ПІДГОТОВКА МАГІСТРІВ ЗА ПРОГРАМОЮ «БЕЗПЕКА ОСВІТНЬОГО ПРОСТОРУ»

Айзман Р.І.1, Лисова Н.Ф.2

1,2 ФГБОУ ВПО «Новосибірський державний педагогічний університет»

ПІДГОТОВКА МАГІСТРІВ ЗА ПРОГРАМОЮ «БЕЗПЕКА ОСВІТНЬОГО ПРОСТОРУ»

анотація

У статті представлені посилання на нормативно-правову базу, присвячену забезпеченню безпеки життєдіяльності всіх учасників освітнього процесу. Розглянуто проблеми, пов'язані з виконанням завдань по збереженню здоров'я й безпеки суб'єктів освітнього процесу. Показано причини невідповідності наявних вимог, викладених в урядових і федеральних галузевих документах, і реальних результатів рівня здоров'я і безпеки учнів. Серед причин виділяються міжвідомча роз'єднаність структур систем освіти та охорони здоров'я в області охорони здоров'я і безпеки учнів, недолік в системі освіти компетентних фахівців для вирішення зазначених завдань в зв'язку з відсутністю відповідних програм підготовки. У статті подано короткий зміст магістерської програми «Безпека освітнього простору», що дозволяє реалізувати комплексний підхід при організації безпеки освітнього простору із залученням всіх учасників освітньо-виховного процесу (мета, модульно-предметний зміст, реалізовані компетенції, плановані результати і можливості випускників).

Ключові слова: безпека, здоров'я, освітній простір, підготовка, програма магістратури, предметно-модульне зміст, компетенції.

Aizman RI1, Lysova NF2

1,2 FSBEO HPE «Novosibirsk State Pedagogical University»

TEACHING OF MASTERS ON THE PROGRAM "SAFETY OF EDUCATIONAL SPACE"

Abstract

References of the standard-legal base devoted to maintenance of the life safety of all participants of educational process are presented in the article . The problems connected with realization of questions on preservation of health and safety of subjects of educational process are considered . The reasons of discrepancy of the available requirements stated in the governmental and federal branch documents , and real results of health and safety level of the students are shown . Among the reasons of such discrepancy are the interdepartmental dissociation of structures of education system and public health service in the field of health protection and safety of students ; a lack of competent experts for the decision of the specified problems , and the absence of corresponding programs for their preparation in the education system . In article the summary of master program «Safety of educational space» is presented, allowing to realize the complex approach at the organization of educational space safety with attraction of all participants of educational process (the purpose, the modular-subject content, the realized competences , the planned results and possibilities of graduates).

Keywords: safety, health, educational space, teaching, the master program, the subject-modular content, the competence.

Проблема здоров'я і безпеки життєдіяльності підростаючого покоління набуває в сучасному світі пріоритетне значення в суспільстві в цілому, і в системі освіти, зокрема. В даний час є велика кількість нормативно-правових документів, спрямованих на вирішення цих питань:

  • Національна освітня ініціатива "Наша нова школа", 04.02.2010 р
  • Указ Президента Російської Федерації від 1 червня 2012 г. «Національна стратегія дій в інтересах дітей на 2012-2017 роки»
  • Федеральний закон «Про освіту в РФ» від 29 грудня 2012 року № 273
  • План дій з модернізації загальної освіти на 2011 - 2015 роки від 7 вересня 2010 року № 1507-р
  • Наказ Міністерства освіти та науки РФ від 12.01.2007 року №7 «Про організацію моніторингу здоров'я учнів, вихованців освітніх установ»
  • Наказ Міністерства освіти та науки РФ від 28.12.2010 № 2106 «Про затвердження федеральних вимог до освітнім закладам у частині охорони здоров'я учнів, вихованців»
  • Санітарно-гігієнічні вимоги та вимоги до безпеки освітнього середовища (СанПіН 2.4.2.2821-10)
  • Наказ Міністерства освіти та науки РФ від 16 червня 2014 р № 658 «Про затвердження порядку проведення соціально-психологічного тестування осіб, що навчаються в загальноосвітніх організаціях і професійних освітніх організаціях, а також в освітніх організаціях вищої освіти», спрямованого на раннє виявлення немедичного споживання наркотичних засобів і психотропних речовин.

