Площа Сан-Марко у Венеції

  1. Архітектурні домінанти площі Сан-Марко
  2. Палац Дожів
  3. Годинникова вежа
  4. дзвіниця
  5. Стара і Нова Прокурации
  6. Лоджетта Сансовино
  7. Музеї на площі Сан-Марко
  8. Археологічний музей Венеції
  9. бібліотека Марчіана

Справжнім центром культурного, адміністративної та релігійного життя Венеції є головна площа Сан-Марко. Її прийнято ділити на дві частини.

Перша - це Пьяцетта, що об'єднує територію між Гранд-каналом і кампаніли.

Друга охоплює всю територію площі.

Друга охоплює всю територію площі

Вік Сан-Марко у Венеції прийнято обчислювати від IX століття, коли було розпочато будівництво собору Святого Марка. Територія перед ним упорядковувати для проведення всіляких масових заходів, а в XII столітті стала традиційним місцем святкування Венеціанського карнавалу. Це вірно і в наші дні. Не випадково звідси стартують всі екскурсії, в ході яких перед туристами відкривається краса ключових архітектурних пам'яток:


  • Собор Сан-Марко у Венеції з кампаніли;

  • Палац Дожів;

  • Годинникова вежа;

  • Старі і Нові Прокурации - три історичні будівлі, з'єднаних один з одним. В одному з них розташовується відоме кафе Венеції «Флоріан».

Це далеко не все, що можна побачити на площі Сан-Марко, фото якої не здатне передати всю її красу. Так, мандрівники люблять прогулюватися біля пам'ятників-колон святих Теодора і Марка, що вражають уяву, і дали початок багатьом місцевим легендам.

Архітектурні домінанти площі Сан-Марко

Собор Святого Марка

До XIX століття церква Сан-Марко у Венеції служила придворної капелою при сусідить з нею Палаці дожів. Тут, в спеціально відведеній кафедрі, глава держави вперше публічно виступав перед жителями міста.

В основі будівництва собору лежить цікава легенда про те, як в 829 році двоє купців викрали мощі Святого Марка в Олександрії і таємно доставили їх до Венеції. Підтвердженням цьому служить мозаїка, і до цього дня прикрашає стіни храму.

Усередині погляду відкривається велична видовище на оздоблення собору Сан-Марко. Його зали прикрашені різьбленням XIII століття і різнокольоровими мозаїками. Тут зберігаються предмети мистецтва, зібрані лицарями по всьому світу за час хрестових походів. Деякі мозаїки, постраждалі від часу, замінені на оригінали Тиціана і Тінторетто. З 1987 року базиліка включена в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Стіни собору і виставлені в ньому ікони представляють собою мальовниче виклад сцен з життя апостола Марка, а також зі Старого Завіту. За величезними бронзовими дверима біля входу в релікварій упокоєні мощі святого.

Храм Сан-Марко у Венеції в наші дні залишається чинним, тому відвідати його може будь-хто абсолютно безкоштовно, але тільки в одязі без відкритих плечей і колін. Богослужіння проводяться щодня у Pala D`Oro - головною венеціанської святині, що представляє собою золотий вівтар. Більше 500 років знадобилося на створення 80 ікон в золотих окладах, що вражають пишністю рідкісних дорогоцінних каменів.

До слова, вести в храмі фото- або відеозйомку заборонено.

Палац Дожів

Палаццо Дукале, він же палац дожів, звели в IX столітті, але пізніше багаторазово добудовували. Свій остаточний вигляд, що дійшов до наших днів, будівля набула тільки в XIV столітті. Унікальний палацовий ансамбль об'єднує в собі відразу три архітектурні стилі: ренесанс, готику і мавританський. Наскрізний перший поверх тримає своїми арками верхні поверхи, що візуально створює враження ширяючого в повітрі споруди.

Століттями спорудження служило уряду республіки, а сьогодні тут знаходиться музей. Саме тут проходили засідання ради, працювали міністерства, розбирав справи суд. Путь наверх стартує з «Золотий сходи». Під покрівлею Палацу збудований Зал Великої Ради - унікальний і перший за величиною в усьому світі, чиї склепіння ні на що не спираються.

Список авторів полотен з Залу Великої Ради прикрашають імена знаменитих живописців: Франческо Бассано, Якопо Пальма, Тінтортто, Веронезе. Побачити на власні очі зібрання портретів багатовікової династії дожів можливо в експозиції Залу для голосувань. Посеред нього височіє тріумфальна арка, створена заради вшанування Франческо Морозіні, який прославився перемогою на турками.

Під час екскурсії варто поглянути на Зала Колегії, чиї стіни прикрашають оригінали полотен Тінторетто і Веронезе, а також на збройову палату, де зберігається унікальна колекція холодної зброї.

Годинникова вежа

Торре-делл'Оролоджо є вежу з годинником, розташовану на площі Сан-Марко. Вона входить до складу комплексу будівель, побудованих в XV столітті. На особливу увагу заслуговує циферблат хронометра, який показує не тільки години та хвилини, але і дійсну в даний момент місячну фазу і активний зодіакальний знак. Емаль і позолота, бронзові статуетки і лев з розкритою книгою (символ Венеції) притягують погляд своєю розкішшю і красою.

Цікаво, що вежу звели за рекордний на ті часи термін - протягом року, з 1496-1497 рр.

дзвіниця

Кампаніла собору Святого Марка була побудована в IX столітті навпроти храму і є однією із знакових пам'яток Венеції. На її верхівці відчинила крила статуя Архангела Гавриїла. Там же знаходиться оглядовий майданчик, з якого відкривається розкішна панорама на площу і все місто. Якщо Венеції загрожує повінь, то на її фасаді спалахує червоний ліхтар.

