Легендарний 1-й Московський медичний інститут (1-й ММІ), Московська медична академія імені І.М. Сеченова (ММА).
Перший Московський державний медичний університет імені І.М. Сеченова - найстаріший і найбільший вітчизняний медичний вуз - протягом своєї 250-річної історії був і залишається провідним в Росії центром освіти і підготовки кадрів з вищою медичною та фармацевтичною освітою.
Університет пройшов славний шлях, збагативши вітчизняну і світову науку багатьма відкриттями, подарувавши Батьківщині десятки видатних вчених, виховавши тисячі лікарів, відданих своїй справі.
Університет є історичною наступницею медичного факультету Імператорського Московського університету, відкритого стараннями графа І.П. Шувалова і великого російського вченого М.В. Ломоносова за царювання Єлизавети Петрівни.
На факультеті вчилися і працювали, засновували наукові школи, готували лікарів і вчених такі видатні діячі вітчизняної медицини, як С.Г Зибелін, М.Я. Мудров, Є.О. Мухін, потім Ф.І. Іноземцев. А.П. Полунін, пізніше Г.А. Захар'їн, А.А. Остроумов, Н.В. Скліфосовський, А.Я. Кожевников, С.С. Корсаков. А.І. Бабухін, І.М. Сєченов, Н.Ф. Філатов, В.Ф. Снєгірьов, Ф.Ф. Ерісман і багато, багато інших.
У стінах факультету виховувався великий син Вітчизни Микола Іванович Пирогов.
В кінці XIX століття відкривається унікальний комплекс університетських клінік на дівочому Поле - один з кращих в світі. XII Міжнародний конгрес лікарів (1897 г.) в Москві став апофеозом російської медицини.
Саме тоді великий німецький патолог Рудольф Вірхов вигукнув: «Вчіться у росіян!»
У 1930 році медичний факультет був виділений зі складу МГУ і реорганізований в самостійний 1-й Московський медичний інститут (1-й ММІ) з двома факультетами: лікувально-профілактичним та санітарно-профілактичним - першим в світовій історії вищої медичної освіти.
За видатні заслуги в галузі розвитку медичної науки і підготовки висококваліфікованих медичних кадрів інститут був нагороджений орденом Леніна. У роки Великої Вітчизняної війни вихованці 1-го ММІ зіграли істотну роль в наданні медичної допомоги та лікуванні поранених на фронті і в тилу.
Більше половини колективу інституту було покликане в діючу армію.
Заняття студентів чергувалися з роботами з будівництва оборонних споруд і чергуваннями в військових госпіталях. За роки війни інститут дав країні 2632 лікаря.
На фронті і в тилу працівники та студенти 1-го ММІ проявили зразки доблесті і відваги. Студентці Н.В. Троян, старшому лаборанту С.А. Богомолову і професору Є.В. Клумова присвоєно звання Героя Радянського Союзу, колишній абітурієнтці Т.Н. Сумарокова, добровільно пішла на фронт, - звання Героя Росії, головному хірургу М.М. Бурденко - звання Героя Соціалістичної Праці, понад 700 студентів і співробітників інституту нагороджені орденами і медалями.
У повоєнні роки головним завданням для 1-го ММІ стала підготовка лікарських кадрів, спеціалізація і підвищення їх кваліфікації, чому сприяло введене з 1945 року шестирічне навчання. У 1955 році 1-му ММІ було присвоєно ім'я Івана Михайловича Сєченова.
У 1958 році до складу інституту на правах факультету вливається Московський фармацевтичний інститут. У 1959 році був організований вечірній лікувальний факультет, який в 1969 році став другим денним лікувальним факультетом. З'явилися нові кафедри.
Стали до ладу клінічний корпус на 600 ліжок, нові клініки пропедевтики внутрішніх хвороб і професійних захворювань.
Наступність кращих традицій вітчизняної медицини забезпечили видатні професори і викладачі медичного факультету Московського університету, склалися великі наукові школи А.І. Абрикосова, М.М. Бурденко, П.К. Анохіна, М.С. Малиновського, М.П. Кончаловського, А.Л. Мясникова, Е.М. Тареева, Н.А. Семашко, В.Х. Василенко, В. І. Виноградова, П.А. Герцена, М.М. Єланського, В.В. Закусова, Д.А. Жданова, Ю.Ф. Домбровської, Б.І. Збарського, С.Р. Мардашева, Л.С Персіанінова.
У 1965 році інститут був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора за заслуги в розвитку медичної науки, підготовку кадрів і в зв'язку з 200-річчям від дня заснування.
