Петро Ілліч Чайковський
Один з найбільш сентиментальних і ліричних композиторів, овіяний всесвітньою славою. Його ім'ям у Росії названа головна вотчина, яка виховує російських музикантів - Московська державна консерваторія. А також престижний міжнародний конкурс академічних виконавців, найбільша подія світового масштабу. Петро Ілліч Чайковський - видає російський композитор, цілком віддавав себе світові натхнення і створив такі геніальні творіння, що вони в усьому світі в даний час є найбільш виконуваними творами. Чарує мелодизм, блискуче володіння композиторською технікою, а також уміння бачити в будь-якому трагізмі світле і гармонійне робить Петра Ілліча найбільшою творчою особистістю не тільки у вітчизняній, а й у всій світовій музичній культурі.
Коротку біографію Петра Ілліча Чайковського і безліч цікавих фактів про композитора читайте на нашій сторінці.
Коротка біографія Чайковського
Петро Ілліч народився в російській глибинці - селищі Воткинськ поблизу невеликого заводу 7 травня 1840 в сім'ї гірничого інженера. З народження хлопчик ввібрав в себе споконвічний дух російської інтелігенції. Дитинство його пройшло в рідному маєтку під покровом сільської природи, серед мальовничих краєвидів та звуків народних пісень. Всі ці враження ранніх років пізніше оформилися в незвичайну любов до Батьківщини, її історії та культурі, її такому творчому народу.
Освіта дітям в цій великій і дружній родині прагнули дати краще. З ними завжди була гувернантка Фанні дюрбе, яка, до речі, зберегла дуже багато спогадів про маленького Петруше. З дитинства це був самий вразливий, тонко відчуває, ранима, талановита дитина з найтоншої нервовою організацією. Няня називала його «фарфоровий хлопчик». Така тендітна, неврастенічного психічна структура, таке гостре сприйняття життя і чутливість збереглися у нього на все життя.
Будинок був наповнений музикою, батьки майбутнього композитора самі любили музикувати, вони влаштовували музичні вечори, у вітальні стояв механічний орган (Оркестріна). Любов до занять на фортепіано йому прищепила гаряче улюблена матінка, і вже з 5 років він досить регулярно вправляється. Заняття музикою захоплювали його цілком, але, злякавшись за нестійку психіку Петі, батьки відправили його вчитися в Імператорська училище правознавства в Санкт-Петербурзі, вважаючи, що музика йому на шкоду.
Біографія Чайковського свідчить, що після закінчення навчання, в 1859 році Петро Ілліч трохи попрацював в чині титулярного радника в Міністерстві юстиції, продовжуючи факультативно займатися музикою, відвідуючи музичні вечори і оперні спектаклі . До того моменту він уже вважався хорошим піаністом і імпровізатором. Завдяки службі він вперше потрапив за кордон, поїхавши в тримісячне турне з інженером Писарєвим в якості перекладача. Пізніше поїздки в Європу з гастрольними виступами або для відпочинку стануть для нього найважливішою частиною творчої діяльності. Сама можливість побувати в Європі, долучитися до її культурним пам'яткам розбурхувала його.
У 1862 році він остаточно вирішує пов'язати своє життя з музикою. Точніше, для себе він визначив це як служіння Музиці. Він надходить в щойно відкрилася Санкт-Петербурзьку консерваторію, де навчається по класу композиції. Там він знайомиться з Антоном Рубінштейном, який справив значний вплив на його життя. Так незабаром після закінчення консерваторії Чайковським (з великою срібною медаллю, вищою нагородою), Рубінштейн запрошує його в Москву - тепер уже викладати основи твори, гармонії, теорії музики та оркестровки.
Педагогічна діяльність Чайковського
Варто відзначити, що московська консерваторія на той момент (в 1866 році) теж тільки почала існувати. По суті, на той момент не було вітчизняної школи, навчальної виконавській або композиторській майстерності. Були розрізнені перекази західних підручників, окремі класи вчителів, які не стали концертуючими музикантами, а передавали свої навички учням за принципом «роби як я».
Чайковський не тільки читав лекції, багато навчальні програми і посібники він написав безпосередньо сам, щось перекладав із зарубіжних джерел. Залишилися записи лекцій його учня, видатного російського композитора Сергія Танєєва , З яких можна судити про глибину знань, здатності вдумливо аналізувати музику з точки зору її будови, форми, елементів. Це титанічна методичну працю, переоцінити який неможливо.
