Пізнання навколишнього - як засіб екологічного виховання

  1. Програма екологічного розвитку дошкільників

Конкурс «Моя педагогічна ініціатива»

Дошкільний період - надзвичайно важливий етап у житті дитини. Саме в цей період відбувається посилене фізичний і розумовий розвиток, інтенсивно формуються різні здібності, закладається основа рис характеру і моральних якостей особистості.

Саме в дошкільному віці необхідно закласти основи екологічної культури, в цей період накопичуються яскраві, образні емоційні враження, перші природознавчі уявлення, закладається фундамент правильного ставлення до навколишнього світу і ціннісної орієнтації в ньому. На етапі дошкільного дитинства особливе значення має розвиток різних форм пізнання навколишнього світу і сприйняття, образного мислення і уяви.

У слідстві вище сказаного прийшла до такого висновку, любов до природи, свідоме, дбайливе і зацікавлене ставлення до неї кожної людини повинні виховуватися з раннього дитинства в сім'ї і дошкільних установах.

Зі своїх спостережень за дітьми я прийшла до висновку, що у дітей недостатньо сформовані:

  • пізнавальний інтерес до природи, Рідному краю;
  • прагнення до збереження і примноження природних багатств;
  • щира любов і дбайливе ставлення до природи.

Природа не тільки храм здоров'я і естетичної насолоди. Природа - могутнє джерело пізнання і виховання людства. Ми зобов'язані навчити дітей любити і поважати природу, захищати її.

Саме з цього протягом всієї своєї педагогічної діяльності працюю над проблемою «Пізнання навколишнього - як засіб екологічного виховання». Щоб підійти до вирішення даної проблеми, я зайнялася самоосвітою. Пройшла дистанційні курси по темі: «Екологічна освіта в дитячому саду» Педагогічного університету «Первое сентября» на відділенні педагогічної освіти Факультету глобальних процесів МДУ ім. Ломоносова за освітньою програмою в обсязі 72 академічних годин. Виконала випускну роботу на тему «Розробка Паспорти екологічної стежки» Москва, 2006 рік.

У групі і на території дитячого садка разом з дітьми і батька створили всі умови для екологічного виховання дітей. Куточок природи оформили під девізом «Екологічно чистий продукт». Підібрали в групу доглянуті, добре себе почувають кімнатні рослини, крім колючих і отруйних. Оформили живий куточок наявністю акваріума, різними видами риб. Оформили куточок чергування, підібрали всі необхідні предмети для експериментування. З дітьми ведемо збір природного і непридатної матеріалу, для створення макетів і виробів, костюмів до свят.

Спільно з педагогічним колективом і батьками створили «Руську хату» - використовуємо для проведення екологічних та фольклорних свят. У групі створили бібліотеку казок, міф і легенд, прислів'їв, приказок - діти долучаються до краси російського слова, культури свого народу, знайомляться, вчаться любити природу. Також цей матеріал служить для підготовки занять, ігор, дозвілля, свят.

Для проведення занять виготовляємо спільними зусиллями з дітьми і батьками наочні посібники: спеціальні картини про природу, твори живопису, колекції каменів, черепашок, насіння, ігровий матеріал.

На території дитячого садка розробила паспорт «Екологічної стежки» та його маршрути, характеристики зупинок - для екскурсій і спостережень. У весняний і літній час територію озеленюємо, розсаджує вирощену розсаду квітів в клумби, які є місцем як пізнавальної, так і трудової діяльності дітей у природі.

Ведемо роботу в городі: вирощуємо овочі, доглядаємо за ними, вирощені овочі застосовуємо в меню дитячого саду для приготування салатів.

Протягом усієї педагогічної діяльності в адміністрації дитячого садка проводила практичні семінари-практикуми, педагогічні ради, консультації, давала відкриті заняття сама і відвідувала відкриті заходи своїх колег, конкурси, КВК, вивчаючи новинки методичної літератури, тим самим підвищуючи свій педагогічний рівень. Була вивчена методика, яка і дозволила вирішити зазначену проблему.

В процесі ознайомлення дітей з природою здійснюються моральне, духовне, фізичне, трудове та естетичне виховання.

Для формування початкових основ екологічної культури у дошкільників розробила систему екологічного виховання. Ця система включає цілі, завдання, певний зміст, методи і форми роботи, а також створення умов, необхідних для постійного спілкування дітей з природними об'єктами.

Автор: Олена Миколаївна Куряча, вихователь вищої кваліфікаційної категорії МДОУ «Белоярский дитячий сад», с.Білий Яр Красноярського краю. Стаж роботи за фахом 9 років.

Про автора: За свою педагогічну діяльність нагороджена нагородами та дипломами, є дипломантом районного «Конкурсу педагогічних ідей» 2007 року, переможцем конкурсу на отримання грошового заохочення кращих вихователів муніципальних дошкільних освітніх установ Красноярського краю в 2008 році в рамках крайової цільової програми «Діти». Брала участь в міжнародному конкурсі дитячої творчості на теми: «Тварини нашого світу», «Краса Божого світу» та ін. Фото автора. дитинство

Програма екологічного розвитку дошкільників

Авторизуйтесь на сайті, щоб завантажити файл

Авторизуйтесь на сайті, щоб ви могли залишити свій коментар.