Патріотичне виховання на уроках російської мови і літератури в 5-8 класах

Курсова робота

«Патріотичне виховання на уроках російської мови і літератури в 5 - 8 класах»


Вступ

Зміни в російському суспільстві викликали зміни і в соціальному замовленні суспільства до освітніх установ. Освіта ставить і, головне, вирішує завдання розвитку особистості, перетворюючись тим самим в дієвий фактор розвитку суспільства. У цих умовах очевидна невідкладність вирішення проблеми виховання патріотизму, так як патріотичне виховання спрямоване на формування і розвиток особистості, що володіє якостями громадянина - патріота Батьківщини. Всі основи майбутнього громадянина закладаються в школі. Тому розробка нових концептуальних підходів до організації патріотичного виховання гімназиста є актуальним завданням для педагога. Цим і визначається необхідність організації виховного процесу в класі через створення довгострокових творчих справ, середовища спільних дитячо-дорослих проектів, на яких сходяться навчальна і поза навчальна життя. Представлений проект виховної системи класу орієнтований на реальне життя, проблеми, які вирішує суспільство, а саме забезпечити історичну спадкоємність поколінь, збереження, поширення і розвиток національної культури; виховання патріотів Росії, громадян правового, соціального, демократичного держави, які поважають права і свободи особистості і володіють високою моральністю (згідно «Національній доктрині освіти в Російській Федерації»).

Центральне місце у виховній системі школи займає цивільно-патріотичне виховання: формування громадянськості, патріотизму, працьовитості, моральності, формування соціально значущих цінностей, поваги до прав і свобод людини, любові до Батьківщини, сім'ї, навколишньої природи; розвиток пізнавальних інтересів потреб. Принципово новим є підхід до виховання в цілісному освітньому процесі: не підготовка до життя, а реальне включення в життя (тобто соціалізація особистості).

концептуальні засади

1. формування провідних якостей особистості; практична співпраця педагога, батьків і учнів;

2. оптимальне поєднання індивідуального виховання, виховання в колективі і самовиховання;

3. нерозривний зв'язок з виховними факторами середовища: позашкільними виховними закладами та організаціями безперервна педагогічна діагностика.

Предметом даного дослідження є виховання патріотизму на уроках російської мови і літератури.

Мета: створення системи патріотичного і духовно-морального виховання дітей для формування соціально-активної особистості на уроках російської мови і літератури. Створення умов для різнобічного розвитку особистості на основі засвоєння загальнолюдських цінностей; виховання особистості, яка має почуттям національної гордості і громадянської відповідальності за своє майбутнє.

завдання:

1. Навчальна. Вмінню виділяти основні положення в досліджуваному матеріалі, оформлення конспектів, рефератів, критичного співставлення різних точок зору.

2. Просвітницька. Долучити до історії культури і літератури, розкрити дивовижні людські долі.

3. Естетична. Донести неминущий характер художніх цінностей.

4. Лингво-комунікативна. Збагатити усну і письмову мову.

5. Виховна. Розвинути у школярів почуття патріотизму, ввести навички науково-дослідницької роботи. Сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів.

Актуальність в тому, що це патріотичне виховання більше впроваджується в навчальну діяльність школи, в гуманітарні предмети. І ведуться багато досліджень по патріотичному вихованню.


1. Загальне поняття патріотизму

Розуміння патріотизму має глибоку теоретичну традицію, що йде корінням в глибину століть. Вже у Платона є міркування про те, що батьківщина дорожче батька і матері. У більш розробленому вигляді любов до батьківщини, як найвища цінність, розглядається в працях таких мислителів, як Макіавеллі, Крижанич, Руссо, Фіхте.

За останній час все більшого поширення в рамках даного напрямку набуває погляд на патріотизм як на найважливішу цінність, інтегруючу не тільки соціальний, а й духовний, моральний, культурний, історичний та інші компоненти. Узагальнюючи можна дати таке визначення:

«Патріотизм - одна з найбільш значущих, вічних цінностей, притаманних усім сферам життя суспільства і держави, є найважливішим духовним надбанням особистості, характеризує вищий рівень її розвитку і проявляється в її активно-діяльнісної самореалізації на благо Вітчизни».

Патріотизм уособлює любов до своєї Вітчизни, нерозривність з його історією, культурою, досягненнями, проблемами, привабливими і невіддільними в силу своєї неповторності й незамінності, складовими духовно-моральну основу особистості, що формують її громадянську позицію і потреба в гідному, самовіддану, аж до самопожертви, служінні Батьківщині.

Найважливішою складовою частиною виховного процесу в сучасній російській школі є формування патріотизму та культури міжнаціональних відносин, які мають величезне значення в соціально-цивільному та духовному розвитку особистості учня. Тільки на основі підноситься почуттів патріотизму та національних святинь зміцнюється любов до Батьківщини, з'являється почуття відповідальності за її могутність, честь і незалежність, збереження матеріальних і духовних цінностей суспільства, розвивається гідність особистості.

Багато мислителів і педагоги минулого, розкриваючи роль патріотизму в процесі особистісного становлення людини, вказували на їх багатостороннє формуючий вплив. Так, наприклад, К.Д. Ушинський вважав, що патріотизм є не тільки важливим завданням виховання, але і могутнім педагогічним засобом: «Як немає людини без самолюбства, так немає людини без любові до батьківщини, і ця любов дає вихованню вірний ключ до серця людини і могутню опору для боротьби з його поганими природними, особистими, сімейними і родовими нахилами ».

