В Україні реформування все більше охоплює систему середньої та вищої освіти. У публікаціях, присвячених перетворенням в системі вищої освіти, увага приділяється переважно проблемам управління вищими навчальними закладами (тепер - закладами вищої освіти). Йдеться про забезпечення їх адміністративної та фінансової автономії, присвоєння наукових ступенів і звань і т. П. При цьому відсутня оцінка перетворень в організації навчального (тепер - освітнього) процесу, їх впливу на його ефективність і якість підготовки фахівців з вищою освітою, в той час як такі перетворення далеко не завжди позитивно впливають на цей процес.
В контексті Болонського процесу
Зниження якості вищої освіти в незалежній Україні, як це не дивно, пов'язане з її приєднанням до т. Зв. Болонського процесу, спрямованого на зближення і гармонізацію з системами освіти країн Європи з метою створення єдиного європейського простору вищої освіти.
Формально початок Болонського процесу поклали два документа: Сорбоннського декларація «Про гармонізацію європейської системи вищої освіти», підписана 25 травня 1998 міністрами освіти Великобританії, Німеччини, Італії та Франції, і Спільна декларація міністрів освіти Європи «Європейський простір у сфері вищої освіти» ( Болонська декларація), прийнята 19 червня 1999 року на спеціальній конференції в Болоньї міністрами освіти 29 європейських держав. Надалі міжурядові зустрічі регулярно проходили в різних містах європейських держав. Болонська декларація відкрита для приєднання інших держав. У травні 2005 р в Бергені її підписав міністр освіти України. За місцем ухвалення декларації був названий відповідний інтеграційний освітній процес.
У даній статті немає необхідності аналізувати Болонську декларацію і прийняті в подальшому в її розвиток документи. Відзначимо тільки, що Болонський процес передбачає, зокрема, запровадження дворівневої системи вищої освіти: базового (бакалаврат) і повного (магістратура); доступ до другого рівня вимагає завершення першого. Ступінь, привласнена після закінчення першого рівня, визнається на європейському ринку праці як достатній рівень кваліфікації.
Ступінчаста система вищої освіти є загальноприйнятою європейською практикою. Україна, інтегруючись в «європейський простір у сфері вищої освіти», впровадила таку двуступенчатой систему у себе: бакалаврат (три-чотири роки навчання) і магістратуру (півтора-два роки навчання). Тим самим колишній п'ятирічний термін денного навчання у вузі був розірваний на дві частини, по суті одне повну вищу освіту замінили двома неповними.
П'ятирічний термін навчання у вищому навчальному закладі в СРСР був апробований багатьма десятиліттями. Протягом п'яти років на природничо-наукових і технічних спеціальностях студенти опановували фундаментальними знаннями в галузі природничих наук і отримували ґрунтовну загальнотеоретичну спеціальну підготовку. Спеціальна практична підготовка здійснювалася переважно на старших - IV і V - курсах.
Фундаментальна общетеоретическая підготовка випускників була загальновизнаним, в тому числі і за кордоном, гідністю радянської вищої школи, в той час як недостатня підготовка їх до виконання конкретних видів робіт за фахом - її недоліком. Однак, опиняючись в будь-якої конкретної виробничої обстановці, що вимагає вузькоспеціальних знань і навичок, випускники радянських вузів, маючи фундаментальну загальнотеоретичну підготовку, відносно швидко і легко адаптувалися до неї і тому високо цінувалися як в своїй країні, так і за кордоном.
Випускники середніх спеціальних навчальних закладів (технікумів) з терміном навчання два роки на базі повної загальної середньої освіти і чотири роки на базі неповної середньої освіти отримували ґрунтовну професійну підготовку за рахунок спеціальних дисциплін та великої практики безпосередньо на виробництві.
Українські вузи, зберігаючи на освітньому рівні "бакалавр" фундаментальну загальнотеоретичну підготовку, в той же час за чотири, а тим більше за три роки навчання не забезпечують випускникам бакалаврату належної практичної підготовки (раніше вона здійснювалася переважно на старших курсах). Тому в Україні, як і в інших пострадянських державах, освітній рівень бакалавра, особливо з терміном навчання три роки (поки ще), сприймається як неповноцінне вищу освіту, що ускладнює працевлаштування випускників з дипломом бакалавра. У разі скорочення обсягу общетеоретической і збільшення обсягу практичної підготовки на освітньому рівні "бакалавр" вищу освіту фактично перетвориться на середню спеціальну, т. Е. Вузи по суті перетворяться в технікуми.
