Патріотичне виховання дітей дошкільного віку

«Патріотизм, з'єднаний з інтересом і любов'ю

до всіх націй - неодмінна умова нормального здоров'я розуму і серця.

Бо для людини природно любити свою землю, своє село і місто,

свою країну і її народ, а так же своїх сусідів,

інші народи і всю земну кулю - і нашу велику Батьківщину »

Д.С. Лихачов

Дошкільна дитинство - найважливіший період становлення особистості людини, коли закладаються основи громадянських якостей, формуються перші уявлення дітей про навколишній світ, суспільство і культуру Дошкільна дитинство - найважливіший період становлення особистості людини, коли закладаються основи громадянських якостей, формуються перші уявлення дітей про навколишній світ, суспільство і культуру. У дошкільному віці почуття панують над усіма сторонами життя дитини.

З введенням в дію ФГОС ДО ключовим стає принцип інтеграції, що передбачає взаємодію освітніх областей, що вимагає переорієнтації педагогів з навчальної моделі організації освітнього процесу на спільну діяльність дорослих і дітей. Вся діяльність заснована на адекватних віку формах освітньої роботи з дошкільнятами - експериментуванні, проектуванні, спостереженнях, введення проблемних ситуацій, дидактичний сенс полягає в тому, що вона допомагає зв'язати навчання з життям.

«МИ РАЗОМ» ДОДАТКОВА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ПРОГРАМА

презентація роботи

Патріотичне виховання підростаючого покоління - одна з найактуальніших завдань нашого часу Патріотичне виховання підростаючого покоління - одна з найактуальніших завдань нашого часу. Величезні зміни відбулися в нашій країні за останні роки. Це стосується моральних цінностей, відношення до подій нашої історії. У дітей спотворені уявлення про патріотизм, доброту, великодушність. Змінилося і ставлення людей до Батьківщини. Якщо раніше ми постійно чули і самі співали гімни своєї країни, то зараз про неї говорять в основному негативно. Сьогодні матеріальні цінності домінують над духовними. Однак труднощі перехідного періоду не повинні стати причиною припинення патріотичного виховання. Відродження духовно-морального виховання це крок до відродження Росії.

Саме морально-патріотичне виховання є одним з найважливіших елементів суспільної свідомості, саме в цьому основа життєздатності будь-якого суспільства і держави, наступності поколінь. Розуміючи актуальність даної проблеми на сучасному етапі, я вважаю, що формування особистості старшого дошкільника неможливо без виховання з дитячих років поваги до духовних цінностей.

Морально-патріотичне виховання можна назвати одним з найбільш складних напрямків по ряду причин: особливості дошкільного віку, багатоаспектність поняття «патріотизм» в сучасному світі, відсутність концепції, теоретичних і методичних розробок (характерною особливістю багатьох досліджень є звернення лише до окремих аспектів проблеми).

Рівень уявлень дітей про патріотизм багато в чому залежить від того, який зміст (доступність і кількість матеріалу для сприйняття і розуміння) відібрано вихователем, які методи використовуються, як організована предметно - розвиваюче середовище в групі.

Мета патріотичного виховання дітей дошкільного віку полягає в тому, щоб посіяти і виростити в дитячій душі насіння любові до рідної природи, рідного дому і сім'ї, до історії і культурі країни, створеної працями рідних і близьких людей, тих, кого звуть співвітчизниками. Виховання патріотичних почуттів у дітей дошкільного віку - одне із завдань морального виховання, що включає в себе виховання любові до близьких людей, до дитячого садка, до рідного селища і до рідної країни. Патріотичні почуття закладаються в процесі життя і буття людини, що знаходиться в рамках конкретної соціокультурного середовища. Люди з моменту народження інстинктивно, природно і непомітно звикають до навколишнього їхньому середовищі, природі і культуру своєї країни, до побуту свого народу.

Слід враховувати, що дошкільник сприймає навколишню дійсність емоційно, тому патріотичні почуття до рідного селища, до рідної країни у нього проявляються в почутті захоплення своїм селищем, своєю країною Слід враховувати, що дошкільник сприймає навколишню дійсність емоційно, тому патріотичні почуття до рідного селища, до рідної країни у нього проявляються в почутті захоплення своїм селищем, своєю країною. Такі почуття не можуть виникнути після кількох занять. Це результат тривалого, систематичного і цілеспрямованого впливу на дитину. Виховання дітей здійснюється щомиті, на заняттях, заходах, святах, в грі і в побуті. Робота будується таким чином, щоб вона проходила через серце кожного вихованця дитячого садка. Любов маленької дитини-дошкільника до Батьківщини починається з відносини до найближчих людей - батька, матері, дідуся, бабусі, з любові до свого дому, вулиці, на якій він живе, дитячого садка, селищу.