Завдяки старанням Петра Ілліча навчання російських музикантів і особливо композиторів набуло систему, метод, цілісність. Довгий час ця частина його біографії опускалася, її вважали незначним епізодом. Виною тому власні висловлювання Чайковського про те, що педагогічна робота його обтяжує, учні дурні і неосвічені. Але всі ці слова абсолютно не відображають істину - явище Чайковського як педагога в тогочасній національній музичній культурі зумовило на століття (!) Поява російської композиторської школи і унікальних, самобутніх, геніальних композиторів. Це ціла віха в вітчизняної музичної педагогіки.
Примітно, що такий серйозний внесок у викладання і критику Чайковський вніс, майже не зменшуючи часу на власні твори. Це характеризує його як людину жахливої працездатності, трудоголіка, який кинув кожну хвилину свого земного перебування на вівтар Музики.
Становлення як композитора
Його творчий шлях не був усипаний трояндами. На самому початку його часто різко критикували за бажання догодити слухачеві. Потім, коли він уже часто бував в Європі і намагався поєднати краще від західної культури з традиційними російськими рисами, йому важко було зустріти одностайність аудиторії. По-справжньому його геній оцінили лише в кінці.
Ранні твори Чайковського датуються 1 854 роком. Це були невеликі п'єси - «Анастасія-вальс» і романс «Мій геній, мій ангел, мій друг ...». Учнівські його роботи консерваторської періоду вже видають в ньому майстра. Одна з робіт - програмний твір до драми Н.А. Островського «Гроза». Зі знаменитим драматургом згодом Петра Ілліча пов'язувала не тільки ніжна дружба, а й творчі проекти. Так в 1873 році була написана музика до казки «Снігуронька», пізніше на цю ж тему написав оперу Микола Римський-Корсаков .
Це час (кінець 60-х і початок 70-х) було для нього творчим пошуком, найбільш зверненим до народного мистецтва. Тоді ж приблизно був виданий його збірка «50 російських народних пісень для фортепіано в 4 руки». Казково-міфічний сюжет, властивий фольклору, був втілений в опері «Ундіна». Перша постановка її пройшла з певним успіхом, але вже до кінця сезону її зняли з театрального репертуару. Рукопис композитор знищив. Лише деякі музичні фрагменти перейшли пізніше в «Снігуроньку». За ним можна судити, що до того моменту Петро Ілліч володів технікою колористичного листи.
За роки роботи в консерваторії він написав багато творів, із знакових можна перерахувати 4 симфонії, 5 опер, який приніс йому світову славу балет « Лебедине озеро », концерт для фортепіано з оркестром , 3 струнних квартети.
Поступово він прийшов до розуміння, що повинен більше часу присвячувати твору музики. Виснажлива робота в консерваторії вимагала дуже багато часу і сил. І в 1878 році Чайковський проводить останні свої заняття, але до кінця життя зберігає листування з багатьма учнями, що стали потім маститими виконавцями. У листах він завжди залишався їх педагогом і цензором, давав рекомендації.
У 1877 році композитор починає роботу над « Євгеній Онєгін ». Цілком Зайнятий твором, він якось занадто поспішно одружується на Антоніні Мілюкова. Шлюб розпався буквально через кілька тижнів. Все в молодій дружині Чайковського дратувало. А спільне життя з нею стала серйозним випробуванням для нього. Душевні терзання цього періоду привели до нервового зриву і позначилися на музиці. Так співпало, що написані в цей момент «Євгеній Онєгін» і 4-а симфонія стали вершинами його творчості.
У 1878 році він їде оговтатися від подій, що відбулися за кордон. Тоді допомога йому стала надавати Надія Філаретівна фон Мекк, меценат і шанувальниця творчості Петра Ілліча. Протягом довгих 14 років вони листувалися, але так жодного разу і не зустрілися. Проте, її моральна і матеріальна допомога дозволяли Петру Іллічу займатися творчістю відносно вільно, він міг не озиратися на видавців або дирекцію театрів.
З 1880-х років він багато гастролює по світу. Він зводить особисте знайомство з такими стовпами європейської та російської культури як Лев Толстой, Едвард Гріг , Антонін Дворжак і багатьма іншими. Вся його така сильна вразливість як губка вбирала багатство і різноманітність світу. Він один з небагатьох щасливчиків, кому вдалося завоювати визнання публіки, критиків, колег ще за життя.
Згідно з біографією Чайковського в останні роки його невимовно потягнуло на батьківщину, композитору хотілося жити далеко від галасливих міст, де на вулиці його міг дізнатися будь-хто. Він зізнавався, що нескінченно втомився від навколишнього його суєти. Тому він вибирав невеликі дачні селища під Москвою, де орендував садибу. Останній будинок, в якому він жив в підмосковному Клину, став будинком-музеєм меморіальним заповідником імені композитора.
