Media playback is unsupported on your device
Вадим Волков, проректор ЕУСПб: Коли все ділили ларьки в 90-х, ми створювали університетОдин з найефективніших вузів Росії може позбутися ліцензії і будівлі. Європейський університет в Санкт-Петербурзі опинився під загрозою закриття після претензій Рособрназдора і міського комітету майна. Уже майже рік його перевіряють наглядові органи. Російська служба Бі-бі-сі розбиралася в ситуації.
У четвер Арбітражний суд Санкт-Петербурга почне розгляд позову Рособрнадзора до Європейського університету (ЄУ) про анулювання ліцензії вузу. Від вердикту суду залежить майбутнє ЄУ. Або він збереже право набирати і навчати студентів, або знову закриється, як це вже відбувалося в 2008 році.
На відміну від ситуації дев'ятирічної давності, вуз може закритися назавжди. Хоча в його опікунську раду входить колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін, а розбиратися в ситуації з вузом просив президент Володимир Путін.
Можливо, університет знову подасть заяву на отримання ліцензії, і Рособрнадзор його задовольнить. Можливо, ЄУ залишиться лише вести наукову діяльність, без викладацької. Університет може зовсім зникнути в тому вигляді, в якому існував останні 20 років.
- ЄУ заснований в 1994 році. Це приватний вуз, який існує, в основному, на пожертвування російського великого бізнесу і за рахунок фонду цільового капіталу, не отримуючи регулярних дотацій з бюджету. Спочатку він фінансувався за рахунок грантів американських і європейських НКО - наприклад, Фонду Сороса, Фонду МакАртурів і Фонду Форда. Діяльність цих організацій зараз визнана небажаною в Росії, але ЄУ давно не отримує від них коштів.
- Згідно з останнім опублікованим звітом (за 2015 рік) вартість чистих активів фонду цільового капіталу ЄУ - 382, 4 млн руб. В опікунську раду фонду, зокрема, входять п редседатель ради директорів ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" Олег Вьюгін, екс-міністр фінансів, а нині глава Центру стратегічних розробок і заступник голови економічної ради при президенті Олексій Кудрін, про снователь USM Holdings Алішер Усманов і ректор ЄУ Олег Хархордін.
- Університет вважають одним кращих недержавних вузів в країні. Він єдиний з російських вузів потрапив до рейтингу Лондонської економічної школи "100 кращих європейських центрів політичних наук". А в січні ЄУ очолив рейтинг Міністерства освіти та науки за двома критеріями - "Науково-дослідницька діяльність" та "Фінансово-економічна діяльність". Мова про щорічне моніторингу ефективності освітніх організацій, який міністерство проводить з 2012 року. На підставі дослідження "формується політика Міністерства освіти та науки з регулювання сфери вищої освіти і розподілу бюджетних коштів, а також реорганізації неуспішних вузів", наголошується в аналітичній записці до моніторингу.
- Опікунська рада ЄУ очолює директор Ермітажу Михайло Піотровський, туди також, зокрема, входять Кудрін, гендиректор компанії SOLOPHARM Олег Жеребцов і професора зарубіжних університетів - Стенфорда, Кембриджа, Джорджтаунського і Мічиганського.
За що вуз позбавляють ліцензії
Image caption Проректор ЄУ Вадим Волков вважає реакцію Рособрназдора несумісної зі знайденими порушеннямиПретензії Рособрнадзора зараз зводяться до однієї основної - питання кількості викладачів-практиків на факультеті політології ЄУ. "Порівняйте, так би мовити, масштаб порушень і масштаб реакції на них. Мені здається, вони непорівнянні, - сказав в бесіді з Російською службою Бі-бі-сі проректор ЄУ Вадим Волков. - Що таке викладачі-практики - ніхто не знає, документа про тому, як визначати - ні, є тільки положення про те, що вони повинні бути ".
Як розповів Бі-бі-сі Сергій Привалов, юрист фірми "ССП-консалт", яка супроводжує процес, суть питання - кого вважати "практиками", і яка кількість годин викладання їм призначати. "Спеціальних стандартів для викладачів-практиків немає, Рособрнадзор не пояснив, чи як розраховувати годинник", - зазначив він. Привалов пояснив, що у ЄУ була суперечка з Рособрнадзора з приводу декількох кандидатур - чи є вони "практиками", тому що відсутня методика, за якою можна визначити, хто "практик", а хто ні.