Для дитячого садка особливого значення набуває педагогічна діяльність, спрямована на розвиток інтересу і любові до рідного краю і вміння відображати все це в продуктивної діяльності, формування естетичного ставлення до навколишньої дійсності. Навчання основам праці та формування уявлень про соціальні проблеми селища, виховання духовно-моральних почуттів дитини, виховання поваги і любові до свого дому, знайомим і друзям.

Любов до Батьківщини починається з любові до Батьківщини малої. У зв'язку з цим величезне значення має ознайомлення дошкільнят з історичним, культурним, національним, географічним, природно-екологічним своєрідністю ХМАО - Югри. Знайомлячись з рідним селищем, його визначними пам'ятками, дитина вчиться усвідомлювати себе живуть в певний часовий період, в певних етнокультурних умовах і в той же час долучатися до багатств національної та світової культури.

Головною метою дитячого саду в патріотичному вихованні дошкільнят виступає закладання основ моральної особистості з активною життєвою позицією, і з творчим потенціалом, здатної до самовдосконалення, гармонійної взаємодії з іншими людьми. Головною метою дитячого саду в патріотичному вихованні дошкільнят виступає закладання основ моральної особистості з активною життєвою позицією, і з творчим потенціалом, здатної до самовдосконалення, гармонійної взаємодії з іншими людьми

Патріотичне виховання включає в себе вирішення завдань не тільки морального, а й трудового, інтелектуального, естетичного, а також фізичного виховання.

Завданнями морально - патріотичного виховання дошкільнят є:
- виховання у дитини любові і прихильності до своєї сім'ї, дому, дитячого садка, вулиці, місту;
- формування дбайливого ставлення до природи і всього живого;
- виховання поваги до праці;
- розвиток інтересу до російським традиціям і промислів;
- формування елементарних знань про права людини;
- розширення уявлень про міста Росії;
- знайомство дітей з символами держави (герб, прапор, гімн);
- розвиток почуття відповідальності і гордості за досягнення країни;
- формування толерантності, почуття поваги до інших народів, їх традицій.

Дані завдання вирішуються у всіх видах дитячої діяльності: на заняттях, в іграх, у праці, в побуті - так як виховують у дитині не тільки патріотичні почуття, а й формують його взаємини з дорослими і однолітками.

У дошкільному віці створюються найбільш сприятливі умови для морального розвитку дітей У дошкільному віці створюються найбільш сприятливі умови для морального розвитку дітей. У цей період розширюється і перебудовується система взаємин дитини з дорослими і однолітками, ускладнюються види діяльності, виникає спільна з однолітками діяльність. Нагадаємо, що в ранньому дитинстві дитина освоїв широке коло предметних дій, «відкрив» способи вживання предметів. Це «відкриття» неминуче призвело його до дорослого як до носія суспільного способу виконання дій, як до зразка, з яким треба себе порівнювати. Дитина пильно придивляється до світу дорослих, починаючи виділяти в ньому взаємини між людьми. Дошкільник осягає світ людських відносин, відкриває закони, за якими будується взаємодія людей, тобто норми поведінки. Прагнучи стати дорослим, дошкільник підпорядковує свої дії суспільним нормам і правилам поведінки.

Провідним видом діяльності стає сюжетно-рольова гра, де дитина моделює способи поведінки, дії, взаємини дорослих. У ній на перший план висуваються відносини між людьми і сенс їх праці. Виконуючи ролі, дитина вчиться діяти відповідно до моральними нормами, прийнятими в людському суспільстві. Провідним видом діяльності стає сюжетно-рольова гра, де дитина моделює способи поведінки, дії, взаємини дорослих

Знайомство дошкільнят з рідним містом і рідною країною - процес тривалий і складний. Він не може походити від випадку до випадку. Позитивного результату можна досягти тільки систематичної роботою, і ця робота, в основному, проводиться поза занять. Знайомство з матеріалом не вимагає додаткових занять, а включається в різні види діяльності, передбачені загальноосвітньою програмою (мовну, музичну, фізкультурну, образотворчу і т.д.). На заняття виносяться теми складні, що вимагають пояснення, тлумачення. Знання, отримані на заняттях, закріплюються в різних формах роботи поза заняттями. І протягом всього року вважаю за доцільне повертатися до тих тем, які ми з дітьми вивчили раніше. Одна з головних завдань, яке я ставлю перед собою при підготовці кожного заняття - підбір наочного матеріалу: це фотографії, репродукції картин, різні схеми, малюнки, макети.

Робота поза занять включає різні види діяльності: спостереження, бесіди, ігри, праця, образотворчу діяльність, загальні або групові заходи, екскурсії, походи.