Політики і літератори висловлюють співчуття у зв'язку зі смертю Євгена Євтушенка
Поет Євген Євтушенко
Фото: ТАСС, В'ячеслав Прокоф'єв
Москва. 1 квітня. INTERFAX.RU - В суботу на 85-му році життя помер радянський і російський поет Євген Євтушенко. Він помер в США, в лікарні міста Талса, штат Оклахома. Поет емігрував до Америки в 1991 році, проте поховати себе заповідав в Передєлкіно, де він жив протягом багатьох років.
Співчуття рідним і близьким Євтушенко висловив Володимир Путін; прес-секретар президента Дмитро Пєсков назвав спадщина поета важливою частиною російської культури.
Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв прокоментував смерть Євтушенко на своїй сторінці в соціальній мережі "Вконтакте".
"Це величезна втрата для нашої країни, для всіх, хто захоплювався його творами, знав його крилаті фрази буквально напам'ять. Євген Олександрович був абсолютно особливою людиною, талановито, глибоко, емоційно і афористично озвучив цілу епоху. Він умів знаходити ключ до душ людей , знаходити дивно точні слова, співзвучні багатьом. У кожного з нас є свої улюблені рядки Євгена Євтушенка. Ми завжди будемо пам'ятати цю велику людину. Його ясну, тиху силу любові. Мої щирі співчуття ".
Міністр культури РФ Володимир Мединський направив телеграму зі співчуттями у Союз російських письменників.
"З життя пішов Євген Євтушенко - поет грандіозного таланту, людина з великої літери, люблячий син своєї Батьківщини. (...) Я мав велике щастя бути особисто знайомим з Євгеном Олександровичем, нерідко з ним зустрічався, обговорював нагальні питання." Культура російська завжди єдина ", - зауважив він в одному з віршів. Євтушенко ні на мить не міг помислити себе поза культурного простору Росії, до останніх днів гостро відчував свою відповідальність як митця і громадянина перед нашим народом і його майбутнім", - наголошується в повідомленні.
"Дуже сумно, що від нас пішов Євген Євтушенко. Він був поетом, чиї вірші відгукувалися в душах мільйонів людей. До кінця своїх днів він залишався яскравим небайдужою людиною і громадянином", - сказав перший президент СРСР Михайло Горбачов, зазначивши "незабутню роль поета в громадському підйомі 60-х років ".
"Він і його друзі щиро і пристрасно підтримали перебудову - поворот до демократії в житті країни", - додав колишній радянський лідер. "Зустрічаючись з ним в різні роки і в різних обставинах, я бачив перед собою людину, вболіває за долю країни і світу, що вірить в добро, шукає справедливість", - підкреслив Горбачов.
Головний редактор "Літературної газети", письменник Юрій Поляков назвав Євгена Євтушенка останнім видатними радянським поетом.
"Пішов останній гучний поет XX століття, останній видатний радянський поет. Шкода, що він упокоївся на чужині, але все одно залишився російським поетом. Він справив великий вплив на розвиток громадянської поезії в СРСР і на моє покоління. Як написав мій ровесник Микола Дмитрієв: "Кажу як старий шанувальник, але пішов в світ інших пристрастей, ми в нього закохувалися за цитатами з великих лайливих статей", - сказав Поляков.
"Він унікальний в сенсі довгожительства в поезії - почавши активно друкуватися ще в сталінську епоху, коли йому ще не було 20 років, він фактично до останнього подиху писав і публікував вірші. Він активно працював у поетів більше 60 років. У вітчизняній історії поезії це випадок практично безпрецедентний. Може бути тільки ще Фета і Случевского можна порівняти. Але вони писали набагато менше, ніж Євген Олександрович ", - продовжив він.
"Мені дуже шкода, що Євген Олександрович не зміг відзначити своє 85-річчя, яке хотів відзначати в липні серією концертів по Росії. Шкода тому, що багато молодих людей, які ніколи не бачили його на естраді, як бачили ми його в 50-е , 60-е, його вже не побачать. Це, незважаючи на те, що він був перед смертю дуже хворий і переживав свою хворобу, в ньому був неймовірний магнетизм ", - сказав спецпредставник президента РФ з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой.
Він додав, що Євтушенко дуже добре розумів ціну слова, належав до покоління поетів, які "не грали ні в які постмодерністські гри, а розуміли, що слово має пряму силу".
"Він був дивовижним ліриком. Часто його поетична публіцистика межувала з політичною публіцистикою, затуляла його ліричний, дуже інтимний дар. При тому, що він був людиною ексцентричним, часто якісь його зовнішні форми затуляли внутрішні тендітні, ніжні боку душі, він був безумовно людиною улюбленим його побратимами по перу ", - зауважив Швидкой.
Своїм відходом Євген Євтушенко "зачинив сторінки поетів-шістдесятників", сказав відомий російський і радянський співак, депутат Держдуми Йосип Кобзон. "Різдвяний, Вознесенський, Ахмадуліна, Окуджава, Висоцький - і тепер не стало Євтушенко", - додав він.
Він зазначив, що "близько знав Євгена Олександровича і в останній раз з ним зустрічався в Твері в Будинку поезії" влітку 2016 року. "Уже тоді він був не зовсім здоровий, але, тим не менше, коли підходив до мікрофона і починав читати свої вірші - це був зовсім молодий Євтушенко, темпераментний, життєлюбний", - розповів Кобзон.
"Я знаю, де він просив бути похованим, на переделкінского кладовищі сільському, де поховані Корній Чуковський, Борис Пастернак, Роберт Рождественський - напевно, це вже традиція така. Він дуже любив Передєлкіно, він жив там", - також сказав Кобзон.
"І якби не ці кляті 90-і роки, Євтушенко б ніколи не поїхав з Росії", - зауважив він.