукової спільноти. Але вони помиляються. Напередодні власного захисту автор написала своєрідний путівник для потенційних претендентів на ступінь.
Тим, хто більш грунтовно знайомий з практиками російської науки, здається, що головне - дотримати процедуру проведення захисту. Але вони не зовсім праві.
Головне в цій справі - не попастися. Фактично немає захистів, які не можна анулювати, причепивши до процедури: правила написані плутано і невизначено, існує багато поправок, рекомендацій, виданих на семінарах Міносвіти і т.д. Частково процедурні рішення, як зазначено в офіційних документах (основний з яких - Положення про присудження наукових ступенів - існує в кількох версіях від різних років з різною трактуванням тих чи інших процедурних питань), віддані на відкуп дисертаційним радам. При цьому рішення спеціалізованої вченої ради за таким процедурного питання легко може бути, що не відповідає вимогам Вищої атестаційної комісії (ВАК), якщо, припустимо, цілком закономірне рішення ухвалене радою без письмового повідомлення ВАК. Нюансів маса. Про багатьох з них вчені, які вже отримали свої ступені, навіть не здогадуються.
Давайте пройдемо цим скорботним шляхом і спробуємо вгадати, де розставлені пастки для дисертанта.
Підготовка до захисту
Уявіть, що ви вже написали свою роботу в повній відповідності з ГОСТ Р 7.0.11-2011 - державним стандартом з оформлення дисертацій і авторефератів. У ГОСТ вказуються правила, за якими має бути структурована і оформлена сама рукопис, а також наукову доповідь, автореферат і бібліографічні посилання. Це найлегше, навіть якщо не брати до уваги, що ГОСТів по бібліографічним посиланням як мінімум два, і різні дисертаційні ради вимагають різного оформлення - що саме потрібно, рекомендується дізнаватися в діссовете. Імовірність, що дисертацію відправлять на доопрацювання через невідповідність ГОСТу вже на перших етапах розгляду, досить велика, і зазвичай все претензії цього порядку знімаються до офіційного опублікування тексту на сайтах ВАК і організації, що випускає дисертанта на захист.
Перше, що у вас запитають в діссовете, - скільки у вас публікацій по темі дослідження в реферованих журналах зі списку ВАК. До початку 2015 для кандидатської захисту було досить однієї такої публікації, для докторської - 10; з 2015 року вимоги посилилися: тепер їх потрібно 3 і 15 відповідно. Але тим, хто буде захищатися в 2018 році, в діссоветах вже рекомендують про всяк випадок готуватися до того, що від дисертанта в будь-який момент раптово можуть зажадати більшого. Треба відзначити, що список ВАК теж може варіюватися. Це, скоріше, добре, тому що так виключаються журнали з поганою репутацією, в яких ви, як справжній учений, все одно не будете публікуватися. Однак за відповідністю цього списку треба стежити: а раптом ви просто не знали, що ваша геніальна стаття опублікована в «сміттєвому» журналі? Тут доречно згадати, що в останні роки ВАК активно чистить свій список, так що не виключено, що деякі з ваших статей, опубліковані пару років назад у начебто цілком пристойному ВАКівському журналі, встигли за цей час перетворитися на гарбуз.
Останній список рецензованих наукових видань, в яких повинні бути опубліковані основні наукові результати дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата або доктора наук, датований 20 жовтня 2017 року. Шукати ваш журнал в цьому списку краще пошуком, оскільки ніяким очевидним чином він не впорядкований (перелік рецензованих журналів на сайті ВАК - тут ). Не забудьте, що кожен журнал має прив'язку до спеціальностей (їх зазвичай від однієї до трьох), і ваші публікації повинні відповідати вашій же спеціальності.
Припустимо, у вас і публікацій з запасом, і текст вилизаний так, що не причепишся. Тепер завдання - пройти перевірку на плагіат. В університетах зазвичай є власні служби, що видають проштамповане висновок про відсутність плагіату; зате, наприклад, в інститутах РАН такої служби може не бути. Як бути тоді дисертанту? Тут починається область сірої комерції. Офіційно претендент не повинен платити за подібну перевірку, але якщо він захищається, не маючи відношення до університету або інституту з власним Антиплагіат, то доведеться профінансувати цю перевірку з власної кишені. Комерційні контори за 3-4 тисячі рублів з радістю випишуть висновок і поставлять штамп, а якщо у вас, припустимо, є впевненість, що відсоток запозичень виявиться вище 10-15%, ті ж посередники можуть розмітити найбільш кричущі місця вашої дисертації. Більш того, вони вам і слова поміняють місцями, щоб, боронь боже, ніхто не подумав, що ви списували.