Процес позбавлення державної акредитації та ліцензій російських вузів йде досить активно, хоча 20 травня 2016 року тодішній міністр освіти Дмитро Ліванов заявив, що "в основному ця робота завершена". "Ми всі ці неякісні вузи забрали із системи освіти", - говорив він. Судячи з усього змінила Ліванова Ольга Васильєва з ним не згодна - тільки за два місяці 2017 року Рособрнадзор позбавив акредитації, як мінімум, десять вузів, і анулював ліцензії у п'яти.
Державна акредитація у ВНЗ підтверджує відповідність його діяльності федеральним державним освітнім стандартам. Якщо вуз її позбавляється, він може продовжувати вчити студентів, але втрачає право видавати дипломи встановленого Міністерства освіти та науки зразка і гарантувати навчаються відстрочку від служби в армії. У разі ж анулювання ліцензії вуз повинен припинити освітню діяльність. ЄУ загрожує друге.
Коли Рособрнадзор призупинив дію ліцензії ЄУ в грудні 2016 року, в ситуацію втрутився президент Путін.
як розповідав в кінці 2016 року Бі-бі-сі декан факультету економіки ЄУ Максим буїв , Для обговорення проблем університету зібралося спеціальне засідання уряду. Путін дав уряду директиву розібратися з ситуацією і вже 13 грудня арбітражний суд Москви заморозив розпорядження Рособрнадзора про припинення дії ліцензії вузу. Днем пізніше відомство відновило ліцензію університету.
Вадим Волков визнає, що член опікунської ради ЄУ Кудрін має прямий доступ до президента.
Крім того, за словами співрозмовника Бі-бі-сі в адміністрації президента, в Кремлі немає ніякої змови проти ЄУ, і прямого тиску на вуз ніхто не робить. "Вони виконують рішення Рособрнадзора, ми чекаємо суду", - сказало джерело Бі-бі-сі.
За що вуз позбавляють здани я
Image caption Особняк Кушелева-Безбородько з фасадом з рожевого мармуру ЄУ займає з 1995 рокуДругий фронт проблем ЄУ - будівля, якого він теж може втратити. Комітет майнових відносин (КВО) Санкт-Петербурга 27 грудня вручив Університету повідомлення про розірвання договору оренди на будівлю - об'єкт культурної спадщини федерального значення за адресою Гагаринская вул., Д. 3А. Це особняк Кушелева-Безбородько.
Комітет прийняв таке рішення за підсумками позапланової перевірки об'єкта на предмет неузгоджених перепланувань в липні 2016 року. Порушеннями КИО вважав заміну прогнилих вікон і установку декількох перегородок.
Image caption Каменем спотикання між ЄУ і КВО стали кілька пластикових вікон і прибудова, яку університет не зводивЩе одна претензія КИО - "всередині двору з примиканням до будівлі зведено одноповерхова прибудова". Прибудова з'явилася в 1979 році, її побудував Інститут охорони праці, що розташовувався в особняку Кушелева-Безбородько за радянських часів, щоб зберігати там небезпечні хімічні реактиви.
Те, що прибудову звели до того, як ЄУ взагалі з'явився, вузу вдалося довести в суді в жовтні. Цю, а також кілька інших претензій КИО, в результаті, зняв. Тим не менше 5 жовтня 2016 року Дзержинський районний суд Санкт-Петербурга виніс постанову "про визнання університету винним в скоєнні адміністративного правопорушення з призначенням адміністративного покарання у вигляді штрафу в розмірі 200 тис. Рублів".
"Суд виніс рішення про стягнення мінімального штрафу в розмірі 200 тис. Рублів за кілька пластикових вікон, кондиціонери та перепланування, і ми думали, що на цьому все і закінчиться. Лист про виселення напередодні Нового року стало для нас сюрпризом", - говорив на прес-конференції в січні ректор ЄУ Олег Хархордін.
Як розповів Бі-бі-сі проректор Вадим Волков, згідно з грудневим листа КИО, підписаним заступником голови комітету Олександром Германом, ЄУ мав покинути приміщення протягом п'яти днів, тобто, ніч з 31 грудня на 1 січня - це крайній термін ,. "Уявіть собі, бібліотека, обладнання, сервери, меблі - все це ось так виноситься в новорічну ніч на Гагарінському", - обурився він.
