Питання відповідь

Формати книг прийнято вказувати скорочено. Наприклад, вираз 60 × 90/16 позначає, що формат книги становить 1/16 частку аркуша паперу розміром 60 × 90 см.

Формати основних книжкових видань
Формати книг і всіх інших видів друкованих видань стандартизовані (ГОСТи 1342-78 і 5773-76).

Формати основних книжкових видань   Формати книг і всіх інших видів друкованих видань стандартизовані (ГОСТи 1342-78 і 5773-76)

Для стандартизації нашого виробництва і ціноутворення, ми відібрали три найбільш затребуваних формату для друку книг в твердій палітурці або м'якій обкладинці.

великий А4
обрізний формат блоку 205х290 мм. (60х84 / 8)

Стандартний А5
обрізний формат блоку 145х200 мм. (60х84 / 16)

кишеньковий А6
обрізний формат блоку 100х140 мм. (60х84 / 32)

Найбільш часто зустрічаються формати сучасних книг (в міліметрах):

Мініатюрний (70-100) × (100-125)
Словники розміром з долоню, путівники.

Зменшений (кишеньковий) (100-130) × (140-177)
Художня література в паперовій обкладинці, деякі словники.

Стандартний (130-145) × (200-215)
Велика частина художньої літератури та підручників видається цьому форматі.

Збільшений 170 × (215-260)
Деякі дитячі видання, спеціальна література.

Енциклопедичний (205-220) × (260-270)
Більшість енциклопедичних видань має такий розмір.

Дуже великий (245-265) × (340-410)
Художні альбоми, атласи, дитячі книги.

Формат 60x90 / 16 досить великий для хорошого розміщення тексту при обсязі книги до 30-40 аркушів. Разом з тим довжина рядка в цьому форматі становить 6 1 / 4-6 3/4 кв., Що перевищує оптимальну для шрифту кг. 10 (близько 5 кв.). У виданнях для повільного читання таке перевищення не має дуже великого значення. Тому формат 60x90 / 16 підходить і широко застосовується для наукових, навчальних, виробничо-інструктивних видань, якщо в них є складні формули, таблиці та ілюстрації або якщо загальний обсяг матеріалу великий. У форматі 60x90 / 16 виходить і частина видань, призначених для швидкого читання, наприклад, деякі видання художньої та масової політичної літератури; в окремих випадках таке застосування даного формату може бути виправдане (зокрема, при дуже великому обсязі літературного твору і недоцільність поділу його на два томи), але, як правило, визнати його бажаним можна.

Формат 84x108 / 32 теж підходить і широко застосовується для навчальної, наукової, виробничо-інструктивно літератури, але при менш складному матеріалі (при відсутності громіздких формул, таблиць та ілюстрацій) і при невеликому або середньому обсязі. Нормальна для цього формату довжина рядка 5 1 / 2-6 кв. при шрифті кг. 10 близька до оптимальної. Особливо широко застосовується формат 84x108 / 32 для видань художньої та масової політичної літератури. Однак друк книг для швидкого читання, особливо при обсязі не більше середнього, бажана в дещо меншому форматі.

Розглянемо ще формат з групи середніх - 60x84 / 16. Книга в цьому форматі має таку ж ширину, як в форматі 60x90 / 16 і таку ж висоту, як в форматі 84x108 / 32. Таким чином, в цьому форматі з'єднуються слабкі сторони обох згаданих: довжина рядка занадто велика для видань, розрахованих на швидке читання, а висота книжкової смуги недостатньо велика для хорошого розміщення численних і складних таблиць, формул, ілюстрацій. В силу цього формат 60x84 / 16 застосовується набагато рідше, ніж інші середні формати, хоча для окремих видань і серій в самих різних видах літератури він в якійсь мірі може бути придатним.

З групи форматів менше середніх відзначимо два подовжених: 70x90 / 32 і 75x90 / 32. При таких форматах книга цілком портативна - вона вміщається в кишені, при читанні її без великого зусилля можна довгий час тримати в руці. Разом з тим нормальна для цих форматів довжина рядка - приблизно 4 1/2 кв.- оптимальна для шрифту не тільки кг. 10, але і кг. 9, хороша і для шрифту кг. 8. Тому при випуску книг в цих форматах доцільно користуватися шрифтами кг. 9/10, 9 і 8, що дає велику економію паперу і відповідно зменшує обсяг друкованих та брошурувальних робіт; крім того, збільшення ємності порівняно невеликій смуги набору дає можливість випускати в цих форматах більші за обсягом літературні твори. З усього сказаного обидва формати дуже хороші для книг, розрахованих на швидке читання, особливо для художньої, масово-політичної, почасти науково-популярної літератури. Вони підходять і для портативних виробничо-інструктивних і довідкових видань.

