- Як же PepsiCo, історія якої розпочалася ще в 19 столітті, вдалося не просто «дожити» до 21-го, але...
- Саме BBDO компанія PepsiCo зобов'язана своєю яскравістю та оригінальністю
- В даний час компанію PepsiCo очолює Індра Нуйі, американська підприємниця індійського походження
- Вартість акцій Pepsi
- Рейтинг статті:
Pepsi - один з найзнаменитіших і впливових брендів світу з річним оборотом понад 65 млрд. Доларів США. Мало хто знає, що Пепсі, сьогодні, це не просто виробник шипучою газованої води, але і власник величезної кількості різних підприємств, де виробляються напої, соки, молочна продукція, снеки, дитяче харчування.
В ході написання статті я був здивований скільки інших знаменитих брендів в Росії працює під крилом цього міжнародного гіганта. Для мене Пепсі завжди асоціювалася саме з газованою водою. Але тепер я в корені змінив своє уявлення про цю компанію і дізнатися історію її створення стало вдвічі цікавіше.
Наша сьогоднішня стаття буде присвячена компанії PepsiCo, другого за величиною в світі і найбільшого в Росії виробника продуктів харчування і напоїв. Ех, не дарма Піфагор ще 2500 років тому сказав, що світом правлять числа. Ми з ним повністю згодні, тому наведемо тут кілька важливих цифрових показників компанії PepsiCo:
- 114 років виповнилося у 2012 році напою «Пепсі».
- 297 тис. Людей є співробітниками PepsiCo.
- 12 місце в рейтингу найбільш впливових жінок займає генеральний директор PepsiCo Індра Нурі.
- Компанія випускає широкий асортимент продукції, включаючи 22 торгові марки.
- Ключові напрями бізнесу компанії представлені в 200 країнах світу.
- 65 млрд. Доларів - річний обсяг продажів PepsiCo.
Як же PepsiCo, історія якої розпочалася ще в 19 столітті, вдалося не просто «дожити» до 21-го, але ще і стати найбільшою компанією, відомою всьому світу?
Кажуть, що успіх - це не крапка, а поступальний рух. Давайте з вами подивимося, який шлях пройшла компанія, щоб досягти поставлених цілей.
Почалося все в серпні далекого 1898, коли Калеб Бредхем, фармацевт з Нью-Берна, придумав рецепт сиропу з горіхів коли і ванілі.
Ця мікстура, по завіреннях винахідника, сприяла правильному травленню і діяла як фермент шлункового соку пепсин.
Спочатку сироп, розведений водою, рекламувався як лікарський засіб і називався просто «напій Бреда».
Однак вже до 1903 року він придбав звичне для нас назва «Pepsi-Cola» (далі - Пепсі) і отримав широке визнання мас.
Напій Пепсі був винайдений через 12 років після появи на світ свого головного конкурента - Coca-Cola .
Відзначимо, що Пепсі все своє свідоме життя змагається зі своїм «старшим братом», не бажаючи поступатися місцем лідера без бою.
У 1903 році Бредхем реєструє торговий знак «Пепсі-Кола» і запускає першу рекламну кампанію. Для піару він запрошує популярного автогонщика Барні Олдфілда, з вуст якого ми дізнаємося, що Пепсі - хороший стимулятор перед гонкою, «чудовий, освіжаючий і зміцнює напій».
Але вже 20 років по тому, в 1923 році, компанія The Pepsi-Cola Company через зростання цін на цукор виявляється на мілині. Для оформлення банкрутства, Бредхем доводиться розкрити рецепт виготовлення сиропу і підтвердити істинність цієї інформації в суді. Крах компанії розсекретив формулу напою, і рецепт Пепсі «зразка 23-го року» був наступним:
- Цукор 7500 фунтів
- Вода 1200 галонів
- Карамель (палений цукор): 12 галонів
- Сік лайма: 12 галонів
- Ортофосфорна кислота: 58 фунтів
- Етиловий спирт: 0,5 галона
- Лимонне масло: 6 унцій
- Апельсинове масло: 5 унцій
- Коричне масло: 4 унції
- Масло мускатного горіха: 2 унції
- Кориандровое масло: 2 унції
- Петігреневое лимонне масло: 1 унція
Все це господарство потрібно було перемішувати протягом двох годин на попередньо закип'яченої воді з цукром. Приблизні значення американської системи заходів: 1 фунт = 454 г, 1 галон = 3,8 л, 1 унція = 28,3 г.