Незважаючи на наведений, далеко не повний перелік документів, офіційні дані свідчать, що сучасна система освіти не забезпечує виконання цих завдань: до 85% випускників шкіл мають різні психосоматичні порушення та захворювання, більше 60% вживають психоактивні речовини, по числу суїцидів в підлітковому віці Росія вийшла на перше місце в світі. «Ми стикаємося з вкрай тривожними тенденціями: в 14 років дві третини дітей Росії вже мають хронічні захворювання, у половини - порушення в серцево-судинної і дихальної системах; до 40% призовників не в змозі виконати мінімальні нормативи фізичної підготовки військовослужбовців », - заявив Президент РФ В. В. Путін 13.03.2013 р на засіданні Держради.

Отже, на практиці основні напрямки політики держави в плані збереження здоров'я і безпеки учнів реалізуються ще в недостатній мірі.

Серед основних причин такої невідповідності наявних вимог і реальних результатів можна виділити наступні:

- відсутність технології реалізації багатьох наказів МО РФ. Наприклад, в Наказі МО від 28.12.2010 № 2106 «Про затвердження федеральних вимог до освітнім закладам у частині охорони здоров'я учнів, вихованців» ставиться завдання проведення щорічного моніторингу здоров'я та дотримання здорового способу життя учасниками освітнього процесу, проте не пропонується методологія і методика такого динамічного спостереження, в результаті чого кожний освітній заклад може реалізовувати даний наказ на свій розсуд (що робиться часто неповно і неправильно);

- відсутність або вкрай недостатній взаємозв'язок відомчих і міжвідомчих структур у вирішенні зазначених питань;

- недостатня компетентність керівників і педагогів освітніх організацій в галузі охорони здоров'я та безпеки учнів.

Тим часом, реалії життя доводять необхідність комплексного підходу до вирішення цих питань. Особливо важлива роль і адекватні дії керівника освітньої організації із забезпечення умов для збереження здоров'я і безпеки всіх учасників освітньо-виховного процесу. Одним із шляхів вирішення даної проблеми є навчання керівників і співробітників освітніх організацій, батьків, учнів і вихованців безпечній поведінці в складних умовах соціального, техногенного, природного та екологічного неблагополуччя [3]. У той же час підготовка бакалаврів по педагогічному напрямку профілю «Безпека життєдіяльності» в силу обмеженого ресурсу часу не дозволяє в повній мірі сформувати необхідні компетенції для вирішення зазначених питань у їх майбутньої професійної діяльності. Федеральна програма «Безпека життєдіяльності» для студентів бакалаврату всіх профілів педагогічного спрямування (72 години) дозволяє тільки познайомити майбутніх вчителів з проблемами охорони здоров'я, небезпеками сучасного світу і захистом від них [2,3,7,9]. Це підтверджують і наші дослідження. Так, 55% студентів випускного четвертого курсу бакалаврату профілю «Безпека життєдіяльності - географія» оцінюють свою готовність діяти в небезпечних ситуаціях як «скоріше низька».

Таким чином, як це не парадоксально, але одне з найбільш пріоритетних для національної безпеки країни напрям підготовки майбутніх педагогів у вузі практично не реалізується.

Ці обставини і спонукали нас розробити і впровадити магістерську програму «Безпека освітнього простору» для керівників і педагогів усіх профілів.

Програма розроблена на основі ФГОС ВПО у напрямку 44.04.01 Педагогічна освіта, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки Російської Федерації від «21» листопада 2014 р № 1505.

Мета програми - фундаментальна всебічна підготовка фахівців педагогічної освіти в області безпеки освітнього простору з урахуванням вимог ФГОС і застосуванням сучасних педагогічних технологій.

Навчальний план даної програми включає модулі / дисципліни представлені в таблиці 1.

Таблиця 1. Предметно-модульне зміст навчального плану магістерської програми «Безпека освітнього простору»

Table 1. The subject-modular content of the master program curriculum «Safety of educational space»

The subject-modular content of the master program curriculum «Safety of educational space»

До реалізації програми магістратури залучені 90% викладачів з вченими ступенями, близько 12% мають вчений ступінь доктора наук і / або вчене звання професора.

