ПФР: Хто з громадян СНД, які прибули в Російську Федерацію, має право на пенсію?

На «гарячу лінію», (8 495.987 09 19), Головного управління Пенсійного фонду №5, який обслуговує жителів, які проживають на території САО м Москви і підмосковних міст Хімки і Долгопрудний, останнім часом надходить багато запитань про право на пенсію колишніх громадян СНД , що живуть в Росії. На це непросте питання відповідає начальник ГУ ПФР №5 Олександр Акименко.

На це непросте питання відповідає начальник ГУ ПФР №5 Олександр Акименко

Він повідомив, що механізм пенсійного забезпечення громадян, які прибули в Російську Федерацію з держав колишнього СРСР, детально прописаний у відповідних міжнародних договорах:

- Угода про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 роки (названим Угодою регулюється пенсійне забезпечення громадян Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизії, Росії, Таджикистану, Туркменії, Узбекистану, України) http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/sng.doc ;

- Угода між Урядом РФ і Урядом Республіки Молдова про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 10 лютого 1995 року http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/moldova.doc ;

- Угода між Урядом РФ і Урядом Грузії про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення від 16 травня 1997 року http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/gruzia.doc ;

- Угода між Урядом РФ і Урядом Литовської Республіки про пенсійне забезпечення від 29 червня 1999 року http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/litva.doc ;

- Договір між Україною і Російською Федерацією і Республікою Білорусь про співробітництво в галузі соціального забезпечення від 24 січня 2006 року http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/belarus.doc ;

- Договір між Україною і Російською Федерацією і Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення від 18 грудня 2007 року http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/latviya.doc ;

- Договір між Україною і Російською Федерації та Естонською Республікою у сфері пенсійного забезпечення 14 липня 2011 року http://www.pfrf.ru/files/id/pensioneram/iz_sssr/dogrosest.pdf .


При цьому він особливо відзначив, що д ля застосування міжнародних угод необхідною умовою для призначення пенсії на території РФ є постійне проживання на території Росії, що підтверджується:

- паспортом громадянина РФ з відміткою про реєстрацію за місцем проживання, посвідка на проживання для іноземного громадянина або особи без громадянства, в тому числі з відміткою про реєстрацію за місцем проживання

Для застосування міжнародних договорів необхідною умовою для призначення пенсії на території Росії є законне проживання на території Росії, що підтверджується:

- паспортом громадянина РФ з відміткою про реєстрацію за місцем проживання; свідоцтвом про реєстрацію за місцем перебування;

Для застосування міжнародних договорів необхідною умовою для призначення пенсії на території Росії є законне проживання на території Росії, що підтверджується:

- дозвіл на проживання для іноземного громадянина або особи без громадянства, в тому числі і з відміткою про реєстрацію за місцем проживання

Олександр Акименко, також роз'яснив і які періоди роботи або іншої діяльності, що включаються до страхового стажу, дають право на страхову пенсію по старості.

- Страховий стаж зараховується, насамперед, громадянам, які прибули з держав - учасниць Угоди від 13 березня 1992 року, -каже Олександр Акіменко.- Враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якого з цих держав, а також на території колишнього СРСР. При цьому стаж роботи після 01.01.2002 року може бути включений в підрахунок страхового стажу за умови сплати страхових внесків на пенсійне забезпечення до відповідних органів тієї країни, на території якої здійснювалася трудова і (або) інша діяльність.

Він також пояснив права громадян прибулим з різних країн СНД, при цьому, трудовий стаж, зароблений в тій чи іншій країні має свою специфіку. Так, наприклад, г ражданам, які прибули з Республіки Молдова і Республіки Грузія, враховується трудовий стаж, набутий відповідно до законодавства РФ або Республік Молдова або Грузія, а також на території колишнього СРСР по 31 грудня 1990 року. Періоди роботи на території Республік Молдова і Грузія після 1 січня 1991 року включаються до страхового стажу на підставі довідок компетентних органів названих держав щодо сплати страхових внесків на обов'язкове пенсійне забезпечення або на соціальне страхування. Громадянам, які прибули з Республіки Литва, береться до уваги страховий стаж, який враховується при призначенні пенсій відповідно до законодавства РФ і Республіки Литва, в тому числі і до вступу в силу цієї угоди між ними. Обчислення періодів роботи за межами території Російської Федерації після 1 грудня 1991 року провадиться на підставі довідки про страховий стаж, виданої Відділом закордонних пенсій Управління фонду державного соціального страхування Литовської Республіки.

Громадянам, які прибули з держав - республік колишнього СРСР, які не уклали угоди з Російською Федерацією (Азербайджан), враховується страховий стаж, обчислений з урахуванням періодів роботи в СРСР до 1 січня 1991 року, незалежно від сплати страхових внесків. Періоди роботи після зазначеної дати включаються до страхового стажу за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

При обчисленні розрахункового розміру страхової пенсії громадянам, які прибули з держав - республік колишнього СРСР, з якими не укладено міжнародних угоди в галузі пенсійного забезпечення, до уваги беруться відомості про заробітну плату в рублях за періоди роботи на території цих держав, що передують введенню національної валюти.

При призначенні пенсії громадянам Російської Федерації і Республіки Білорусь враховується страховий (трудовий) стаж, набутий на територіях обох Договірних Сторін, крім випадків, коли періоди цього стажу збігаються за часом їх придбання. Підрахунок страхового (трудового) стажу для обчислення розміру пенсії здійснюється відповідно до законодавства Договірної Сторони, яка призначає пенсію.

При призначенні пенсії громадянам Російської Федерації і Естонської Республіки враховуються періоди пенсійного стажу, придбані на територіях Договірних Сторін, в тому числі на територіях колишніх Української РСР і ЕССР. Кожна Договірна Сторона обчислює розмір пенсії, відповідний пенсійного стажу, набутого на її території, відповідно до положень свого законодавства. Періоди пенсійного стажу, придбані на території колишнього СРСР, крім територій колишніх Української РСР і ЕССР, не враховуються при визначенні розміру пенсії.

При призначенні пенсії громадянам Російської Федерації і Латвійської Республіки враховується страховий (трудовий) стаж, набутий на територіях обох Договірних Сторін, крім випадків, коли періоди цього стажу збігаються за часом їх придбання. Кожна Договірна Сторона обчислює розмір пенсії, відповідний страховому (трудовому) стажу, набутого на її території, відповідно до положень свого законодавства.