ЄУ, не маючи теоретичну можливість звільнити будівництво 1 січня 2017 року, звернувся до Арбітражного суду Санкт-Петербурга і Ленінградської області з двома позовами - про вжиття забезпечувальних заходів та про розгляд спору по суті. Забезпечувальні заходи були прийняті на засіданні 19 січня, судовий розгляд почнеться 15 березня.
А 23 січня КИО пояснив , Що вирішив розірвати договір оренди через недотримання ЄУ охоронних зобов'язань. Втім, як говорилося в листі комітету, "з огляду на що йде навчальний процес", КВО не вимагає негайного виселення університету.
При цьому університет, який розташований у приміщенні з 1995 року, постійно його реставрував і готувався до капітальної реставрації та реконструкції особняка. Про свої плани глава опікунської ради вузу Михайло Піотровський і член ради Кудрін розповіли в листі президенту. Путін в липні 2015 року схвалив цей план і просив губернатора Георгія Полтавченко підтримати проект.
Університет збирався витратити на реконструкцію 2,2 млрд руб без залучення бюджетних коштів, за рахунок свого цільового капіталу і пожертвувань великого бізнесу.
Image caption Проект з реконструкції особняка Кушелева-Безбородько підготував Жан-Мішель Вільмотт - автор православного російського культурного центру в Парижі"Університет вийшов з ідеєю про те, що палац буде пристосований під сучасний університет, тобто там будуть збережені і відреставровані старі приміщення, що охороняються, в тому числі, мармуровий фасад і буде сучасна інфраструктура для університету. І це дуже важливий момент взагалі для всього Петербурга, оскільки у нас завжди колізія між збереженням старого, особливо в центрі, і створенням чогось нового ", - розповів Бі-бі-сі Вадим Волков.
Архітектурний конкурс проекту нової будівлі виграв француз Жан-Мішель Вільмотт - він, зокрема, автор православного російського культурного центру в Парижі.
"Ми фактично пройшли всі узгодження з комітетом з охорони пам'ятників, з містобудівним спільнотою. Ми два роки взаємодіяли з містом з цього приводу", - запевнив Волков. За його словами, адміністрації Петербурга фактично схвалила всі плани реконструкції будівлі. А вони передбачають заміну величезної кількості внутрішньої інфраструктури.
- З 14 по 18 березня 2016 року університет перевіряв Рособрнадзор. За підсумками 1 квітня була "повністю припинена" госаккредитацию програм ЄУ. Керівництво університету заявило, що відкликання акредитації ніяк не завадить навчального процесу.
- 6 травня акредитація університету була відновлена.
- У липні 2016 року Генпрокуратура на запит депутата законодавчих зборів Санкт-Петербурга Віталія Мілонова (зараз депутат Держдуми) ініціювала ще одну перевірку Рособрнадзора в ЄУ. Відомство виявило близько 120 порушень і виділив на усунення недоробок місяць.
- 22 серпня ЄУ відправив у Рособрнадзор звіт про виправлення порушень - близько 1,8 тис. Листів документації.
- 23 серпня була оголошена документарна позапланова перевірка Рособрнадзора. В рамках неї рамках ЄУ надав 8,5 тис. Листів документації. У результаті відомство визнало лише частина порушень усуненими. Залишилося 32 порушення. Рособрнадзор наказав закінчити роботу до 30 вересня.
- Наступний звіт повністю прийнятий не був, і 20 вересня Рособрнадзор заборонив ЄУ приймати нових студентів з-за невиконання свого розпорядження. Щорічний прийом до того моменту був закінчений.
- За час перевірок Рособрнадзор звертався до мирового суду чотири рази. З решти до грудня проблем не було знято три, в тому числі проблема спортзалу ЄУ, проблема підтвердження кваліфікації деяких викладачів, наприклад, Михайла Піотровського і проблема викладачів-практиків.
- 9 грудня Рособрнадзор оголосив про призупинення ліцензії ЄУ. Рішення, яке забороняє ЄУ вести будь-який вид освітньої діяльності, підписана напередодні, 7 грудня. До 14 грудня ЄУ мав передати студентів в інші навчальні заклади Санкт-Петербурга.
