- витоки [ правити | правити код ]
- Новополоцький політехнічний інститут [ правити | правити код ]
- Перетворення НПІ в класичний університет [ правити | правити код ]
Полоцький державний університет
(ПГУ) Полацкі дзяржаўни ўніверсітет (ПДУ) Міжнародна назва Polotsk State University (PSU) Колишні назви філія Білоруського політехнічного інституту , філія Білоруського технологічного інституту , Новополоцький політехнічний інститут імені Ленінського Комуністичного Союзу Молоді Білорусії Девіз Docendo discimus (Навчаючи, вчимося) Рік заснування 1 968 Рік реорганізації 1993 Тип Державний класичний університет Ректор Лазовский, Дмитро Миколайович Студенти 10 500 (на 2016 рік) Бакалаврат 45 спеціальностей [1] Магістратура
22 спеціальності академічної магістратури, 8 спеціальностей практико-орієнтованої магістратури,
3 магістерські програми подвійного диплому [2] Аспірантура 20 спеціальностей [3] Доктора 18 Викладачі 500 Розташування Білорусія Білорусь , Новополоцьк Білорусь Білорусь , Полоцьк Юридична адреса вул. Блохіна, 29, 211446 , м Новополоцьк , Вітебська обл. , Білорусь сайт psu.by
Полоцький державний університет (ПГУ) - вищий навчальний заклад в Республіці Білорусь . Навчальні корпуси розташовані в містах Полоцьк і Новополоцьк , А також в селищі межиріччя .
витоки [ правити | правити код ]
Вища освіта в Полоцьку має давні традиції [4] . В 1581 році в Полоцьку був заснований єзуїтський колегіум . 12 січня 1812 року Указом Російського імператора Олександра I Колегіум був перетворений в Полоцьку єзуїтську академію з правами університету. Академія діяла протягом 1812 - 1820 років і була першим вищим навчальним закладом на території сучасної Білорусі [5] .
Новополоцький політехнічний інститут [ правити | правити код ]
14 липня 1968 року був створений Новополоцкий філія Білоруського політехнічного інституту . 10 лютого 1969 року було вирішено передати Новополоцкий філія БПИ Білоруському технологічному інституту . У 1972/1973 навчальному році на денному відділенні НФБТІ навчався 801, а на вечірньому - 483 студента. У 1973 р в вузі був проведений перший випуск молодих фахівців.
1 січня 1974 року НФБТІ був перетворений в самостійний Новополоцький політехнічний інститут (НПІ), який став другим політехнічним інститутом в Білоруської РСР. Ректором НПІ був призначений колишній директор Новополоцького філії - Ернст Михайлович Бабенко . При потужній підтримці республіканської і місцевої влади, головним чином за рахунок галузевих міністерств СРСР, закладалася міцна матеріально-технічна база НПІ. Активно будувалися навчально-лабораторні корпуси, квартири для викладачів, гуртожитки для студентів. У молодої вуз були запрошені цілі наукові школи з багатьох наукових і промислових центрів Радянського Союзу: Челябінська, Волгограда, Саратова, Калінінграда, Ростова. Талановиті викладачі - професори С.І. Луговський , А.М. Левін, А.І. Семенов, Ю.П. Ощепков, Б.П. Чемісов і інші - забезпечили не тільки успішну наукову діяльність, а й заклали базу наукових напрямків кафедр. Були укладені великі господарські угоди з підприємствами по розробці нових технологій підвищення зносостійкості деталей хімічного обладнання, різних машин і апаратів, створення систем вентиляції та водоочищення, використання нових будівельних матеріалів і конструкцій. У 1976 році була створена кафедра геодезії, і відбувся перший набір на спеціальність «Прикладна геодезія». В результаті успішного розвитку цього напрямку в 1979 р в НПІ був відкритий перший і довгий час єдиний в Білорусі геодезичний факультет. У 1982 р до складу НПІ входило 6 факультетів (санітарно-технічний, будівельний, технологічний, машинобудівний, геодезичний і вечірній), 23 кафедри і науково-дослідний сектор. З 1985 року в інституті стали навчатися іноземні студенти.
Уже в перші роки існування вузу в ньому зароджується стройотрядовское рух. Незабаром Новополоцьк будзагони зарекомендували себе з найкращої сторони як в республіці, так і за її межами. У 1980 році Постановою Ради Міністрів Української РСР Новополоцький політехнічному інституту було присвоєно ім'я Ленінського комуністичного Союзу молоді Білорусії.
Складні процеси, що відбувалися в СРСР, а після його розпаду - в Білорусі - в кінці 80-х - початку 90-х рр. викликали значні зміни в НПІ. У 1989 р було створено радіотехнічний факультет, а в 1992 р - фінансово-економічний і на базі машинобудівного - окремий факультет по перепідготовці фахівців з вищою освітою, незабаром перетворений в Інститут підвищення кваліфікації при НПІ [6] .
Перетворення НПІ в класичний університет [ правити | правити код ]
Поява перших гуманітарних спеціальностей, а головне - потреба у висококваліфікованих кадрах для економіки регіону і країни в цілому поставили питання про необхідність суттєвої перебудови роботи вузу. Постановою Ради Міністрів Республіки Білорусь № 618 від 14 вересня 1993 року Новополоцький політехнічний інститут був перетворений в Полоцький державний університет. У зв'язку з цим відбулися значні зміни в структурі навчального закладу. На шляху перетворення ПГУ в європейський університет класичного типу були створені історико-філологічний (1993) і юридичний факультети (1997), відкриті нові спеціальності в аспірантурі і створені три спеціалізовані ради по захисту дисертацій.
