ПІДСТУПНІ "НЕ" І "НІ"

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Це одна з "підступних" конструкцій, що є каменем спотикання навіть для працівників друку, про що свідчать численні помилки в сучасних книгах, журналах, газетах.

Причина - в змішуванні двох конструкцій; в одній з них вживається частка не, в іншій - ні.

Причина - в змішуванні двох конструкцій;  в одній з них вживається частка не, в іншій - ні

Частка не входить в оклику і оклично-питальні речення зі словами хто, що (в різних відмінках), як, де, куди і ін. (Може бути присутнім частка тільки). Наприклад: Хто тільки не знав цю людину! Що тільки він не читав! Чого в мій дрімаючий тоді не входить розум? (Державін). Як не любити рідну Москви? (Баратинський). Куди він тільки не звертався!

Частка ні вживається в конструкціях з тими ж словами (хто і ін.), З часткою б або без неї, які є частиною складних речень. Наприклад: Хто б не знав цю людину, все ним захоплювалися. Що не читай, все не дізнаєшся. Що б не приходило йому на розум, він тут же брався це здійснити. Як не любив він своє місто, йому довелося його покинути. Куди він не звертався, йому ніхто не допоміг.

У таких пропозиціях може фігурувати слово скільки: Скільки вовка не годуй, він все в ліс дивиться (прислів'я). В "Литературной газете", перетворивши вовка в Волкова, назвали статтю першою частиною цієї переінакшеною прислів'я і на с. 1 надрукували правильно: "Скільки Волкова не годуй ...", а з повторенням на с. 3 не впоралися ...

# 1 # Який із заголовків надрукований грамотно? ( "Літературна газета", 1-7 грудня 1999 г.)

А ось приклади з нещодавно вийшла книги, коректор якої (він же редактор, як позначено у вихідних даних) кілька разів пропустив помилку в "підступних" конструкціях.

"Кого б я не запитав, ніхто не бачив". "Чайковський ревнує до всіх, кого б я не грав! - пояснює свої дії Ріхтер". "Їй подобається абсолютно все, що б я не грав!" (С. 135; приклади з книги: Юрій Борисов. У напрямку до Ріхтером. - М .: ТОВ "Рутена", 2000).

У всіх трьох випадках має бути ні!


Чого в мій дрімаючий тоді не входить розум?
Як не любити рідну Москви?
Який із заголовків надрукований грамотно?