Набір модулів та дисциплін дозволяє сформувати у магістрантів за період навчання загальнокультурні, общепрофессіональние і професійні компетенції, встановлені ФГОС ВПО за напрямом підготовки магістрів 44.04.01 Педагогічна освіта [10]. Крім того, дисципліни модуля предметної підготовки і модуля, орієнтованого на види професійної діяльності, сприяють формуванню спеціальної компетенції (СК-1), встановленої вузом з урахуванням спрямованості освітньої програми, - оволодіння методиками оцінки стану здоров'я учасників освітнього процесу і здоров'язберігаючих безпечного середовища в освітніх організаціях .

Магістрантам надається альтернатива у вивченні дисциплін за вибором варіативної частини навчального плану, виборі тематики випускної кваліфікаційної роботи в залежності від потреб, запитів тієї освітньої організації, в якій вони здійснюють (або припускають здійснювати) освітньо-виховну діяльність. Тому навчальним планом передбачена як виробнича (в тому числі переддипломна) практика, так і науково-дослідницька робота. Базами практики визначено: науково-дослідний інститут «Здоров'я і безпеки» (НІІЗІБ) ФГБОУ ВПО «МДПУ»; кафедра анатомії, фізіології та безпеки життєдіяльності ФГБОУ ВПО «МДПУ»; Регіональний центр СФО з розвитку викладання БЖ ФГБОУ ВПО «МДПУ»; освітні установи м Новосибірська. З урахуванням тематики випускної кваліфікаційної роботи магістрант вибирає відповідну базу для проходження практики.

В МДПУ співробітниками кафедри анатомії, фізіології та безпеки життєдіяльності спільно з викладачами інших вузів і фахівцями в області безпеки створена хороша ресурсна база для освоєння студентами магістерської програми «Безпека освітнього простору» [1, 4, 5, 6, 8, 11 і ін.] .

Набір дисциплін і практик в навчальному плані, а також їх зміст припускають, що випускники, які навчаються за цією програмою магістратури, будуть володіти сучасними знаннями в області здоров'язбереження і безпеки освітнього простору і готові до педагогічної, науково-дослідної, проектної, методичної та управлінської діяльності. По закінченню магістратури випускники зможуть працювати вчителями основ безпеки життєдіяльності, методистами, педагогами додаткової освіти (з основ безпеки життєдіяльності), викладачами-організаторами основ безпеки життєдіяльності, заступниками і директорами освітніх установ.

Досвід 2-х річного взаємодії з магістрами, які працюють в системі освіти, показав, що отримані знання вони відразу ж реалізують в своїй практичній діяльності, що підвищує їх відповідальність за збереження життя і здоров'я учнів і привертає самих учнів до різних форм позакласної роботи з цього напрямку (участь в олімпіадах по БЖ, конкурсах, акціях, що проводяться в школах і т.д.)

