ПЕНСІЯ - ЧАС ЖИТИ

Завдяки кінокласики ми знаємо, що «люди діляться на тих, хто доживає до пенсії ... і на інших. Пенсіонером називається людина, якій платять за те, щоб він не працював ». І, подібно до екранним старикам-розбійникам, боїмося пенсії і намагаємося якомога довше відтягнути момент переходу з категорії «працюють» в категорію «пенсіонерів».

І справа навіть не в тому, що злиденне пенсійну допомогу ніяк не можна вважати адекватною заміною нехай навіть невеликої зарплатні. А традиції пенсійного страхування, яке могло б забезпечити нам в старості пристойне існування, в Україні поки немає.

Справа у відчутті незатребуваності, непотрібності, яке виникає у вчора ще неймовірно зайнятої людини. І добро, якщо є маленькі онуки, яким потрібно нашу увагу. А якщо внуки виросли, у них навчання - робота - особисте життя, і їм не до бабусі з дідусем, нехай і улюблених, але таких несучасних?

«Що тепер ви мені накажете робити? .. Йти в ліфтерша? Чекати дільничного лікаря? »- запитувала героїня іншого старого фільму.

Перш за все, побачити в пенсії не катастрофу, а час нових можливостей.

ЧАС ДЛЯ НАВЧАННЯ

Даремно дехто думає, що пенсія - не час для отримання нових знань. Одесит Феофіл Дорошенко отримав перший магістерський диплом у 81 рік. Коли йому було 74 роки, колишній моряк вступив до Одеського християнський гуманітарно-економічний університет. А ставши теологом, тут же вступив на факультет журналістики. На рік старший був херсонець Володимир ногайців, коли він вирішив стати акордеоністом і поступив до Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв.

Найстарішим студентом в світі став, мабуть, австралієць Алан Стюарт. Диплом магістра з медицини університету SCU в штаті Новий Південний Уельс йому вручили в 97 років.

Вища освіта в такому віці - платне, так і далеко не всім необхідне. А ось відвідувати курси, тим більше - безкоштовні, які дозволять поліпшити наявні або отримати нові навички, можна і потрібно.

На жаль, нам вдалося знайти трохи організацій, які проводять безкоштовні курси для літніх людей. Це, перш за все, «Університет третього віку» при Територіальних центрах соціального обслуговування. Найбільш активно працює центр в Приморському районі. У 2015-16 навчальному році навчання організовано по восьми напрямках: основи комп'ютерної грамотності, риторика, психологія, основи здорового способу життя, культура і мистецтво, одессаведеніе, журналістика, кулінарія, іноземні мови (німецька, італійська, англійська і французька).

Аналогічний «Університет» відкритий і в Малиновському районі.

Безкоштовні комп'ютерні курси для літніх людей відкрили Міжнародний гуманітарний університет (підрозділ Юракадемії) і громадська організація «Самопоміч».

Звичайно, курси, що дають базові знання роботи на комп'ютері, що допомагають освоїти роботу в інтернеті і з скайпом, необхідні. Особливо тим, кому за ... А «новим» пенсіонерам, які вийшли на пенсію в 55-60 років, які з комп'ютером «на ти» і хотіли б навчитися комп'ютерної верстки, веб-дизайну або програмування, тут не допоможуть. Їм доведеться шукати спеціальні курси, але навчання на них коштує в середньому 1000 грн. у місяць.

Громадська організація «Всеукраїнський союз активного довголіття" IT-бабусі "» працює з жителями всіх районів міста. Курсів на регулярній основі тут немає, в основному - через відсутність постійного приміщення. Два рази на місяць організація збирає людей похилого віку на тренінги з основ тієї ж комп'ютерної грамотності, вмінню поводитися з мобільними телефонами, психології, хендмейду.

«У нас вкоренилося сприйняття: 50 років - це вже стара людина. Пам'ятайте, як писав колись класик: «Літня жінка 36 років»? А нинішня бабуся 50-60-ти років - це енергійна людина, що має купу вільного часу і здатний реалізуватися якщо не в роботі, то в творчості. Але в Україні не створені освітні та креативні можливості для людей старшого віку », - каже творець цієї організації Ольга Філіппова.

