Загін самооборони Криму з плакатом «Аксьонов, Крим з тобою!». 6 березня 2014 року, в день призначення референдуму про приєднання Криму до Росії. Фото: wikipedia.org
Міносвіти перевірить, скільки підручників з некоректним викладенням подій, що передують возз'єднання Криму з Росією, потрапило в шкільні бібліотеки. На подібному аналізі наполягає Комітет Ради Федерації з науки, освіти та культури.
Хто заплатить за помилку в підручнику
Увага на проблему в палаті регіонів звернули давно. На одному з пленарних засідань Ради Федерації сенатор від Криму Сергій Цеков повідомив, що в підручнику 10-го класу «Історія Росії: початок XX - початок XXI століття» видавництва «Дрофа» події, що передували возз'єднання Криму з Росією навесні 2014 року, викладені, м'яко кажучи, некоректно.
«Майдан в цьому виданні названий революцією, а добровільне бажання кримчан повернутися до складу Росії трактується як прагнення Росії взяти під свою опіку російськомовне населення півострова. Про минулий на півострові референдумі в підручнику немає ні слова », - пояснила« Парламентській газеті »перший заступник голови Комітету Ради Федерації з науки, освіти та культури Лілія Гумерова .Після виступу Сергія Цекова Рада Федерації за пропозицією спікера палати Валентини Матвієнко доручив профільному комітету вивчити, наскільки вірогідно й коректно російські підручники з історії описують події на Україні в 2013-2014 роках. Аналіз показав, що даний період викладено в двох підручниках - «Історія Росії: початок XX - початок XXI століття» і «Історія Росія» під редакцією ректора МДІМВ Анатолія Торкунова. І якщо до другої книги претензій у сенаторів не виникло, то перша викликала закономірні питання.
«Після цього ми направили лист на ім'я міністра освіти Ольги Васильєвої, відповідь вже отримано, - сказала Гумерова. - Міністерство цю помилку визнало, відповідні висновки зроблені, в видання внесені корективи ».
Зараз, за словами сенатора, потрібно якомога швидше визначити, скільки підручників з некоректним викладенням матеріалу вже потрапило в шкільні бібліотеки, як їх звідти оперативно вилучити і замінити на нову редакцію видання. Відкритим залишається і питання, хто повинен сплатити виникли при цьому витрати.
«Мені видається, що відповідальність і видавництва, і експертного співтовариства, яке давало висновок на підручник, в даному випадку повинна бути не тільки моральної, а й матеріальної, - констатувала Гумерова. - Держава не може двічі витрачати гроші, якщо якісь ляпи пройшли в тому чи іншому виданні ».
Експерти чекають єдиних критеріїв оцінки
За словами Гумерова, в перевірці потребують підручники історії і по інших подій. «Зокрема, ми чуємо нарікання педагогічної спільноти, батьків, самих дітей на виклад подій Великої Вітчизняної війни, - розповіла вона. - У ряді невдалих видань применшується роль багатонаціонального радянського народу в перемозі над фашистською Німеччиною. За такими речами потрібно дуже уважно стежити і своєчасно їх припиняти ».
Сенатор нагадала про те, що президент Володимир Путін вже дав доручення про створення в країні єдиного освітнього простору. «Чіткі фундаментальні позиції в підручниках повинні бути єдині по країні, і вони повинні бути строго вивірені», - підкреслила Гумерова.
Директор Інституту розвитку освіти ВШЕ Ірина Абанкина впевнена: на користь справи в даному випадку піде вироблення єдиних критеріїв, які будуть використовувати експерти при оцінці шкільних книг. «Експертиза підручників - вже досить тривалий процес, і навряд чи є сенс обтяжувати саму процедуру, - зазначила вона в коментарі« Парламентській газеті ». - Замість цього важливо сформувати систему критеріїв, якими повинні керуватися оцінюють підручники експерти. Робота з експертами повинна бути змістовною, більш інтенсивної ».
Як пояснила Ірина Абанкина, є сенс прагнути до того, щоб підручники містили тільки факти, а трактування подій вчителя «переносили в обговорення в класах».