література

  1. Абаскалова Н.П. Методика навчання основам безпеки життєдіяльності в школі: навчальний посібник для вузів / Н. П. Абаскалова, Л. А. Акімова, С. В. Петров. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 304 с. - (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  2. Айзман Р.И .. Основи безпеки життєдіяльності: навчальний посібник для вузів / Р. І. Айзман, Н. С. Шуленін, В. М. Ширшова. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 368 с. - (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  3. Айзман Р.І. Теоретичні основи безпеки життєдіяльності: навчальний посібник / Р. І. Айзман, С. В. Петров, В. М. Ширшова. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 208 с. - (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  4. Айзман Н.І. Психологічні основи безпеки людини: навчальний посібник для вузів / Н. І. Айзман, Р. І. Айзман, С. М. Зіньківська. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 272 с. - (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  5. Мельникова М.М. Медицина катастроф: навчальний посібник для вузів / М. М. Мельникова, Р. І. Айзман, Н. І. Айзман, В. Г. Бубнов. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 272 с. - (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  6. Методика комплексної оцінки фізичного і психічного здоров'я педагога: методичний посібник / Н. І. Айзман, Р.І. Айзман, А.В. Лебедєв, В.Б. Рубанович. Новосибірськ: ТОВ Рекламно-видавнича фірма «Новосибірськ», - 107 с
  7. Петров С.В. Безпека освітнього закладу: навчальний посібник / С.В. Петров, Р.І. Айзман, Н.Ф. Лисова. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 271с. - (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  8. Петров С.В. Соціальні небезпеки і захист від них: навчальний посібник для вузів / С. В. Петров, Л. А. Гіренко, І. П. Слінькова. - Новосибірськ; Москва: АРТА, 2011. - 271 с. (Серія «Безпека життєдіяльності»).
  9. Якунін А.М. Програмно-змістовне забезпечення навчальної дисципліни «Безпека життєдіяльності» в гуманітарному ВНЗ / А.М. Якунін, І.А. Кувшинов, В.В. Денисова, С.В. Петров // Інтеграція освіти, №4 (19). С.46-55.
  10. ФГОС ВО за напрямом підготовки 44.04.01 Педагогічна освіта Режим доступу: http://fgosvo.ru / 440401
  11. Я хочу провести тренінг: посібник для початківця тренера, який працює в області профілактики ВІЛ / СНІД, наркозалежності та інфекцій, що передаються статевим шляхом: методичний посібник для педагогів і психологів / Е. Яшина, О. Степанова, Д. Камалдінов і ін .; ред .: О. Степанова, Т. Голованова, Т. Сагідуліна; худож. А. Попов. - 3-е изд., Дораб. і доп. - Новосибірськ: Гуманітарний проект: ЮНІСЕФ, 2005. - 202 с.

References

  1. Abaskalova NP Methodics of training to bases of safety of life at school: the manual for high schools / NP Abaskalova, LA Akimova, SV Petrov. - Novosibirsk; Moscow: ARTA, 2011. - 304 p. - (Series «Safety of life»).
  2. Aizman RI Bases of safety of life: the manual for high schools / RI Aizman, NS Shulenina, VM Shirshova. - Novosibirsk; Moscow: ARTA, 2011. - 368 p. - (Series «Safety of life»).
  3. Aizman RI Theoretical bases of safety of life: the manual for high schools / RI Aizman, SV Petrov, VM Shirshova. - Novosibirsk; Moscow: АRТА, 2011. - 208 p. - (Series «Safety of life»).
  4. Aizman NI Psychological bases of safety of the person: the manual for high schools / NI Aizman, RI Aizman, SM Zinkovskaja. - Novosibirsk; Moscow: АRТА, 2011. - 272 p. - (Series «Safety of life»).
  5. Melnikova MM Medicine of accidents: the manual for high schools / MM Melnikova, RI Aizman, NI Aizman, VG Bubnov. - Novosibirsk; Moscow: АRТА, 2011. - 272 p. - (Series «Safety of life»).
  6. Methodics of a complex estimation of physical and mental health of the teacher: the methodical grant / NI Aizman, RI Aizman, AV Lebedev, VB Rubanovich. Novosibirsk: Open Company Advertising-book-publishing firm "Novosibirsk", 2011. - 107 p.
  7. Petrov SV Safety of educational institution: the manual for high schools / SV Petrov, RI Aizman, NF Lysova - Novosibirsk; Moscow: АRТА, 2011. - 271 p. - (Series «Safety of life»).
  8. Petrov SV Social dangers and protection against them: the manual for high schools / SV Petrov, LA Girenko, IP Slinkova. - Novosibirsk; Moscow: АRТА, 2011. - 271 p. (Series «Safety of life»).
  9. Yakunin AM Program-content subject matter maintenance «Safety of life» in a humanitarian college / AM Yakunin, IAKuvshinov, VV Denisov, SV Petrov // Integration of Education, 2015. №4 (19). P.46-55.
  10. FGOS VO po napravleniju podgotovki 44.04.01 Pedagogicheskoe obrazovanie Rezhim dostupa: http://fgosvo.ru / 440401
  11. I wish to carry out training: the grant for the beginning trainer working in the field of preventive maintenance of AIDS, narcodependence and the infections transferred sexual by: the methodical grant for teachers and psychologists / E.Yashin, O.Stepanova, D.Kamaldinov , etc .; eds. O.Stepanova, T.Golovanova, T.Sagidulina; art. A.Popov. - 3 ed., - Novosibirsk: the Humanitarian project: UNICEF, 2005. - 202 p.