Шлях до успіху не був таким солодким, як сам напій. Наступний господар Пепсі не зміг підняти компанію на ноги і друге банкрутство осягає компанію в 1931 році.
Потім її купує Чарльз Гут, президент кондитерської фірми Loft Incorporated. Під його керівництвом компанія здійснює сміливий маркетинговий хід, який допоміг їй утриматися на плаву за часів великої депресії 30-х рр. Пепсі завдає удар по ціновій політиці Кока-Коли, запропонувавши споживачам за 5 центів вдвічі більше напою, ніж за ті ж гроші конкурент №1 - 12 унцій проти 6.
Ця акція не била по гаманцях споживача, зате «колу», у якій залишався мільярд нерозпроданих 6-унциевих пляшок, відправила в нокаут.
Нехитру пісеньку, що рекламує переваги Пепсі, із задоволенням підхопила дітвора, у якій вічно не вистачало кишенькових грошей:
«Пепсі-кола» вийшла на дорогу!
Дванадцять повних унцій - це дуже багато!
Платиш, як і раніше, отримуєш вдвічі.
Це наш напій, «Пепсі», ми з тобою! »
До речі, 12 унцій - це, дійсно, чимало, в перекладі на звичні одиниці об'єму - 360 мл. Таким чином, «Пепсі» завойовує дитячу любов, істотно збільшивши армію шанувальників.
За часів Другої світової війни, Пепсі змінить логотип на червоно-синю окружність, розділену навпіл білої хвилеподібною смугою. Цей символ з кольорами прапора США віддавав данину поваги американським солдатам.
У 40-і роки «Пепсі» обганяє інші популярні в той час напої, такі як Royal Crown і Dr. Pepper, і стає газованою водою №2 після «коли». В даний час розподіл сил залишилося таким же, як і 70 років тому.
Втім, у дечому Пепсі «обскакала» головного конкурента. У компанії з гордістю говорять про те, що «Пепсі-Кола» стала першим західним товаром масового попиту в СРСР.
Поки «Кока-Кола» перебувала по той бік «залізної завіси», Pepsi-Cola Company прорубала вікно в Радянський Союз, і вже в 1974 році познайомила громадян СРСР з легендарної газованою водою.
Сам Микита Сергійович Хрущов рекламував «Пепсі»! Справа була так: У 1959 році на американську Національну виставку в Сокільниках приїжджає Дональд Кендалл, глава департаменту міжнародних операцій Pepsi-Cola Company.
Свою місію на виставці він виконує на всі 100% - домагається того, щоб Хрущов особисто випробував фірмового напою. Журналісти не забули відобразити радянського лідера, в руках якого красувався стаканчик з логотипом «Пепсі».
У той час рекламним слоганом газованої був «Будь товариським, пий Пепсі!», І фото Першого секретаря ЦК КПРС з підписом «Хрущов вчиться бути товариським» вмить облетіла світові ЗМІ.
Не знаю, чи встановили за заслуги пану Кендаллу прижиттєвий пам'ятник, але точно відомо, що в 1963 році він стає президентом компанії.
Розпочате в 59-му році справу завершили переговори 72-го року, де в рамках угоди про двосторонньої торгівлі між СРСР і США було вирішено, що в Радянському Союзі будуються заводи з виробництва «Пепсі-коли», а «Пепсі» отримує право імпортувати і поширювати горілку «Столична» в США.
У 1974 році в Новоросійську відкривається перший завод з виробництва газованої води, а з 79-го в СРСР масово з'являються скляні пляшечки «Пепсі» з етикетками російською мовою.
Втім, на цьому успіхи компанії не закінчуються. У 1962 році PepsiCo прибирає з назви слово «Cola» і позбавляється від подібності написання логотипу, максимально дистанціювавшись від головного конкурента « Coca-Cola ».
У 1965 році відбувається злиття The Pepsi-Cola Company c виробником солоних закусок Frito lay. На світ з'являється змінила назву компанія PepsiCo, і в деяких джерелах саме 1965 значиться роком заснування компанії.
По суті з цього моменту компанія перестає орієнтуватися тільки на газовану воду і починає розвиватися в нових для себе напрямках. І до 1970 року оборот компанії PepsiCo перевищив 1 мільярд доларів.
Ось вам і рекламні війни
Як відомо, в світі не існує патентованого рецепту успіху. Швидше можна виділити різні стратегії компанії, які, кожна на свій лад, є важелем перемикання на успіх. Для компанії PepsiCo багато в чому таким важелем стає реклама.
