Пеня за прострочені кредити в Україні може різко зменшитися

  1. Орфографічна помилка в тексті:

24 липня 2013, 9:14 Переглядів: 24 липня 2013, 9:14 Переглядів:   Розмір пені за прострочення кредитів хочуть обмежити

Розмір пені за прострочення кредитів хочуть обмежити. Фото: Олександр Яремчук

Банкам стане складніше нараховувати неплатоспроможним позичальникам велику пеню за простроченими кредитами. У Раду поданий законопроект, яким пропонується обмежити розмір санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язань населенням подвійною обліковою ставкою - 14% річних. Про це пише " Комерсант-Україна ".

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що зараз банки нараховують пеню на рівні до 1% від суми прострочення в день, що більш ніж в 20 разів перевищує пеню, що стягується з бізнесу.

Учасники ринку відзначають, що велика пеня залишається чи не єдиним інструментом контролю над платіжною дисципліною позичальників.

"В Україні, на відміну від європейських країн, поки немає розуміння важливості кредитних історій. Наші громадяни поки не усвідомлюють, що при простроченні в одному банку їм можуть відмовити в кредиті в іншому. Інструментів для стимулювання своєчасних платежів дуже мало, тому зниження розміру пені не додасть ринку позитиву ", - упевнений генеральний директор "Платинум Банку" Грег Краснов.

Читайте також: Банкам накажуть нараховувати відсотки за депозитами після смерті вкладника

"З огляду на гіркий досвід кризових років, пеня однозначно повинна бути. Інакше кредити можна не платити взагалі або платити тоді, коли це зручно позичальнику-фізособі. При таких ризики жоден банк позики видаватимуть не буде", - говорить начальник управління аналізу ризиків банку "Фінансовий Партнер "Костянтин Гудзь.

Начальник відділу правового супроводу банківських операцій Євробанку Павло Гончар нагадує, що, згідно з п. 3 ст. 551 Цивільного кодексу, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, в разі якщо він значно перевищує розмір завданих збитків.

Читайте також: Українці активно несуть гроші в банки, але ставки по депозитах скоро впадуть - експерти

"Разом з тим не можу сказати, що права приватних позичальників абсолютно не захищені. Процесуальне законодавство наділяє суддів правом зменшувати суму нарахованих штрафів і пені, якщо їх величина буде визнана занадто високою по відношенню до загальної заборгованості", - відзначає начальник управління по роботі з проблемною заборгованістю Банку "Національний кредит "Андрій Вдовиченко.

При цьому банки нерідко зловживають правом вільно встановлювати розмір пені за роздрібними позиками.

"Розмір штрафу повинен бути істотним, щоб стимулювати платити по кредиту вчасно, і залишатися посильним для позичальника. Прострочення в кілька днів або тижнів не буде для позичальників матеріально відчутною, тому платіжна дисципліна, ймовірно, знизиться", - вважає заступник голови правління з фінансових питань банку "Ренесанс Кредит" Олег Стринжа.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Пеня за прострочені кредити в Україні може різко зменшитися". інші фінансові новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