Для довідки: згідно з правилами ВАК, дисертація, в якій відзначені запозичення без посилання на джерело, знімається діссоветом без права повторного захисту. Однак якщо вам вдалося роздобути довідку і ваш діссовет, погортавши документ, що не виявив нічого злочинного, можете сміливо рухатися вперед: якщо захист відбудеться, ніхто не зможе опротестувати позитивне рішення діссовета на підставі антиплагіату або ненауковість роботи. Андрій Заякін, експерт «Діссернета», на рахунку якого десятки поданих ЗоЛУСов (заяв про позбавлення наукового ступеня), в бесіді з нами повідомив, що «оскаржувати вчений ступінь в суді через плагіат або ненауковість дисертації можна - можна тільки за процедурою».
Не подумайте, що ми вас підозрюємо. У вашій роботі плагіату, зрозуміло, немає, але перевіряючим краще дати список власних праць, щоб відсоток запозичень не опинився нижче, ніж ви того заслуговуєте, через те що ви позичаєте в тексті дисертації у самого себе, знову промовляючи те, що вже описували в своїх статтях, монографіях та інших публікаціях. Наприклад, для робіт лінгвістичних спеціальностей, написаних повністю своїми руками, з належним оформленням цитувань, перевірка на плагіат видає 97-98%; для економічних спеціальностей, як розповідають викладачі економічних вузів, більш звична планка 85-90%.
Тепер вам буде потрібно отримати протокол засідання кафедри (відділу) інституту або університету, який направляє на захист. Зверніть увагу: якщо у вас є науковий керівник (для кандидатських) або консультант (для докторських) і він керує цим відділом або кафедрою, йому ні в якому разі не можна головувати на цьому засіданні. Та й в цілому треба пам'ятати, що здобувач стає чимось на зразок прокаженого: чим менше контактів у нього в науковому співтоваристві, тим краще. Не треба вступати в співавторство, не можна працювати разом з потенційними учасниками захисту - опонентами, членами комісії. Це прямо заборонено: а раптом у опонента сформується до вас суб'єктивне ставлення!
Така умова трохи суперечить здоровому глузду, правда? Адже справжній учений багато спілкується з колегами, активно працює, часто в декількох наукових колективах, бере участь в спільних проектах. Але так уже влаштована спеціалізованої вченої процес в Росії: якщо ви виходите на захист, здоровий глузд і активну громадську діяльність доведеться відкласти в сторону.
© Анатолій лапочка
Вихід на арену
Отже, у вас на руках три посвідчення про складання кандидатських мінімумів (іноземна мова, історія та філософія науки, спеціальність); протокол про направлення на захист; проштамповане висновок про відсутність плагіату; 5-6 примірників тексту дисертації, переплетених в жорстку обкладинку, - для направлення в діссовет, опонентам і в Книжкову палату (для довідки - 500-600 рублів коштує роздруківка і палітурка однієї копії, разом 2500-3000 рублів йде тільки на палітурка); оригінал і копія останнього диплому про вищу освіту, а для претендентів на титул доктора наук - диплом про кандидатського ступеня. Всі екземпляри дисертації слід підписати на титульному аркуші, а також завірити підписом голови діссовета.
Тепер на сайт вашого інституту потрібно вивісити текст дисертації, там же зробити офіційне оголошення про захист і роздрукувати в двох примірниках скріншоти сайту інституту з оголошенням і текстом дисертації. Таким чином ви підтверджуєте, що в потрібний час вивісили свою роботу на публічний розгляд. Зробити це треба за два місяці для кандидатської або за три - для докторської. Замінити текст офіційно неможливо, навіть якщо в них виявилися помилки. Тому всі зауваження до своєї дисертації слід збирати до виходу на арену, тобто до початку публічного етапу. Найкраще - провести кілька попередніх доповідей для різних груп співробітників вашого інституту, щоб заздалегідь отримати всі можливі зауваження.
Далі весь цей пакет слід передати до спеціалізованої вченої ради. Не те щоб діссовет досі нічого не знав про вашу дисертації - нагадаємо, що навіть ГОСТи, за якими оформляється робота, варто уточнювати саме там. Але тепер він обізнаний про вас офіційно. Збирається комісія з трьох експертів діссовета, яка перевіряє пакет документів, призначає опонентів і провідну організацію - інший науковий інститут чи університет, який зробить офіційний відгук на дисертацію. У науковому побуті його називають «укладенням трійки».