Забудемо на час приказку «хороший товар реклами не потребує», адже навіть сам Генрі Форд рекламу поважав і зізнавався, що віддасть на рекламу 3 долари з 4 наявних.
У 1960 році PepsiCo розпочинає співпрацю з агентством BBDO, найбільшої і найбільш титулованою рекламної мережею в світі.
Саме BBDO компанія PepsiCo зобов'язана своєю яскравістю та оригінальністю
Автор чесно зізнається, що під час написання статті, витратив n-ну кількість часу на перегляд відеороликів. Ну, цікаві вони, і все! Зацініть:
В цей час PepsiCo прагне уявити напій не стільки як суміш сиропу і води, скільки як стиль життя і настрій. До 1964 року ця ідея знаходить класичний вид: «Ви - покоління" Пепсі "».
Частина реклами адресується і «в піку» «Кока-Колі». Цікаво, на чому б будувала свій промоушн Пепсі, якби не було «заклятого друга»? Багато вдалих рекламних роликів побудовано саме на протистоянні цих газованої.
Ось ще кілька прикладів, визнаючи за «колою» право на Санта-Клауса взимку (про це ми писали в статті про компанії Кока Кола ), Пепсі «взяла в оборот» цього діда на літо. Так, цей новорічний персонаж на гарячій пляжній вечірці замовляє собі Пепсі, виправдовуючись тим, що не на роботі, а на канікулах.
А чого вартий рекламна акція 70-х рр. «Pepsi кидає виклик»? В результаті проведеного PepsiCo тесту «наосліп», з'ясувалося, що люди вважають за краще в 3 випадках з 5 Пепсі, а не Колу. Даний рахунок 3: 2 озвучують в телевізійній рекламі, чим викликають великий переполох в стані ворога.
The Coca-Cola Company змінює рецептуру «коли», додаючи побільше цукру і наближаючи її смак до смаку Пепсі. Вірні шанувальники «Кока-Коли» тут же стають під червоно-білими прапорами на захист колишнього смаку газованої води.
Це призводить до повернення класичної рецептури «коли» і звільнення всіх топ-менеджерів, в чиї голови прийшла злощасна ідея змін. Ось вам і рекламні війни.
Сьогодні в країнах СНД перемагає в основному компанія Coca-Cola, а в країнах Азії (Індія, Китай) - компанія PepsiCo. До речі, в Піднебесній не обійшлося без конфузів. Компанія PepsiCo дослівно переклала на китайську мову свій рекламний слоган «Живи з поколінням« Пепсі »».
В результаті англомовний варіант девізу газованої (Come Alive With the Pepsi Generation) для жителів Китаю на їхній рідній мові зазвучав якось несподівано: «Пепсі змусить ваших предків піднятися з могил».
У 1984 році крісло президента PepsiCo займає Уейн Келловей. В цей час особами «Пепсі» стають кумири молоді, зірки шоу-бізнесу та спорту. Так, PepsiCo укладає контракт з Мадонною, проте розриває його після виходу в світ скандального відеокліпу на пісню «Like а Prayer».
PepsiCo запрошує до співпраці самого Майкла Джексона. Відео «Погоня» за участю короля поп-музики отримало звання «самого видовищного за всю історію реклами». Правда сам ролик вийшов довгий . Але на Youtube мені вдалося знайти і корткій рекламний ролик Pepsi в якому знявся король поп-музики.
Чи не обділений похвалою залишається і сюжет за участю зірки баскетболу Шакілла О'Нілла, реклама з ним в головній ролі завойовує призи на престижному Канському фестивалі реклами. Що стосується бюджету реклами, то і тут у PepsiCo є рекорд - 90-хвилинний ролик з Брітні Спірс «затягнув» на кілька мільйонів доларів і став одним з найдорожчих в історії США.
Улюбленець публіки футболіст Бекхем також був помічений в розкручуванні Пепсі, причому не один раз. Реклама «Не день Бекхмема» напевно викличе вашу посмішку:
Таким чином, компанія PepsiCo показала, що реклама - це не тільки ефективний інструмент просування продукту і «двигун торгівлі», а й витвір мистецтва.
В даний час компанію PepsiCo очолює Індра Нуйі, американська підприємниця індійського походження
За час свого правління, Індра Нуйі взялася за розширення впливу PepsiCo за межами США. Її називають блискучим стратегом, і журнал Fortune навіть пророкує її кар'єру у великій політиці.
За словами самої пані Нуйі, домагатися поставлених цілей PepsiCo допомагає не тільки вона, а й вся дружна команда співробітників і топ-менеджерів, які на роботі не просто колеги, а й друзі, які допомагають як в професії, так і в звичайному житті.