За її спостереженням, на такі курси і тренінги ходять в основному жінки. Це можна пояснити: чоловіки, як правило, займають більш високі посади. Крім того, вони менше залучені в домашні справи і, опинившись без роботи, важче приймають зниження свого статусу. На відміну від зайнятих пранням-цим-прибиранням жінок, перехід в категорію пенсіонерів чоловіки переживають важче.

ЧАС ПРАЦЮВАТИ

Так, сьогодні існує дискримінація за віковим принципом. Людині після сорока років важче знайти роботу, не кажучи вже про пенсіонерів. На сайтах з працевлаштування вакансії для пенсіонерів є, але в основному це некваліфікована робота, найчастіше - сторожем або вахтером.

Освоївши комп'ютер і поліпшивши знання іноземних мов, пенсіонер цілком може знайти дистанційну роботу - наприклад, перекладачем або редактором. Зрештою, можна завести свій блог в інтернеті. Правда, сьогодні «розкрутити» блог так, щоб він давав постійний дохід, непросто і вимагає спеціальних знань.

Можна заробити і на реалізації власних виробів. Ярмарки з продажу хендмейд проводить благодійна організація «Золоті ручки». Участь в таких ярмарках часто платне, але іноді «Золоті ручки» запрошують взяти участь в заходах, організованих, наприклад, міськрадою. У цьому випадку внесок за участь не потрібно. (До речі, керівник організації Вероніка Полторак зізналася, що не чула про існування курсів по хендмейду для пенсіонерів - не тільки в Одесі? Але і в Україні.)

У числі множинних об'єднань для рукодільниць різного віку в Одесі є і «Творча майстерня» при територіальному центрі соціального обслуговування Приморського району.

ШУКАТИ ОДНОДУМЦІВ

У людини після виходу на пенсію виникає відчуття вакууму, що утворився навколо нього. І це не дивно - адже відпадає досить велике коло ділових і робочих контактів. А друзів з віком у кожного з нас стає все менше і менше.

Необмежені можливості для розширення кола спілкування відкривають інтернет і соціальні мережі. Але в особистому спілкуванні набагато більше задоволення. Крім уже згаданих центрів соціального обслуговування, в Одесі діє єврейський общинний центр "Мигдаль", в якому багато програм не мають вікових обмежень. Це Жіночий клуб при бібліотеці «Мигдаль» (інтереси - хендмейд, садівництво, подорожі, бібліотечні новинки, кіноклуб), Школа єврейського живопису, курси екскурсоводів по єврейській Одесі, сімейний театр, недільні заняття за єврейською традицією, а також танцювальний та вокальний колективи.

У благодійному єврейському центрі «Хесед Шаарей Ціон» працює клуб «Моадон». Тут проводяться святкові вечори, фестивалі, виставки, лекції та концерти. Працюють гуртки з вивчення івриту та англійської мови, історії та традицій єврейського народу, рукоділля, лекторій «Євреї в світовій культурі», шахова вітальня, літературна студія «Одкровення», хор «Єврейська пісня», прес-клуб «Єврейські новини», літературно музичний клуб «Мистецтво слова» та інші.

В Одесі вже кілька років існують майданчики для творчої, пізнавальної і соціальної активності. Наприклад, в Hub-вітальні проводяться різні лекції, диспути, конференції, участь в яких якщо не безкоштовно, то дуже недорого. Влітку у організації діє ще один майданчик - Зелений театр, на базі якої в цьому році працювали клуби «Урбаністика» і «Екологія».

Уже знайома організація «IT-бабусі» організовує клуби для пенсіонерів за інтересами: клуб знайомств «Поряд», здорового способу життя «Апчхи!», Любителів домашнього затишку «Господиня», клуб для занять йогою, медитацією і масажем «Нірвана», клуб настільних ігор «Нью-Васюки», театральна майстерня «Тортилла», музичний клуб «Муза», волонтерський центр «Шапокляк».