«На першому засіданні представляють текст в раді і призначають трьох експертів (зазвичай, але не обов'язково - членів діссовета), які знайомляться з текстом детально. Потім ці експерти пишуть свій висновок і пропонують опонентів і провідну організацію. Це все представляється і затверджується на другому засіданні ради », - пояснює Андрій в'язня, вчений секретар ради за спеціальністю« Мовознавство »в Інституті мовознавства РАН.
Але як експерти діссовета підбирають опонентів? Відкриємо секрет: опонентів завжди підбирає сам здобувач. І це ви повинні зробити ще до подачі документів до ради. Не думайте, що можна просто зібрати двох (для кандидатської) або трьох (для докторської) кращих фахівців у вашій області. Офіційні опоненти не повинні бути вашими співавторами, не повинні перетинатися з вами ні на одній з ваших робіт, не повинні брати участь в тих же проектах, що і ви, бути фахівцями в тій же області, в якій ви працюєте, при цьому між собою теж не перетинатися.
Тут криється дуже хитромудра пастка, особливо для гуманітарних областей, де все на якісь частки ставки працюють з усіма і всюди. Спробуйте знайти фахівця по синтаксису хетського мови в Москві, що годиться в опоненти, якщо в цій країні всього чотири хеттолога-лінгвіста, синтаксисом з них займається всього один і це ваш науковий керівник; з усіма хеттологамі ви або працюєте в тому ж інституті, або маєте спільні публікації, або берете участь в одному проекті; і практично з усіма синтаксиста Москви ви теж перетинаєтеся в одному зі своїх місць роботи. Завдання не з легких!
Вирішити її треба в стислі терміни: ви вже вивісили текст дисертації і час не стоїть на місці. Найрозумніше рішення - шукати фахівців в інших містах Росії (якщо у вашій галузі вони взагалі є десь, крім Москви або Петербурга). Однак опонент повинен бути присутнім на захисті, а отже, здобувач купить йому квитки і оплатить проживання. Нагадаємо, два опонента на кандидатську і три - на докторську.
Але ось ви знайшли опонентів, «трійка» написала свій висновок, затвердивши їх в належній ролі, і призначила дату захисту. Ви видали кожному по цеглині з дисертацією, а імена опонентів, видихнувши, вписали в автореферат. Тепер близько 50-70 авторефератів слід роздрукувати, підписати на обкладинці і завірити підписом секретаря діссовета. Підпис вченого секретаря повинна стояти на всіх копіях автореферату і дисертації, тому - лайфхак! - найкраще попросити електронну її (підписи) копію до друку авторефератів. Тепер вивішуємо текст автореферату на сайті (не плутати з текстом самої дисертації, яку ви вже туди виклали!), Робимо роздруківку скриншота і - (кульмінаційний момент) - відправляємо тексти дисертації та автореферату в ВАК, щоб вони з'явилися і на його сайті.
Зауважте, якщо ви вивісите разом з авторефератом список опонентів, а хтось із них відмовиться брати участь з різних причин - наприклад, йому не сподобається кількість помилок, які ви зробили при наборі тексту, або він несподівано влаштується на роботу в вашу організацію, - ви опинитеся в складному становищі, адже автореферат-то вже вивішений. Вносити зміни в нього вже не можна, і процедуру доведеться починати спочатку.
Але зараз у вас за планом - похід на пошту. Список розсилки авторефератів складається приблизно з двадцяти адрес - краще робити це оптом, витративши день на поштові турботи. На пошті список розсилки треба - природно! - не забути проштампувати. Ще вам потрібен штамп на одному з примірників автореферату. Список розсилки і проштампований примірник не забудьте захопити з собою - його доведеться відправляти в ВАК.
© Анатолій лапочка
Захист як суть і сенс буття
Ви дійшли до стану повної неосудності: дата захисту стрімко наближається, пару опонентів вже замінили, ви відчуваєте себе поза законом, в тексті дисертації нескінченне число помилок, але йти до захисту треба, зчепивши зуби і не падаючи духом. Падати духом вже пізно, та й падати нижче, мабуть, вже нікуди.