Проблему общетеоретической і практичної підготовки випускників вузів покликане вирішити продовження навчання на освітньому рівні "магістр". Однак проблема ця може бути успішно вирішена тільки в тому випадку, якщо навчання в магістратурі здійснюється за тією ж спеціальністю, що і в бакалавраті. Спочатку так воно і відбувалося - відповідно до Закону України «Про вищу освіту» від 17 січня 2002 р №2984-III, яким на законодавчому рівні була закріплена ступінчаста система вищої освіти. Крім усього іншого, відповідно до цього закону технікуми і багато профучилища перетворилися в вузи, що означало зниження вищої освіти до рівня середньої спеціальної і професійно-технічної та його девальвацію.
У полоні євроінтеграційних ілюзій
Новий Закон України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 р №1556-VII, прийнятий вже після приєднання нашої країни до Болонської декларації і з урахуванням її рекомендацій, передбачив можливість т. Н. перехресного вступу до магістратури. Особа, яка отримала диплом бакалавра за однією спеціальністю, може вступити до магістратури за іншою спеціальністю і після закінчення навчання отримати за цією спеціальністю диплом магістра: «Прийом на основі ступеня бакалавра на навчання для придбання ступеня магістра здійснюється за результатами вступних випробувань. Особа може вступити до вищого навчального закладу для придбання ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, придбаної за іншою спеціальністю, за умови успішного проходження додаткових вступних випробувань з урахуванням середнього бала документа про вищу освіту бакалавра »(п. 10 ст. 44).
Реалізація другого положення цієї норми закону неминуче призведе (вже призводить) до подальшого спрощення вищої освіти і дискредитації магістратури, девальвації вищої освіти в цілому. Відповідно до нового закону «перехресне вступ» означає, що випускник бакалаврату за спеціальністю, наприклад, «математика», «фізика», «хімія» або «біологія» може вступати до магістратури за спеціальністю, припустимо, «право», «економіка »,« соціологія »або навіть« медицина ». Необхідно тільки, щоб такий бакалавр «успішно пройшов додаткові вступні випробування» (в умовах, коли вузи приймають всіх підряд для навчання на платній основі, такі «випробування» для вступника не складе особливих труднощів) і був «врахований середній бал [його] документа про вищу освіту »(як саме такий середній бал повинен враховуватися, в законі не уточнюється).
Особа, яка отримала в результаті 1,5-2-річного навчання в магістратурі за іншою спеціальністю диплом магістра, - це магістр без профільного базової освіти. Такий магістр не зможе бути висококваліфікованим фахівцем з цієї спеціальності. Базові знання з тієї чи іншої спеціальності купуються саме на рівні бакалавра шляхом вивчення історії відповідної профільної науки, її основного змісту, методології, понятійно-категоріального апарату, формування на його основі професійного мислення, навичок практичного застосування набутих знань і т. П. На основі базової профільної науки вивчаються спеціальні дисципліни. Це здійснюється на протязі трьох-чотирьох років навчання в бакалавраті, але ніяк не шляхом повністю самостійної підготовки. На рівні магістра відбувається тільки поглиблення придбаних в бакалавраті знань, здійснюється спеціалізація, формуються навички практичного застосування набутих нових знань.
Випускник бакалаврату з якої-небудь гуманітарної спеціальності навряд чи піде в магістратуру по природничо або технічної спеціальності - до навчання в такій магістратурі він просто не зможе підготуватися самостійно, а ось рух в зворотному напрямку знаходить все більшого розмаху: бажання отримати диплом магістра з тієї чи іншої гуманітарної спеціальності нерідко виявляють математики, фізики, хіміки та ін.