Помер він в 1893 році несподівано. Лікарі діагностували холеру, яка розвинулася буквально за кілька днів. Незадовго до цього йому подали в одному з ресторанів стакан накопичений води. Хоча й існували інші версії з приводу смерті Чайковського, доказів їх надано не було.
Цікаві факти про Чайковського
- Довгий час життєпис цього видатного композитора, який вніс значний вклад у світову культуру, було оточене міфами і легендами. Галантний XIX століття не допускав згадки фактів, навіть в найменшій мірі компрометуючих настільки видатної людини. Далі цю традицію підхопила радянська ідеологія, внісши в образ композитора нові риси, що відповідають завданням побудови нового суспільства. Початок XXI століття принесло моду на обговорення самого особистого і інтимного, і перетворило внутрішній світ Художника в більшу прохідну площа.
- У ранній молодості Петро Ілліч був закоханий в бельгійську співачку Дезіре Арто, він навіть збирався зробити їй пропозицію. Але вона раптово виїхала і вийшла заміж за іншого. Чайковський неймовірно страждав, присвятив їй романс «Забути так скоро». У фільмі Ігоря Таланкін 1970 року «Чайковський» цей епізод показаний виразно. У головній ролі блискучий Інокентій Смоктуновський, а в ролі Дезіре - Майя Плісецька в незвичайному для себе амплуа.
- З біографії Чайковського ми знаємо, що в 1893 році композитор був нагороджений почесною вченим ступенем від Кембриджського Університету.
- В даний час ведуться судові слухання у справі про право на назву. балет « Спляча красуня »Мимоволі став предметом гарячої суперечки з компанією« Уолт Дісней »за емблему. Також чекає на вердикт заявка кінокомпанії на патент імені «Принцеса Аврора», яка також є головною героїнею твору Чайковського. Примітно, що Дісней скористався музикою Петра Ілліча при створенні однойменного мультфільму 1959 року.
- Більшу частину життя Чайковський був схильний до депресій. З 14-ти років з приводу рано пішла матері, чию втрату він довго оплакував. Він також був іпохондриком. Найбільше він боявся оглухнути як Бетховен .
- "Натхнення - гість, який охоче НЕ відвідує ліниве". Цим принципом він керувався все своє життя.
- У 1877 багата підприємниця Надія фон Мек підтримала скрипаля Йосипа Котеку, який був колишнім студентом і другом Чайковського і був рекомендований їй піаністом Миколою Рубінштейном. Вона була вражена композитором Чайковським, і розпитувала Рубінштейна детально про нього. Саме Котек, однак, переконав її написати йому, після чого вона представилася як "палкий шанувальник". Таким чином, їх відносини закріпилися як епістолярна дружба: між один тисяча вісімсот сімдесят сім і 1890, вони обмінялися більш ніж 1200 листами, і вона була тією, хто підтримав його після того, як критики розірвали його П'яту симфонію. Вона заохочувала його наполегливо продовжувати займатися творами. Вони просто зустрілися особисто одного разу, випадково, в серпні 1 879.
Характерні особливості музики Чайковського
Серед музикознавців нерідко думка, що Чайковський - великий оперний, симфонічний, балетний композитор, але камерна або інструментальна музика у нього слабенькі, не такі цікаві. Відзначають також його «нефортепіанное мислення», що заважає створити малими виразними засобами щось по-справжньому грандіозне. Це помилкова думка. Чого тільки варті «6 п'єс для фортепіано», це цілий спектакль для виконавця - спектакль одного актора, де він може показати все своє прекрасне відчуття і музикальність.
Його мелодиці властива неймовірна інтонаційна тонкість. У нього як у Баха в музиці закодовані інтонації. Їх найтонші переливи і гра є його індивідуальної композиторської рисою.
критика Чайковського
Скороминущої вважають письменницьку діяльність композитора. Однак, незважаючи на недовгий період, який Петро Ілліч присвятив літературній досвіду, його статті в журналах «Русские ведомости» та газеті «Сучасна літопис» мали найважливіше значення в культурному житті Росії, так як допомагали формувати думку і бачення музики широким масам.
Його власні високі моральні та естетичні ідеали, до яких він прагнув свідомо все своє життя, змушували його думати про роль мистецтва в житті суспільства і людини. Він відчував гостру потребу ділитися подібними думками зі співвітчизниками. Багато в чому його погляди тоді щодо музики визначали погляди сучасників.
