- Сергій Морозов, компанія "Мороз Мьюзік"
- Як отримати права
- про етику
- Станіслав Сафронов, креативне агентство DDB
- Світові тяжби
- Том Вейтс - Heart Attack and Vine
- Емінем - Lose Yourself
- The Beatles - Revolution
- The Band - The Weight
- The Black Keys - Gold on the Ceiling
Фото: ТАСС / Руслан Шамуков
На телебаченні демонструється рекламний ролик мережі швидкого харчування, в якому використовується композиція Віктора Цоя "Весна". Під групу "Кіно" любителям фастфуду пропонують оцінити нове весняне меню.
Ми вирішили дізнатися, наскільки правомірно використана музика Цоя в ролику, а також згадати випадки використання популярних рок-хітів у світовій рекламі.
Відзначимо, в 2011 році інша пісня Віктора Цоя, "Дальше действовать будем ми", була також використовувала в комерційному відеоролику - рекламі компанії "Тінькофф Кредитні Системи".Сергій Морозов, компанія "Мороз Мьюзік"
Про створення реклами з піснею Цоя "Весна"
"Наша компанія," Мороз Мьюзік ", володіє правами на всі твори Цоя, а також на його образ, ім'я та навіть фрази. Вони будуть діяти також і в найближчі п'ять років. У сина Цоя Олександра і його батька Роберта теж є права - як у спадкоємців. у нас договір: всі питання ми зобов'язані погоджувати з ними.
Існує проблема, пов'язана з правами на музику, - багато хто намагається використовувати її без дозволу правовласників. Але у випадку з "Макдональдс" діє договір. Компанія DDB (креативне агентство, яке займалося підготовкою ролика для "Макдональдс" - примітка M24.ru) звернулася до нас до того, як би запущений ролик. "Весну" вони вибрали з запропонованих нами пісень. Використання "Весни" або інших композицій Цоя в майбутніх роликах не обговорювалося ".
Як отримати права
Посилання по темі
"Насправді все гранично просто: якщо ви хочете використовувати пісню у себе в програмі або фільмі і вам потрібен певний автор, ви домовляєтеся з власником прав. Якщо правами на музику і текст має одна людина, ви домовляєтеся тільки з ним. У тому випадку , коли власників декілька, необхідно буде отримати підтвердження від усіх. Якщо замовник побачить, що права не захищені, він просто не заплатить за продукт ".
про етику
"За 20 років роботи з правами на твори Цоя у нас було досить багато випадків" на межі ". Наприклад, ситуація, коли пісню" Малюк "хотів виконувати Борис Моїсеєв. Ми порадилися з спадкоємцями і вирішили, що це начебто не дуже добре. З іншого боку - а чому б і ні? Ансамбль "Золоте кільце" і навіть різні діджеї, бувало, отримували права на створення каверів, але це все - прикордонні випадки. Від деяких пропозицій, які дійсно паплюжать пам'ять Цоя, спадкоємці категорично відмовляються. У таких випадках права не передаються ".
Станіслав Сафронов, креативне агентство DDB
"Ми давно співпрацюємо з російськими музикантами. У чесності робили 40-секундний ролик з Олексієм Кортневим в головній ролі.
У нас були і The Offspring - все залежить від поставленої мети.
Реакція на нашу роботу у споживачів завжди різна. Якихось офіційних невдоволень або похвал на свою адресу ми не отримували, але постійно стежимо за реакцією в соцмережах. Є і позитивні, і негативні думки. Тут складно сказати, яких більше ".
Відзначимо, цілком можливо, що за допомогою використання пісні Віктора Цоя в ролику, зверненому до російської аудиторії, "Макдональдс" намагається повернути прихильність клієнтів, частково втрачене в зв'язку з недавніми перевірками і закриттям деяких столичних магазинів.Світові тяжби
Судові розгляди з приводу неправомірного використання пісень відомих музикантів - не рідкість. Найбільш відомі випадки судових розглядів навколо музики в рекламі:
Том Вейтс - Heart Attack and Vine
Том Вейтс завжди був проти використання його композицій в рекламних цілях. Він подав позов до європейського підрозділу Levi Strauss & Co з вимогою припинити показ реклами з його піснею Heart Attack and Vine. Компанія принесла розгорнуті вибачення і висловила "щирі співчуття, що композиція Heart Attack and Vine була використана всупереч бажанням пана Вейтса, а рекламний ролик викликав його роздратування".
Вейтс успішно вигравав аналогічні судові справи у Frito-Lay, Audi і Opel.
Емінем - Lose Yourself
У 2011 році Емінем знявся в рекламному ролику Chrysler, показаному в ефірі Суперкубка. Через деякий час Audi запустила на європейський ринок до болю схожу рекламу. Продюсери співака подали позов. Процес завершився тим, що сторони прийшли до мирної угоди. Деякі благодійні організації Детройта отримали на свої рахунки великі суми.
У 2005 році композиція Lose Yourself, на думку Емінема, була незаконно використана в рекламі Apple iPod. Питання також завершився полюбовно.
The Beatles - Revolution
Nike придбала права на Revolution за 500 тисяч доларів. Правда, не у The Beatles: авторськими правами на композицію володіли компанія Capitol-EMI і Майкл Джексон. Три колишніх учасника групи подали позов до компанії, заявивши, що "їх музика не може використовуватися в рекламі кросівок, пива, панчішно-шкарпеткових виробі або чого б то не було ще". Сторони врегулювали конфлікт в 1989 році.
The Band - The Weight
Барабанщик і співак The Band Левон Хелм подав позов до рекламного агентства BBDO за "незаконне використання його композиції". Розглянувши справу по суті, апеляційний суд прийняв рішення, що, відповідно до контракту 1968, звукозаписна компанія Capitol Records мала право продавати авторські права на композиції групи. Хелм помер за місяць до того, як було оприлюднено судове рішення.
The Black Keys - Gold on the Ceiling
Американська рок-група The Black Keys лояльно ставиться до правомірної використання своїх композицій в рекламі, а на незаконні дії рекламодавців реагує дуже оперативно. Так, рок-дует заявив, що вони будуть судитися з мережею ресторанів Pizza Hut за використання в їх рекламі синглу Gold on the Ceiling. Аналогічні претензії група пред'являє до торгової мережі Home Depot за незаконне використання хіта Lonely Boy в рекламі інструментів Ryobi. З кожної компанії група вимагає більш ніж по 75 тисяч доларів.
Крім того, The Black Keys направила цілих два позови до агентству Della Femina Rothschild Jeary & Partners за незаконне використання пісні Tighten Up в рекламних роликах для банку New Jersey's Valley National Bank.
Суперечка про використання розкручених композицій в рекламних роликах, куди логічніше вести, все-таки, в моральному, а не в правовому полі. Зрештою, готельні приклади, коли музика рекламувала щось без згоди самого автора - рідкісні, і частенько самі служать додатковим піаром для артиста. А ось наскільки емоційний посил тієї чи іншої п'єси, етично і естетично відповідає розкрутці товару або бренду, все-таки, краще вирішувати самому артисту чи правовласникам. Ну, а якими критеріями їм при цьому керуватися - особиста справа і вибір кожного.
сюжет: Тренди міста: все, що хвилює столицю
З іншого боку - а чому б і ні?