Але найбільше «перехресних надходжень» відбувається між гуманітарними спеціальностями, особливо на спеціальності «право», «міжнародне право», «міжнародні відносини», «економіка», «соціологія», «психологія», «політологія». «Додаткові вступні випробування» при вступі до магістратури стали сильно нагадувати залишилися в минулому вступні іспити до вузів з їх корупційної складової. Довелося і при вступі до магістратури вводити зовнішнє незалежне оцінювання. З гуманітарних спеціальностей це вже зроблено на спеціальностях «право» і «міжнародне право».
Звичайно, у багатьох людей з вищою освітою в процесі їх трудової діяльності з часом виникає потреба в знаннях по інший, найчастіше - смажений, спеціальності. Однак такі знання повинні бути придбані шляхом перепідготовки або через навчання в бакалавраті, а не в магістратурі з отриманням диплома магістра (без профільного базової освіти). У тих країнах, де допускається навчання в магістратурі за іншою спеціальністю, підготовка в бакалавраті має не вузькопрофільний, як в Україні, а більш-менш універсальний характер, що передбачає можливість продовження навчання в магістратурі з якої-небудь однієї з суміжних спеціальностей (природничо-наукової, технічної, гуманітарної).
Ще одне нововведення, узаконене новим законом «Про вищу освіту» в процесі інтеграції в «європейський простір у сфері вищої освіти», - можливість навчання одночасно за кількома спеціальностями, навіть в різних вузах, в т. Ч. На стаціонарі. Відповідно до закону особи, які навчаються у вищих навчальних закладах, мають право на:
«... 16) навчання одночасно за кількома освітніми програмами, а також в декількох (!) Вищих навчальних закладах, за умови придбання тільки однієї вищої освіти за кожного ступеня за кошти державного (місцевого) бюджету» (ст. 62).
Існуючі нормативи навчального часу, відповідно до яких студент стаціонару повинен працювати вісім годин на навчальний день (при річному обсязі навчального часу 1800 годин - 60 кредитів Європейської кредитно-трансферної системи (ЄКТС), без урахування канікулярних періодів), не передбачають можливості одночасного навчання на стаціонарі за кількома спеціальностями. Поєднання денного навчання з заочним за іншою спеціальністю також не дозволить придбати повноцінну освіту ні по одній з них, бо навчатися з повною віддачею можна тільки з якоїсь однієї спеціальності. Реально одночасне навчання, особливо денний, є свідченням низького рівня організації освітнього процесу, незавантаженості студентів навчальною роботою, їх відсутність на аудиторних заняттях, невимогливість викладачів до знань студентів на іспитах і заліках. Як показує практика, який навчається одночасно за кількома спеціальностями студент не має належних знань ні по одній з них.
Новим законом «Про вищу освіту» максимальне навчальне навантаження науково-педагогічного працівника була знижена з 900 годин (по колишньому закону про вищу освіту) до 600 годин на навчальний рік: «Максимальна навчальне навантаження на одну ставку науково-педагогічного працівника не може перевищувати 600 годин на навчальний рік »(ст. 56).
Здавалося б, таке зниження треба тільки вітати, тому що в результаті викладачам надається більше часу для наукової роботи, написання підручників і навчальних посібників, підготовки до навчальних занять, підвищення кваліфікації. Однак на практиці це негативно відбилося на освітньому процесі. Справа в тому, що в прикінцевих та перехідних положеннях закону «Про вищу освіту» зазначено, що «зменшення максимальної навчального навантаження на одну ставку науково-педагогічного працівника до 600 годин на навчальний рік не є підставою для збільшення чисельності штатних одиниць» (п. 7 ).
Виходить, максимальне навчальне навантаження кожного викладача на навчальний рік була зменшена на третину, і в той же час чисельність викладачів не може бути збільшена. Оскільки загальний обсяг навчального часу на кожному рівні вищої освіти визначено законодавчо (відповідно до закону «Про вищу освіту» обсяг освітньо-професійної програми підготовки бакалавра повинен становити 180-240 кредитів ЄКТС, магістра - 90-120 кредитів ЄКТС) і не може бути зменшений , то проблему забезпечення освітнього процесу готівковим складом науково-педагогічних працівників ВНЗ довелося вирішувати шляхом зменшення обсягу аудиторних занять і збільшення обсягу самостійної роботи студентів, яка планується, але керівництво якої в навчальне навантаження викладачів не включається. Скорочення обсягу аудиторних занять було здійснено за рахунок зменшення кількості годин, що відводяться на лекції і практичні заняття з відповідним збільшенням кількості годин на самостійну роботу студентів з кожної дисципліни та відведення одного-двох днів в тиждень для самостійної роботи студентів.
