До 26 липня російські вищі учбові заклади приймають заяви від вступників. Фото: Валерій Шарифулин / ТАСС
Вступна кампанія в самому розпалі: до 26 липня російські вищі учбові заклади приймають заяви від абітурієнтів. Що потрібно враховувати майбутнім студентам і як бути впевненим, що обраний вуз не позбудеться державної акредитації?
Загальні правила
Як і раніше, випускники шкіл можуть подати заяви на три спеціальності в п'ять ВНЗ, тобто в цілому у кожного є 15 шансів вступити до університету або університет. Найважливіші документи абітурієнтів - сертифікати про здачу Єдиного державного іспиту. В обов'язковому порядку випускники повинні пройти випробування з російської мови та математики. ЄДІ з інших предметів здається в залежності від вибору майбутньої спеціальності.
Скільки потрібно отримати на ЄДІ, щоб подати до вузу (джерело: Наказ Рособрнадзора від 18 листопада 2016 р N 1967) Предмет Необхідний мінімум (з 100 балів) Російська мова 36 Математика 27 Фізика 36 Хімія 36 Інформатика 40 Біологія 36 Історія 32 Географія 37 Общестовазнаніе 42 Література 32 Іноземна мова 22Мінімальні бали, які потрібно одержати на ЄДІ, Рособранадзор визначив в 2016 році і з того часу не міняв. Провідні вузи завжди завищують поріг, причому як по обов'язковим, так і з профільних предметів. Наприклад, бажаючі навчатися в МГИМО повинні здати ЄДІ з російської та іноземної мов щонайменше на 70 балів, а абітурієнтам біологічного факультети СПбГУ потрібно набрати мінімум 65 балів на ЄДІ з російської мови, біології та хімії.
Є три категорії абітурієнтів, які замість ЄДІ здають вступні іспити у ВНЗ - це інваліди, іноземні громадяни, а також випускники російських шкіл за кордоном. Всім іншим без сертифіката про здачу Єдиного державного іспиту шлях у російський університет закрита.
315 тисяч бюджетних місць було виділено в цьому році в вузах Росії.
Деякі ВНЗ проводять додаткові вступні іспити. У цьому випадку прийом документів на вступ закінчується раніше - в цьому році 7 липня.
Крім сертифікатів ЗНО, абітурієнти повинні принести до приймальних комісій атестати про повну загальну середню освіту та посвідчення особи. Медичний огляд в більшості вузів проходити не потрібно. Також враховуються індивідуальні досягнення випускників, наприклад, перемоги в олімпіадах, за які вузи додають бали в загальний рейтинг абітурієнта. Є й більш серйозні пільги. Наприклад, переможці заключних етапів Всеукраїнських олімпіад з математики та економіки можуть надійти на економічне відділення МГУ зовсім без вступних іспитів, зокрема ЄДІ.
лови хвилю
Перша хвиля зарахування, під час якої вузи заповнюють 80 відсотків бюджетних місць, стартує з 27 липня. У цей день університети та інститути публікують списки людей, рекомендованих до зарахування. Потрапили в цей список до 1 серпня мають подати оригінали документів і заяви про згоду на зарахування. Наказ про зарахування першої хвилі буде опублікований 3 серпня.
Після цього почнеться друга хвиля зарахування. Оригінали документів та заяви про згоду на зарахування абітурієнти подавати до 6 серпня. Наказ про зарахування другої хвилі на решту бюджетні та платні місця буде опублікований 8 серпня.
складнощі акредитації
Гостру дискусію в суспільстві викликав відгук державної акредитації у Московській вищій школі соціальних і економічних наук, більш відомої як Шанінка. Дійшло до того, що 50 провідних російських вузів направили колективний лист президенту Росії Володимиру Путіну з пропозицією модернізувати діючу систему акредитації.
Топ-3 вузу Росії за версією Forbes 1. Російська економічна школа
2. Російська академия народного хозяйства і держслужби при Президенті РФ
3. Московський фізико-технічний інститут
Втім, свої пропозиції вони сформулювали ще до ситуації з Шанінкой. Наказ про відкликання акредитації у ВНЗ Рособрнадзор підписав 20 червня. А ідеї по трансформації системи госаккредаціі висловлювалися ще на початку травня на спільному засіданні асоціації "Глобальні університети» та Асоціації провідних університетів, куди входять провідні вузи Росії. Прозвучали на зустрічі тези в результаті увійшли в обіг на ім'я президента.
Самі абітурієнти далекі від предмета спору між університетами та Міністерства освіти та науки. Ситуація з Шанінкой турбує їх з точки зору надійності обраного вузу. Проектуючи ситуацію на себе, вчорашній школяр і його батьки задаються одним питанням: а що, якщо мій вуз теж позбавлять акредитації?
Акредитація означає, що вуз видає дипломи державного зразка. Щоб одержати такий статус, вуз повинен відповідати мінімуму освітніх стандартів, закріплених в законодавство. Без акредитації вуз може продовжувати працювати, зараховувати студентів і видавати дипломи. Ще у ВНЗ повинна бути ліцензія, яка дає право на здійснення освітньої діяльності. Без неї вуз працювати не може, при її анулювання він зобов'язаний закритися.
Відомості про наявність акредитації та ліцензії кожен вуз повинен публікувати на своєму сайті. Знайти їх можна в розділі «Документи», який не завжди легко виявити на головній сторінці вузу. Важливий момент: той факт, що акредитація видана, наприклад, до 2026 року, не означає, вона не може бути відкликана раніше.
Також перевірити ліцензію і акредитацію вузу можна на сайті Рособрнадзора в розділі «Державні послуги». У другому випадку знадобиться вказати ІПН вузу, зазвичай його легко знайти в Інтернеті. Про плани провести акредитаційну експертизу того чи іншого вузу можна дізнатися з розпоряджень Рособрнадзора, які публікуються в розділі «Документи».
Що потрібно враховувати майбутнім студентам і як бути впевненим, що обраний вуз не позбудеться державної акредитації?Проектуючи ситуацію на себе, вчорашній школяр і його батьки задаються одним питанням: а що, якщо мій вуз теж позбавлять акредитації?