Істинний патріотизм за своєю сутністю гуманістичне, включає в себе повагу до інших народів і країн, до їх національних звичаїв і традицій і нерозривно пов'язаний з культурою міжнаціональних відносин. У цьому сенсі патріотизм і культура міжнаціональних відносин найтіснішим чином пов'язані між собою, виступають в органічній єдності і визначаються в педагогіці як «таке моральне якість, яке включає в себе потребу віддано служити своїй батьківщині, прояв до неї любові і вірності, усвідомлення і переживання її величі і слави, своєї духовної зв'язку з нею, прагнення берегти її честь і гідність, практичними справами зміцнювати могутність і незалежність ».

Наведене визначення дозволяє усвідомити зміст поняття патріотизму. Воно включає в себе:

почуття прихильності до тих місць, де людина народилася і виросла; почуття прихильності до тих місць, де людина народилася і виросла;

шанобливе ставлення до мови свого народу; шанобливе ставлення до мови свого народу;

турботу про інтереси Батьківщини; турботу про інтереси Батьківщини;

усвідомлення обов'язку перед Батьківщиною, відстоювання її честі і гідності, свободи і незалежності (захист Вітчизни); усвідомлення обов'язку перед Батьківщиною, відстоювання її честі і гідності, свободи і незалежності (захист Вітчизни);

прояв громадянських почуттів і збереження вірності Батьківщині; прояв громадянських почуттів і збереження вірності Батьківщині;

гордість за соціальні і культурні досягнення своєї країни; гордість за соціальні і культурні досягнення своєї країни;

гордість за свою Вітчизну, за символи держави, за свій народ; гордість за свою Вітчизну, за символи держави, за свій народ;

шанобливе ставлення до історичного минулого Батьківщини, свого народу, його звичаїв і традицій; шанобливе ставлення до історичного минулого Батьківщини, свого народу, його звичаїв і традицій;

відповідальність за долю Батьківщини і свого народу, їхнє майбутнє, виражене в прагненні присвячувати свою працю, здібності зміцненню могутності і розквіту Батьківщини; відповідальність за долю Батьківщини і свого народу, їхнє майбутнє, виражене в прагненні присвячувати свою працю, здібності зміцненню могутності і розквіту Батьківщини;

гуманізм, милосердя, загальнолюдські цінності гуманізм, милосердя, загальнолюдські цінності.

Істинний патріотизм передбачає, як видно з його визначення, формування та його тривалий розвиток цілого комплексу позитивних якостей. Основою цього розвитку є духовно-моральний і соціокультурний компоненти. Патріотизм виступає в єдності духовності, громадянськості та соціальної активності особистості, яка усвідомлює свою неподільності, нерозривність з Вітчизною.

Природа, батьки, родичі, Батьківщина, народ - не випадково однокореневі слова. За визначенням О.М. Вирщікова, це «своєрідний простір патріотизму, в основі якого лежать почуття Батьківщини, спорідненості, вкоріненості і солідарності, любові, яка обумовлена ​​на рівні інстинктів. Воно необхідне, бо ми не вибираємо батьків, дітей, Батьківщину, місце свого народження ».

Патріотизм формується в процесі навчання, соціалізації і виховання школярів. Однак соціальний простір для розвитку патріотизму не обмежується шкільними стінами. Велику роль тут виконують сім'я та інші соціальні інститути суспільства, такі як: засоби масової інформації, громадські організації, установи культури і спорту, релігійні організації, установи охорони здоров'я, правоохоронні органи, військові організації, установи соціального захисту населення, корпоративні об'єднання, кровноспоріднених, діаспорні зв'язку і відносини. Все це необхідно враховувати педагогам в процесі виховання учнів.


розділ: Педагогіка
Кількість знаків з пробілами: 64406
Кількість таблиць: 0
Кількість зображень: 0

... що приносить дохід. Суха статистика констатує катастрофічне падіння орієнтації молодих на військову службу. Так, наприклад, в ході проведення опитування на одному з уроків по розділу «Основи військової служби» курсу ОБЖ учні 11 «А» класу школи № 46 показали негативне ставлення до необхідності виконання конституційного обов'язку щодо захисту своєї Батьківщини в лавах Збройних Сил РФ. Для з'ясування ...

..., умов, в яких воно проводиться, особливостей їх вирішення в економічній, соціальній, правовій, політичній, духовній та інших сферах. 1.2 Напрямки патріотичного виховання Завданнями патріотичного виховання молодших школярів є: 1. Формування у дітей системи знань про свою Батьківщину, яка може бути представлена ​​наступним чином: природознавчі та географічні ...

... цінності поза ними етно- і географічної визначеності. Розумне включення регіонального компонента в базову і додаткову частини лінгвістичної освіти школярів представляється справою суспільно значущим, а головне - актуальним. § 2. Цілі, завдання і методи навчання російській мові з урахуванням регіональних особливостей краю В даний час лінгвісти, методисти, шкільні та вузівські ...

... методи викладання російської мови в загальноосвітніх закладах не завжди в достатній мірі орієнтовані на розвиток творчих здібностей учнів [5]. 2. Використання орфографічних словників на уроках російської мови в початковій школі 2.1 Зміст, методичні проблеми і принципи організації словникової роботи при навчанні російській мові «Для всього, що існує в ...