- Вузи переписують цінники Ще на самому початку 2015 року, коли вся країна важко переживала епопею...
- 100% заморозка
- Найдорожче - стоматолог
- У французькій стороні, на іншій планеті
- Вчитися, вчитися і ще раз вчитися
Вузи переписують цінники
Ще на самому початку 2015 року, коли вся країна важко переживала епопею під назвою «санкції-курс долара-криза», в деяких вузах країни стала істотно зростати плата за навчання. Причому в рази збільшувалася вартість навчання за вже укладеними договорами на надання платних освітніх послуг. Ректорат спокійно сповіщав студентів, що відтепер вони повинні платити в кілька разів більше обумовленої суми, а у відповідь на обурені протести пояснював: вся справа в коливаннях валютного курсу, нічого не вдієш.
Доходило до абсурду: за рік плата підвищувалася на 235%. Кращий приклад тому - магістратура факультету журналістики Дагестанського державного університету, де в 2014 році вартість навчання становила 20 тисяч рублів за рік, а в 2015 році - вже 77 тисяч рублів.
У відповідь на такі дії міністерство освіти і науки РФ відкрило гарячу лінію моніторингу зміни цін на навчання у вищих навчальних закладах. Крім того, міністерство направило до навчальних закладів лист з рекомендацією не піднімати ціни на навчання за винятком зміни рівня інфляції.
Відповідно до чинного законодавства, по-перше, не допускається зміна вже укладеного договору зі студентом протягом усього періоду навчання за винятком обліку зміни рівня інфляції. По-друге, ціна комерційного навчання безпосередньо залежить від тієї ціни, яку держава платить кожному вузу за «бюджетного» студента. А цю вартість поки ніхто не переглядав.
До боротьби з непомірним завищенням вартості навчання у вузах підключився і Рособрнадзор. Прес-секретар відомства Сергій Шатунов заявив, що якщо раніше плату за навчання моніторили вибірково, то в 2015 році перевірці підданий буквально все вузи.
Перший заступник голови комітету Держдуми по утворенню Володимир Бурматов навіть склав спеціальний рейтинг вузів, де вартість навчання підскочила найсильніше. Максимальне збільшення вартості навчання на 2015-2016 навчальний рік зафіксовано в підвідомчому Міністерства освіти та науки Державному університеті управління по ряду очних магістерських напрямків. Друге місце за рівнем зростання цін на платну освіту зайняв Московський державний університет друку імені Івана Федорова. Третє місце займає ще один провідний державний вищий навчальний заклад - Російський університет дружби народів.
Також Бурматов попросив заступника голови уряду РФ Ольгу Голодець дозволити керівникам навчальних організацій самим вирішувати, які ціни на освіту можливі в нинішній економічній ситуації, і при бажанні заморозити ціни. Пропозиція депутата отримало позитивний відгук: можливість не міняти вартість навчання вузам надали, але скористалися такою пропозицією далеко не всі.
Універ Плюс
Наприклад, два з основних вузів Іркутської області - Іркутський державний університет і Байкальський державний університет економіки і права - плату за навчання в цьому році підвищили.
- Вартість навчання в Іркутському державному університеті збільшена в суворій відповідності до вимог чинного законодавства - закону «Про державний бюджет», де обговорено рівень інфляції, і федеральних державних стандартів вищої освіти, - зазначив проректор з навчальної роботи ярмо Вадим Рябчиков. - Закон вимагає від нас встановлення плати не нижче встановлених урядом базових нормативних витрат на надання освітніх послуг з урахуванням коригуючих коефіцієнтів інфляції.
За словами Рябчикова, в 2015 році вартість навчання в головному вузі регіону виросла не більше, ніж на 12,2% - тобто на рівень інфляції. І в новому навчальному році середня вартість навчання на програмах бакалаврату становить 123 556 рублів за рік, магістратури - 141 575 рублів.
Найдорожчим факультетом ярмо можна назвати факультет спеціального інклюзивної освіти, де рік бакалаврату коштує 160 106 рублів, магістратури - 181 566 рублів. Як і раніше дорогим залишається Сибирско-американський факультет , Де рік навчання на бакалавраті варто 158 400 рублів.
У наргоспі ситуацію пояснюють також: вартість навчання підняли рівно на рівень інфляції. Як стверджує проректор вузу Михайло Рачков, «плата збільшилася ненабагато». Проте, згідно офіційному сайту університету , Сьогодні рік навчання на бакалавраті за спеціальністю «Економіка» коштує 137 тисяч рублів, в магістратурі - 143 тисячі рублів. Рік же магістратури за спеціальностями «Лісове справу», «Бізнес-аналітика», «Землевпорядкування та кадастри» обійдеться студентам вже в 152 тисячі рублів.
ІрНІТУ
100% заморозка
А ось два інших великих вузу регіону - Іркутський державний університет шляхів сполучення і Іркутський державний технічний університет - торішню вартість навчання вирішили не міняти. Як підкреслила співробітник управління по зв'язках з громадськістю ІрНІТУ Ангеліна Саломатова, абсолютно всі спеціальності коштують стільки ж, скільки коштували в минулому році.