Почнемо з власне вченої ради. Згідно з документацією і усними вказівками регулюючого органу, хоча на захист і повинні зібратися тільки 2/3 членів вченої ради, кожен відсутній зобов'язаний заздалегідь надати папір, пояснює таке відсутність. Випадкова затримка в пробці по дорозі на роботу, котра захворіла дитина, одночасно те, що трапилося засідання Спільного ради РАН - все це потрібно продумати за 2-3 місяці і забезпечити паперами. Найкраще - заздалегідь подати повідомлення в ВАК. Це відповідальність здобувача, так що розвивайте навички ясновидіння. Якщо раптом хтось помітить, що на вашому захисті не було того чи іншого члена діссовета, і буде мати бажання і вплив, щоб анулювати в ВАК рішення по вашій дисертації, проблеми будуть у вас, а не у того, хто був відсутній.
Далі, за останніми правилами потрібно забезпечити не тільки стенограму, але і відеозапис засідання вченої ради, на якому розглядається дисертація. У різних рад специфіка своя, так що не виключено, що і тут саме вам доведеться домовлятися з хорошим оператором - він повинен організувати охоплення камерою всього залу, так щоб було видно руху всіх членів діссовета, бо відсутності будь-кого в поле бачення камери також може виявитися пасткою - стати приводом до анулювання результатів захисту.
Якщо все це ви пройшли успішно, сам по собі наукову доповідь і дискусія після нього - захист як така - навряд чи здасться вам чимось серйозно складним. Звичайно, не варто розраховувати, що до моменту вашого виступу всі члени вченої ради прочитають дисертацію; з великою ймовірністю вони будуть гортати автореферат під час доповіді. Фахівці вже і так знайомі з вашою роботою, тому зауваження надійдуть в основному від тих, хто ледь розуміє, про що ви говорите, так що вони будуть дріб'язковими і залежними від характеру і звичок конкретного виступаючого.
Справедливості заради, на захистах буває і справжня наукова дискусія, але чи варто сподіватися на подібне щастя? Головне на цьому етапі - забезпечити банкет. Колеги ніколи не пробачать вам відсутності частування, якщо результати голосування дадуть позитивний результат.
© Анатолій лапочка
Не спи, не спи, художник
Ви думали, що вчений ступінь у вас в кишені? Як би не так. Після захисту у вас є тільки місяць, щоб подати в ВАК пакет документів для затвердження позитивного рішення діссовета. Про що потрібно турбуватися? Наприклад, про точній відповідності стенограми відеозапису. Ось вам ще один добрий рада: цей етап пройде легше, якщо заздалегідь взяти у секретаря діссовета шаблон засідання вченої ради і по можливості не відходити від нього під час наукової доповіді і дискусії, адже все захисту проходять за однаковим сценарієм зі схожими формулюваннями. Тоді вам залишиться тільки вписати унікальні репліки із залу, яких зазвичай не так багато. Більш звичний варіант - просто розшифрувати звуковий ряд з відеозапису. Відеозапис слід записати на диск - це частина пакету документів для ВАК.
Першим в списку документів у ВАК йде супровідний лист на бланку вченої ради, підписане головою ради, з візою вченого секретаря інституту або університету. У ньому повинні бути вказані дати відправлення першого примірника дисертації з одним екземпляром автореферату в Російську державну бібліотеку і в ЦІТіС, а також дата онлайн-розміщення відомостей про захист дисертації. Далі треба зробити висновок діссовета: в двох примірниках, не більше п'яти сторінок, без абревіатур і скорочень. Обов'язково вказується число докторів наук по вашій спеціальності, які взяли участь в голосуванні.
Увага, тут теж може бути пастка. Так, для докторських кількість докторів за фахом, які взяли участь в голосуванні, має бути не менше п'яти. Але часто їх і так 5-7 в раді, і якщо раптом хтось із них в останню хвилину захворів, помер або застряг в пробці, а ви цього не передбачали за 2-3 місяці і не відправили повідомлення в ВАК, ваш захист можуть анулювати з процедурних міркувань, які не мають ніякого відношення до якості дисертації.
Крім всіх цих документів, в пакеті для ВАК повинні бути: протокол лічильної комісії, реєстраційна картка, інформаційна довідка, відгуки офіційних опонентів і провідної організації, а також всі інші відгуки, які надійшли на дисертацію та автореферат і зачитані під час захисту, тобто представлені в відеозапису. Потрібен і відгук наукового керівника або консультанта, якщо такі є, і висновок організації, до якої здобувач прикріплений. Прикріплюється додатково копія останнього диплому (для доктора - кандидатського), завірена належним чином, і посвідчення про здачу кандмінімум (для кандидатів). У пакет входять також примірник дисертації та автореферат, додаткові до тих, що вже розіслані по бібліотеках через Книжкову палату, і тим, що пішли в РДБ і в ЦІТіС. До всього цього додається опис документів, щоб ніхто не міг сказати, що ви щось забули. Документи завіряються у вченого секретаря організації, скріплюються гербовою печаткою, зшиваються і відправляються в ВАК. Так, і не забудьте поставити позначку про прийом в експедиції Атестаційної комісії!