Цей перелік далеко не повний. Людей зі спільними інтересами в Одесі знайти можна, було б бажання шукати.

Людей зі спільними інтересами в Одесі знайти можна, було б бажання шукати

Команда Всесвітнього клубу одеситів перемагає в грі «Улюблене місто»

(0)

ЧАС РОЗВАЖАТИСЯ

Даремно дехто вважає, що активний відпочинок і розваги для пенсіонерів недоступні - через фінансові причини.

Для пенсіонерів в Одесі проводяться безкоштовні екскурсії - по місту і в музеї, відкривають свої двері театри і кінотеатри, на базі територіального центру соцобслуговування Приморського району працює кіноклуб.

У театрі Музичної комедії при пред'явленні пенсійного посвідчення одесити поважного віку можуть відвідати вистави за все за 10 гривень. В Українському театрі вартість квитків для пенсіонерів при наявності вільних місць становить 3 гривні, правда, не на всі вистави. Російський драматичний театр пропонує одеситам-пенсіонерам подивитися постановки всього за 2 гривні. Але ці квитки можна купити за півгодини до вистави і при наявності вільних місць. Театр опери та балету виділяє кожну останню середу місяця по 300 місць - для соціально незахищених громадян, у тому числі для пенсіонерів. Пільги поширюються тільки на вистави та концерти, які проходять у великому залі театру. При собі необхідно мати документ, що підтверджує право на пільги. Також документи потрібно буде пред'явити при вході в театр в день вистави. У кінотеатрі «Сінема Сіті», за винятком свят і прем'єрних показів, в понеділок, середу, четвер і п'ятницю до 18.00 - 50-відсоткова знижка для студентів, школярів і пенсіонерів
в, у вівторок - в кінотеатрі «День Глядача», і квитки на всі сеанси коштують від 18 грн.

У Hub-вітальні квитки на концерти та вистави коштують до 50 грн.

Влітку в Зеленому театрі - безліч безкоштовних поетичних вечорів і лекцій.

В цьому році в Одесі з'явилася ще одна відкритий майданчик - Двір культури на Заводі шампанських вин. Квитки на вечірні заходи тут відносно дорогі, але влітку кожні суботу та неділю за 50 грн. можна було взяти участь в сімейних заходах, присвячені культурі, звичаям і кухні різних країн і народів.

За результатами цього не претендує на повноту огляду можна зробити кілька висновків. Перший - невтішний. В Одесі немає організації, системно працює з пенсіонерами. Існуючих організацій зовсім небагато, і у більшості з них немає зручного для літніх людей приміщення. (Наприклад, Університет третього віку проводить свої заняття в приміщеннях вузів, музеїв, будинків культури. Людям похилого віку доводиться підніматися на другий - третій поверх, що далеко не всім під силу.) Чи не організовано підвезення до місця проведення заходів. Добиратися громадським транспортом часто важко, а на таксі - дорого. Також далеко не повний перелік навчальних програм для пенсіонерів.

У той же час цей стакан наполовину повний - пенсія сьогодні відкриває масу нових можливостей для тих, хто хоче жити активно і повноцінно. Потрібно тільки вийти з дому.


[ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ]                                       id      інші   російська   український   білоруський   польський   англійська   іспанська   німецький   турецька   болгарська   чеська   угорський   естонський   вірменський   казахський   іврит   грузинський   сербський   хорватський   литовський   словацький   словенський   албанський   македонський   латиська   киргизький   монгольський   португальська   узбецький   корейський   румунський   датський   грецький   нідерландський   норвезький   шведський   італійська   французький   індонезійська id арабська   хінді   бенгальський   китайський   [азербайджанський   ] [Боснійський bs ] [таджицький   ] [Латинський   ] [В'єтнамський   ] [Каннада kn ] [фінський   ] [Філіппінський   ] [Ірландський   ] [Ісландський   ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський   ] [Африкаанс   ] [Амхарська am ] [каталанська   ] [Себуанська ceb ] [корсиканська   ] [Валлійський   ] [Есперанто   ] [Баскська eu ] [перський   ] [Фризька   ] [Галісійська   ] [Гуджараті gu ] [хауса   ] [Гавайський   ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський   ] [Кхмерский   ] [Курманджі   ] [Люксембурзький lb ] [лаоський   ] [Малагасійська   ] [Маорі   ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський   ] [Мальтійський   ] [Бірманський my ] [непальська   ] [Чева ny ] [панджабі   ] [Пушту   ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа   ] [Шона sn ] [сомалійський   ] [Сесото st ] [суданський   ] [Суахілі   ] [Тамільська   ] [Телугу te ] [тайський   ] [Урду   ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу   ]   [ TF ] Немає тексту   Контейнер пошкоджений id інші російська український білоруський польський англійська іспанська німецький турецька болгарська чеська угорський естонський вірменський казахський іврит грузинський сербський хорватський литовський словацький словенський албанський македонський латиська киргизький монгольський португальська узбецький корейський румунський датський грецький нідерландський норвезький шведський італійська французький індонезійська id арабська хінді бенгальський китайський [азербайджанський ] [Боснійський bs ] [таджицький ] [Латинський ] [В'єтнамський ] [Каннада kn ] [фінський ] [Філіппінський ] [Ірландський ] [Ісландський ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський ] [Африкаанс ] [Амхарська am ] [каталанська ] [Себуанська ceb ] [корсиканська ] [Валлійський ] [Есперанто ] [Баскська eu ] [перський ] [Фризька ] [Галісійська ] [Гуджараті gu ] [хауса ] [Гавайський ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський ] [Кхмерский ] [Курманджі ] [Люксембурзький lb ] [лаоський ] [Малагасійська ] [Маорі ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський ] [Мальтійський ] [Бірманський my ] [непальська ] [Чева ny ] [панджабі ] [Пушту ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа ] [Шона sn ] [сомалійський ] [Сесото st ] [суданський ] [Суахілі ] [Тамільська ] [Телугу te ] [тайський ] [Урду ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу ] [ TF ] Немає тексту
Контейнер пошкоджений! Спробуйте отримати статтю заново GetTextFromUrl.php , але це призведе до видалення всіх існуючих перекладів !!! [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] id інші російська український білоруський польський англійська іспанська німецький турецька болгарська чеська угорський естонський вірменський казахський іврит грузинський сербський хорватський литовський словацький словенський албанський македонський латиська киргизький монгольський португальська узбецький корейський румунський датський грецький нідерландський норвезький шведський італійська французький індонезійська id арабська хінді бенгальський китайський [азербайджанський ] [Боснійський bs ] [таджицький ] [Латинський ] [В'єтнамський ] [Каннада kn ] [фінський ] [Філіппінський ] [Ірландський ] [Ісландський ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський ] [Африкаанс ] [Амхарська am ] [каталанська ] [Себуанська ceb ] [корсиканська ] [Валлійський ] [Есперанто ] [Баскська eu ] [перський ] [Фризька ] [Галісійська ] [Гуджараті gu ] [хауса ] [Гавайський ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський ] [Кхмерский ] [Курманджі ] [Люксембурзький lb ] [лаоський ] [Малагасійська ] [Маорі ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський ] [Мальтійський ] [Бірманський my ] [непальська ] [Чева ny ] [панджабі ] [Пушту ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа ] [Шона sn ] [сомалійський ] [Сесото st ] [суданський ] [Суахілі ] [Тамільська ] [Телугу te ] [тайський ] [Урду ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу ] [ TF ] Немає тексту
Контейнер пошкоджений! Спробуйте отримати статтю заново GetTextFromUrl.php , але це призведе до видалення всіх існуючих перекладів !!!

А якщо внуки виросли, у них навчання - робота - особисте життя, і їм не до бабусі з дідусем, нехай і улюблених, але таких несучасних?
«Що тепер ви мені накажете робити?
Йти в ліфтерша?
Чекати дільничного лікаря?
Пам'ятайте, як писав колись класик: «Літня жінка 36 років»?
До речі, керівник організації Вероніка Полторак зізналася, що не чула про існування курсів по хендмейду для пенсіонерів - не тільки в Одесі?