У 1990 році стала очевидною потреба в удосконаленні системи навчання, в більш глибоких і інтегрованих наукових дослідженнях. Перетворення найпотужнішого медичного інституту країни в медичну академію було абсолютно природним і логічним.
Наступні роки показали виправданість такого перетворення.
З 1987 по 2009 рік ректором 1-го Московського медичного інституту - Московської медичної академії імені І.М. Сеченова був академік РАН і РАМН Михайло Олександрович Пальців, який вніс вагомий внесок в розвиток вузу, вищої медичної та фармацевтичної освіти в Росії.
Незважаючи на складне становище в країні, особливо в 1990-і роки, в академії відбулися позитивні масштабні звершення. Завдяки чіткій організації наукового справи стало доцільним введення в структуру академії НДІ фтизиопульмонологии, НДІ медичної паразитології і тропічної медицини імені Є.І. Марциновського і НДІ фармації, організація НДІ молекулярної медицини, НДІ громадського здоров'я та управління охороною здоров'я.
В академії сформувалося нове покоління видатних вчених. Багато з них гідно поповнили Російську академію медичних наук, ставши її дійсними членами і членами-кореспондентами.
Заслуговує найвищої оцінки діяльність наших живих сучасників, великих, відомих вчених і чудових педагогів, праця яких примножує славу Московської медичної академії, як прогресивного, передового, інноваційного вищого навчального закладу Російської Федерації.
Серед них академіки РАН і РАМН: М.М.Давидов, І.І. Дідів, С.П. Миронов; члени-кореспонденти РАН і академіки РАМН; Ю.Н. Беленко, П.Б.Ушаков; член-кореспондент РАН Е.С.Северін; академіки РАМН; П.П.Анохіна, М.М. Бажанов, А.А.Баранов, Л.А. Бокерія, А.А. Бунятян, В.А. Биков, А.І. Вялков, Н.Ф. Герасименко, А.Л. Гинцбург, В.К. Гостішев, С.В. Грачов, І.М. Денисов, В.В. Звєрєв, В.Г. Зілов, В.Т. Івашкін, Н.Ф. Виміряти, С.М. Клименко, В.Г. Кукес, Д.К. Львів, М.М. Малиновський, В.А. Матюхін, І.О. Міланом, Н.А. Мухін, Е.Л. Насонов, Ю.М. Овчинников, О.В. Оганесян, Р.Г. Оганов, Г.Г. Онищенко, Н.Р Палеев, М.І. Перельман, В.П. Покровський, А.Н. Розмова, А.В. Решетніков, В.А. Сандриків, М.Р. Сапин, Б.Ф. Семенов, А.Б. Смулевіч, В.П. Сергієв, AM Сточік, А.Н. Стрижаков, К.В. Судаков, Г.Т Сухих, С.К. Терновий, В.А. Тутельян, В.Д. Федоров, В.П. Фісенко, Д.А. Харкевич, А.Ф. Черноусов, В.П. Чіссов, М.Г Шандала, М.М. Яхно.
У складі російських академій наук, що мають державний статус, 107 вчених Московської медичної академії імені І.М. Сеченова.
У важкі 1990-ті роки не припинялися зведення і закладка нових будівель. Почалося будівництво Центральної клініко-діагностичної лабораторії, навчально-, лабораторного комплексу будівель Науково-дослідного інституту молекулярної медицини і фармацевтичного факультету в Тропарево (Москва), морфологічного корпусу і харчоблоку.
Використовуючи свої науково-педагогічний потенціал, академія продовжувала розвивати систему підвищення кваліфікації - організовані факультети післявузівської професійної освіти викладачів і післявузівської професійної освіти педіатрів.
Вперше в історії медичних вузів країни в академії організовані нові факультети: стоматологічний, військового навчання, підготовки науково-педагогічних кадрів, вищої сестринської освіти.
У вирішенні проблеми підготовки фахівців високого рівня триває пошук поєднання новітніх підходів до вищої медичної освіти з класичними традиціями навчання лікаря, виробленими багатьма десятиліттями в стінах академії.
Доказом служить успішна діяльність вихованців академії.
Дослідження щитовидної залози
Академія стала одним із переможців Російського конкурсу з відбору освітніх установ вищої професійної освіти, які впроваджують інноваційні освітні програми.
Активно реалізуються пріоритетні національні проекти «Освіта» і «Здоров'я».
У вузі багато робиться для гуманітарного та патріотичного виховання.
