перспективи стоматології

Лікар стоматолог-терапевт, кандидат медичних наук, заслужений лікар РБ Оюн Спасова обговорила з ведучим програми «Ехо Москви» «Великий привід» Ігорем Озеровим розвиток стоматології в сучасній Росії і світі, проблеми та перспективи стоматології в Бурятії, революційні нововведення і морально застарілі технології в цій сфері.

- Ця тема хвилює всіх з дитинства, з молочних зубів до життєвого заходу. Почнемо з визначення: «Стоматологія - розділ медицини, який займається вивченням зубів, їх будовою і функціонуванням, їх захворюваннями, методами профілактики і лікування, а також хворобами порожнини рота, щелепи і прикордонних областей обличчя і шиї». Обличчя і шия тут взагалі до чого?

- Стоматологія - поняття широке, але чомусь в повсякденному житті зводиться до зубного болю. З розвитком нових технологій лікар-стоматолог лікує не тільки зуби і зубощелепної систему, а також дивиться в контексті всіх проблем. А це в тому числі і голова, і шия, і поєднані патології.

- Тобто не тільки карієс вилікували і все - дивіться ширше і глибше? Раніше, я пам'ятаю, лікарі особливо не морочилися, чесно кажучи.

- Ми не дантисти, ми - стоматологи. Дантисти займаються тільки зубами. Чим відрізнялася і відрізняється радянська і російська система - тут випускали фахівців, які займалися лікуванням патологій в області стоматології. Стома - це порожнина рота.

- Я прочитав, що перші стоматологічні інструменти завіз в Росію Петро I.

- Ну, коли він прорубав вікно в Європу, звідти все починалося. Напевно, мало хто знає, що раніше проблемами зубного болю займалися цирульники. А потім, з появою Петра I і його реформ, це все розвивалося і розвивається в останні роки дуже великими, просто колосальними темпами. Не в образу іншим медичним дисциплін, але стоматологія задає тон. Стоматологія найперша потрапила в реформу - спасибі перебудові! До нас хлинули нові технології, а зараз новий етап розвитку вітчизняної охорони здоров'я - впроваджуються клінічні стандарти та протоколи відповідно до міжнародних норм. І в цьому плані стоматологи знову опинилися на першому місці. За радянських часів вважалося, що лікувальний факультет - це еліта, а стоматологи стоять на сходинку нижче.

- А чому було таке ставлення до стоматологів?

- Я якраз потрапила в перехідний період - закінчувала навчання за часів штампованих залізних коронок «під золото». Карієс асоціювався з моторошною бормашиною без знеболювання, свердлінням і замазуванням дірочки цементом. Я закінчила інститут 30 років тому, а в 1992 році. І коли поїхала в ординатуру в Москву, для мене це було одкровенням. Мені дуже пощастило, що виявилася на стику змін і це все відбувалося на моїх очах. У 1994 році одна з небагатьох повернулася з Москви в Улан-Уде і увійшла в історію, до речі, як перший платний лікар, який розвивала і впроваджувала нові технології вже тут.

У 1994 році одна з небагатьох повернулася з Москви в Улан-Уде і увійшла в історію, до речі, як перший платний лікар, який розвивала і впроваджувала нові технології вже тут

50 років стоматологічному освіті Самарського державного медичного університету. Жовтень, 2016 року. Стоять (зліва направо): президент СтАР В.В. Садовський, директор Стоматологічного інституту СамГМУ; президент - елект СтАР, професор Д.А. Трунін, ректор СамГМУ; академік РАН Г.П. Котельников, директор ЦНДІЗ і ЧЛХ, академік РАН; гл.внештатний фахівець з ЧЛХ МОЗ РФ А.А. Кулаков; кандидат медичних наук, заслужений лікар РБ О.О. Спасова; Почесний професоор СамГМУ І.М.Федяев.

- У вас був окремий кабінет?

- Тоді почалася страхова медицина, і по лінії ФОМС в наш регіон якимось дивом привезли дещо не бормашин, а вже американських стоматологічних установок. Я тоді працювала лікарем в першій стоматології, і було прийнято рішення відкрити платний кабінет - пізніше вийшов черномирдінського указ про платні послуги. Зараз згадуєш все це з якоюсь іронією. Пам'ятаю, придбали перед моїм приїздом светоотверждаемие пломби з лампою. Лікарі всієї клініки зібралися і поставили одному доктору пробну пломбу. Природно, обмили цю справу, все як годиться, а пломба благополучно випала на наступний день.