Під керівництвом пані Нуйі, PepsiCo стала розширювати асортимент корисних продуктів харчування і напоїв. В даний час на торговельну марку Пепсі припадає трохи більше половини виручки, решта - на інший асортимент.
Взагалі, Індра Нуйі вельми цікава жінка і можливо я напишу про неї окрему статтю. За час підготовки цієї статті я встиг побіжно ознайомитися з її висловлюваннями і деякі з них мені дуже сподобалися:
Сучасна компанія PepsiCo - це виробник газованих і негазованих безалкогольних напоїв, закусок, зернових продуктів і каші.
У 2009 році, в рамках стратегії по розширенню асортименту здорових продуктів, компанія придбала більше 75% акцій найбільшого вітчизняного виробника соків ВАТ "Лебедянський". Цю угоду, ціна якої становить 1,4 млрд. Доларів, PepsiCo називає однією з кращих в своїй історії.
Ось які торгові марки входять до складу PepsiCo в Росії:
Особисто для мене це відмінний приклад того, як починаючи з одного продукту можна з часом, накопичивши фінансовий жирок, поширити свою діяльність і на інші ринки. Це такий корпоративний приклад створення множинних джерел доходу .
Відразу ж пригадується приклад Річарда Бренсона , Що володіє більш ніж 220 компаніями. Тільки там він основний власник, основний акціонер, а Pepsi не має яскраво вираженого власника і належить багатьом акціонерам.
Компанія PepsiCo йде в ногу з часом і націлена на розвиток і зміни. У рейтингу найбільш інноваційних підприємств світу за версією журналу Forbes за 2012 рік PepsiCo займає 58 рядок. Відзначимо, що компанія Coca-Cola в цьому списку відсутня.
PepsiCo протиставляє зміни стабільності, останній її ребрендинг з бюджетом в кілька мільйонів доларів датується 2011 роком. Крім інших нововведень, був перетворений і логотип, який компанія видозмінює вже близько десятка разів.
У своїй діяльності компанія керується 3 принципами - чесність, послідовність і справедливість. Свою місію PepsiCo формулює так - стати кращим виробником готових продуктів харчування і напоїв. Обжене вона свого головного конкурента - компанію Coca-Cola - покаже час.
Вартість акцій Pepsi
А ось як змінювалася вартість акцій PepsiCo, починаючи з 1978 року по 2014:
За цим графіком можна судити про періоди зростання і спаду компанії, так як будь-які негативні і позитивні моменти в компанії негайно відображаються на вартість акцій.
На момент написання даної статті вартість звичайної акції PepsiCo складає $ 81,40. На мій погляд вкладатися в акції даної компанії в довгостроковій перспективі вигідно.
Якби ви вклалися в акції цього бренду 20 років тому, в лютому 1984 года, то сума ваших вкладень зросла б в 40 разів! 1000 доларів перетворилася б зараз в 40 000 доларів, не рахуючи дивідендів, які компанія виплачує щорічно.
У короткостроковій перспективі, зважаючи на незрозумілій ситуації на світових фінансових ринках, майбутнє ваших інвестицій в Пепсі дуже туманно. Втім це стосується не тільки вкладень в Pepsi, але і в будь-яку іншу компанію.
Pepsi має колосальні фінансові активи, які швидше за все вона буде і далі використовувати для захоплення нових ринків і розширення вже наявних.
Продукти харчування й напої - це те, що буде актуально завжди, навіть під час кризи. Тому вартість активів даної компанії завжди буде рости. Хоча якщо чесно маркетинг Coca-Cola мені подобається більше. Він більш агресивний чи що.
Але якщо оцінювати смакові якості даних торгових марок, то тут я свій голос віддаю Pepsi. І хоча я намагаюся рідше вживати газовані напої з метою поліпшення свого здоров'я, але приблизно раз в 1-2 місяці дозволяю собі випити баночку Pepsi.
На цьому мій огляд закінчується, а на закінчення пропоную подивитися вам ще один прикольний рекламний ролик даної компанії:
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Рейтинг статті:
5 балів (проголосувало 1 відвідувач)
data-full-width-responsive = "false">
Як же PepsiCo, історія якої розпочалася ще в 19 столітті, вдалося не просто «дожити» до 21-го, але ще і стати найбільшою компанією, відомою всьому світу?Цікаво, на чому б будувала свій промоушн Пепсі, якби не було «заклятого друга»?
«Pepsi кидає виклик»?