отримати податкове вирахування при купівлі квартири можна двома способами: або безпосередньо через податкову інспекцію (в даному випадку підлягає поверненню ПДФО перераховується на розрахунковий рахунок власника), або через роботодавця. Другий спосіб має ряд незаперечних переваг.
Перший плюс - через роботодавця податкове вирахування можна отримати значно швидше, ніж через податкову інспекцію.
Справа в тому, що податківці повернуть податки тільки по завершенні року, в якому була куплена або побудована нерухомість. Отримавши від забудовника квартиру по акту прийому-передачі або зареєструвавши в Росреестра право власності на придбане на вторинному ринку житло, треба терпляче чекати настання наступного року. І лише потім відправлятися в податкову інспекцію за місцем прописки для подачі документів на відрахування.
На перевірку закон відводить три місяці. Якщо податковий інспектор винесе позитивний вердикт, то протягом 30 днів на вказаний платником податків рахунок повернуться виплачені їм податки.
Варіант з отриманням вирахування через роботодавця швидший: до податкової інспекції можна звертатися відразу після того, як на руках у покупця виявляться документи, що підтверджують право власності на нерухомість, не чекаючи закінчення податкового періоду (календарного року).
Перевірка документів займе всього місяць. За її підсумками платнику податків вручать повідомлення для роботодавця про надання податкового відрахування, яке разом із заявою необхідно подати за місцем роботи. Відрахування надається з того місяця, в якому співробітник приніс заяву, роз'яснило Міністерство фінансів у листі від 27.06.14 № 03-04-05 / 31208.
Відповідно, щомісячна зарплата покупця нерухомості збільшиться на 13%.
Другий плюс - простота оформлення податкового вирахування за місцем роботи. Для його отримання немає необхідності заповнювати податкову декларацію за формою 3-ПДФО. Досить звернутися до податкового органу із заявою про намір отримати податкове вирахування через роботодавця, приклавши до неї копії документів, що підтверджують право на придбане або збудоване житло та пов'язані з цим витрати. Через місяць в УФНС видадуть повідомлення, яке необхідно буде представити за місцем роботи.
Далі справа піде ще простіше. Якщо за рік не вдалося повернути податкові відрахування в повному обсязі, то залишок переходить на наступний податковий період. Для продовження виплат податкового вирахування за місцем роботи в січні доведеться ще раз звернутися до податкової інспекції - за новим повідомленням. Але весь пакет документів повторно нести в УФНС немає необхідності. Досить буде написати заяву на отримання повідомлення і представити довідку 2-ПДФО, по якій податковий інспектор зможе зробити висновок про вирахування, який я використав в попередньому році.
Третій плюс - можливість одержати відрахування у кількох роботодавців. В даний час платник податків може отримувати майнове відрахування відразу як на основному місці роботи, так і в компаніях, в яких працює за сумісництвом. Головна умова - щоб людина була зарахований до штату і отримував білу зарплату, з якої виплачується 13-відсотковий податок.
У заяві до податкової інспекції необхідно вказати, які компанії будуть надавати податкові відрахування, а також в межах яких сум очікується отримання вирахування від кожного роботодавця. Орган УФНС видасть кілька повідомлень - для кожного роботодавця своє із зазначенням суми відрахування. Але перевищувати її не можна: якщо річний заробіток співробітника на даному місці роботи виявиться більше вирахування, зазначеного в документі, то з різниці буде утримано ПДФО.
Такий спосіб отримання вирахування доступний тільки тим, хто трудиться в штаті підприємства (пункт 8 статті 220 НК РФ, лист Мінфіну Росії від 28.06.2011 № 03-04-05 / 3-451). Якщо ж покупець квартири виконує роботи за договором підряду, авторському угодою або в рамках іншої цивільно-правової угоди, він не може одержати відрахування у замовника.
Але є одне але". Якщо людина протягом року по будь-якої причини змінить місце роботи, то процес отримання вирахування перерветься. Справа в тому, що повідомлення з податкової - документ адресний, призначений конкретному роботодавцю, він не може бути переданий іншій юридичній особі. Щоб і надалі отримувати відрахування, покупцеві нерухомості доведеться звернутися до податкової інспекції із заявою про надання повідомлення для нового роботодавця.
Документи, необхідні для отримання податкового вирахування за місцем роботи
1. Заява на отримання повідомлення від податкового органу про право на майнове відрахування
2. Копії документів, що підтверджують право на житло:
- свідоцтво про державну реєстрацію права на нерухомість (у разі покупки кімнати / квартири / будинку на вторинному ринку);
- акт прийому-передачі квартири (При пайовому будівництві);
- свідоцтво про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку або частку / частки в ньому і свідоцтво про державну реєстрацію права власності на житловий будинок або частку / частки в ньому;
- при використанні позикових коштів - договір іпотеки, графік погашення кредиту та сплати відсотків за користування позиковими засобами
3. Копії платіжних документів:
- підтверджують витрати платника податку при придбанні майна (квитанції до прибуткових ордерів, банківські виписки про перерахування грошових коштів);
- довідки з банку про сплату відсотків по іпотечним кредитом
4. При придбанні майна у спільну сумісну власність:
- копія свідоцтва про шлюб;
- письмову заяву про домовленість подружжя про розподіл розміру майнового податкового вирахування
5. Паспорт та його копія