Формати 70x90 / 32 і 75x90 / 32 близькі за розміром. Вони рівні по ширині, так і по висоті різниця між ними становить всього 12 мм. Однак це незначне збільшення дає формату 75x90 / 32 безсумнівні переваги. Ємність смуги набору, а отже, і ємність друкованого аркуша збільшується, поліпшуються економічні показники (при одному і тому ж обсязі літературного твору зменшується обсяг в друкованих аркушах, а отже, і кількість друкованих та брошурувальних робіт), з'являється можливість випускати в даному форматі більші твори, не побоюючись зробити книгу занадто об'ємистої.

До форматам менше середніх відноситься і 70x108 / 32. Це - широкий формат. У порівнянні з двома попередніми він не так портативний; якщо при читанні тримати книгу в руках, то широкі сторінки прогинаються і частина тексту погано видно, рядки довші і тому гірше читаються. Все ж цей формат може підійти для віршованих творів з довгою рядком, для популярних видань з мистецтва з широкими ілюстраціями і тому подібних.

Малі формати - 60x90 / 32 і 60x84 / 32 - призначені в основному для різного роду кишенькових довідкових видань - статутів, пам'яток, словників, транспортних довідників, путівників і т. П., - а також для окремих творів художньої літератури в особливому (або покращеному ) оформленні. При поліпшеному оформленні кишенькові формати, дуже зручні для читача, можуть бути використані і ширше. Так, видавництво «Сучасник» в 1980 р випустило в форматі 70x108 / 64 Зібрання творів Л. М. Толстого в дванадцяти томах на тонкій словникової папері, яке отримало високу оцінку на конкурсі мистецтва книги.

Але для масових видань в звичайному оформленні користуватися такими форматами треба з великою обережністю. Видання малого формату дуже легко може бути зіпсовано мало хорошим поліграфічним виконанням: при зниженому якості друку читабельність дрібного шрифту (при малих форматах часто користуються шрифтами кг. 8 і дрібніше) різко знижується, а при недостатньо акуратною фальцюванню видання не тільки набуває неохайного вигляду, книгою стає незручно користуватися.

Формати більше середніх, як видно з таблиці, досить різні за пропорціями.

Широкі формати - 70x90 / 16 і 75x90 / 16 - потрібні, головним чином, для видань з великими або численними ілюстраціями (наприклад, для видань з мистецтва, для наукових і навчальних видань, де ілюстрації винесені в окрему колонку), з великим шрифтом (головним чином, для дитячих книг).

При великій кількості громіздких таблиць, формул і великих ілюстрацій, особливо якщо до того ж обсяг книги дуже великий, більш доцільний злегка розширений формат 70x100 / 16 або подовжений формат 70x108 / 16, так як на більш довгою книжкової смузі легше розмістити складний матеріал.

Книги великих форматів громіздкі, але і такі формати необхідні. По-перше, вони потрібні для видань особливо великого обсягу, призначених для вибіркового читання: енциклопедій, капітальних словників, об'ємистих телефонних довідників і т. П. Текст в таких виданнях набирається в дві і навіть три колонки. По-друге, вони потрібні для видань з великими ілюстраціями, наприклад для книг з образотворчого мистецтва, з нарисної геометрії та креслення, для дітей дошкільного віку, промислових і торгових каталогів, для деяких творів художньої літератури в особливому, покращеному оформленні. Для такого роду видань підходять, головним чином, широкі формати - вони дозволяють добре розташувати і текст (в дві або три колонки), і ілюстрації самих різних розмірів. Але і подовжені формати-60x84 / 8 і 84x108 / 8- можуть знайти застосування для подібних видань.

У великому форматі 84x108 / 16 видаються і твори художньої літератури, що випускаються в журнальному оформленні (типу «Роман-газети»). Такий формат незручний для читача, внаслідок частого згинання книги швидко зношуються. Протягом якогось часу такий формат доведеться зберегти, так як він полегшує і здешевлює поліграфічне виконання подібних видань (різко зменшується обсяг брошурувальних робіт). Але при подальшому вдосконаленні вітчизняної поліграфічної промисловості стане можливим переклад цих видань на більш зручний для читача формат.

Ми згадували, що для видань в покращеному оформленні ГОСТ допускає ще ряд форматів. За своїми пропорціями майже всі вони або близькі до квадратних, або є сильно подовженими. В цьому відношенні вони сильно відрізняються від основних форматів.