З прийняттям закону «Про вищу освіту» перестала застосовуватися норма Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти №161 від 02.06.1993 р, згідно з якою навчальний час, відведений для самостійної роботи студента, повинна становити не менше 1 / 3 і не більше 2/3 загального обсягу навчального часу студента, відведеного для вивчення конкретної дисципліни (п. 3.10.2). Тепер обсяг самостійної роботи студентів не регламентується і може бути яким завгодно. При всій важливості і необхідності самостійної роботи вона (навіть якщо студенти дійсно працюють самостійно) все ж є менш ефективною, ніж робота безпосередньо з викладачем, і в разі надмірного збільшення її обсягу денна форма навчання наближається до заочної.
Важлива складова освітньої підготовки всіх фахівців з вищою освітою - гуманітарна підготовка. Представники старшого покоління українців пам'ятають, що в СРСР у всіх вузах на всіх спеціальностях обов'язковими були дисципліни «Історія Комуністичної партії Радянського Союзу», «Марксистсько-ленінська філософія», «Політична економія» і «Науковий комунізм». При всій заідеологізованості цих дисциплін, очевидною вже з їх назв, вони все ж давали студентам і об'єктивні знання про політичну історію країни, економічної, соціальної, політичної та духовної сферах суспільного життя.
Філософія необов'язкова
У ході розпочатої в СРСР в середині 80-х років перебудови, а особливо в перші роки незалежності України, керівники вітчизняних вузів і їх структурних підрозділів цілком обгрунтовано виключили ці дисципліни з навчальних планів, проте при цьому не завжди знаходили їм рівноцінну за обсягом наукових знань заміну і нерідко перерозподіляли навчальний час на користь профільних дисциплін. Тим самим вони, як кажуть в подібних випадках філософи, «разом з водою виплеснули з ванни і дитини» - разом з ідеологізовані дисциплінами виключили з навчальних планів і ті наукові знання про суспільне життя, які вони в якійсь мірі давали.
Правда, тоді керівництво освітньої сфери вчасно схаменувся. Міністерство освіти інструктивним листом «Про викладання соціально-гуманітарних дисциплін» №1 / 9-64 від 19.05.1993 р затвердив перелік з 11 обов'язкових соціально-гуманітарних дисциплін для підготовки фахівців з вищою освітою з зазначенням мінімальної кількості навчальних годин, яке повинно відводитися на вивчення кожної з них. При цьому було встановлено, що вивчення гуманітарних і соціально-політичних дисциплін (для позначення всіх таких дисциплін використовується різна термінологія, крім суспільних дисциплін до них відносять також українська та іноземні мови і фізичне виховання) має становити від 20 до 35% (в залежності від спеціальності ) від загального обсягу навчального часу.
Надалі цей перелік МОН неодноразово перезатверджуватися з незначними змінами, але завжди в ньому містилися такі суспільні дисципліни, як «Історія України», «Філософія», «Основи економічної теорії», «Політологія», «Соціологія», «Українська та зарубіжна культура» , «Правознавство».
Так тривало до видання Міністерством освіти і науки наказу «Про організацію вивчення гуманітарних дисциплін за вільним вибором студента» №642 від 09.07.2009 р, яким було встановлено перелік з п'яти нормативних (обов'язкових) дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки для бакалаврів усіх спеціальностей : «Українська мова», «Історія України», «Іноземна мова» (їх в середній школі вивчають чи не з першого і до випускного класу), «Історія української культури», «Філософія», а всі інші гуманітарні дисципл іни були оголошені вибірковими (необов'язковими). Загальний обсяг навчального часу дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки для бакалаврів при цьому було зменшено з колишніх 20-35% до 10-15% (24-36 кредитів ЄКТС) в залежності від спеціальності.