Організовано музей історії медицини. В експозиції та фондах багато представлені справжні документи, листи, інструменти, твори мистецтв.
Відвідування музею обов'язкові для студентів. У газеті «Медична Академія» регулярно публікуються історичні нариси, проводяться екскурсії по клінічному містечку.Приділяється увага патріотичному і естетичному вихованню студентів: проводиться студентський фестиваль мистецтв «Весна на Пироговській», традиційні свята «Тетянин день», «День захисника Вітчизни», «День першокурсника», діють театр і хор.
Нові технології в операції по курсу вертебрології
Нині університет є провідним інноваційним, навчально-методичним, науково-дослідним і клінічним комплексом Росії з підготовки, атестації, підвищення кваліфікації та спеціалізації медичних і фармацевтичних кадрів, а також базою їх безперервного професійного розвитку.
Згідно з рейтингом Міністерства освіти і науки Російської Федерації університет посідає перше місце серед вітчизняних медичних вузів.З освітнім процесом тісно пов'язані фундаментальні, пошукові і прикладні наукові дослідження, надання висококваліфікованої медичної допомоги населенню, пропаганда досягнень медицини і фармації.
На базі академії працюють Навчально-методичне об'єднання по медичної та фармацевтичної освіти вузів Росії Міністерства освіти і науки Російської Федерації та Асоціація медичних і фармацевтичних вузів.
експериментальні дослідження
Навчальні плани всіх ліцензованих спеціальностей передбачають проведення різних факультативних і елективних курсів, навчальної та виробничої практик.
Для здійснення виробничої практики студентів академія використовує понад 250 баз практичної і професійної підготовки. Створено Центр неперервної професійної освіти.
В університеті сформована система безперервної багаторівневої підготовки фахівців за програмами вищої професійної, післявузівської та додаткової професійної освіти з дослідженням новітніх технологій імітаційного навчання на тренажерах.
Реалізацію освітніх програм забезпечує висококваліфікований професорсько-викладацький склад, що налічує понад 2000 осіб, в тому числі 893 доктори і 1352 кандидата наук.
На заняттях в НДІ молекулярної медициниЦілий ряд співробітників університету є засновниками різних педагогічних і наукових шкіл. Удосконалення освітнього процесу в академії засновано на використанні нових інформаційних і комунікаційних технологій, обчислювальної техніки, сучасних методів навчання і форм контролю якості теоретичної і практичної підготовки фахівців.
В університеті створені й успішно функціонують система та Служба менеджменту якості підготовки студентів, що підтверджено отриманням відповідного міжнародного сертифіката (ІСО 9001: 2000).
Університет до 2011 року має ліцензію на право ведення освітньої діяльності в сфері вищої професійної, післявузівської та додаткової професійної освіти, а також довузівської підготовки.
Відповідно до ліцензії університет реалізує програми вищої професійної освіти з п'яти спеціальностей: «лікувальна справа», медико-профілактична справа »,« фармація »,« стоматологія »,« сестринська справа »
З 2010/11 навчального року для підготовки кадрів з вищою освітою за пріоритетними напрямами розвитку медицини додатково відкрито нові спеціальності: «педіатрія», «біоінженерія і біоінформатика», «біотехнологія», «клінічна психологія», «соціальна робота», «економіка і управління на підприємстві (в охороні здоров'я) ».
Повна вища освіта відповідного (додипломної етап) завершується підсумкової державною атестацією випускників.
Програми післявузівської професійної освіти реалізуються за спеціальностями інтернатури з нормативним терміном навчання один рік за очною формою навчання, клінічної ординатури з нормативним терміном навчання два роки за очною формою навчання на базі вищої професійної освіти і наукових працівників (аспірантура) з нормативним терміном навчання три роки за очною формі і чотири роки за заочною формою навчання на базі вищої професійної освіти.
Курсанти на операції
У відділенні реанімації та інтенсивної терапії для новонароджених
До складу Першого МГМУ імені І.М. Сеченова входять 12 факультетів, в тому чіслелечебний, медико-профілактичний, фармацевтичний, стоматологічний, вищої сестринської освіти, військового навчання, післявузівської професійної освіти лікарів, медико-профілактичний факультет післявузівської професійної освіти, післявузівської професійної освіти провізорів, післявузівської професійної освіти педіатрів, додаткової професійної освіти викладачів, управління охороною здоров'я.
На шести факультетах додипломної освіти зі 100 кафедрами навчаються майже 10 000 студентів з Росії і 85 зарубіжних країн. Науково-педагогічний колектив налічує тисячі вісімдесят-дві доктора і один тисяча сімсот двадцять вісім кандидатів медичних наук.