На жаль, але те, що ми можемо побачити сьогодні, є відреставрованої версією дзвіниці Сан-Марко у Венеції, оригінал якої датується XVI століттям. У 1902 році відбулося обвалення Кампаніли, після чого реставраторам знадобилося 10 років, щоб відтворити її втрачений вигляд.

Висота цієї вежі сягає 99 метрів, а на дзвонярській майданчику підвішені 5 дзвонів, кожен з яких наділений ім'ям. Всередині проходить наскрізна шахта з драбинами.

Стара і Нова Прокурации

Першу Прокурацій звели в XII столітті, однак нинішній вигляд будівля набула тільки в XVI столітті після відновлення, яка була потрібна з огляду на події пожежі. Прокуратори, засідаючи тут, управляли нерухомістю, що належала державі, в тому числі і поруч стоять собором Сан-Марко.

У 1640 році було потрібно розширити комплекс Прокурации, тому поруч було зведено нову будівлю, яке так і стали називати. Відрізнити його можна по вивісці кафе «Флоріан», а ще саме в ньому колись розташовувалася резиденція Наполеона. Бажання імператора отримати бальний зал вилилося в будівництво додаткового будівлі - Ала Наполеоніка, розташованого між Прокурацій. Заради цієї мети зрівняли з землею храм Сан-Джеминьяно.

Лоджетта Сансовино

Раніше поруч з Дзвіницею перебувала стайня. Однак за наказом дожа її в 1540 році знесли і поставили на цьому місці Лоджетту. Спорудження за зовнішнім виглядом схоже на тріумфальну арку, а ось його призначення в різні епохи відрізнялося. Лоджетта використовувалася як місце проведення урочистих заходів, штаб-квартира міської лотереї і вартівні Палацу дожів.

На жаль, через обвалення Дзвіниці Лоджетта виявилася повністю знищена в 1902 році. Сьогодні туристи можуть насолоджуватися видом на відреставровану версію, максимально наближену до оригіналу.

Музеї на площі Сан-Марко

музей Коррера

У музейному комплексі Коррера ви знайдете чимало цікавого: шедеври живопису і скульптури, зброя, картинну галерею з творами мистецтва 12-17 століть, зібрання картин музею Рісорджіменто, стародавні карти і гроші, військові трофеї, здатні розповісти про всі захоплюючих віхи історії.

Спочатку музей зводився як резиденція імператора Наполеона. Його прилаштовували до Прокурацій, але завершити проект вчасно не вдалося, тому після будівництва в ньому влаштувалася династія Габсбургів. Ім'я музею дало перші збори предметів мистецтва, залишеному місту абатом Теодором Коррера. Тоді колекція розміщувалася в заповідане палаці, але пізніше була перенесена в Нову Прокурацій.

Перлиною музею вважається зброя Франческо Морозіні. Його вкрай важко запідозрити в молитовнику, що колись належав адміралові. Це зайвий раз нагадує про те, що в ті буремні часи і в церкві не можна було відчувати себе в безпеці.

Картинна галерея комплексу славиться оригіналами полотен Вітторе Карпаччо, Джованні Белліні, Лоренцо Венециано, Паоло і інших визнаних майстрів. Незмінно викликає масу вражень «П'єта» пензля Антонелло да Мессіни, а також статуї Антоніо Канови.

Музей відкритий для відвідувачів щодня цілий рік. Ви можете заглянути в нього з 10:00 до 17:00 - з листопада по березень і з 10:00 до 19:00 - з квітня по жовтень.

Археологічний музей Венеції

20 залів всередині Нової Прокурации відведені під колекцію археологічних об'єктів, знайдених в Греції, Єгипті та Етрурії. Це кераміка, скульптури, коштовності і монети. Відвідувачі можуть помилуватися унікальною скульптурою «Ледой і лебідь», зразками клинопису часів фараона Навуходоносора II і справжніми саркофагами.

бібліотека Марчіана

Сьогодні бібліотека носить ім'я Святого Марка і заслужено вважається найбільшим зібранням класичних текстів на планеті. Тут можна побачити найдавніші італійські манускрипти і не тільки. У фонді дбайливо зберігається понад 13 тисяч рукописних книг і паперів, а кількість книг, датованих XVI століттям, оцінюється цифрою більше 27 000. Сюди свого часу потрапили книги з тих монастирів, що були закриті Наполеоном.

На зберігання музею передано такі реліквії, як оригінали нот Франческо Каваллі, сімейний кодекс Гонзаго, заповіт Марко Поло. Марчіана вперше ввела практику включення в свої сховища копій всіх опублікованих в країні книг. Для цього в 1603 році був прийнятий спеціальний закон.

Для цього в 1603 році був прийнятий спеціальний закон

Над проектуванням і будівництво будівлі бібліотеки працював Джакопо Сансовіно в 1537 році, а через 10 років завершив грандіозну споруду Вінченцо Скамоці. Окрасою займалися такі знамениті художники, як Веронезе, Андреа Мелдолла і Сальвиати.

Тільки два дні в році двері бібліотеки закриті для відвідувачів. Це 25 грудня, а також 1 січня. В інший час в неї можна заглянути щодня з 10:00 до 17:00 - з листопада по березень і з 10:00 до 19:00 - з квітня по жовтень.

Це далеко не повний список надбань, які можна побачити на площі Сан-Марко. Відвідати всі культові пам'ятки, а також «нетуристичні» місця можна під час екскурсій в Венеції , Представлених на нашому сайті.