- Призупинення ліцензії ЄУ привела до екстреного наради в Білому домі. ЄУ звернувся до президента Володимира Путіна, який зажадав розібратися з ситуацією у віце-прем'єра Ольги Голодець.
- 13 грудня стало відомо, що рішення про призупинення ліцензії скасовано.
- 6 лютого ЄУ отримав лист від Рособрнадзора, з якого випливає, що відомство зняло свої претензії щодо атестації професорсько-викладацького складу і дало позитивну оцінку кваліфікації викладачів-"практиків", залучених для роботи на магістерській програмі з соціології. Позиція Рособрнадзора з питання наявності в ЄУ необхідної частки "практиків" -політологов не пояснює.
- При цьому Рособрнадзор в листі ЄУ заявив, що університет може самостійно подати заяву про припинення ліцензованого виду діяльності - тобто здати свою ліцензію без бою. Тоді всі претензії і судові розгляди знімуться, а вуз може знову звернутися в наглядовий орган за отриманням нової ліцензії. Рособрнадзор також запропонував ЄУ вказати кілька адрес, якщо вуз вирішить подавати документи на нову ліцензію. Можливо, на той випадок, якщо ЄУ втратить особняк Кушелева-Безбородько.
За що університет хочуть закрити?
Media playback is unsupported on your device
Євген Рощин, випускник ЕУСПб і декан ФСПІ СЗІУ РАНХиГССпіврозмовники Бі-бі-сі в вузі стверджують, що їм невідомо, чому на вуз почалася атака.
Ректор Хархордін на січневій прес-конференції нагадав, що в 2008 році, коли по ЄУ прокотилася попередня хвиля перевірок, в університеті "дуже швидко" зрозуміли, "в чому не праві". У 2007 році ЄУ отримав грант Європейської комісії в розмірі € 673,000 для здійснення проекту "Міжрегіональна електоральна мережу підтримки" по поліпшенню моніторингу виборів в Росії.
"Коли ми отримали від протипожежної служби припис про 52 порушеннях, тоді дуже швидко ми змогли зрозуміти, в чому не праві, - говорив Хархордін. - Ми отримали грант Євросоюзу, призначений для того, щоб допомогти партіям освоїти технології спостереження за виборами. Грант був повернутий , наші проблеми на цьому закінчилися ".
Зараз в ЄУ немає єдиної версії, в чому зараз була їх "помилка". У кого вистачає впливу, щоб тиснути на вуз, який підтримує президент, співробітники вузу сказати важко.
Media playback is unsupported on your device
Декан факультету мистецтв Ілля Доронченко про лібералізм в ЕУСПб"В принципі, у нас дуже багато наукових досліджень, які відомі на світовому рівні, і вони не носять якогось там політичного характеру. Так, у нас університет недержавний, академічна свобода та свобода висловлювань - це частина нашої культури, - визнав у розмові з Бі-бі-сі проректор Вадим Волков. - але взагалі-то представники прокуратури та відділу по боротьбі з екстремізмом, вони теж приходили перевіряти, вони перевіряли всі дослідження, всі висловлювання, шукали ознаки екстремізму, але не знайшли їх. Тому особливої політичної підоснови ми тут не бачимо ".
За словами проректора, можливо, проблема в "дуже специфічної роботи державного апарату на різних рівнях".
"У нас є підстави вважати, що є, як мінімум, добра воля вищої адміністрації в напрямку нашого університету, знаючи біографію нашого університету, ви можете зрозуміти, що це дорогого коштує", - сказав Бі-бі-сі декан факультету історії мистецтв ЄУ Ілля Доронченко. Він теж визнав, що у вузі не розуміють, в чому справа.
"Тому що якщо в нашій традиції лихих 90-х у кого-то є до чогось інтерес, то, будь ласка, оголосіть цей інтерес. Ніякого чітко сформульованого ... сформульованого побажання ми не знаємо", - зазначив Доронченко. На його думку, в країні наростає криза управління і при цьому дуже роздутий бюрократичний апарат, "який бореться не стільки за інтенсивність і за адекватність, скільки за розширення сфери впливу і посилення своїх контролюючих функцій".
"Це, в загальному, кафкіанська ситуація. Саме існування півтора десятка перевіряючих інстанцій викликає питання: навіщо їх стільки", - вважає професор.