Пишіть листи воєнкома: експерти розповіли, що робити студентам вузів, які залишилися без акредитації

Студентам радять не плисти за течією, а самим шукати варіант для перекладу.

За останній час відразу кілька недержавних вузів Єкатеринбурга тимчасово залишилися без діючої державної організації. Їх студенти виявилися в уразливому становищі - без відстрочки від армії і гарантії на отримання диплома державного зразка. Е1.RU попросив експертів дати поради учням - як чи не змінити общагу на казарму і як продовжити навчання в тому інституті, де хочеться, а не в якому доведеться.

Як повідомили в прес-службі Рособрнадзора, в разі призупинення дії державної акредитації студент має право перевестися в інший вуз. Для цього треба написати письмову заяву, після якого інститут буде шукати альтернативне освітня установа. Студента повинні перевести в вуз з діючою державною акредитацією по тій освітній програмі, де він навчався. При цьому курс, форма навчання та основа - бюджет / контракт - повинні залишитися без змін.

Але в цьому випадку залишається невирішеним питання з відстрочкою від армії - за той час, поки буде йти процедура перекладу, можна потрапити в заклик. В Асоціації студентів Свердловської області радять вирішувати цю проблему через ректора.

- Для молодих людей є такий варіант виходу. Наприклад, коли людина закінчує вуз і надходить в магістратуру в цьому ж вузі, його теж можуть закликати. В цьому випадку ректор на прохання студента звертається до комісара воєнкома з листом, в якому просить надати можливість протягом двох-трьох місяців не закликати студента в армію. Можливо, керівники відповідних університетів, які залишилися без акредитації, теж можуть скласти такий лист на адресу військового комісара. Як правило, в воєнкома працюють люди розуміють, і зможуть прийняти цей аргумент і, відповідно, допомогти студентам, - поділився хитрістю голова Асоціації студентів Свердловської області Антон Мануйлов. - У УРГЮА ми так робили, коли наші студенти закінчували навчання і надходили в магістратуру. Цей період становив два місяці очікування. Звичайно, студент в цей час може бути в бігах, але, думаю, нічим хорошим це не закінчиться.

Звичайно, студент в цей час може бути в бігах, але, думаю, нічим хорошим це не закінчиться

Спробувати домовитися з військкомом можна попросити ректора.

Також багато студентів побоюються, що вуз, в який їх переведуть, а це може бути знову недержавна установа, теж може залишитися без акредитації. Крім того, учням не завжди пропонують зручні варіанти перекладу - це може бути вуз в іншому місті, іноді для перекладу потрібно здавати велику різницю в іспитах.

Але, як зазначає уповноважений з прав студентів Артем Хромов, вихід тут теж є.

- Коли студент дізнається про проблеми з акредитацією, йому повинні надати не менше одного місця для продовження навчання, але якщо воно його не влаштовує, він може самостійно шукати інший варіант, робити це паралельно - розглядати запропоноване місце як крайній варіант і при цьому шукати альтернативу. Студенти можуть звернутися до нас, якщо у них є альтернативний варіант перекладу. Ми звернемося до влади - в Міністерство освіти і науки, Рособрнадзор, щоб вони посприяли в перекладі в той вуз, який влаштовує студента. Ми готові посприяти тому, щоб органи влади теж вжили заходів і провели переговори з університетами, щоб ті погодилися прийняти студентів на навчання. Це не перший раз робиться, і навіть були випадки, коли приймає університет доплачував за навчання. Були випадки, коли переходили в університет за рейтингами і статусам вище, ніж той, в якому навчалися раніше, наприклад, з недержавного до державного, - прокоментував ситуацію студентський омбудсмен.

Він також зазначив, що при перекладі з одного вузу в інший за студентом повинно зберегтися право на отримання місця в гуртожитку, якщо він раніше в ньому проживав. Якщо мова йде про навчання на платній основі, то ціна в приймаючому вузі повинна зберегтися на колишньому рівні або підвищитися тільки на рівень інфляції, якщо це було прописано в договорі.

Якщо мова йде про навчання на платній основі, то ціна в приймаючому вузі повинна зберегтися на колишньому рівні або підвищитися тільки на рівень інфляції, якщо це було прописано в договорі

Іноді студенти навіть виграють після перекладу - продовжують навчання у вузі вище статусом.

В Уральському інституті бізнесу та управління, у якого повністю призупинили дію державної акредитації, Е1.RU повідомили, що про поточний стан справ все студенти поінформовані.

- Все оповіщені, всі прийшли і розписалися. Хтось побажав залишитися і отримати недержавний диплом, хто не захотів залишитися, після 12 серпня ми будемо писати заяви про переведення в інші вузи. Поки списків немає, але на слуху було, що переклади будуть в Сінх і Гірничий університет, і, може бути, в УПІ - там є такі ж напрямку, як у нас. Наші студенти не кинуті, вони сповіщені, але багато хто говорить: мені все одно, який диплом. Більше половини залишаються в інституті. Переклад буде за всіма правилами, які існують, - заявили в вузі.

В Уральському фінансово-юридичному інституті, який виявився в подібній ситуації, також повідомили, що готові надати студентам варіант для перекладу, якщо будуть такі побажання.

- Ми не маємо права заважати студентам переводитися, це їх особисте волевиявлення, ми нікого не тримаємо. Якщо студенти захочуть, вони можуть звернутися, і їм буде надана така можливість. Є такі шакали-вузи, які користуються цією ситуацією тимчасової, вже дзвонять і пропонують переклади навіть на кращих умовах. Ніяких проблем з перекладом у студентів немає, ми нікому не перешкоджаємо і навіть готові посприяти. Самі студенти поки не зверталися, вони вірять в свій вуз, - сказав ректор УрФЮІ Владислав Назаров.

Нагадаємо, крім названих вузів в Єкатеринбурзі тимчасово призупинили дію акредитації в Уральському інституті економіки, управління та права. Проблеми з'являться не у всіх студентів, а тільки в учнів на напрямках "Гуманітарні науки", "Економіка і управління", а також "Інформатика та обчислювальна техніка". Раніше ми писали, що термін дії цього документа закінчився в Уральському гуманітарному інституті. За словами студентів цього навчального закладу, їм пропонують перевестися в інші недержавні освітні організації.

Текст: Ірина Ахметшина
Фото: Артем Устюжаніна / Е1.RU