Ще з початку 90-х рр. керівництво НПІ, влада міста Полоцька, діячі науки і культури Білорусі та Полотчіни стали піднімати питання про передачу інституту комплексу будівель колишнього Полоцького єзуїтського колегіуму, де в той час розміщувався військовий госпіталь. Отримання вузом університетського статусу сприяло початку позитивного вирішення цього питання. 18 жовтня 1993 року в Постанові Ради Міністрів Республіки Білорусь «Про заходи щодо подальшого розвитку Полоцька і збереженню його культурно-історичної спадщини» Вітебського обласного виконавчого комітету було дано доручення спільно з Білоруським військовим округом розглянути питання про звільнення будівель колишнього Полоцького єзуїтського колегіуму для передачі його історико-філологічного факультету ПГУ. Проте реалізація постанови зіткнулася з численними перешкодами і була відкладена на невизначений термін [7] .
Поштовх подальшому розвитку ПГУ дало відвідування вузу в 2001 р Президентом Республіки Білорусь А.Г. Лукашенко . Відповідно до Протоколу Доручень Глави держави від 1 вересня 2001 року Міністерство оборони передало університету комплекс будівель єзуїтського колегіуму. У лютому 2003 року відбулася урочиста передача історичних будівель. Таким чином, викладачі та студенти ПГУ стали господарями одного з найстаріших університетських містечок на пострадянському просторі і найстарішого - в Білорусі. Зараз на полоцької майданчику вузу розміщуються гуманітарний факультет (з 2005 р) і факультет інформаційних технологій (з 2008 р) [8] .
З 2016 року юридичний факультет і кафедра фізвиховання та спорту гуманітарного факультету мають власного кампусом у селищі межиріччя [9] . На цій же базі діє Регіональний навчально-науково-практичний Юридичний центр [10] . У жовтні 2017 року університет спільно з Новополоцьк міським виконавчим комітетом та ВАТ "Нафтан" є активним учасником інноваційно-промислового Новополоцького нафтохімічного кластера, створення якого направлено на зміцнення зв'язку між освітою, наукою і виробництвом і сприяння подальшому розвитку нафтохімічної галузі, а також іншого наукоємного та високотехнологічного виробництва [11] .
В ході реорганізації навчальних підрозділів університету в 2017 році були об'єднані спортивно-педагогічний та історико-філологічний факультети, а також інженерно-технологічний факультет і факультет машинобудування і автомобільного транспорту. В результаті були утворені гуманітарний і механіко-технологічний факультети відповідно. Станом на травень 2018 року ПГУ об'єднує 9 факультетів, в тому числі по роботі з іноземними студентами та довузівської підготовки, і 27 кафедр. Університет пропонує 83 програми бакалаврату, магістратури та аспірантури технічного, фінансово-економічного, гуманітарного та педагогічного профілю, а також 18 програм докторантури. У 2017-2018 навчальному році в вузі налічувалося близько 10 000 студентів денної, заочної та дистанційної форми навчання, серед яких іноземні громадяни з 24 країн ближнього і далекого зарубіжжя. У ПГУ працює близько 440 викладачів, 39% з яких мають наукові ступені [12] . При університеті працюють: Центр вивчення іноземних мов "Uiniversum" [1] , Центр дошкільного дитинства і інноваційних технологій розвитку "УНІВЕРік" [2] , автошкола .
У вузі видається «Вісник Полоцького державного університету» [13] , Який входить в «Список наукових видань Республіки Білорусь для опублікування результатів дисертаційних досліджень» [14] , А також збірник "Праці молодих фахівців Полоцького державного університету". Університет є базою для проведення цілого ряду традиційних міжнародних наукових форумів, наприклад, конференції "Білоруське Подвинье: досвід, методика і результати польових і міждисциплінарних досліджень" [15] .
Міст та іноземним студентам, а також усім аспірантам і магістрантам надаються місця в одному з шести гуртожитків [16] . В університеті працюють Народний студентський театр «Арт» , Клуб інтелектуальних ігор «Рубон» , Студія сольного співу «Настрій» , Студентська відеостудія «Конспект» , Студія сучасного танцю «TORYDANCE» . Виходить студентський бюлетень «Навстіж» . Туристичні послуги надає Туристичний центр ПГУ . Щорічно в травні проводиться Урочиста церемонія вручення спеціального призу «Криніца ведаў», приурочена до Дня університету [17] .
ПГУ має офіційні символи: прапор, емблему та гімн [18] .
Автором слів гімну Полоцького державного університету є Геннадій Буравкін [19] .
- Полацкі дзяржаўни універсітет: витокі, гістория станаўлення и дзейнасць (та 40-годдзя заснавання). - Наваполацк: ПГУ, 2008. - С. 135. (біл.)
- Бабенко, Е.М. Другий політех Білорусі: початок: до 50-річчя Полоцького державного університету / Ернст Бабенко. - Новополоцьк: Полоцький державний університет, 2018. - 176 с., 50. мул. ISBN 978-985-531-585-9