Питання безпеки на залізничному транспорті в період реформ

Питання безпеки на залізничному транспорті в період реформ

Аристов С.А., статс-секретар - заступник Міністра шляхів сполучення Російської Федерації

Безпека на залізничному транспорті (ЖДТ) потрібно розглядати в трьох площинах - безпека руху джерела підвищеної небезпеки, безпеку від зовнішнього впливу, участь виду транспорту в системі національної безпеки держави.

Під забезпеченням безпеки руху на ЖДТ розуміється діяльність органів ЖДТ, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і громадян, спрямована на безперебійне функціонування залізниць і недопущення виникнення аварійних ситуацій в перевізному процесі, а також на зниження наслідків можливих аварій.

Безпека руху на залізничному транспорті тісно пов'язана із забезпеченням збереження вантажів і захистом життя і здоров'я пасажирів, охороною навколишнього природного середовища.

ЖДТ становить основу транспортної системи РФ і покликаний у взаємодії з іншими видами транспорту своєчасно і якісно забезпечувати життєдіяльність всіх галузей економіки, національну безпеку держави і потреби населення в перевезеннях і послугах. Частка ЖДТ в загальній транспортній системі в вантажообігу за 2002 р склала понад 87%, в пасажирообігу - понад 34%. Тому одним з найважливіших якісних показників роботи ЖДТ є стан безпеки руху поїздів. Правильно обрана Міністерством шляхів сполучення РФ стратегія організації профілактичних робіт з попередження аварійності дозволила протягом останніх років зберегти тенденцію на скорочення порушень безпеки руху поїздів.

Однак слід зазначити, що за останні роки ЖДТ зіткнувся з іншою проблемою безпеки - він став привабливим об'єктом для терористичних актів і кримінальних діянь різного роду угруповань. Причому в силу специфіки, в тому числі свободи доступу до лінії, ЖДТ найбільш схильний до загрози стороннього втручання.

Так, в 2002 р тільки на Жовтневій, Московської, Південно-Східної, Приволзької і Північно-Кавказької залізниці зафіксовано 716 випадків незаконного втручання в діяльність цих доріг, в тому числі 329 накладень сторонніх предметів на рейки, 5 фактів розобладнання залізничних колій, 382 помилкових анонімних повідомлення про загрозу вибуху об'єктів ЖДТ, причому 78% таких правопорушень мали місце на Московській залізниці.

Ситуація вимагала кардинальної зміни ставлення до виниклої проблеми. В адміністрації залізничного транспорту України створено систему заходів з протидії тероризму на ЖДТ.

Робота з протидії тероризму МПС РФ і залізницями організована відповідно до рішень Федеральної антитерористичної комісії, ФЗ від 25.07.98 № 130-ФЗ "Про боротьбу з тероризмом", Указом Президента РФ від 10.01.00 № 24 "Про Концепцію національної безпеки Російської Федерації ", Постановою Уряду РФ від 15.09.99 № 1040" Про заходи з протидії тероризму ", спільного Вказівки МВС Росії, ФСБ Росії, МПС Росії від 8.04.02" Про заходи щодо попередження актів тероризму, недопущення незаконного втручання сторонніх осіб в рабо у Федерального залізничного транспорту "та іншими нормативними документами.

На всіх рівнях управління федеральним ЖДТ створені і функціонують антитерористичні комісії і оперативні штаби, де розглядаються питання протидії, заслуховуються керівники різного рівня управління і виробляються практичні заходи.

В адміністрації залізничного транспорту України в 2000 р створено Державну установу "Центр координації роботи щодо захисту об'єктів федерального залізничного транспорту", в 2001 р в управліннях залізниць створені самостійні відділи, а на відділеннях доріг - сектори з аналогічними завданнями. Розроблено Регламент взаємодії залізничного транспорту України з федеральними органами виконавчої влади і органами виконавчої влади суб'єктів РФ у випадку загрози виникнення або здійснення терористичної акції.

З метою безпечного функціонування категорійних об'єктів ЖДТ, захисту персоналу та пасажирів вжито заходів щодо посилення охорони і пропускного режиму. В даний час на мережі залізниць охороняється понад 7 тис. Об'єктів ЖДТ. Охорона здійснюється силами відомчої охорони залізничного транспорту України, позавідомчої охорони МВС Росії, внутрішніх військ МВС Росії, служби безпеки і приватних охоронних підприємств, сторожової охорони та силами підприємств.

Застосовуються також технічні засоби. У залах очікування залізничних вокзалів (позакласних і 1 класу), що знаходяться в зонах потенційного ризику, встановлений пропускний режим, організовані зони огляду пасажирів і багажу, в тому числі і при здачі його в камери схову, є засоби відеоспостереження, лінії прямого зв'язку "пасажир- міліція "і" черговий по вокзалу-міліція ".

З метою забезпечення пожежної безпеки на об'єктах ЖДТ здійснюються систематичні перевірки технічного стану обладнання і наявності охоронно-пожежної сигналізації. Чи готові до негайного виконання заходів по ліквідації та мінімізації наслідків можливих терористичних актів аварійно-рятувальні формування (відновлювальні та пожежні поїзди), медичні виїзні бригади, є достатньо місць в лікувальних установах.

