- Чого варто очікувати ветеранам бойових дій
- Закон про ветеранів бойових дій: особливості
- Як виглядають пільги
- Щомісячна грошова виплата та доплати
- Пільги ЖКГ та житлові гарантії
- Доплати тим, хто отримав інвалідність
- отримання посвідчення
Чимало громадян Російської Федерації і колишнього СРСР є учасниками бойових дій. Деякі з них в результаті отримали інвалідність. Для того щоб компенсувати подібний досвід, держава розробила законопроект, який дає право на отримання певних пільг і виплат.
Чого варто очікувати ветеранам бойових дій
Є чимало нормативно-правових та законодавчих актів, які орієнтовані на дану соціальну групу. Тому важливо визначитися з тим, що саме означає цей термін і для якої категорії людей він є актуальним.
Якщо звернути увагу на судову практику, то можна зробити очевидний висновок: статус учасника бойових дій повністю відповідає званню ветерана. Це означає рівні пільги і компенсації.
Отже, закон про ветеранів бойових дій на увазі надання пільг таким громадянам:
- Співробітники ОВС, кримінально-виконавчої служби, військовослужбовці та військовозобов'язані під час зборів, які брали участь в бойових діях, що проходили на території інших держав за наказом Міноборони РФ або СРСР.
- Громадяни цієї ж категорії, що брали участь в процесі розмінування території СРСР в період з 1945 по 1957 рік.
- Співробітники льотного складу цивільної авіації, які вилітали в різні країни, в тому числі і Афганістан, під час ведення військових дій з метою доставки продовольства і іншого обслуговування збройних сил, що представляють Росію (актуально в разі отримання травм, контузій, каліцтв або присвоєння державних нагород) .
- Військовослужбовці, які перебувають у складі автомобільних військ, які доставляли вантажі в республіку Афганістан з 1978 по 1989 роки.
- Цивільні особи, які були спрямовані для виконання своїх службових обов'язків в Афганістан і працювали там протягом зазначеного вище терміну (актуально і для медичного персоналу).
Закон про ветеранів бойових дій: особливості
Для того щоб легше розуміти, для кого цей закон актуальний, а хто не має підстав розраховувати на отримання цих пільг, варто звернути увагу на його структуру і зокрема додаток.
Саме в ньому вказаний список країн, республік, міст та інших територій, які мають відношення до закону про ветеранів. У цьому ж додатку можна знайти і конкретні періоди військових дій.
Цей додаток складається з трьох розділів. Перші два присвячені Великій Вітчизняній, Громадянської, а також Другій світовій війні. Що стосується третього розділу, то в ньому міститься інформація, що стосується інших міжнародних стандартів і локальних конфліктів.
Якщо приділити останнього розділу більше уваги, то можна помітити, що він зачіпає права і привілеї військовослужбовців, які перебували в наступних регіонах:
- Афганістан.
- Ліван і Сирія.
- Таджикистан.
- Чеченська Республіка.
- Республіка Абхазія і ін.
Як виглядають пільги
Спочатку варто визначити той факт, що перелік пільг і переваг, доступних ветеранам бойових дій, не обмежений інформацією, представленою в законі, описаному вище. Деякі межі правового статусу коригуються Податковим кодексом, а також законом, що стосуються державної соціальної допомоги.
Якщо говорити про державну підтримку більш конкретно, то виглядає вона таким чином:
- фінансова підтримка, що має вигляд компенсації набору соціальних послуг (якщо ветеран відмовився від них) і грошових виплат;
- збільшені допомоги та пенсії;
- санітарно-курортне та медичне обслуговування;
- надання житла;
- знижки на послуги ЖКГ і користування житлом.
Щомісячна грошова виплата та доплати
Розглядаючи пільги, які держава надає ветеранам бойових дій, варто спочатку обговорити фінансову складову.
На даний момент всім ветеранам покладена виплата в розмірі 2225,84 р. До неї відноситься і набір соціальних послуг (НСУ). Його розмір дорівнює 839,65 р. Замість комплексу пільг НСУ можуть проводитися виплати ветеранам бойових дій, якщо ті виявлять подібну ініціативу. Ці кошти будуть надаватися також щомісяця.
Абревіатура НСУ вказує на той факт, що пільговику надається право на отримання ліків за рецептом лікаря. Сюди ж відноситься можливість безкоштовного відвідування лікувального санаторію. Але вартість транспорту, який буде використовуватися для поїздки в санаторій, оплачує ветеран самостійно.
Крім даних виплат надається пенсія ветеранам бойових дій, підставою для якої служить вислуга років.
Пільги ЖКГ та житлові гарантії
На підставі чинного законодавства, кожен ветеран, який встав на облік як потребує отриманні власного житла, до 1 січня 2005 року, має право на першочергове надання житлової площі. Всім тим, хто проявив ініціативу щодо отримання житла після зазначеної дати, квартири надаються на підставі загальної черги.
Що стосується оплати послуг ЖКГ, то ветеранам бойових дій надається знижка в 50% на оплату користування житловим приміщенням. На інші види комунальних послуг в рамках федерального значення подібні пільги не поширюються. Але на регіональному рівні вони можуть бути прийняті.
Доплати тим, хто отримав інвалідність
У тому випадку, якщо учасником бойових дій були отримані каліцтва, які привели до інвалідності, йому надаються щомісячні виплати. Сума визначається окремо в кожному конкретному випадку, і підставою тут служить фактичний ступінь інвалідності. Ветерани, які є інвалідами, можуть отримувати від 1200 до 4300 р.
У тому випадку, якщо до інвалідності призвело розвиток хвороби під час служби в армії, розмір щомісячних виплат буде починатися від 850 руб. і обмежуватися 2950 руб. В даному випадку враховується тяжкість захворювання.
отримання посвідчення
Щоб користуватися всіма доступними пільгами, необхідно мати посвідчення ветерана бойових дій. Для його отримання необхідно написати заяву і надати документальне підтвердження участі в бойових діях.
Цей документ видається під розпис і реєструється в спеціальній книзі обліку. У тому випадку, якщо посвідчення ветерана бойових дій було втрачено або прийшло в непридатність, можна отримати його дублікат. Для цього також потрібно відповідну заяву в правовстановлюючі органи. У підсумку документ буде відновлений.
Ветерани бойових дій в Чечні також можуть розраховувати на відповідне посвідчення. Для його отримання вони повинні надати записи в трудових книжках, військових квитках, посвідчення про відрядження і виписки з наказів начальників.
Як можна помітити, ветерани мають досить пільг, що компенсують їх внесок в реалізацію державних інтересів. Тому є сенс вивчити чинне законодавство і скористатися наявними привілеями.