Близькі до квадрату формати підходять, головним чином, для видань з образотворчого мистецтва та деяких інших книг, де ілюстрації мають особливо велике значення. Справа в тому, що в таких виданнях відтворюються оригінали з самим різним співвідношенням сторін. На сторінках зі звичайними пропорціями (від 1: 1,6 до 1: 1,3) репродукції витягнутих по ширині оригіналів доводиться поміщати «лежачи» і при розгляданні ілюстрацій доводиться повертати книгу то в одну, то в іншу сторону. Якщо ж формат книги квадратний або близький до квадратному, то на її сторінках можна однаково добре (або майже однаково добре) - до того ж горизонтально розташувати ілюстрації з будь-яким співвідношенням сторін.

Сильно подовжені формати різко відрізняються від інших, відразу привертають до себе увагу. У таких форматах випускають, головним чином, такі книги, які хочуть підкреслено виділити із загальної маси видань.

Для дитячих ілюстрованих видань, видань художньої літератури та з мистецтва, для розмовників, темників та інших довідкових і нормативних видань з табличним (або двоколонним) розташуванням тексту ГОСТ допускає також використання стандартних форматів в так званому альбомному варіанті, при якому ширина видання більше його висоти, наприклад, замість 84x108 / 32 як би 108x84 / 32. При альбомному варіанті змінюється звичайний порядок фальцовки надрукованого листа.

Формат 60 × 90/16 найбільш широко застосовується для навчальної літератури, в якій присутні формули і таблиці, а також ілюстрації, а загальний обсяг матеріалу досить великий. Іноді в такому форматі видають художню літературу - при великому обсязі твори, коли недоцільно ділити його на кілька томів.

Формат 84 × 108/32. В такому форматі зазвичай виходить художня література.

Книга формату 60 × 84/16 має таку ж ширину, як в форматі 60 × 90/16 і таку ж висоту, як в форматі 84 × 108/32. У цьому форматі відображені слабкі сторони згаданих двох попередніх форматів: при даній ширині книги довжина рядка велика для видань орієнтованих на швидке читання, а висота такої книжкової смуги - не розрахована на розміщення складних формул і таблиць. Однак для окремих видань такий формат може бути придатним, хоча і використовується на порядок менше ніж іншими з основної групи книжкових форматів.

Формати 70 × 90/32 і 75 × 90/32 - зменшені (кишенькового типу) - часто застосовуються для книг, розрахованих на швидке читання: художня, науково-популярна література, довідково-виробничі видання. Формат 75 × 90/32 має одну перевагу над форматом 70 × 90/32 - висота його смуги більше на 12 мм. За рахунок цього площа друкованого аркуша збільшується, що покращує економічні показники видання.

Один з цікавих форматів - 70 × 108/32. Це широкий формат і не такий портативний, як два попередніх. Цей формат добре підходить і застосовується для віршованих творів, а також для видань з мистецтва з широкими ілюстраціями.

Формати 60 × 90/32 і 60 × 84/32 часто використовуються і застосовуються для кишенькових довідкових видань. Це різні словники, розмовники, транспортні довідники, путівники, різні пам'ятки. Також широко застосовується для художньої літератури в паперовій обкладинці. Однак треба з обережністю користуватися такими форматами, тому що таке видання може бути легко зіпсований неакуратним поліграфічним виконанням: при зниженому якості друку дрібний шрифт може погано читатися. Втім, якісний друк завжди має значення при виданні книги будь-якого формату.

Широкий збільшений формат 70 × 90/16 часто використовується і застосовується для видань з великою кількістю великих ілюстрацій і для видань з великих шрифтом (переважно дитячі книги).

При наявності великих формул, великих таблиць і ілюстрацій рекомендується використовувати розширений формат 70 × 100/16 або подовжений формат 70 × 108/16.

Серед енциклопедичних форматів широко застосовується 60 × 84/8. Це об'ємні словники, телефонні довідники, різного роду енциклопедії. Текст в таких виданнях може бути набраний в дві-три колонки. Такий формат зручний і для книг з мистецтва, що включають в себе багато великих ілюстрацій, книг з нарисної геометрії і для різних видань для дітей дошкільного віку.

Формат 84 × 108/16 широко застосовується для художньої літератури, що випускається в журнальному оформленні (приклад такого видання - «Роман-газета», що випускається за радянських часів). Такий формат не є найкращим щодо легкості читання форматом, проте є найбільш економічним внаслідок зменшення обсягу брошурувальних робіт.

Якщо Ви хочете, щоб ваше видання виділялося серед загальної маси видань, то кращий для цього спосіб - це вибрати нестандартний формат: квадратний або, навпаки, подовжений. В першу чергу вибір формату завжди залежить від наповнюється матеріалу.

У тих виданнях, де це краще (в більшості своїй ілюстровані видання), ГОСТ допускає використання стандартних форматів в так званому альбомному варіанті, при якому ширина видання більше його висоти. Практично для будь-якого формату підходить цифровий друк книг