Глава РПЛ назвав правозахисницю «білим ангелом надії»
На 10 годину - часу початку церемонії прощання з Людмилою Алексєєвої, у Центрального будинку журналістів вже зібрався натовп.
Зал церемонії моментально заповнився, в ньому не залишилося вільних місць. Люди йшли і йшли невичерпним потоком, покладали квіти до труни, висловлювали співчуття близьким Алексєєвої, виходили на вулицю або залишалися постояти неподалік від труни.
Одним з перших прийшов глава РПЛ Михайло Федотов. Пізніше, вже на закритті церемонії, він, ледь стримуючи сльози, назве її «білим ангелом надії» і прочитає вірш «Білий ангел» Костянтина Бальмонта.
З Людмилою Михайлівною в ЦДЖ попрощалися з начальник управління президента з суспільних проектів Сергій Новіков, голова міжрегіональної громадської благодійної організації «Комітет за громадянські права» Андрій Бабушкін, відомий політик Володимир Лукін, журналіст Микола Сванідзе, уповноважений з прав людини Тетяна Москалькова, спікер Держдуми В'ячеслав Володін , правозахисниця Алла Фролова, голова Рахункової палати Олексій Кудрін, заступник керівника Адміністрації Президента РФ Сергій Кирієнко, адвок т Рєзнік Генрі Маркович, уповноважений з прав людини в місті Москві Тетяна Потяева і багато інших. Навряд чи десь ще всі ці прізвища могли б опинитися в одному ряду, а їх носії прийти на один захід, але Алексєєвої таке об'єднання необ'єднувані точно сподобалося б.
фото: Наталія Губернаторова
Але самими контрастними відвідувачами церемонії, безсумнівно, стали Президент Росії Володимир Путін і найвідоміший російський опозиціонер Олексій Навальний. Обидва вони поклали букети до гробу Алексєєвої, правда, з різницею приблизно о другій годині - Навальний прийшов на початку, а Путін ближче до кінця, так що епохальної зустрічі «лоб в лоб» все ж не сталося. Чи було це випадковістю, результатом домовленості або роботи ФСО - невідомо.
Після того як Путін кілька хвилин постояв біля труни Алексєєвої, він сів поруч з її сином Михайлом і сказав йому кілька фраз, судячи з усього, висловив співчуття, а потім покинув зал.
На завершення церемонії прощання з Людмилою Алексєєвої, її близькі та соратники сказали короткі траурні промови.
«Все слова якісь порожні. Не знаєш, які можуть передати той стан, який ми всі відчуваємо зараз ...
Кожен з нас зустрічав у житті людини, на якого хотілося рівнятися, хоч трохи до нього наблизитися. Ось Людмила Михайлівна була для мене такою людиною. Вона вчила нас не боятися, і мені здається, що сьогодні нам дуже важливо це робити - не боятися, протягувати один одному руку і йти тільки вперед », - сказала голова фонду« Голокост »Алла Гербер.
«Вона все-таки пішла ... Ми, звичайно, бачили, вона згасала, але до самого останнього моменту ми не допускали думку в свідомість, що будемо без неї. Вона була фігурою абсолютно унікальною.
Легко використовувати високі слова - «права людини». Але коли дивишся на конкретну людину - потрібні особливі почуття.
Ідея про те, що можна створити шановне, сильна держава, тільки на базі свободи і гідності особистості була у неї в крові. І вона не могла існувати, розуміючи, що зневажається чиєсь гідність і права », - сказав в пам'ять про Алексєєвої адвокат Генрі Рєзник.
Багато колег Людмили Михайлівни по правозахисному руху згадували, що до останнього дня, перед тим як її поклали в лікарню, телефон Алексєєвої НЕ замовкав. Не всім вона вже була в змозі допомогти сама і роздала безліч «розпоряджень» правозахисникам, на виконання яких піде не один рік, справа Алексєєвої продовжить жити, пообіцяли вони.
Читайте матеріал « Прах Людмили Алексєєвої буде похований в США »