Улюблений предмет іноземних студентів 1-го курсу -анатомія
Центральна наукова медична бібліотека - одна з найбільших в Європі медичних зборів. Вона є унікальним сховищем наукової медичної інформації з усіх галузей теоретичного і практичного охорони здоров'я, має статус науково-методичного центру для мережі медичних бібліотек Росії.
Створено п'ять спеціалізованих науково-дослідних інститутів, відкритий ряд клінік, побудовано повое будівлю Науково-дослідного центру і морфологічного корпусу, реконструйована Клініка акушерства і гінекології, завершено будівництво комбінату харчування і будівлі фармацевтичного факультету.
В університеті функціонує одна з найпрогресивніших в Росії систем післявузівської професійної освіти в складі 75 кафедр і курсів на шести факультетах (післявузівської професійної освіти лікарів, педіатрів, провізорів, лікарів-гігієністів і епідеміологів, управління охороною здоров'я, підвищення кваліфікації викладачів) з щорічним навчанням 15 000 курсантів.
Фундаментальну наукову навчання в інтернатурі, клінічній ординатурі і аспірантурі за всіма клінічними спеціальностями проходять щорічно більше 1000 чоловік.
Додаткова освіта на циклах підвищення кваліфікації та перепідготовки протягом навчального року отримують до 12 000 курсантів. У 12 спеціалізованих радах щороку захищається близько 30 докторських і понад 100 кандидатських дисертацій.
Університету вдалося зберегти наукові школи і кадровий потенціал.
Самостійна робота в фантомному класі
За останні три роки працівниками академії захищено 84 докторські і 336 кандидатських дисертації, в клініках проліковано понад 120 000 чоловік, проконсультовано понад 800 000 пацієнтів. Науково-педагогічний колектив бере участь у виконанні ряду федеральних цільових, наукових і галузевих програм.
Професорсько-викладацький склад університету є ініціатором багатьох перетворень, що проводяться в російській вищій медичній школі. Однією з важливих завдань є модернізація освітніх процесів.
У Першому МГМУ імені І.М. Сеченова розроблені державні освітні стандарти вищої медичної та фармацевтичної освіти.
Практичні заняття в Центрі неперервної професійної освіти
Структура навчальних планів дозволяє реалізувати системний підхід до підготовки випускників, що забезпечує інтеграцію змісту і логіко-дидактичну послідовність викладання дисциплін.
У робочих програмах враховані вимоги кваліфікаційних характеристик фахівців відповідного профілю та включені розділи, що відображають сучасні досягнення медичної науки і практики.
З ініціативи вузу відновлена порушена в 70-і роки XX століття історично сформована етапність викладання клінічних дисциплін.
Для забезпечення ліцензійної експертизи освітньої діяльності підготовлено переліки основної навчальної літератури для всіх спеціальностей і матеріально-технічного оснащення кафедр, вивчаються навчально-методичні засади розвитку системи дистанційної освіти, проводиться експертиза матеріалів для її здійснення.
З урахуванням того, що з забезпеченням навчального процесу тісно пов'язані наукова та лікувальна робота, ці сторони діяльності перебувають під постійним контролем.
Основною клінічною базою підготовки фахівців вищому кваліфікації є 19 клінік університету, розрахованих на 3000 ліжок.
За останні роки відремонтовано дитячий та хірургічна клініки, які переоснащені сучасним технологічним обладнанням, створені клініки кардіології, серцево-судинної і загальної хірургії, травматології, ортопедії та патології суглобів.
Проведено реорганізацію хірургічного онкологічного відділення, відкрито відділення малоінвазивних технологій з використанням ендохірургіческой техніки.
В результаті з'явилася можливість для надання пацієнтам високотехнологічних видів медичної допомоги: проводяться операції на серці, пересадка нирок, ендоскопічні втручання.
В університеті розроблена і поетапно впроваджується єдина інтегрована інформаційна система управління діяльністю підрозділів, створено інформаційно-освітній інтернет-портал.
Університет співпрацює з різними міжнародними організаціями і з 20 найбільшими університетами Європи і Америки.
Співробітники вузу є експертами і консультантами Всесвітньої організації охорони здоров'я.
На базі університету функціонують три співпрацюють центру ВООЗ.
Перший МГМУ імені І.М. Сеченова - член Міжнародної асоціації університетів.
Ректор МГМУ Глибочка Петро Віталійович