Останніми публікаціями, написаними Петром Іллічем у відрядженні в Баварії, стали звіти про вагнерівських концертах в 1876 році. До кінця його Чайковський вже став символом російської історії, російської інтелігенції, російського духу.
Чи не Чайковський Чайковський
У Петра Ілліча, як ні в якого більше композитора, є твори, які офіційно мають 2 редакції - одна авторська, інша - з чужими правками. Причому, внесені зміни значні. Відомо, що сьогодні, в силу сформованої виконавської традиції, в деяких творах найчастіше звучить не зовсім Чайковський. Наприклад, «Варіації на тему рококо» для оркестру і соло віолончелі.
Концертних творів для традиційно «оркестрових» інструментів не так багато, будь-який музикант-інструменталіст мріє показати красу звучання свого інструменту окремо від оркестру. У 1876-77 році з'явилися на світло «Варіації». Це був давно очікуваний подарунок для московського віолончеліста Вільгельма Фітцегагена, близького друга композитора, за сумісництвом - першої віолончелі Російського Музичного Товариства. Він брав участь у всіх прем'єрах музики Чайковського як соліст, виконавець першої партії. Головний довірений музикант Петра Ілліча.
Прем'єра «Варіацій» відбулася в листопаді 1877 року вона пройшла без Чайковського, який в той момент перебував за кордоном на репетиціях і виконань інших своїх творів. Після прем'єри Фітценгаген відніс ноти видавцеві Чайковського Петру Юргенсона зі своїми правками. Так він повністю прибрав 1 з 8 варіацій, деякі з них поміняв місцями і змінив коду. У такому вигляді ноти пішли в друк.
Зміни, на погляд «редактора» Фітценгагена, дозволили саму віртуозну частина твору поставити в фінал, де він міг блиснути виконавською майстерністю. Петро Ілліч тоді багато гастролював, на листи «редактора» не відповідав. Але не тому, що був згоден з редакцією. А незабаром навіть заперечувати нікому стало - Микола Васильович помер. Ще через кілька років - і сам Петро Чайковський.
Довгі роки плутанина з редакціями залишалася в невідомості. Артисти за цей час звикли виконувати редагований варіант. Саме в цій версії, починаючи з 1962 року, «Варіації на тему рококо» стають обов'язковою твором на 3 турі конкурсу ім. Чайковського. Останні 3 десятка тактів для всіх виконавців технічно дуже важкі, чисто їх зіграти практично не можливо. Але довга практика виконання саме цього нотного варіанти створила твору своєрідний ореол віртуозності, особливої складності, доступної не кожному виконавцю. Тепер, якщо хтось забажає виконати його в авторській версії, негайно буде визнаний Струсів або мало технічним.
Інтерпретації та сучасні обробки творів Чайковського
У сучасности віконавському містецтві Кращим Виконавцю музики Чайковського вважають Михайла Плетньова. У 20-му столітті однією з найяскравішіх и найточнішіх інтерпретацій вважаю технічно досконалу и стілістічно бездоганну гру Святослава Ріхтера. Серед симфонічних виконань виділяють трактування диригентів Леонарда Бернстайна, Євгенія Мравинського, Євгенія Светланова.
Романсная лірика Чайковського надзвичайно приваблива для артистів опери і камерного жанру. Такі різнопланові вокалісти як Сергій Лемешев, Дмитро Хворостовський, Галина Вишневська, кожен зі своєю унікальною співочої манерою, блискуче виконували тонкі, повні неймовірною емоційної насиченості романси Чайковського.
Є і величезна кількість обробок найвідоміших тим Чайковського на електронних інструментах і зі спецефектами:
- Фаустаса Латенаса;
- Клінта Менселла;
- Сергія Жиліна;
- в джазовій обробці;
- рок-обробці;
- електропоп-обробці.
У 1945 Вірі Мухіної урочисто доручили виготовити пам'ятник Петру Іллічу Чайковському. Задумка скульптури не відразу була втілена в життя, кілька разів її доводилося повністю переробляти. У підсумку автор не дожила до дня відкриття пам'ятника, це була її остання робота. Але в остаточній версії він являє собою символ творчого натхнення. Символічно і його розташування - у дворі Московської консерваторії, де щодня проходять натовпу поспішають студентів музичних факультетів і туристів, охочих долучитися до джерела російської музики.
Сподобалася сторінка? Поділіться з друзями:
Відео: дивитися фільм про Чайковського
Сподобалася сторінка?