В галузі організовані і систематично проводяться інструктажі з усіма працівниками транспорту, які забезпечують безпеку руху поїздів, маневрової роботи і пасажирських перевезень про безумовне і повне виконання посадових обов'язків, для кожного категорійного об'єкта розроблений план дій персоналу на випадок виникнення надзвичайних ситуацій. Слід зазначити, що тільки в 2002 році було проведено 3 тис. Тренувань і навчань, в яких взяли участь понад 49 тис. Чоловік.

Особлива увага приділяється питанням підвищення ефективності заходів щодо попередження та своєчасного припинення актів навмисного пошкодження і розобладнання технічних пристроїв з метою розкрадання кольорових металів.

Питання захищеності підприємств галузі перебувають на контролі і регулярно розглядаються керівництвом МШС і залізниць. МПС Росії відзначає, що вжиті заходи зі створення системи протидії тероризму приносять певні позитивні результати, однак обстановка на мережі залізниць продовжує залишатися складною у зв'язку з безперервними фактами незаконного втручання в діяльність ЖДТ, що ставить під загрозу не тільки забезпечення з перевезення людей і вантажів, але і самі перевезення.

Скоординовані дії керівників Укрзалізниці, залізниць та науково-дослідних інститутів в питаннях протидії тероризму були оцінені як позитивні на науково-практичній конференції "Тероризм і безпеку на транспорті", проведеної Генеральною прокуратурою РФ у 2002 році, досвід роботи МПС Росії рекомендований всім виконавчим органам РФ і країн СНД.

ЖДТ Росії в даний час переживає важливий етап у своїй історії - період реформування, в ході якого буде створено ВАТ "Російські залізниці". На загальну думку, в умовах приватизації майна ЖДТ необхідні механізми, що забезпечують захист національної безпеки і обороноздатності держави.

Нам видається, що пакет законів, прийнятих для реформування галузі, забезпечує необхідні гарантії підтримки безпеки на належному рівні. Були розроблені основні підходи (принципи) щодо забезпечення в частині мобілізаційної підготовки та цивільної оборони, спеціальних перевезень, роботи в надзвичайних ситуаціях природного і техногенного характеру.

Так, наприклад, в ФЗ "Про залізничний транспорт в Російській Федерації" закріплюється, що державне регулювання в області ЖДТ здійснюється шляхом організації та забезпечення військових і спеціальних залізничних перевезень, керівництва мобілізаційною підготовкою та цивільною обороною, покладання обов'язків з перевезення на конкретних перевізників в разі виникнення загрози безпеці держави. Закріплені також питання організації роботи в надзвичайних ситуаціях, змісту спеціалізованих підрозділів, запасу матеріальних і технічних засобів для їх ліквідації.

ФЗ "Про особливості управління і розпорядження майном залізничного транспорту" на майбутнє ВАТ "Російський залізниці" покладає обов'язок здійснювати заходи щодо мобілізаційної підготовки та цивільної оборони.

Реформування ЖДТ в середньостроковій перспективі буде здійснюватися відповідно до Плану заходів щодо реалізації Програми структурної реформи на ЖДТ на період 2003-2005 рр., Який затверджується Урядом РФ. Цим Планом передбачено, в числі інших заходів, підготовка нормативних правових актів, спрямованих на реалізацію завдань на ЖДТ щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки держави.

На завершення хочеться сказати, що питання запобігання, виявлення, припинення і розслідування злочинних дій і терористичних акцій, що загрожують безпеці транспорту, не є вузьконаціональними проблемою однієї країни, це життєво важливо для всього світового економічного співтовариства, і потрібно консолідація зусиль з боку як державних органів країн , так і ділових і громадських кіл.

Питання безпеки на залізничному транспорті в період реформ   Аристов С

Запрошуємо Вас взяти участь в роботі нашого журналу! Надсилайте пропозиції про співпрацю, за тематикою матеріалів, свої статті та зауваження на електронна адреса редакції . Також запрошуємо Вас взяти участь в організованих журналом заходах (конференціях, круглих столах, обговореннях), подробиці можна дізнатися через електронна адреса редакції .

Також запрошуємо Вас взяти участь в організованих журналом заходах (конференціях, круглих столах, обговореннях), подробиці можна дізнатися через   електронна адреса редакції

Матеріал з журналу " Право і безпека ". Тексти статей всіх випусків журналу доступні в архіві . Умови підписки на друковану версію журналу Ви можете дізнатися на його сайті . Передплатний індекс друкованої версії журналу в об'єднаному каталозі "Преса Росії" - 83130. Передплатний індекс в каталозі «Газети. Журнали »Росдруку - 82830. Поштова адреса редакції: 101000, Москва, Головпоштамт, а / я 470. Телефон (495) 778-0319, тел. / Факс (499) 246-5781. (C) 2001 - 2014 " Право і безпека ".