Незабаром нардепи повинні вирішити питання про створення нового органу, який замінить «ліквідовану» податкову міліцію. Новий орган буде займатися економічними злочинами, забравши частину повноважень у Нацполіціі і СБУ.
ФАКТ. У 2016 році при внесенні змін до Податкового кодексу нардепи «ліквідували» податкову міліцію. Втім, поки не створено новий орган, який буде займатися економічними злочинами, податкова міліція продовжує працювати і фінансуватися з державного бюджету.
Зрушити з мертвої точки. З моменту паперової ліквідації податкової міліції чиновники кілька разів намагалися ініціювати створення нового органу. Спочатку мова йшла про створення фінансової поліції. Пізніше в Міністерстві фінансів запропонували створити Службу фінансових розслідувань, однак пропозиція не знайшла підтримки серед депутатів. Нещодавно ж Президент України Петро Порошенко закликав парламент розглянути законопроект про Національне бюро фінансової безпеки, розроблений депутатом від БПП Ніною жителя півдня.
В ЧОМУ ПРОБЛЕМА? Затягування при створенні нового органу пов'язано з функціями, які будуть покладатися на нього. Передбачається, що правоохоронний орган буде займатися економічними злочинами, а також порушеннями в сфері публічних фінансів, забравши на себе частину повноважень Служби безпеки і Нацполіціі. Як бачимо, функції нової служби будуть досить серйозними, тому кулуарна боротьба за контроль над новим відомством триває.
ПРОПОЗИЦІЇ. Всього з моменту ліквідації податкової міліції у Верховній Раді було зареєстровано п'ять законопроектів щодо реформування органу.
Перше пропозиція стосувалася створення фінансової поліції. Законопроект був зареєстрований нардепом від «Самопомочі».
Другий законопроект представило Міністерство фінансів.
Третій проект закону належить фракції БПП.
Ще два законопроекти були зареєстровані слідом за проектом Южаніна. Вони містять деякі відмінності, зокрема, в пункті підпорядкування органу.
Документ жителя півдня передбачає, що Національне бюро фінансової безпеки буде підкорятися Верховній Раді і Президенту, а альтернативні законопроекти пропонують зробити орган підзвітним Кабміну і Міністерству фінансів. Відмінності стосуються і пункту про призначення керівника нового органу. Представники БПП пропонують, щоб голову Нацбюро призначав Президент, а альтернативні законопроекти передбачають призначення керівника Кабінетом міністрів.
ЖИТИ ПО-НОВОМУ? Представники бізнесу побоюються, що новий правоохоронний орган може стати ще одним мілітаризованим органом з необмеженими правами, замість того щоб стати, як обіцяв Президент, аналітичним органом. Підприємці стурбовані, що в новий правоохоронний орган просто перекочують старі кадри. Так, наприклад, одним з авторів нової концепції боротьби з тіньовим бізнесом в Україні став екс-начальник слідчого управління фінансових розслідувань ДФС Вадим Мельник, який працював в службі ще за часів Віктора Януковича.
Повернення старих кадрів під новим ім'ям - звичайна справа для України. Варто тільки згадати колишніх співробітників «Беркута» в рядах спецпідрозділу КОРД, створеного в 2016 році. Серйозне занепокоєння також викликає можлива залежність органу і його керівника від глави держави.
Незважаючи на ряд зауважень до законопроекту Ніни Южаніна, експерти вважають, що найбільше шансів на прийняття має саме цей документ, адже він має підтримку Президента і двох найбільших фракцій в парламенті. Втім, не виключено, що після прийняття в першому читанні в документ будуть внесені поправки.
фото: Громадське
Читайте також: ЗАХІД ДОПОМОЖЕ: В УКРАЇНІ створити новий правоохоронний ОРГАН
Висловити своє враження
В ЧОМУ ПРОБЛЕМА?ЖИТИ ПО-НОВОМУ?