Найдорожчим напрямком бакалаврату в політеху залишилися факультети «Технічна експлуатація літальних апаратів і двигунів» і «Дизайн» - їх студентам доведеться викласти за річний курс по 114 тисяч рублів. Більша ж частина спеціальностей коштує 70 тисяч рублів на рік. Вартість річного навчання в магістратурі - від 71 до 78 тисяч рулів.
У головному залізничному вузі регіону вартість навчання теж було вирішено «заморозити». Найдорожчою спеціальністю бакалаврату в ІрГУПСе є «Митна справа», рік навчання коштує 86 500 рублів. Вартість навчання в магістратурі коливається від 81 до 85 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за рік.
- Ми вирішили скористатися пропозицією і залишити ціни на торішньому рівні, - пояснює проректор ІрГУПСа Юрій Трофімов. - Треба йти назустріч студентам. У вузі прекрасно розуміють: підніми ми зараз ціни, і наші студенти просто не зможуть заплатити за навчання, а кому це потрібно?
Іркутський філія МЛУ
Найдорожче - стоматолог
В інших вузах Іркутської області точно так же: хтось підняв плату за навчання, хтось ні. Наприклад, в Іркутська філії МЛУ вартість найдешевшого напрямки бакалаврату - 124 960 тисяч рублів за рік. Найдорожче тут виявилися спеціальності «Управління комунікаційними процесами» і «Теоретичні основи практичної психології»: рік навчання на магістратурі обійдеться в 151 804 рубля.
Найдешевшим вузом виявився Іркутської державний аграрний університет імені О.О. Ежевского. колишня ІрГСХА пропонує стати інженером всього за 30 тисяч рублів на рік. А ось найдорожче в нашому регіоні, виявляється, вивчитися на стоматолога - цієї професії Іркутський державний медичний університет тепер вчить за 180 тисяч рублів на рік . Ось вже дійсно: «зуби на полицю».
ІГМУ
У французькій стороні, на іншій планеті
Для порівняння наведемо ще й вартість навчання в інших вузах, популярних у іркутської молоді. Отже, в Бурятський державному університеті річна вартість навчання коливається в межах від 44 тисяч рублів (соціолог) до 85 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (лікар). В Новосибірському державному університеті найдешевше стати фізиком - 80 тисяч рублів за рік, найдорожче навчатися бути менеджером - 150 тисяч рублів.
Про ціни столичних вузів і говорити страшно, вони дійсно неначе знаходяться на іншій планеті. Наприклад, в Московському державному університеті імені М.В. Ломоносова річна вартість навчання за деякими спеціальностями досягає 325 тисяч рублів на рік . У Ленінградському державному університеті імені А.С. Пушкіна все набагато простіше: максимум 146,5 тисячі рублів за рік за напрямками «Дизайн» та «Оздоровчий туризм».
Вчитися, вчитися і ще раз вчитися
В цьому році, правда, уряд Росії істотно збільшило кількість бюджетних місць у вузах, виділивши відразу 576 тисяч місць - це на 16% більше, ніж в минулому році. Але і отримати право на безкоштовне навчання виявилося не так-то просто. Чому? Причина перша: в 2015 у всіх вузах країни в обов'язковому порядку беруть громадян України, які «можуть претендувати на бюджетні місця нарівні з російськими громадянами». Плюс кожен вуз виділив спеціальні бюджетні місця для кримчан. Боротьба за місця стала набагато запеклішою, і ця тенденція збережеться в майбутньому році.
Друга причина: уряд розподіляє бюджетні місця, виходячи з власних потреб. Наприклад, з кожним роком спостерігається тенденція збільшення бюджетних місць на спеціальності інженер і IT-фахівець. А ось юристи і економісти в країні останнім часом в надлишку, тому і навчати їх за свій рахунок держава планує в мінімальній кількості.
Причина третя: в цьому році під час вступу зараховувалися не тільки бали ЄДІ, а й спільні здобутки абітурієнта. За багате портфоліо (красуня, спортсменка, волонтерка) вузи можуть додати додаткові очки. Нинішнім випускникам шкіл варто задуматися про участь в різних конкурсах і олімпіадах. При цьому варто запам'ятати, що в вузах в обов'язковому порядку встановлено мінімальну кількість балів за ЄДІ з усіх предметів. Якщо у абітурієнта хоч по одному предмету бал буде нижче прохідного, вуз не має право його прийняти, навіть з огляду на все його заслуги.
Не варто також забувати, що в цьому році Рособрнадзор відкликав ліцензії у 24 вищих навчальних закладів, 31 - не зміг пройти акредитацію, ще 21 - заборонено набирати студентів. У майбутньому році контроль за діяльністю навчальних закладів буде тільки посилено. Тому, перш ніж вступати за принципом «аби куди, аби в університет», варто задуматися.
І ще: міністерство фінансів РФ запропонувало в 2016-2017 роках скоротити кількість бюджетних місць на 100 тисяч. Остаточно рішення поки не прийнято, але можливо все. При цьому вартість навчання на комерційній основі, зрозуміло, буде рости з року в рік. Так що завтрашнім випускникам шкіл можна дати тільки одна порада: «вгризатися» в граніт науки і далі слідувати відомому заповітом - вчитися, вчитися і ще раз вчитися.
Надія гусевского, ІА «Іркутськ онлайн»
У вузі прекрасно розуміють: підніми ми зараз ціни, і наші студенти просто не зможуть заплатити за навчання, а кому це потрібно?Чому?