© Анатолій лапочка
У нетрях Вищої атестаційної комісії
Ви думали, що на цьому поневіряння здобувачів закінчуються? Якби. В цілому, звичайно, здобувачі зазвичай не беруть участі в тому, що відбувається далі, проте наукового ступеня у них ще немає. Її повинен затвердити президія ВАК. Як розповів нам на умовах анонімності один з юристів, що працюють зі справами про позбавлення наукових ступенів, твердження вашої наукового ступеня в Атестаційної комісії можна розділити на три етапи. Перший - суто технічний, на ньому дисертаційне справу оцінюють з точки зору відповідності процедурним вимогам. Другий етап - засідання експертної ради з даного профілю. Нарешті, далі справа надходить до президії ВАК, де вже і затверджується. На цей процес зазвичай відводять 4-5 місяців, а якщо у фахівців комісії виникають будь-які питання і потрібно направити запит в діссовет, рішення відкладається на відповідний термін - на запит йде близько пари місяців.
Як правило, більша частина дисертаційних справ проходить ВАК абсолютно формально. На цьому етапі претензій до дисертації вже не залишається - або не повинно залишатися. Проблеми починаються, тільки якщо комусь, входжу в ВАК, знайомому з рухом дисертаційних справ по його столів, приходить в голову вплинути на цей процес. Як вдалося дізнатися з джерел, знайомих з пристроєм Атестаційної комісії зсередини, якщо справа прослухано на засіданні експертної ради і по ній прийнято позитивне рішення, його можна вважати фактично розглянутим в президії і з великою ймовірністю схваленим.
Однак ніщо не заважає повернути справу на технічний етап, якщо буде виявлено будь-яке порушення процедури, і тільки з усних коментарів членів експертної ради можна буде дізнатися, що справа в принципі слухалася по суті. Зрозуміло, якщо технічне порушення привернуло увагу, дисертації не буде схвалена, рішення діссовета анулюється. Але найчастіше на деталі звертають увагу тоді, коли є бажання скасувати саме цей захист.
В інших випадках діє роз'яснення, яке прозвучало на одному з семінарів Міністерства освіти та науки: «Порушення, які пов'язані з змістовною частиною дисертації, не можуть служити приводом для її анулювання». Історія Андрія Сідельцева, хеттолога, чия докторська захист була анульована (див. замітку в газеті «Троїцький варіант - Наука») без претензій до самої дисертації, через суто технічні причини, доводить, що роз'яснення діє лише до тих пір, поки немає особливої уваги до дисертаційного справі. Історія з дисертацією міністра культури Володимира Мединського, так гостро прозвучала зовсім недавно, доводить, що навіть порушення, пов'язані з змістовною частиною дисертації, - не привід її анулювати, якщо не дуже хочеться це робити по яким би то не було причин.
Таким чином, саме процедурні порушення - основна пастка для здобувачів наукових ступенів. А правила підготовки, проведення та оформлення захисту влаштовані так, щоб до будь-якої, по суті, дисертації на технічному етапі ВАК можна було причепитися. Читаючи правила, швидше за дивуєшся, як же люди все-таки примудряються захиститися. За словами Сідельцева, «захищаються в 90% випадків тому, що всім наплювати на технічні деталі. І раді, і контролюючому органу, і керівнику ». Дійсно, система влаштована так, що сумлінні наукові роботи практично не мають шансу обійтися без того або іншого технічного порушення на захист і проходять ВАК тільки в разі, якщо ніхто не відчуває до претендента «велику особисту неприязнь». Успіхів!
Однак за відповідністю цього списку треба стежити: а раптом ви просто не знали, що ваша геніальна стаття опублікована в «сміттєвому» журналі?Як бути тоді дисертанту?
Така умова трохи суперечить здоровому глузду, правда?
Але як експерти діссовета підбирають опонентів?
Справедливості заради, на захистах буває і справжня наукова дискусія, але чи варто сподіватися на подібне щастя?
Про що потрібно турбуватися?