Наказом №642 фактично було покладено початок навіть не спрощення, а руйнування системи гуманітарної підготовки та дегуманітаризація вищої освіти. Фундаментальні дисципліни «Основи економічної теорії», «Соціологія», «Політологія», «Правознавство», «Психологія» стали необов'язковими для такої підготовки. Через скасування гуманітарних дисциплін в якості обов'язкових значно зменшилися обсяги навчального навантаження з цих дисциплін, в вузах почали закривати або об'єднувати відповідні кафедри, скорочувати або примусово відправляти на пенсію викладачів.
Остаточно система гуманітарної підготовки у вищих навчальних закладах України була зруйнована наказом МОН №1392 від 25.11.2014 р «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства освіти і науки України від 09.07.2009 №642». В результаті дії цього наказу тепер жодна гуманітарна дисципліна, навіть «Філософія», не є обов'язковою для вивчення студентами, не визначений мінімальний обсяг навчального часу, який має відводитися на гуманітарну підготовку студентів.
Керівництво кожного українського вузу на свій розсуд вирішує, які саме гуманітарні дисципліни і в якому обсязі повинні обов'язково вивчати студенти, частину гуманітарних дисциплін, що цілком виправдано, вони можуть вивчати за власним вибором. Не останню роль у визначенні обов'язкових гуманітарних дисциплін стали грати наукова спеціалізація та особисті симпатії керівництва вузів, здатність самого керівництва і наближених до нього осіб викладати ті чи інші гуманітарні дисципліни.
На філософію, правда, поки що начебто ніхто не наважується «піднімати руку» - в вузах вона зазвичай залишається в числі обов'язкових дисциплін, чого не можна сказати про інших соціально-гуманітарних дисциплінах. Замість фундаментальних соціально-гуманітарних дисциплін навчальні плани деяких вузів наказують студентам обов'язково вивчати безпредметні (незрозуміло що вивчають) дисципліни з такими екзотичними як для української науки і вищої школи назвами, як «Введення в університетські студії», «Соціально-політичні студії», «Науковий образ світу »і т. п. Навіть серед самих викладачів таких дисциплін немає єдності думок щодо їх предмета та змісту. Та й студенти сприймають такі дисципліни вельми критично, не розуміючи, що саме вони вивчають.
Внаслідок руйнування системи соціально-гуманітарної підготовки студентів відбувається дегуманітаризація вищої освіти. Звичайно, знайдеться чимало скептиків, в т. Ч. І серед осіб з вищою освітою, які вважають вивчення соціально-гуманітарних дисциплін на природничо-наукових і технічних спеціальностях вузів зайвим. Однак без знань з таких дисциплін випускник вузу не може вважатися освіченою людиною.
Можна було б розповісти і про інші небезперечних нововведення, впроваджених відірваними від реального освітнього процесу депутатами і чиновниками з подачі грантоїдів від освіти в українську систему вищої освіти в процесі її євроінтеграції: компетентнісний підхід до визначення цілей освіти; кредитно-модульною системою організації навчального процесу; робочих програмах навчальних дисциплін; стобальною шкалою оцінювання знань студентів, що перетворює викладача в бухгалтера-обліковця «навчальних досягнень» студента; подвійному дипломування і деяких інших.
Але поки обмежимося висновком про те, що в незалежній Україні система вищої освіти рухається по шляху (скажімо м'якше) спрощення умов і підстав його отримання і зниження рівня знань (підготовки) випускників вузів.
В якості першорядних кроків щодо виправлення становища слід було б виключити можливість «перехресного надходження» в магістратуру (щоб не випускати дилетантів - магістрів без профільного базової освіти), одночасного навчання за кількома спеціальностями (щоб не знижувати рівень знань випускників). Встановити мінімальний обсяг обов'язкових аудиторних занять на стаціонарі (т. Е. Не перетворювати денне навчання в заочне), визначити мінімальний обов'язковий обсяг навчального часу на гуманітарну підготовку студентів і перелік обов'язкових дисциплін такої підготовки (з тим щоб уникнути дегуманітаризація вищої освіти).
Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...