Підземний музей "Бункер-703": як дістатися, оглядові фото, адреса

В одній з кімнат Бункери-703 зробили експозицію «Засоби захисту від зброї масового ураження» зі старими інструкціями, схемами ядерних вибухів (висотний, повітряний, наземний). Тут же банки з консервованою водою 1986 року, протигази. Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

Був спецархив МЗС СРСР, а тепер музей «Бункер-703». Ще недавно навіть саме існування цього об'єкта було державною таємницею, а тепер «проходите будь ласка». Правда, тільки по дзвінку.

- Краще вибрати зручне взуття і одяг. Щурів немає, але подекуди водичка на голову капає, - попереджають мене по телефону. - Ми покажемо шахту сталінських часів і проведемо по чавунному тунелю, по яким їздять потяги на кільцевій лінії метро.

Їхати на околицю міста при цьому не потрібно - бункер знаходиться в 15 хвилинах від станції метро «Полянка». Ви ніколи самі його тут не знайдете. Одна підказка - як тільки почуєте аромат шоколаду (поруч знаходиться цукеркова фабрика), значить ви майже у бункера.

Непримітне Замоскворецької будівля без вікон - це надбудова над підземним бункером, де 44 роки Міністерство закордонних справ зберігало секретні документи. Заглядаю за сіру двері з червоною зіркою і розумію, що за потрібне документом Марія Захарова на шпильках сюди б точно не зайшла, знімати піджак довелося б і Сергію Лаврову. Залізні сходинки, приглушений м'яке світло. Спускаємося на 45 метрів. Однією червоною кнопкою відкриваємо протиударну 10-тонну двері. За нею ще одна. Але і за ними ніяких офісних приміщень не виявлено. Все рівно так, як при будівництві метро.

Все рівно так, як при будівництві метро

Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

Залізні сходинки, приглушений м'яке світло. Спускаємося на 45 метрів. Однією червоною кнопкою відкриваємо протиударну 10-тонну двері

- У нас тут за секретної дверима кільцева лінія метро. Тільки ми не відкриваємо її, і співробітники метрополітену теж, - каже Дмитро Юрков, науковий керівник проекту «Бункер-703».

- А навіщо вона була потрібна? - питаю.

- На випадок, якщо потрібно було б евакуювати конкретні документи, то їх завантажили б в вагон і відправили б.

Я все намагалася знайти в підземеллі секретну кімнату, де було б сухо і затишно. Де стояли б шафи і може загубився хоч один документик. Але по стінах стікали краплі грунтових вод, валялися якісь дроти, десь було так низько, що доводилося опускати голову. Кажуть, коли були включені кліматичні установки (гігантські сушарки), то тут було комфортніше працювати. Хоча і бувало тут не так багато людей. На глибині з самими документами ніхто не працював, тільки стежили за їх збереженням.

Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

До 2005 року в тутешніх сейфах було кілька тонн документів, поки бункер не був визнаний технічно застарілим

- Ну де ж зберігали документи? - не терпілося дізнатися мені.

- У двох сховищах, які один в один нагадують тунелі метро. Тут до 2005 року в сейфах було кілька тонн документів, поки бункер не був визнаний технічно застарілим.

- А зараз де ці документи?

- Хто ж нам про це скаже? Напевно, в іншому бункері. Він же не єдиний в Москві. А під землею є ось такі стратегічні бункери, які врятують від вибухів.

В одній з кімнат зробили експозицію «Засоби захисту від зброї масового ураження» зі старими інструкціями, схемами ядерних вибухів (висотний, повітряний, наземний). Тут же банки з консервованою водою 1986 року, протигази, чийсь чобіт, старі звітні журнали, книги, батарейки.

- Тут нічого забороненого не виявлено?

- «Новачка» немає, - жартує Дмитро Юрков, науковий керівник проекту «Бункер-703». - Але ми думаємо поставити величезний самогонний бутель, написати на ньому «Новачок». Чисто така туристична історія.

Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

Щурів немає, але подекуди водичка на голову капає, - попереджають мене по телефону.

- До речі, акустика в напівкруглих тунелях крута. Можна навіть концерти проводити ...

- Хороша ідея, але все ж звук буде не ідеальний. Кіношники планують знімати якісь сцени, молодь вже дуже проситься тут проводити тусовки, рейвах (масові дискотеки з виступом діджеїв, - ред.), Але у нас все ж туристична і освітня спрямованість. Це музей-заповідник сучасної фортифікації. Також зараз розробляємо пізнавальні квести, ми не будемо розповідати передісторію, вимкнемо світло, дамо ліхтарики і дозволимо гостям самостійно вивчити бункер.

Також зараз розробляємо пізнавальні квести, ми не будемо розповідати передісторію, вимкнемо світло, дамо ліхтарики і дозволимо гостям самостійно вивчити бункер

Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

Ще недавно навіть саме існування цього об'єкта було державною таємницею, а тепер «проходите будь ласка»

ВАЖЛИВО

-підйом з глибини 45 метрів на даний момент здійснюється пішки (ліфт є, але не працює). Якщо ви не впевнені в своїх силах і здоров'я - краще не ризикувати;

-Є суворе обмежене щодо максимального розміру груп. Записуйтеся заздалегідь, якщо хочете отримати гарантоване місце.

Записуйтеся заздалегідь, якщо хочете отримати гарантоване місце

Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

Кажуть, коли були включені кліматичні установки (гігантські сушарки), то тут було комфортніше працювати

Як дістатися

Місце зустрічі екскурсантів - 2-й Новокузнецький провулок, будинок 14, будова 1. Чи потрібна запис на сайті , Або через форму на головній сторінці сайту. Якщо у вас не виходить записатися через сайт , Або є питання по запису, пишіть: [email protected].

вартість

Оглядова екскурсія (за попереднім записом на сайті) - 1000 рублів з людини, пільгова екскурсія (для пенсіонерів та осіб молодше 18 років, багатодітних сімей, а також для сімей з двома дітьми) проходить кожну першу суботу місяця, за записом - 500 рублів з людини. Рекомендована екскурсія (індивідуальна або групова) у зручний для вас час: від 10 000 рублів.

Фото: Віктор ГУСЕЙНОВ / »КП» - Москва

Був спецархив МЗС СРСР, а тепер музей «Бункер-703»

А навіщо вона була потрібна?
А зараз де ці документи?
Хто ж нам про це скаже?
Тут нічого забороненого не виявлено?