- Я забув отвердить?

- Слава богу, до цього часу під'їхали такі, як ми, які вже знали, як це робиться. Так ми починали впроваджувати нові технології, які зараз змінили наше життя і ставлення до стоматології.

- Де зміни найбільш помітні?

- В стоматології ми були надовго відсталими від інших країн. У 90-ті роки стрімко розвивалася терапія, а в останні роки семимильними кроками розвиваються ортопедія, ортодонтія, хірургічна стоматологія ... Японці вже вирощують нові зуби на експериментальному рівні - уявляєте, що буде через 5-10 років?

- Той технологічний ривок в стоматології, який ви застали на старті своєї кар'єри, був пов'язаний саме з тим, що Радянський Союз упав і відкрилися кордони?

- Однозначно це було пов'язано зі зміною нашої формації. Ті ж світлові пломби, які придумали японці, а потім американці підхопили як своє - це було не новим вже в 70-і роки, а нам навіть в лекційних матеріалах про це не говорили.

- Тобто була штучна консервація нашої відсталості.

- Так, це був «залізна завіса».

- А наскільки ми відстали на той момент?

- В окремих областях на 30-40 років.

- Дружина школяркою кілька років прожила в Німеччині, там німецький лікар запломбував їй зуб, пломба простояла якийсь непереможне кількість років, і місцеві лікарі дивилися на неї з подивом.

- У плані естетичної стоматології дуже великий вплив зробили американці. А німці - народ практичний. Пам'ятайте, у нас були амальгами - чорні залізні пломби, що не дуже гарні в роті. У Німеччині це актуально досі, тому що це довго стоїть - навіть поставлене на радянському обладнанні. У мене приходять пацієнти з такими пломбами, яким 30-40 років. Німці ж залишаються піонерами в зуботехнічній сфері, ще італійці. Все це розвивається - тепер уже на зовсім іншому технологічному рівні, наприклад, ставлять не пломби, а вкладки.

- Я чув від наших стоматологів ще в 90-ті роки, що та сама американська краса заснована на тому, що рідні зуби обтачиваются до повного неподобства, щоб посадити красиві зуби. А для нас, можливо, менш естетично що виглядає міст більш щадить рідні зуби і дозволяє їх довше зберегти.

- Зараз в стоматології дуже актуальні малоінвазивні технології. Чим менше впроваджувати в органи і системи, тим краще. Зараз ніхто не робить великих порожнинних операцій - все це через акуратні дірочки. Те ж саме в стоматології - якщо є можливість зберегти зуб, його зберігають до останнього, навіть якщо він розхитався, тому що сучасні технології в лікування зубів і ясен дозволяють надати зубу будь-яку форму і колір. Але якщо зуб вже не вдається зберегти, то його видаляють і встановлюють імплант. Це найкращий варіант. Тому ці варварські часи, слава богу, йдуть. Поважаючий себе доктор ніколи не Обточити до пенёчка здоровий зуб і не одягне ці моторошні коронки, не дай бог, штамповані.

Поважаючий себе доктор ніколи не Обточити до пенёчка здоровий зуб і не одягне ці моторошні коронки, не дай бог, штамповані

Консультація. Складання плану лікування

- Чим відрізняється штампування від лиття?

- Штампована коронка - це бляшанка, яку зубний технік «тюкает» на око. Так, якщо вам пощастило з зубним техніком, штамповані коронки простоять і 20 років, але це вже елемент везіння. А в литих сучасних технологіях вже, звичайно, все інакше. Зараз інший рівень, починаючи з етапу зняття зліпка. Конкретному пацієнту з конкретною патологією все фрезерують і моделюють комп'ютери. В обговоренні бере участь група фахівців - один окремо взятий ортопед або ортодонт не візьме лікування від початку до кінця без консультації терапевта. У будь-якій нормальній клініці проходить консиліум, складається докладний план лікування - це візуалізується на 3D-програмах, комп'ютерних томографах і так далі. І тільки коли план лікування складено, реалізується в життя. Причому апріорі ми повинні відновити і естетику, і функцію, але пацієнт може оцінити хіба що естетичну складову нашої роботи, а функцію він повинен отримати за замовчуванням. Адже до сих пір, наприклад, багато людей вважають, що брекети носять тільки щоб отримати красу. А того, що будь-який неправильний прикус призведе з часом до втрати зубів, не знають. Технології дозволяють допомагати пацієнтам навіть зі значними деформаціями. У наших співгромадян дуже цікаве ставлення до бічних зубах - ми починаємо їх втрачати вже в школі. І якщо передні 10-20 зубів стоять і є чим посміхатися, це вважається нормальним.

- Досить поширена річ.

- З цим я борюся і ламаю цей стереотип. Так не можна, тому що всю зубощелепної систему несуть на собі бічні зуби, які і йдуть раніше за всіх. А коли немає бічних зубів, зубочелюстная система порушена, навантаження перерозподілена, навіть дуже красиві зуби в 40-50 років починають розхитуватися. Деякі пацієнти запитують, мовляв, в молодості були такі білі, рівні зуби, що з ними сталося? Жах, вони розходяться віялом, хитаються і випадають без єдиного карієсу!

- Тобто зубів або замінюють їх імплантів в роті повинно бути стільки, скільки нам дала природа?

- Звичайно, погано, коли пацієнт втрачає зуби, проходить 10-15 років, а він хоче за тиждень повноцінний протез. Так не буває - жувальний м'яз робить свою роботу кожен день, а форму щелепи і скелета формує тяга м'язів.

- Тобто відсутність зубів виробляє незворотні зміни?

- Так, незворотні, причому у всіх площинах. Якщо ви хочете отримати гарну протезування, то щоб відновити функцію, за тиждень вам це ніхто не зробить. Це серйозна робота на перспективу. Але якщо ви хочете якість, треба бути до цього готовим.

- Чи можна сказати, що щось вже безнадійно морально застаріло у вашій сфері?

- Це штамповані протези і коронки. До речі, вони були поширені тільки в Росії, може бути, від нашої бідності - ні в одній країні таке не робилося. Я сподіваюся, що скоро молоде покоління стоматологів навіть не буде знати, що це таке.

- Як Бурятія виглядає з точки зору розвитку стоматології?

- В цілому бурятская стоматологія завдяки окремим нескінченно закоханим в свою професію ентузіастам виглядає дуже непогано на загальному тлі. Інша справа, що в 90-і роки був величезний відтік кадрів в Москву, де і сама я встигла попрацювати. Але, з іншого боку, це і збагачувало нашу практичну діяльність, тому що, коли поруч з тобою твої колеги працюють краще за тебе, ти любиш за ними, а коли варишся у власному соку, починається стагнація. Я кілька років була керівником інтернатури Республіки Бурятія, підготувала понад 60-ти лікарів-інтернів. Я спостерігаю за долею своїх молодих колег, учнів, деякі працюють поруч зі мною, зараз вже закінчили ординатуру, аспірантуру, деякі стали маститими професіоналами. І в якихось областях вони вже краще мене - це дуже радує. Історично так склалося, що в Бурятії дуже низькі ціни на стоматологічні послуги - багато хто приїжджає до нас з Чити і Іркутська, я вже не кажу про Москву та інші регіони. Особливо це помітно в період відпусток. У них основний маршрут - поєднати відпочинок на Байкалі, відвідати дацан і свого стоматолога.

У них основний маршрут - поєднати відпочинок на Байкалі, відвідати дацан і свого стоматолога

розмовляв Ігор Озеров

НЕОБХІДНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ФАХІВЦЯ. Є протипоказання.

Реклама

Читати далі

Обличчя і шия тут взагалі до чого?
Тобто не тільки карієс вилікували і все - дивіться ширше і глибше?
А чому було таке ставлення до стоматологів?
У вас був окремий кабінет?
Я забув отвердить?
Де зміни найбільш помітні?
Японці вже вирощують нові зуби на експериментальному рівні - уявляєте, що буде через 5-10 років?
Той технологічний ривок в стоматології, який ви застали на старті своєї кар'єри, був пов'язаний саме з тим, що Радянський Союз упав і відкрилися кордони?
А наскільки ми відстали на той момент?
Деякі пацієнти запитують, мовляв, в молодості були такі білі, рівні зуби, що з ними сталося?